Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Για να το παρουμε απο την αρχη:

  1. κατεβαζουμε και αποσυμπιεζουμε την εκδοση αυτη.

  2. κατεβαζουμε και εγκαθιστουμε το nglide

  3. κατεβαζουμε και αποσυμπιεζουμε το παιχνιδι

  4. φτιαχνουμε στον φακελο του dosbox ενα dosbox.conf με τα περιεχομενα που ειχες δωσει, αλλάζοντας μονο το path που εχουμε βαλει το παιχνιδι

  5. αντικαθιστουμε το αρχειο glide2x.ovl στο φακελο του παιχνιδιου με αυτο απο τον φακελο του dosbox

  6. τρεχουμε και απολαμβανουμε


P5245104.JPG

Εγω ειχα το εξης setup, το οποιο δεν χρειαζεται nglide και ειναι και πιο μοντερνο και χρησιμο γενικοτερα...

  1. κατεβαζουμε και αποσυμπιεζουμε το ms-dos_pc_classic_project.zip απο εδω

  2. κατεβαζουμε το παιχνιδι και το αποσυμπιεζουμε μεσα στο ms-dos_pc_classic_project\dosroot\games\sr

  3. τρεχουμε το launch.exe

  4. παμε στο tab templates, δεξι click στο "Max Speed with Sound Blastr 16, General MIDI Sound Font and 3DFX Voodoo" και edit

  5. παμε στο tab custom commands και προσθετουμε κατω απο το "c:"

  6. Κώδικας:
    cd sr
    call sr
    exit
  7. σωζουμε και τρεχουμε το template "Max Speed with Sound Blaster 16, General MIDI Sound Font and 3DFX Voodoo"


P5245105.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιχνιδι: Darkula

Πλατφορμα: PC

Πληροφορίεςεδω (περιεχει και το download link)

Locomalito και Gryzor87 ενωνουν δυναμεις για ενα δυνατο arcade...
 
Ωραίο παιχνιδάκι! Η συμμετοχή μου:Darkula.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και το δικο μου σκορακι... Η τριτη πιστα ειναι λιγο δυσκολη. 

darkoula score.png
 
Ποτε ληγει να βαλω ενα σκορ παρα 5 να μην εχω ανταγωνισμο;
 
Το Darkula το ειχα κατεβασει καποιες ωρες πριν το βαλει ο Wally για παιχνιδι της βδομαδας και προς εκπληξη μου το ειδα στο θεμα αυτο :fafoutis: .Απο τοτε μεχρι και σημερα με της υποχρεωσεις που ειχα στο κεφαλι μου την πρωτη πιστα προλαβα μονο να παιξω και να δω λιγο το παιχνιδι.Γιαυτο λοιπον Wally αστο και αλλες μερες το παιχνιδακι αυτο να ανεβασουμε σκορ γιατι μιλαμε ειναι παιχνιδαρα εστω και απο τα ελαχιστα που ειδα και ο Locomalito το εχει κανει παλι το θαυμα του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνεχιζω να μην καταλαβαινω, πως μπορει να παιχτει full screen. Σε εμενα φαινεται μια ψειρα.

Εβαλα την αναλυση 640*480 αλλα παλι ειναι πολυ μικρο.

Καταλαβαινω οτι ειναι arcade για καμπινα αλλα επρεπε να εχει μια επιλογη μεγεθους (ή εχει και δεν την βρισκω)

darkula1.jpg
 
Wally δεν ξερω τι προβλημα εχεις γιατι καποιο θεμα εχεις σιγουρα αλλα χθες που επαιξα λιγο εγω δεν χρειαστηκε να κανω απολυτως τιποτα με το που τρεχω το παιχνιδι απευθειας ειναι σε full screen εξαλου δεν εχει και options το παιχνιδι να ρυθμισεις κατι.Σημερα κλασσικα στην ωρα μου μετα της 12 δηλαδη που βγαινουν τα φαντασματα θα ασχοληθω σοβαρα με το παιχνιδακι γιατι μαρεσε παρα πολυ αλλα δυστηχως δεν ειχα χρονο μεχρι τωρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως εγραψα στο πιο πανω χθεσινο μου μηνυμα χθες θα ειχα ευκαιρια μετα της 12 που βγαινουν τα φαντασαματα στην κλασσικη μου ωρα να ασχοληθω σοβαρα με το παιχνιδι.Το μονο που εχω να πω ειναι μπραβο σε αυτη την τυπαρα τον Locomalito που μας χαριζει τετοιες παιχνιδαρες πιστες μεχρι εκει που δεν παει απο γραφικα,gameplay και ηχους στης χρυσες εποχες των Arcades.Χρονια ειχα να παιξω παιχνιδι με τετοια προκληση και αυτο ηταν που με ξετρελανε και πραγματικα το απολαυσα.Το παιχνιδι εχει δυο Loops οπως το το ghosts n' goblins πχ οποτε μολις βγαλουμε της 6 πιστες του παιχνιδιου μετα πρεπει να της ξαναβγαλουμε με την δυσκολια να ανεβαινει κατα πολυ και με τους εχθρους οπως και τα αντικειμενα στης πιστες οπως οι φωτιες πχ να κινουνται πολυ πιο γρηγορα.Ειδικα στην πεμπτη πιστα που αντιμετωπιζουμε το διπλο προβλημα με τον σκελετο και το φαντασμα που θυμιζει την Ms.Pac-Man ταυτοχρωνα και δεν φτανει που το φαντασμα παει ταπα και δεν περνουμε ανασα πρεπει να εχουμε στο νου μας και στον σκελετο που μας πεταει τα κοκαλα και στης φωτιες αλλα και στης βομβες που πεφτουν με μεγαλυτερη συχνοτητα.

Eνα μικρο tip για οσους βγαλουν την 3 πιστα μετα την 6 και μετα ξανα το ιδιο στο δευτερο Loop και παιξουν την bonus stage με τα συνεφα ειναι το εξης.Προσπαθηστε πατωντας στα συνεφα οχι μονο να μην πεσετε και να παρετε ποντους αλλα προσπαθηστε να πατε ψηλα και να ακουμπησετε το φεγγαρι.Αν τυχον και το κανετε θα κερδισετε μια εξτρα ζωη κατι που ειναι πολυ σημαντικο φυσικα αλλα και καλη μαγκια αυτο το Hint του Locomalito σε αυτη την πιστα κατι που φυσικα μονο κουτουρου μπορει να το ανακαλυψει καποιος οπως εκανα εγω πχ οταν τυχαια ακουμπησα το φεγγαρι.

Πραγματικα το παιχνιδι με ξετρελανε τοσο πολυ που ανεβασα τον τερματισμο και στο καναλι μου κατι που ειχε να γινει κανα χρονο να βρω την ορεξη δηλαδη να ανεβασω παιχνιδι.Η πλακα ειναι πως ενω υπαρχουν βιντεο του παιχνιδιου οσο και να εψαξα δεν βρηκα κανονικα τερματισμο του Darkula μπορει να ειμαι και ο πρωτος που εχει ανεβασει τερματισμο στο youtube χαχαχαχαχαχαχαχα :fafoutis: :headbangdude:

Τελικο σκορ 197.567 θα μπορουσε να ειναι και μεγαλητερο γιατι με καθε ζωη που μας απομενει μετα τον τερματισμο περνουμε και δεκα χιλιαρικα αλλα κατα την διαρκεια του παιχνιδιου εχω χασει καποιες απο της ζωες εντελως στην ξεφτιλα αλλα τι να κανουμε οπως ειπα η προκληση του παιχνιδιου ειναι μεγαλη.

Παρακατω το βιντεο μου.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρελο σκορ!

Εγω ακομα το βλεπω ψειρα!

darkula2.jpg
 
Αααα....για μια μερα κρατησε η χαρα. Την Παρασκευη ξαναγινε ψειρα :(
 
Τελικα εφταιγε το Afterburner + Riva Tuner
 
Αφου τρεχετε χιλιες δυο βλακειες στους υπολογιστες σας και σας δημιουργουν τοσα προβληματα τοτε καλα να παθετε :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ!

Παει το καλοκαιρακι. Τα κεφαλια μεσα. Αργουν και τα Χριστουγεννα. Παιζουν κατι τριημερακια νομιζω.To Πασχα φανταζει Ε.Φ.

Τι καλυτερο και εκνευριστικοτερο να υποδεχθουμε το ΧΕΙΜΩΝΑ με το εξωφρενικα ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ Frostbite της Activision (για να προλαβω τους home-αδες, οχι το επισης εκνευριστικο Frost Byte της Mikro-Gen).

Φυσικα σε Atari 2600. Δεν νομιζω να δει καποιος απο την Activision τη φωτογραφια μας ωστε να μας απονειμει το Arctic Architects* (τουλαχιστον εγω που πραγματικα ειμαι χαλια σε αυτο το παιχνιδι δεν εχω καμια ελπιδα) - αργησαμε και 36 χρονακια...αλλα...να δουμε τι igloo χτιζουμε??  :)

Παιχνιδι: Frostbite

Πλατφορμα: Atari 2600

Πληροφορίες wiki  Manual

Emulators Stella Retroarch

*

Κώδικας:
JOIN THE "ARCTIC ARCHITECTS"

Getting into any builder's association requires paying your dues.  
Score 40,000 points or more, and we'll figure you paid yours.  If you 
find the magic fish, we'll be really impressed!  Send us a photo of 
the TV screen showing your qualifying your score, along with your 
name and address, and we'll send you the official Arctic Architects 
emblem.  Be sure to write the name "Frostbite" and your score on the 
bottom corner of the envelope.  (Picture of the Emblem)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γρήγορο και διασκεδαστικό... Kudos!

Frostbite (1983) (Activision)_1.png
 
Δεν το χω...θελω δουλεια

Frostbite (USA)-190929-205757.png
 
Το καλύτερο σκορ του αιώνα.. εερ εννοώ για σήμερα μετά από 2-3 rounds.

frostbite_score.png
 
Πίσω
Μπλουζα