Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Σήμερα ασχολήθηκα. Κολληματικο τραπέζι...

IMG_20190501_164159.jpg
 
Παιχνιδι: Centaur (Bally 1981) 

Πλατφορμα: Pinball

Infowiki ipdb TVTropes

Emulators: VPX, Pinball Arcade

Και κατι εκτος Williams. Εχουμε το Centaur της Bally. Υπεροχο artwork, βαρια μπιλια, απλο concept.

image-3.jpg


Destroy Centaur!

centaur.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε και κάνετε τόσο μεγάλα scores. Από ότι φαίνεται δεν είμαι και τόσο καλός παίκτης.

Centaur.jpg
 
Λορδε δεν εχει ανεβασει καποιος σκορ για το centaur ο πρωτος εισαι :p :p :fafoutis: :fafoutis: :p :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια προσπαθεια και απο μενα 1.376.910

centaur_H1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Metalcandyman, αναφέρομαι γενικά στα flipper από τότε που τα ξεκινήσαμε.
 
Πολυ βαρετο και μονοτονο τραπεζι δεν μαρεσε σχεδον καθολου τα προηγουμενα ηταν πολυ καλητερα.Πολυ απλο γενικα και μπορει να μην ειναι απαραιτητα κακο αυτο αλλα τα προηγουμενα ειχαν μια αλλη πολυπλοκοτητα και ηταν γενικα πιο ψαγμενα.Επισης αυτο με φανηκε πολυ πιο ευκολο με μεγαλητερη απλα χωρου και χωρις πολλα ''καρουμπαλα'' ωστε να χασεις την μπαλα και αποτομα να σε γυρισει πισω και να την χασεις.Επισης μεγαλη βοηθεια αυτα τα καρουμπαλα που εχει στους διαδρομους και σωζουν την μπαλα καποιες φορες.

Τελως παντων εκανα την καρδια μου πετρα και επαιξα ωστε να ανεβασω σκορ αλλα μαλον και σε αλλους δεν αρεσε το τραπεζι γιατι ολοι οσοι ανεβασαν σκορ απο τα προηγουμενα τραπεζια σε αυτο δεν ανεβασε κανενας :p :p :p

IMG_1824.JPGσ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@Wally[/USER] Μην το αλλαξεις ακομα  :p ,  δεν εχω προλαβει να παιξω... επεσαν πολλα αυτες τις μερες. Θα παιξω σημερα,  να ποσταρω συμμετοχη :D  

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@metalcandyman[/USER] λογικο ειναι να σου φαινεται βαρετο αφου εχουμε παιξει ηδη τον αφρο. Για να μιλησω με ρετρο ορους, να τα ειχες με την Sabrina Salerno (Williams) και μετα να περιμενες να περνας το ιδιο σουπερ με την Cyndi Lauper (Bally) χαχαχαχαχα

 
 Επαιξα λιγο σημερα,  ποσταρω και το σκορ μου! 

IMG_20190507_165323.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιχνιδι: R-Type (2019)

Πλατφορμα: Enterpise (128)

Πληροφορίες: Ιστορικο (πολυ δυνατο απο το παντα εγκυρο The Register)

Emulators: ep128emu

Ενας υπολογιστης που δεν ειδα ποτε σε Αθηναικη βιτρινα εκεινη την εποχη. Αξιολογο μηχανημα (πληθος εισοδων/εξοδων, χειρηστηριο, carts για Spectrum emulation, dedicated chips κτλ) που πατωσε παντου πλην Ουγγαριας (πηραν ολο το απουλητο στοκ).

Σημερα επελεξα μια γνωριμια με την πλατφορμα παιζοντας τo φετινο conversion του R-Type σε Enterprise (νομιζω απο την εκδοση του CPC - θα κανω μια ατυπη συγκριση μετα αν βρω χρονο)

Οδηγιες φορτωματος:

  • Καντε install τον emulator
  • Machine->Configure τσεκαρε το το Enable Virtual File I/O
  • File->Configuration->Load from ASCII File και επιλεγετε το EP_128k_Tape_FileIO_TASMON.cfg
  • Ξεζιπαρετε το παιχνιδι(το link πανω πανω) σε ενα φακελο
  • Options->Set Working Directory και δινετε το φακελο που εχετε ξεζιπαρει το παιχνιδι
  • Πατηστε Enter και φευγετε απο την οθονη με το logo
  • Πατηστε F1 και διαλεξτε το αρχειο R-TYPE.COM
  • Αναγνωρισε αμεσως το χειρηστηριο μου χωρις να κανω καποια περιατερω ρυθμιση
  • Νομιζω κραταει και τα HighScore (θελει λιγο ψαξιμο)
Λιγο πολυπλοκο αλλα ευτυχως θυμαται τα settings ακομα και αν κλεισουμε και ξανανοιξουμε τον emulator (δηλαδη απλα Enter, F1 και διαλεγουμε το R-TYPE.COM)

rtype.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέρον μηχάνημα, έχει πολύ χρωμα και ενα σωρό conversions απο το μηχάνημα του ζάχαρη
 
1@Wally[/USER]  Υπαρχει ο emulator σε καμια portable εκδοση για να μην κανουμε install ?

 
Κοιτα, ο Enterprise θεωρητικα τρεχει και με MAME (υποθετω) αλλα δεν ξερω πως και τι (γενικα με το MESS ποτε δεν τα βρηκαμε :) )
 
Υπαρχει ο emulator σε καμια portable εκδοση για να μην κανουμε install ?
Κάνε install σε κανένα virtual PC ή δεύτερο μηχάνημα που δεν σε νοιάζει τόσο. Μετά κάνε copy-paste τα αρχεία που δημιουργήθηκαν. Κατά 90% θα δουλεύει.
 
Κάνε install σε κανένα virtual PC ή δεύτερο μηχάνημα που δεν σε νοιάζει τόσο. Μετά κάνε copy-paste τα αρχεία που δημιουργήθηκαν. Κατά 90% θα δουλεύει.
Σωστος... θα το δοκιμασω.

Update.  Δεν μπορω να το κανω να παιξει μου βγαζει σφαλμα, δεν ανοιγει καν το προγραμμα...(Win 10pc) και δοκιμασα να το μεταφερω στο αλλο (win 7) αλλα και παλι δεν παιζει...  δυστηχως οπως το βλεπω θα απεχω σε αυτο το game of the week.
 
Ρε παιζουμε για να μαθουμε και καμια νεα πλατφορμα και κανα νεο εμουλατορι. Εχει ζορια ενιοτε. Για να γραψω τις οδηγιες, πειραματιστηκα κανα μισαωρο :)
 
Δεν ανοιγει καν! δεν ειναι θεμα ρυθμισεων γιατι ακομα δεν το σκαλισα καθολου... Επικοινωνηστε με τον κατασκευαστη του software λεει στα Win 10 :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα