Game Boy

johnny_salonica είπε:
metalcandyman η λίστα σου όντως είναι η πιο αντιπροσωπευτική της βιβλιοθήκης του Game Boy Color. Σε αυτά να προσθέσω και τα Pokemon Gold, Silver και Crystal, όπου καλώς ή κακώς όλοι κολλήσαμε για κάποια στιγμή. Επίσης είναι και τα παιχνίδια με τις περισσότερες πωλήσεις σε αυτή την κονσόλα, με αριθμό που αγγίζει τα 15 εκκατομύρια.
Συμφωνω απολυτα για τα pokemon και εχεισ δικειο ολοι κολησαμε καποια στιγμη μαυτα.ειδικα οταν βγηκε το pokemon stadium για το n64 εκει να δεισ τρελα.Μεχρι και strip pokemon stadium εχω παιξει με καποιεσ ομορφεσ υπαρξεισ.
 
Mακράν η αγαπημένη μου κονσόλα. Κρίμα που οι γονείς μου δεν μου άγορασαν ποτέ ένα (η πρώτη κονσόλα που μ' αγοράσαν κι έπειτα από πολλές γκρίνιες ήταν το SNES μαζί με το Donkey Kong Country 2) oπότε δανειζόμουν συχνά είτε της ξαδέλφης μου (που από τότε που το πρωτοαγόρασε το βαρέθηκε γρήγορα) είτε από το αγόρι της αδερφής μου (που ο πατέρας του το βρήκε στο ταξί του που το 'χε ξεχάσει ένας πελάτης του). Αρκετές από τις αγαπημένες μου παιδικές αναμνήσεις τις πέρασα με το Gameboy για τις οποίες θα μπορούσα ν' αφιερώσω ολόκληρο site για να τις μοιραστώ με όλους σας.

Μερικά από τα αγαπημένα μου παιχνίδια:

Super Mario Land series, Pokemon series, Zelda, Probotector (aka Operation-C), Pitman (aka Catrap), Flipull, Tetris, Dr Mario, Mole's Mania κ.α.

Μάλιστα δε ένας από τους λόγους για τον οποίο έγινα fan της chiptune μουσικής ήταν επειδή αρκετά chiptune κομμάτια με ταξιδεύουν πίσω στην εποχή του Gameboy. Aν ήξερα από μουσική θα έφτιαχνα και δικιά μου chiptune μουσική πάνω στο Gameboy αντί σε κάποιο PC.

Πολύ θα 'θελα σε κάποια φάση ν' αγοράσω ένα ολόδικό μου Gameboy για την νοσταλγία. Το ξέρω ότι υπάρχουν κι οι emulators αλλά δεν είναι το ίδιο. Μάλιστα δε θέλω να παίξω το Pokemon Blue καθώς το Pokemon Yellow που ήταν κι η πρώτη κασέτα Pokemon που 'χα παίξει ποτέ μου την είχα παίξει στο Gameboy Color που είχα αγοράσει με τον αδελφό μου σε τιμή-χάρισμα: 15.000 δραχμές μαζί με το Pokemon Yellow και το Super Mario Bros Deluxe. Tότε μια ολοκαίνουρια κασέτα για Gameboy Color έκανε 10.000-12.000 δραχμές.
 
Καλά τι να πεί κανείς για το gameboy είναι από τις κλασσικότερες κονσόλες και όχι μόνο από τις φορήτες. Είναι η πιο επιτυχημέμη της nintendo γιατί τότε στην κατηγορία της δεν είχε αντίπαλο. Υπήρχαν κάτι gamegear, atari lynx αλλά gameboy είχαν σχεδόν όλοι. Η nintendo μπορεί να μην βγάζει τις καλύτερες κονσόλες όσον αφορά τα χαρακτηρίστικα αλλα καταφέρνει να μένει ψήλα στις πωλήσεις γιατί έχει τις ποιό πρωτοτυπες ιδέες. Όπως πρόσφατα με το Wii το όποιο πέρασε σε πωλήσεις και το xbox 360 και το ps3. Ξέρει κανείς μήπως έχει βγεί κασέτα gameboy που να παίρνει πάνω sd card και να παίζει roms:
 
Αυτή είναι η δική μου συλλογή:

GameBoy Classic (ΦΥΣΙΚΑ!)

σε original κουτι με αυθεντικά βιβλιαράκια-καλώδια-φορτιστές κτλ

Με αυθεντική Nintendo πάνινη θήκη και

τα εξής παιχνίδια:

01. Super Mario

02. Super Mario 2

03. Super Mario 3- Wario Land

04. Wario Blast

05. Solar Striker

06. Tetris

07. Alien 3

08. Castlevania

09. Castlevania II: Belmond's Revenge

10. Bomberman

11. Home Alone

12. Gremnlins 2

13. Cosmotank

14. Spiderman 3

15. Alleyway

16. Daedalian Opus

17. Qix Puzzle

18. Pacman

19. Indiana Jones - Last Crusade

20. Fist of The North Star

21. Zelda- Link's Awakening

22. Kirby's Dream Land

23. Donkey Kong 2

24. Double Dragon 2

25. Star Wars

26. Megaman

27. Boxxle

28. Marble Madness

29. Adam's Family

30. Motocross Madness

31. Golf

32. Game & Watch (συλλογή 4 παιχνιδιών σε 1)

33. Batman

34. Jurassic Park

35. Bust-A-Move 2

36. Bust-A-Move 3 DX

37. Cool Ball


38. Metroid II



39. Duffy Duck



40. Final Fantasy Adventure



41. Terminator 2 Judgement Day



42. Yoshi



43. Yoshi's Cookie



44. Dennis The Mennace



45. Fortress Of Fear



46. Killer Instinct



47. NBA Jam



48. Wave Race


 


Θα προσπαθήσω για πρώτη φορά να την βγάλω φωτογραφία και να τα postάρω
 
Να βγάλεις οπωσδήποτε φωτό φίλε, έχεις πολύ καλή (και μεγάλη) συλλογή ! Καλωσήρθες κιόλας !!!
 
Χαίρομαι που σας ανακάλυψα (αν και αργά).

Καλώς σας βρήκα κιόλας!! :p
 
Όντως!! Φαίνεται εξαιρετική η GB συλλογή σου!! καλλίτερα να δημιουγήσεις ένα καινούριο τόπικ για ναμη χαθεί η εικόνα μες στα ποστ. Αναμένουμε!! :eek:
 
ok, θα το κάνω μόλις έχω τις φωτό. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!
 
Καλημέρα παιδιά, ψάχνω ένα παιχνίδι που έπεζα παλιά στο Gameboy (το παλιό το ασπρόμαυρο). Στο εξώφυλλο είχε έναν ιππότη/βάρβαρο αλά κόναν/σβαντζανέκερ που κρατούσε ένα σπαθί και πίσω κάτι φίδια πράσινα μεγάλα. Μέσα στο παιχνίδι, ο ήρωας ήταν ντυμένος ιππότης με πανοπλία και είχε σπαθί. Οι εχθροί ήταν κάτι νυχτερίδες, αυτά τα φίδια τα μεγάλα και για να πας από το ένα μέρος στο άλλο χρησιμοποιούσες διάφορα συνεφάκια που ανεβοκατέβαιναν. Ήταν γενικώς δύσκολο αλλά πολύ ωραίο παιχνίδι. Αν μπορεί κανείς να το θυμηθεί... Μια φορά το είχα βρει αλλά ξέχασα πως λέγεται.
 
Las είπε:
Καλημέρα παιδιά, ψάχνω ένα παιχνίδι που έπεζα παλιά στο Gameboy (το παλιό το ασπρόμαυρο). Στο εξώφυλλο είχε έναν ιππότη/βάρβαρο αλά κόναν/σβαντζανέκερ που κρατούσε ένα σπαθί και πίσω κάτι φίδια πράσινα μεγάλα. Μέσα στο παιχνίδι, ο ήρωας ήταν ντυμένος ιππότης με πανοπλία και είχε σπαθί. Οι εχθροί ήταν κάτι νυχτερίδες, αυτά τα φίδια τα μεγάλα και για να πας από το ένα μέρος στο άλλο χρησιμοποιούσες διάφορα συνεφάκια που ανεβοκατέβαιναν. Ήταν γενικώς δύσκολο αλλά πολύ ωραίο παιχνίδι. Αν μπορεί κανείς να το θυμηθεί... Μια φορά το είχα βρει αλλά ξέχασα πως λέγεται.
Fortress of fear λεγεται το παιχνιδι φιλε μου και μενα ειναι απο τα αγαπημενα μου και το παιζω ακομα.Πολυ ωραιο παιχνιδι και δυσκολο.Ωραια φαση ειναι στην πιστα που πρεπει να πηδηξης μεσα στο στομα της νεκροκεφαλης που ανοιγοκληνει ωστε να βγει η πιστα.
 
Και μην ξεχνάμε την απίστευτη μουσική στο intro!

Ιδού μια απίστευτη κλασική εκτέλεση:

 
Ενδιαφέρομαι για αγορά Gameboy (colour ή classic)σε καλή και λειτουργική κατάσταση,καθώς και για τα παιχνίδια «The legend of zelda link`s awaking« «Marioland 1 2 και 3 (Warioland)«

τήλ : 6945351917
 
sokin είπε:
Ενδιαφέρομαι για αγορά Gameboy (colour ή classic)σε καλή και λειτουργική κατάσταση,καθώς και για τα παιχνίδια «The legend of zelda link`s awaking« «Marioland 1 2 και 3 (Warioland)«τήλ : 6945351917
Αυτό θα το διαγράψουμε & συνεχίζουμε στο ποστ που έφτιαξες! ;)
 
:cool:

8951ae67f141358b2ae5969a464e5476.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα το Gameboy color με τα παχνίδια Mικρή γοργόνα, Στρουμφάκια, Συλβέστερ και Τουίτυ, Σούπερ Μαριο και Warioland...Aτέλειωτο παιχνίδι...
 


αλλο ενα Game Boy, με καπακι μπαταριας που δεν ασφαλιζει. δε με ενοχλουσε, διοτι παντα το δουλευα με μετασχηματιστη.

δε θυμαμαι να ειχε βγαλει γραμμες στα πλαγια της οθονης.

ειχα και τον μεγεθυντικο φακο, αλλα εκανε φτερα.

οι τιτλοι που θυμαμαι ειναι:

1.Donkey Kong. το πρωτο, οπου ο ηρωας ειναι ο Super Mario.

2.Donkey Kong land. νομιζω ηταν κιτρινη η κασετα.

3.Donkey Kong land 2. επισης κιτρινη

4.Robocop 2. ωραιο παιχνιδι αλλα νομιζω οτι δεν ειχε save. κοινως το αφηνα ολοκληρες νυχτες αναμμενο για να μη χασω την πιστα.

5.Metroid 2. ενα παιχνιδι που ΠΟΤΕ δεν καταφερα να τερματισω. ακομα και σε πολυ προσφατη προσπαθεια μεσω emulator, παλι πελαγωσα.

6.Looney tunes. ωραιο παιχνιδι, ομοιως ομως με το Robocop.

7.Monster Trucks wars. απο τα αγαπημενα μου.

αυτες ειναι οι σιγουρες. δυστυχως ομως, κατα τη φοιτητικη μου μετακομιση επεσαν θυματα της μητερας μου, που γενικα εχει την ταση να πεταει ή να χαριζει πραγματα...

Imgema είπε:
Εγώ το μόνο που έχω να πω για την κονσόλα είναι οτι το πιο αξεχαστο καλοκαιρι το περασα προσπαθωντας να τερματίσω το Metroid 2. Πρωι στην θαλασσα, βράδυ στα arcades και τα μεσημερια που δεν κουνιοταν τιποτα και δεν ηθελα να κοιμηθω... Metroid. Ισως η αγαπημένη μου αναμνηση οσον αφορά τα videogames γενικότερα.
το τερματισες; πως;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dimitris55 είπε:
το τερματισες; πως;;;
Με υπομονή και εξερεύνηση.... αλλά δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο παιχνίδι. Μάλιστα το τερμάτιζα σε λιγότερο από 2 ώρες όταν ήμουν μικρός και στον στρατό είχα κάνει τον καλύτερο χρόνο μου τερματίζοντας το χωρίς save σε μία καθισιά. Γενικώς, είναι κομματάκι πιο εύκολο από το πρώτο Metroid στο ΝΕS στο οποίο είχα παιδευτεί πάρα πολύ.

Μου φαίνεται περίεργο που δεν κατάφερες να το τελειώσεις ούτε μέσω emulator... μήπως απλά δεν έχεις πιάσει το νόημα του παιχνιδιού? Γιατί κι εγώ την πρώτη φορά που έπαιξα Metroid ψιλοχάθηκα και δεν ήξερα ακριβώς πως να προχωρήσω. Αν και από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι έχεις ρίξει ώρες... δεν ξέρω, μήπως κολλάς σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο? Καποιοι έχουν πρόβλημα με τα 2 πρώτα Metroid γιατί δεν υπάρχει χάρτης και δυσκολεύονται να προσανατολιστούν, μήπως είναι αυτό το πρόβλημα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το ειχα παλεψει παρα πολυ, το παλεψα και προσφατα, αλλα δεν καταφερα τιποτα... απλα χανομαι!!!!
 
Dimitris55 είπε:
το ειχα παλεψει παρα πολυ, το παλεψα και προσφατα, αλλα δεν καταφερα τιποτα... απλα χανομαι!!!!
Χμμ... αν σε ενδιαφέρει ακόμα να το τελειώσεις και βλέπεις ότι δεν μπορείς γιατί χάνεσαι τότε μόνο ένας χάρτης μπορεί να σε βοηθήσει. Δεν είναι οδηγός στρατηγικής (εκεί σε οδηγούν βήμα προς βήμα και χάνει το παιχνίδι την αξία του). Με τον χάρτη απλά θα μπορείς να προσανατολιστείς και να μην χάνεσαι τόσο εύκολα. Σου δείχνει βέβαια και τα items άλλα δεν μπορώ να βρω σκέτο χάρτη.

http://metroid.retropixel.net/metroid2/metroid2_map1.gif

Όταν τελειώσεις το Metroid 2 παίξε το Super Metroid (αν δεν το έχεις κάνει ακόμα). Είναι το καλύτερο της σειράς και πιο περίπλοκο από τα πρώτα, αλλά έχει τον δικό του χάρτη οπότε δεν θα χάνεσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα