GameGear: Η Συλλογή μου

χα χα! χαρα στο κουραγιο σου παντως που επι 7 λεπτα τραβας με το κινητο την καμερα δεν ξερω,τα παιχνδια σου ενα ενα..οντως τεραστεια συλλογη,βεβαια με χαλαει καπως που δεν ειναι boxed,γιατι οσο να πεις αλλη αιγλη αλλο πρεστιζ εχουν με τα κουτια,οπως και να εχει η συλλογη σου ειναι δαιδαλωδης απορω και που βρισκεις χορο και τα βαζεις!
 
Daytime Dreamer είπε:
Λογω του τροπου του οποιου παρουσιαζεις την συλλογη σου (Μη σας κόψω τα φτερά... Χαχαχα. Να σας πω ότι δεν χωράει σε Φωτογραφία, μόνο αεροφωτογραφια - Θέλω να μου πείτε αν Υπάρχει άλλος στην Ελλάδα τουλάχιστον που να χει περισσότερα game gear stuff, κλπ) θα σου πω οτι η λογικη της συλλογης ειναι να την χαιρεσαι εσυ και οχι να την παρουσιαζεις προσπαθωντας να αποδειξεις κατι
Και γω εχω πολυ software σε καποιες κονσολες αλλα το να βγαινω και να κοκορευμαι για αυτο πιο πολυ με ριχνει σαν ατομο παρα με κανει "σπουδαιο" (Στην τελικη για μενα τα αγοραζω)

Στο κατω-κατω της γραφης, εαν εχεις λεφτα πας και αγοραζεις ολο το ebay και μετα απο ενα μηνα τραβας την "συλλογη" σου φωτογραφιες και την ποσταρεις καπου. Θα την χαιρεσαι καθολου? Δεν νομιζω ... "αψυχη" θα ειναι τελειως. Το θεμα ειναι τι νοημα εχουν τα games για σενα και τι αναμνησεις μπορουν να σου φερουν στο μυαλο παιζοντας τα (αληθεια ποσο εισαι?!)

Εγω στο GG εχω 20-25 τιτλους και δεν θελω αλλους. Πηρα τα games που μου αρεσσαν και επαιζα οταν ημουνα πολυ μικρος

Α, επισης εχω απο παλια το TV Tuner το οποιο χρησιμοποιουσα για να βλεπω πρωινες εκπομπες μεσα στην ταξη κατω απο το θρανιο lol
Ειμαι 25 και συλλεγω game gear απο τα 19, τοτε εμεινα σε δικο μου σπιτι και δουλευα,αρα μπορουσα να κανω αυτο που ηθελα καιρο, επισης τοτε ανακαλυψα το ebay και μετα γυρισα ολη την Αθηνα για να βρω οτιδηποτε ειχε μεινει στην αγορα και τα αγορασα ολα.

Ο τρόπος ο οποίος την παρουσιάζω είναι χιουμοριστικος, game gear απέκτησα το 97 αφου ανταλλαξα το gameboy μου και δίνοντας καποια χρηματα επιπλεον και ο λόγος που είμαι πραγματικά κολλημενος μόνο με Αυτό είναι ότι το έδωσα σε εξευτελιστικη τιμη (3000 δραχμές το 98-99) για να πάρω παιχνίδια για το ps1 μου, είναι κάτι που έχω μετανοιωσει πίκρα.Για Αυτό δεν δέχομαι να λες όσο μεγάλη συλλογή συνολικά σε κονσόλες και αν έχεις, ότι είναι άψυχη η συλλογή μου, συλλεγω μόνο game gear και έχω πουλήσει - χαρίσει όλες τις άλλες ( dreamcast+74 originals, lynx+12 games, nomad+ 34 games κα) γιατί δεν ένιωθα ευχαρίστηση που τις είχα. Το game gear για μένα είναι η καλύτερη handheld κονσόλα ever! Αν εισουν πιο παθιασμενος θα είχες περισσότερα, γι Αυτό μη το παίζεις έξυπνος και πιστός συλλέκτης εδώ που είναι το thread για το gamegear Αλλά στα Amiga η στα snes που μάλλον θα χεις περισσότερα.

Και Τέλος τι νόημα έχει να κανείς συλλογή και να μην παθιαζεσαι όταν την παρουσιάσεις; Θα μπορούσα να γράψω Εεεεμ παιδιά Εγώ έχω 10 κασέτες Αλλά δεν ξέρω ποιες είναι και... Εμ δεν τις έχω παίξει ποτέ γιατί λατρευω το ps3 μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
enrique19 είπε:
χα χα! χαρα στο κουραγιο σου παντως που επι 7 λεπτα τραβας με το κινητο την καμερα δεν ξερω,τα παιχνδια σου ενα ενα..οντως τεραστεια συλλογη,βεβαια με χαλαει καπως που δεν ειναι boxed,γιατι οσο να πεις αλλη αιγλη αλλο πρεστιζ εχουν με τα κουτια,οπως και να εχει η συλλογη σου ειναι δαιδαλωδης απορω και που βρισκεις χορο και τα βαζεις!
Να φανταστεις γουσταρω να απλωνω την συλλογη στον παγκο της κουζινας και να την χαζευω με τις ωρες,δεν σου λεω τι ακουω απ την γυναικα, αλλα αξιζει τον κοπο (και την παντοφλα!)

Ο λογος που αποφευγω τα boxed ειναι ο χωρος πραγματι, χρειαζομαι 2 μεγαλες κουτες για αυτα,μια για τα παιχνιδια και μια για τα υπολοιπα, αν ειχαν και τα κουτια τους θα χρειαζομουν 2 βιβλιοθηκες! χαχαχαχα
 
CokaColaKid είπε:
Να φανταστεις γουσταρω να απλωνω την συλλογη στον παγκο της κουζινας και να την χαζευω με τις ωρες,δεν σου λεω τι ακουω απ την γυναικα, αλλα αξιζει τον κοπο (και την παντοφλα!)Ο λογος που αποφευγω τα boxed ειναι ο χωρος πραγματι, χρειαζομαι 2 μεγαλες κουτες για αυτα,μια για τα παιχνιδια και μια για τα υπολοιπα, αν ειχαν και τα κουτια τους θα χρειαζομουν 2 βιβλιοθηκες! χαχαχαχα


χαχα ελπιζω να μην πεφτει παντοφλα σπιτι! :p
 
CokaColaKid είπε:
Ειμαι 25 και συλλεγω game gear απο τα 19, τοτε εμεινα σε δικο μου σπιτι και δουλευα,αρα μπορουσα να κανω αυτο που ηθελα καιρο, επισης τοτε ανακαλυψα το ebay και μετα γυρισα ολη την Αθηνα για να βρω οτιδηποτε ειχε μεινει στην αγορα και τα αγορασα ολα.
Ο τρόπος ο οποίος την παρουσιάζω είναι χιουμοριστικος, game gear απέκτησα το 97 αφου ανταλλαξα το gameboy μου και δίνοντας καποια χρηματα επιπλεον και ο λόγος που είμαι πραγματικά κολλημενος μόνο με Αυτό είναι ότι το έδωσα σε εξευτελιστικη τιμη (3000 δραχμές το 98-99) για να πάρω παιχνίδια για το ps1 μου, είναι κάτι που έχω μετανοιωσει πίκρα.Για Αυτό δεν δέχομαι να λες όσο μεγάλη συλλογή συνολικά σε κονσόλες και αν έχεις, ότι είναι άψυχη η συλλογή μου, συλλεγω μόνο game gear και έχω πουλήσει - χαρίσει όλες τις άλλες ( dreamcast+74 originals, lynx+12 games, nomad+ 34 games κα) γιατί δεν ένιωθα ευχαρίστηση που τις είχα. Το game gear για μένα είναι η καλύτερη handheld κονσόλα ever! Αν εισουν πιο παθιασμενος θα είχες περισσότερα, γι Αυτό μη το παίζεις έξυπνος και πιστός συλλέκτης εδώ που είναι το thread για το gamegear Αλλά στα Amiga η στα snes που μάλλον θα χεις περισσότερα.

Και Τέλος τι νόημα έχει να κανείς συλλογή και να μην παθιαζεσαι όταν την παρουσιάσεις; Θα μπορούσα να γράψω Εεεεμ παιδιά Εγώ έχω 10 κασέτες Αλλά δεν ξέρω ποιες είναι και... Εμ δεν τις έχω παίξει ποτέ γιατί λατρευω το ps3 μου...
Ας τα παρουμε σιγα σιγα γιατι μου φαινεται διαβαζεις οτι θες

1. Δεν ειπα οτι ειναι αψυχη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ η δικη σου συλλογη. Μιλουσα γενικα για το πως ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να συλλεξει καποιος. Ξαναδιαβασε το μηνυμα μου.

2. Αν ημουν πιο παθιασμενος με την συλλογη μου?! Ειμαι παθιασμενος μεχρι εκει που πρεπει. Ολα μου τα μηχανηματα και τα παιχνιδια τα προσεχω υπερβολικα πολυ (οπως ολα μου τα πραγματα) αλλα σου ειπα με το Game Gear εχω τα παιχνιδια που θελω (25 περιπου δεν θυμαμαι) και δεν με ενδιαφερει να συλλεξω αλλα. Για μερικους (και το σεβομαι αυτο) η συλλογη videogames και consoles ειναι σαν τα συλλογη γραμματοσημων. Την εχουν εκει και δεν την πειραζουν. Εγω τα περισσοτερα που συλλεγω τα παιζω ή τα επαιζα οταν ημουνα μικρος και τα συλλεγω για nostalgia λογους.

3. Ξερω ποτε καποιος κανει humor και ποτε οχι. Το να λες αεροφωτογραφια οκ ... ας πουμε οτι κανεις humor. Το να λες ομως "Θέλω να μου πείτε αν Υπάρχει άλλος στην Ελλάδα τουλάχιστον που να χει περισσότερα game gear stuff, κλπ)" δεν ειναι humor ειναι αλαζονεια (ιδιως σε συνδιασμο με το προηγουμενο) Επειδη εχεις κανει quote τον Bruce Lee θα σου θυμησω καποια απο τα λογια του " The word I ... does not exist" που σημαινει οτι πρεπει να ειμαστε ταπεινοι.

Ξερω οτι εχεις φτυσει αιμα και οτι κοπιασες να τα βρεις ολα αυτα και το σεβομαι. Ο καθενας εχει την γνωμη του και το πως κινειται στο θεμα συλλογης και το τι σημαινει για αυτον. Στο μονο που ειμαι μαζι σου αντιθετος ειναι ο τροπος που εκφραστηκες οχι το πως κινεισαι σε θεματα συλλογης το ξαναλεω.

:)
 
Daytime Dreamer είπε:
Το να λες ομως "Θέλω να μου πείτε αν Υπάρχει άλλος στην Ελλάδα τουλάχιστον που να χει περισσότερα game gear stuff, κλπ)" δεν ειναι humor ειναι αλαζονεια :)
μπορει να ειναι και η πραγματικοτητα.εμεις ειμαστε εδω για να κρινουμε κατα ποσο ειναι καποιος αλαζονας σχετικα με τα κεκτημενα του η για να θαυμασουμε μερικες συλλογες και να συζητησουμε σχετικα με τις μνημες που μας ξυπνανε;σφηνωνω και ρωταω επειδη δεν καταλαβενω το λογο που επιτιθεσε στον φιλο σχετικα με την σταση του απεναντι στην συλλογη του

νομιζω ειναι δικαιωμα του να ειναι λιγο υπερβολικος μιας και ειναι αρκετα πλουσια συλλογη!αχετα αν θα τα προτιμουσα ολα με κουτια κλπ προσωπικα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Garrett156 είπε:
μπορει να ειναι και η πραγματικοτητα.εμεις ειμαστε εδω για να κρινουμε κατα ποσο ειναι καποιος αλαζονας σχετικα με τα κεκτημενα του η για να θαυμασουμε μερικες συλλογες και να συζητησουμε σχετικα με τις μνημες που μας ξυπνανε;σφηνωνω και ρωταω επειδη δεν καταλαβενω το λογο που επιτιθεσε στον φιλο σχετικα με την σταση του απεναντι στην συλλογη τουνομιζω ειναι δικαιωμα του να ειναι λιγο υπερβολικος μιας και ειναι αρκετα πλουσια συλλογη!αχετα αν θα τα προτιμουσα ολα με κουτια κλπ προσωπικα!
Κανεις καποιο λαθος ... δεν ειναι η σταση του απεναντι στην συλλογη του ... ειναι η σταση του απεναντι σε εμας (η συλλογη χρησιμοποιειται σαν δικαιολογια για την σταση του). Το να πεταγεσαι σαν την τσαπου και να μιλας καπως επειδη εχεις μια συλλογη Α το βρισκω παραλογο. Δηλαδη (με βαση την λογικη σου) οσο πιο μεγαλη ειναι η συλλογη καποιου, τοσο πιο αλαζονας εχει το δικαιωμα να ειναι (αν θελει)? Δηλαδη οι τυποι στο assembler (φερνω ενα παραδειγμα) πως θα επρεπε να ειναι?!?! Η ο Pitsunami για παραδειγμα?! Δεν παει ετσι οπως καταλαβαινεις

ΑΛΛΟ το να εχεις παθος με την συλλογη και να χαιρεσαι να την παρουσιαζεις και αλλο το να εισαι αλαζονας παρουσιαζοντας την

Εαν ο coca-cola kid ειχε σταματησει στο σχολιο της "αεροφωτογραφιας" πραγματικα δεν θα το συνεχιζα αλλα με το να συνεχιζει και να λεει αυτα που λεει νομιζω οτι προσβαλει εμεσα ολους εδω μεσα οσους δεν εχουν τουλαχιστον το επιπεδο της δικιας του συλλογης

Στην τελικη μπορει να πεις εσυ και ο οποισδηποτε "ελα μωρε τι ασχολεισαι με τετοια θεματα σε ενα φορουμ" και θα χει δικιο εν μερη. Ομως σε θεματα συμπεριφορας και αξιοπρεπειας θελω να μου φερονται οπως φερομαι και εγω στους αλλους. Με απολυτο σεβασμο ΙΔΙΩΣ οταν δεν γνωριζομαστε καλυτερα
 
O καθενας εχει δικαιωμα να μιλαει για την συλλογη του κατα πως τον ευχαριστει οπως και δικαιωμα του καθενος ειναι να αγνοησει τα γραφομενα του.

Κατα τα αλλα να το ληξουμε καπου εδω γιατι ειμαστε οφτοπικ.

Τα λοιπα με Pm!
 
Aardvark είπε:
O καθενας εχει δικαιωμα να μιλαει για την συλλογη του κατα πως τον ευχαριστει οπως και δικαιωμα του καθενος ειναι να αγνοησει τα γραφομενα του.Κατα τα αλλα να το ληξουμε καπου εδω γιατι ειμαστε οφτοπικ.

Τα λοιπα με Pm!
Ναι συμφωνω ... να μιλαει οπως τον ευχαριστει αρκει να μην προσβαλλει τριτους (αμεσα ή εμμεσα)

Anyway, ας ληξει και αυτο εδω.
 
Ασχετα με ολα αυτα εχω να δηλωσω οτι DarkSynbios εχεις οτι μου λειπει,οι συλλογες μας μαζι κανουν το συνολο των παιχνιδιων του game-gear (σε ευρωπαικες και αμερικανικες κυκλοφοριες) αν ποτε ανοιξεις μουσειο ευχαριστως να συνεισφερω ! lol

κηπ απ δε γκουντ γουορκ

επισης maxouli εντυπωσιακη συλλογη
 
και η δικιά μου συλλογή (ότι έχει η φωτογραφία,εκτός από τα 5 κουτάτα,καθώς και 4 master system παιχνίδια [moonwalker,ecco the dolphin,super kick-off,outrun] μου ήρθαν χθες)

attachment.php
 
Στη συλλογη μου προστέθηκαν τα

Spiderman & xmen arcades revenge

Rise of the robots

Wrestle Mania steel cage

PGA golf 2

World league soccer

PAC attack

Και ανεβαίνω στα 118 διαφορετικα παιχνίδια και 6 multi-cartridges!
 
υπάρχει κανείς από θεσσαλονίκη που να θέλει να με βοηθήσει με το ζωντάνεμα ενός game gear? έχω βρει όλους τους πυκνωτές εκτός από δύο. να τους αντικαταστήσουμε και από ένα άλλο επίσης προβληματικό που έχω να μπορέσουμε να φτιάξουμε τουλάχιστον το ένα σαν καινούριο
 
Tzeho εγώ μένω Θεσσαλονίκη. Δεν είναι τρεις μήνες που αγόρασα από ένα φίλο μου ένα Game Gear σε άθλια κατάσταση οθόνης και ήχου αλλά του άλλαξα όλους τους πυκνωτές και τώρα είναι τζάμι. Ερώτηση:Ποια version TV Tuner να παρω, διότι αγόρασα από ebay ένα PAL 1 αλλά δεν έχω ήχο καθαρό αλλά μόνο με παράσιτο.
 
Δεν είναι πολυς καιρός που αγόρασα από ένα φίλο ένα GG και 7 παιχνίδια και ξεκίνησα και γω τη συλλογή με αυτά που μου άρεσαν-ουν. Τώρα έχω ήδη 23 σύνολο (και θα συνεχίσω) και ένα TV Tuner PAL1 και έχω παραγγείλει ένα ακόμη PAL B/G A καθώς το άλλο δεν έχει ήχο καθαρό αλλά παράσιτο. Παιδιά πως μπορώ να ανεβάσω και γω τη δική μου συλλογή? Πως ανεβάζω φώτο?
 
Το ΡΑL I ειναι το αγγλικο συστημα γι'αυτο εχει προβλημα στον ηχο.Το δικο μας συστημα ειναι το PAL B/G
 
Μου έμεινε αμανάτι το TV Tuner PAL 1 και έχω 2 τώρα. Μπορώ να βγάλω αγγελία εδώ μέσα?
 
Σας χαιρετώ,με τη δικη μου σειρά και "μοιράζομαι" την συλλογή Game Gear.


Woody Pop



Sonic 2



Factory Panic



Marble Madness



Super Monaco GP



G. Foreman's K.O.



Columns



GP Rider



Sonic



Super Kick Off



Montana Football



Halley Wars



Lion King



Asterix great rescue



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και τα δικα μου,καμμια 65επταρια σε original θηκουλα τους σε perfect condition,μια προσεκτικη ματια θα αποκαλυψει ενα ελατωμα σε αυτην εκτος του οτι δεν εχω (ακομα) gamegear!




attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα