Game Boy

Αξέχαστες ώρες με το μικρό θαύμα. "'Εχει και πίστες?" ήταν η πρώτη ερώτηση στον ξάδερφό μου που το είχε αγοράσει το '91 από Γερμανία, συνηθισμένος εγώ από τα τύπου G&W handhelds μέχρι τότε.

Επειδή τα σπίτια μας ήταν πολύ κοντά κυριολεκτικά το είχα λιώσει. Super Mario Land 1-2, WarioLAnd, Ducktales, R-Type, Bugs Bunny (αυτό με τους σωλήνες), Tiny Toons, NBA All Star Challenge (με το περίφημο H-O-R-S-E), Boulder Dash, World Cup, (προσπαθώ να θυμηθώ τον κωδικό του τελικού, κάτι σαν 10631 ήταν?) και φυσικά το TETRIS.

Όταν ακούγονταν αυτό το "ΜΠΛΙΝΓΚ!" με το που το άνοιγες ήταν σαν μελωδία!

Χρόνια μετά, (το '99) αγόρασα το λίγο πιο λεπτό σε μαύρο (19000 δρχ καινούργιο) και το έχω ακόμα σε άριστη κατάσταση, δυστυχώς όμως χωρίς παιχνίδια γιατί είχα μπει στο τριπάκι της ενοικίασης. Μάλλον πρέπει να ξανα-ψαχτώ. ;)
 
καλησπερα. το πρωτο gameboy είχε regions?
 
Όχι, κανένα Gameboy δεν έχει region lock (ούτε το Advance)
 
Ομολογώ πως το συγκεκριμένο θέμα που στάθηκε αφορμή για να ξεθάψουμε το game boy, μας έβαλε μπρος λιγάκι με τον αδερφό μου να ασχοληθούμε λιγάκι... Εχθές μου ανακοινώνει ότι βρήκε και το πρώτο game boy που είχαμε πάρει, που όντως έχει ψιλοαπαράδεκτη οθόνη από τις γρατζουνιές. Παρήγγειλα 2 ανταλλακτικές (βασικά μιλάμε για το κάλυμμα της οθόνης) με κόστος 8,5? μαζί με τα μεταφορικά. Επίσης πήρα από αγγλία το supermarioland 2 που ήθελε ο αδερφός μου. Μετά βρήκα μια 4άδα παιχνιδιών από Αμερική που ήθελα μόνο και μόνο για το tmnt : fall of the footclan που ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι, και το είχα χάσει όταν πήγαινα δημοτικό ακόμα.. Είχε μέσα ένα nba, ένα baseball και ένα ragby. Ψιλοάχρηστα τα 2 τελευταία, αλλά αφού υπάρχουν... Το σημαντικό είναι ότι αν και από αμερική, παίζουν κανονικά, γιατί μου είπε στην αρχή κάποιος από αμερική θα είναι ntsc, αλλά σκέφτηκα ότι δεν είναι τηλεόραση. Επίσης πολύ καλές τιμές σε παιχνίδια βρήκα στην αγγλία. Αυτή τη στιγμή ετοιμάζομαι να αγοράσω 2xF1 Race(για διπλό...), ένα 2ο tetris πάλι για διπλό, kung fu master, world cup, και alleway και όλα αυτά με 18,5 λίρες μαζί με μεταφορικά. Θα πάρω και από άλλον έναν το supermarioland 1 και ένα cartridge που έχει μέσα mortal kombat 1 &2(!) , και νομίζω ότι προς το παρόν είμαι εντάξει για τη μίνι συλλογή μου :)

2 Ερωτήσεις : Βρήκα σε καλές τιμές το light boy που μπαίνει από πάνω από την οθόνη, τη μεγενθύνει και τη φωτίζει. Το έχει δουλέψει κανείς? Αξίζει? Και τέλος, θέλω να πάρω ένα κατσαβίδι για τις περίεργες βίδες που έχει το GB. Βλέπω πολλά που γράφουν GBA, DS Wii κλπ. Θα είναι οκ για το αρχικό GB? Από ότι βλέπω είναι με τις 3 προεξοχές, όπως οι βίδες περίπου.

Έκθεση έγραψα....
 
Καλησπέρα φίλε markk!

Σαν και εσένα και εγώ. Αφού βρήκα και μάζεψα το παλιό μου GB, αγόρασα άλλα δύο με όλα τα αξεσουάρ συν ο θεός ξέρει πόσα ανταλλακτικά.

Σε αυτά που αγόρασα, είχε και το αξεσουάρ μεγένθυσης/φωτισμού.

Δεν μπορώ να πω,εξυπηρετικό είναι. Λίγο μεγάλο βέβαια :D

Πήρα και κατσαβιδάκι (εννοείται).

Sport games θα αναζητήσω και εγώ. Συστήνω ανεπιφύλακτα το battleship (ναυμαχία) το οποίο ένα μήνα τώρα το έχω λειώσει καθώς και το Tetris 2.

markk είπε:
Ομολογώ πως το συγκεκριμένο θέμα που στάθηκε αφορμή για να ξεθάψουμε το game boy, μας έβαλε μπρος λιγάκι με τον αδερφό μου να ασχοληθούμε λιγάκι... Εχθές μου ανακοινώνει ότι βρήκε και το πρώτο game boy που είχαμε πάρει, που όντως έχει ψιλοαπαράδεκτη οθόνη από τις γρατζουνιές. Παρήγγειλα 2 ανταλλακτικές (βασικά μιλάμε για το κάλυμμα της οθόνης) με κόστος 8,5? μαζί με τα μεταφορικά. Επίσης πήρα από αγγλία το supermarioland 2 που ήθελε ο αδερφός μου. Μετά βρήκα μια 4άδα παιχνιδιών από Αμερική που ήθελα μόνο και μόνο για το tmnt : fall of the footclan που ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι, και το είχα χάσει όταν πήγαινα δημοτικό ακόμα.. Είχε μέσα ένα nba, ένα baseball και ένα ragby. Ψιλοάχρηστα τα 2 τελευταία, αλλά αφού υπάρχουν... Το σημαντικό είναι ότι αν και από αμερική, παίζουν κανονικά, γιατί μου είπε στην αρχή κάποιος από αμερική θα είναι ntsc, αλλά σκέφτηκα ότι δεν είναι τηλεόραση. Επίσης πολύ καλές τιμές σε παιχνίδια βρήκα στην αγγλία. Αυτή τη στιγμή ετοιμάζομαι να αγοράσω 2xF1 Race(για διπλό...), ένα 2ο tetris πάλι για διπλό, kung fu master, world cup, και alleway και όλα αυτά με 18,5 λίρες μαζί με μεταφορικά. Θα πάρω και από άλλον έναν το supermarioland 1 και ένα cartridge που έχει μέσα mortal kombat 1 &2(!) , και νομίζω ότι προς το παρόν είμαι εντάξει για τη μίνι συλλογή μου :) 2 Ερωτήσεις : Βρήκα σε καλές τιμές το light boy που μπαίνει από πάνω από την οθόνη, τη μεγενθύνει και τη φωτίζει. Το έχει δουλέψει κανείς? Αξίζει? Και τέλος, θέλω να πάρω ένα κατσαβίδι για τις περίεργες βίδες που έχει το GB. Βλέπω πολλά που γράφουν GBA, DS Wii κλπ. Θα είναι οκ για το αρχικό GB? Από ότι βλέπω είναι με τις 3 προεξοχές, όπως οι βίδες περίπου.

Έκθεση έγραψα....
 
το πρωτο game boy ηταν το καλυτερο οσον αφορα θεμα μπαταριων κρατουσαν παρα πολυ καιρο εχω ξενυχτησει εγω με αυτο το tnmt 2 ηταν το καλυτερο παιχνιδι μου αν και παντα κολλαγα στον τελευταιο κακο
 
Εγώ παιδιά είχα φάει κόλημμα με το tmnt το 1. Μου φαινόταν από τα καλύτερα παιχνίδια του Game Boy σε γραφικά/ήχο. Ήταν βέβαια πάρα πολύ εύκολο, αλλά δεν πειράζει. Το συγκεκριμένο το έχασα σε μια εκδρομή στο σχολείο, ή μου το φάγανε,δεν ξέρω, αλλά ποτέ δεν το είπα στον αδερφό μου, γιατί θα με έβριζε... Αργότερα όταν είχα βρει emulator για game boy στο pc, ήταν το πρώτο που κατέβασα να παίξω, μαζί με το tetris. Αλλά όπως και να έχει, παίζοντας με το πληκτρολόγιο δεν είχε καμία σχέση. Τώρα το ξαναβρήκα και το ξαναέπαιξα μετά από 18-19 χρόνια περίπου, και ξετρελάθηκα... Ήταν λες και είχα να το παίξω από 'χθες.. Παρήγγειλα και το 2 αφού είδα να γράφετε ότι είναι καλό.
 
Στις αρχες του 91 απεκτησα και εγω το G.B. μου και με αυτο παιζω ακομα!Με πρωτο παιχνιδι(εκτος απο το TETRIS που συνοδευε το G.B.) το F-1 Spirit(Konami)... Δυστυχως,ειχα την κακια συνηθεια να ανταλλαζω κασετες με φιλους και ετσι το εχασα μαζι με Double Dragon και Stargate... Οριστε και ενας "Οδηγος" (Anubis-Compupress) που ειχα παρει το 92...
picture.php
 
Μέρες Χριστουγέννων..κάπου στις αρχές του 90.

Αγορά απο αγγελία AMSTRAD 6128 +Δώρο: game boy +Gargoyle Quest! 40.000 δρχ!

Μπορείτε να καταλάβετε τι Χριστούγεννα έκανα! Το συγκεκριμένο game boy το διατηρώ ακόμα (αυτό και άλλα κομμάτια πλέον), δυστυχώς όχι και τις περισσότερες κασέτες που είχαν πέσει στα χέρια μου, και ούτε καν θυμάμαι που τις είχα δανείσει. Όπως και τα βιβλία του Amstrad! Όσο το σκέφτομαι, μου ανεβαίνει η πίεση!!!
 
Το Game Boy αφήνει τις καλύτερες αναμνήσεις γιατί το παίρναμε μαζί μας σε κάθε δραστηριότητα, ειδικά στις διακοπές μας. Επίσης η ποιότητα των τίτλων ήταν ανώτερη από του NES, καθώς και τα chiptune ήταν πιο εύηχα από κάθε άλλο 8-bit σύστημα, φορητό και μη. Μην πω για την οθόνη του που έκανε την παιδική μου φαντασία να οργιάζει μαγικά στο τι πραγματικά απεικονιζόταν στις 4 απλοϊκές του αποχρώσεις ;D
 
Εβαλα χτες το warioland στο gameboy

Πραγματικα η δουλεια στα γραφικα ειναι καταρπληκτικη

Τεραστια sprites φοβερα tunes ολα τα λεφτα ακομα κ με τα δεδομενα του σημερα
 
Αν θες να δεις το Warioland στα καλύτερα του παίξε το 3ο της σειράς στο GB Color. Εύκολα το καλύτερο παιχνίδι της σειράς και από τα καλύτερα παιχνίδια που βγήκανε για το Gameboy.

Εμένα με είχε συνεπάρει το Mario Land 2 με τους themed κόσμους του. Θυμάμαι τα αδέρφια μου να μου κάνουν πλάκα όταν ήμουν μπέμπης ακόμα και να μου λένε "Ωχ κοίτα στην θάλασσα, η χελώνα από το Mario Land 2!". Είναι από τις πιο δυνατές μου αναμνήσεις. Και το παιχνίδι ήτανε αρκετά καλό για την εποχή του.

Και το WarioLand 1 ήταν επίσης καλό, σίγουρα μεγαλύτερο και για να το τερματίσεις πλήρως έπρεπε να βρεις όλους τους θησαυρούς. Η μουσική πάντως παρότι αρχικά φαίνεται τέλεια, καταλήγει να επαναλαμβάνει τα ίδια και τα ίδια κομμάτια ύστερα από ένα σημείο.
 
Θυμάμαι τότε, συνέδεα το GB με το στερεοφωνικό και καθόμουν και άκουγα σαν μαγεμένος τις μουσικές απο το Gargoyle's Quest! Εποχές κι αυτες!
 
Εγω παλι θυμαμαι την μανα μου να μπαινει συνεχεια στο δωματιο να ρωτησει αν διαβαζω και εγω ελεγα ναι ενω ειχα παντα μεσα στο βιβλιο το gameboy οπως επισης το επαιρνα μαζι με game gear+tv tuner καθημερινως στο σχολειο,τελευταιο θρανιο παντα και ελιωνα!Μαθηταρα!!Μεχρι και στο στρατο μαζι μου το ειχα.
 
πραγματικα το game boy αιωνες μπροστα απο την εποχη του...και τα παιχνιδια απο πλευρας γραφικων και ωρων...δηλαδη gameplay τα ποκεμον 100 και βαλε ωρες μια κασσετα 1mb,το ιδιο και wario land και μαριο και ολα..ειδικα wario απιστευτα γραφικα και απιστευτο παιχνιδι..το 3 δεν το επαιξα ουτε το 2 π βγηκαν για το color αλλα θα τα παιξω,το 1 ηταν παντως μαγεια....απιστευτα εθιστικο...και το 4 καλο ηταν οχι φυσικα οπως τα πρωτα...μετα απο αυτα τα παιχνιδια τον θαψαν το wario αλλα game boy απιστευτο και πολλες δυνατοτητες συνδεση 2 παικτων και λιωσιμο την goal της jaleco...την εχω ακομα...οπως και την θεικη απο τα πρωτα δειγματα rgp action στοιχεια gargoyles quest...δεν της πουλαω με τπτ..
 
εχθες ηρθε απο το ebay το supermario bros deluxe για το colour και καηκα ολη μερα.δεν ηξερα οτι υπηρχε η original εκδοση του mario για gameboy.πολυ καλη μεταφορα και εχει και save +κατι chalenge modes ακομα.
 
Καλά, το Warioland 1 ήταν φοβερό. Το τερμάτιζες αλλά σε τράβαγε να παίξεις κι άλλο για να βρεις όλους τους θησαυρούς γιατί όσους περισσότερους έβρισκες τόσο μεγαλύτερο "σπίτι" σου έδινε το Τζίνι στο τέλος. Θυμάμαι που είχα ξεκινήσει να παίζω από την αρχή ώστε να πάρω όσους λιγότερους θησαυρούς μπορούσα για να δω απλά τι μου δίνει σε αυτήν την περίπτωση.... α, και αν καταφέρεις να τερματίσεις το κοντέρ και το γεμίσεις 9ρια σου δίνει κάτι καινούριο και καλό ;)

Μακάρι να είχαν και τα σύγχρονα games τέτοιους τερματισμούς που να σε τραβάνε να τα παίξεις περισσότερο από το να τα τελειώσεις απλά....
 
game boy color

Αληθεια δεν θυμαμαι ποτε πρωτοκυκλοφορισε νομιζω καπου στα 90s απλα ειχα φαει κολημα κ απο οταν το ξετρυποσα επαιζα ξανα κ ξανα mario sonic κα .. Δεν ξερω ποσοι απο σας εχουν κολησει παρομοια απλα το πηρε η μικρη μου αδερφη κ δεν λειτουργει πια.. [Εdited]Υπαρχει μερος για αγγελιες[/Edited] Θα το εκτιμουσα αν υπαρξουν προτασεις !! Επισης θελω να ακουσω κ με ποια κλασικα παιχνιδια ειχατε κολησει εσεις αλλα κ να προτεινετε ανταλλαγες κασετων.. Ευχαριστω !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
buros είπε:
Αληθεια δεν θυμαμαι ποτε πρωτοκυκλοφορισε νομιζω καπου στα 90s απλα ειχα φαει κολημα κ απο οταν το ξετρυποσα επαιζα ξανα κ ξανα mario sonic κα .. Δεν ξερω ποσοι απο σας εχουν κολησει παρομοια απλα το πηρε η μικρη μου αδερφη κ δεν λειτουργει πια.. [Εdited]Υπαρχει μερος για αγγελιες[/Edited] Θα το εκτιμουσα αν υπαρξουν προτασεις !! Επισης θελω να ακουσω κ με ποια κλασικα παιχνιδια ειχατε κολησει εσεις αλλα κ να προτεινετε ανταλλαγες κασετων.. Ευχαριστω !
Το game boy color κυκλοφορησε to 1998 και ειχε πολλα παιχνιδια διαμαντια.Εγω ειχα κολησει απιστευτα με τα εξησ παιχνιδια.-Legend of zelda:links awakening dx(αυτο ηταν το ιδιο zelda που ειχε κυκλοφορησει για το απλο game boy απλα το ξανακυκλοφορησαν για το color με χρωμα)

-Legend of zelda:eek:racle of seasons

-Legend of zelda:eek:racle of ages

-Metal gear solid

-wario land 3

-Donkey kong country

-Dragon warrior I-II

-Dragon warrior III

-Final fantasy legend III

-Mega man extreme

-Mega man extreme 2

-Final fantasy legend II

-R-type dx

-Ghost n goblins

-Lufia:the legend returns

-Super mario bros dx

Μιλαμε για τρελο παιχνιδι ατελειωτεσ ωρεσ.
 
metalcandyman η λίστα σου όντως είναι η πιο αντιπροσωπευτική της βιβλιοθήκης του Game Boy Color. Σε αυτά να προσθέσω και τα Pokemon Gold, Silver και Crystal, όπου καλώς ή κακώς όλοι κολλήσαμε για κάποια στιγμή. Επίσης είναι και τα παιχνίδια με τις περισσότερες πωλήσεις σε αυτή την κονσόλα, με αριθμό που αγγίζει τα 15 εκκατομύρια.
 
Πίσω
Μπλουζα