Gaming Χθεσινής Βραδιάς [version 2013]

Μετα απο καιρο ειπα να ασχοληθω με τα metroid.τερματισα το prime(θεικο) Και τωρα παω για το echoes(το ιδιο) και λογικα μετα θα πιασω το χειριστηριο του snes για το απολυτο game!!

SUPER METROID ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑ
 
metalcandyman είπε:
@ Φιλε Dino πως να μην το παρατησεις αυτο το τρισαθλιο μπλε πραμα.Και απ'οτι βλεπω το παρατησε και ο γιος σου.Ευγε εκανες το χρεος σου σαν πατερας και εδωσες την καλητερη ανατροφη στον μικρο :D
XAXAXAXA!!!!!

Θεός, για άλλη μια φορά!
 
εγω επαιξα αυτο το περασμενο σκ και καηκα ...ολα τα λεφτα η μουσικη...με παει πισω 22 χρονια..
 
"Φίλες και φίλοι των joysticks, γειά σας". (ατάκα Λεκό :p )

Πρόσφατα βρήκα την ευκαιρία να ξεδώσω λίγο (μιά που προσφέρονται και οι μέρες), παίζοντας παλιά, αγαπημένα games.

Ενα απο αυτά ήταν και το Super Scramble Simulator, απο τους δημιουργούς του πασίγνωστου Kikstart (οι οποίοι, όπως έχουμε αναφέρει στο παρελθόν, μας έχουν δώσει και άλλα διαμαντάκια: Trailblazer, Lotus Turbo Challenge, Super Cars, κλπ).

Είστε ο αναβάτης μίας μοτοσυκλέτας και θα πρέπει να καταφέρετε να ολοκληρώσετε ορισμένες διαδρομές σε ανώμαλο δρόμο, ξεπερνώντας εμπόδια, κλπ, μέσα στα (στενά) χρονικά όρια που δίνει το παιχνίδι. Θα χρειαστούν πολύ προσεκτικοί χειρισμοί (καθώς και εξάσκηση) για να τα καταφέρετε.

H "προϋπηρεσία" στο Kikstart δεν είναι απαραίτητη, αλλά θα βοηθήσει να μπείτε πιό εύκολα στο κλίμα, μιά και το παιχνίδι είναι *αρκετά* ζόρικο (τολμώ να πω πως αν και σχετικά πιό αργό, στον cpc μου είχε φανεί δυσκολότερο απο την αυθεντική έκδοση για CBM).

Πάντως η "αίσθηση" του ελέγχου που έχετε πάνω στη μηχανή και τις κινήσεις της είναι πολύ καλή (βοηθάει και το μέγεθος του sprite που είναι αρκετά μεγαλύτερο απο το αντίστοιχο του kikstart).

Επιπλέον τα graphics είναι λεπτομερή (το παιχνίδι είναι σε mode 1), με καλούς συνδιασμούς χρωμάτων (έχει γίνει και dithering σε κάποια σημεία), ενώ με την έξυπνη χρήση rasters μπορούμε να δούμε και επιπλέον χρώματα στο κάτω μέρος της οθόνης όπου βρίσκεται το πάνελ με το στροφόμετρο, τις ταχύτητες, τον χρόνο σας, και τον "οδικό χάρτη" (θυμηθείτε παρόμοιες περιπτώσεις mode 1 παιχνιδιών για τις οποίες είχαμε συζητήσει παλιότερα, όπως εκείνη του "Thundercats").

superscramblesimulator.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με ποια παιχνιδια ασχολειστε αυτο τον καιρο;

Ολοι μας με καποιο η καποια παιχνιδια ασχολουμαστε ειτε σε νεες κονσολες ειτε σε παλιες ειτε σε PC κλπ.Για βγαλτε στη φορα λοιπον με ποιο η ποια παιχνιδια ασχολειστε αυτo τον καιρο;

Αρχιζοντας εγω να πω οτι αφου τερματισα το Zelda the wind waker HD στο Wii U ξεκινησα απο την αρχη το αγαπημενο μου Dragon warrior VII για το PSX αφου με επιασε μια κριση νοσταλγιας για το συγκεκριμενο παιχνιδι και αφου η NINTENDO με την square enix δεν μας κανουν την τιμη να κυκλοφορησουν κατα δω το remake για το 3DS και το χαιρονται μονο οι τυχεροι σχιστοματηδες.

Παραληλα ξεθαψα και παιζω το μοναδικο Castlevania που δεν επαιξα σχεδον καθολου γιατι ειχε κυκλοφορησει κατι αλλο που δεν θυμαμαι τωρα εκεινη την εποχη και το ειχα παρατησει.Το castlevania αυτο ειναι το lament of innocence για το ps2 και μπορω να πω οτι μαρεσει αρκετα και μολις το τελειωσω θα γραψω και ενα review γιαυτο.Το δευτερο παιχνιδι που ασχολουμαι παραληλα με το castlevania ειναι το Mario & Luigi: Dream team για το 3DS που πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα,πολυ διασκεδαστικο και απο τα καλητερα παιχνιδια που μπορει να παιξει καποιος στο 3DS.

Φυσικα δεν λειπει και το καθιερωμενο δυωρο συνηθως μετα της 12 το βραδυ με καποιο απο τα δεκαδες αγαπημενα μου arcades στο επισης αγαπημενο mame που μας εχει σωσει :D

Για πειτε και τα δεικα σας;
 
Εγω παιζω Wind Waker HD στο Wii U (μολις μπηκα earth temple).

Επισης ξαναπαιζω το Pokemon Silver σε gameboy emulator.
 
Αφιέρωμα στον Β' Π.Π. με "Brothers in Arms: Road to Hill 30" και "Soldiers: Heroes of World War II".
 
Για εμένα, χτες ήταν η κατάλληλη ώρα να εφαρμοστεί το... αμαρτωλό εκείνο γνωμικό που λέει "άρπαξε να φας, και κλέψε να 'χεις". (εκεί θα καταντήσουμε στο τέλος για να βγεί κανένα φράγκο, οπότε δεν βλάπτει να προπονηθούμε λιγάκι... :p ).

Μιλάμε φυσικά για το πολύ γνωστό και αγαπημένο They stole a million, όπου παίρνετε τον ρόλο του "αφεντικού" που έχει σκοπό οργανώσει μία σειρά απο ληστείες με την βοήθεια της νέας τεχνολογίας, δηλαδή ενός μικροϋπολογιστή και του εκπληκτικού προγράμματος με το (ταιριαστό) όνομα SoftWare for Aspiring Gangsters - ή εν συντομία, S.W.A.G. (KΛΟ.ΠΙ.ΜΑΙ.Α.)

Αγοράστε σχέδια του κτιρίου που θα κλέψετε (μιλάμε για οργανωμένα πράματα), επιλέξτε τα κατάλληλα μέλη τα οποία θα απαρτίζουν την ομάδα που θα φέρει εις πέρας την ληστεία (απο τσιλιαδόρο μέχρι οδηγό), ενώ τέλος δεν θα πρέπει να παραλείψετε να προσλάβετε και έναν κλεπταποδόχο.

Εννοείται ότι οι ληστείες είναι αυξανόμενης δυσκολίας, οπότε προσοχή (ευτυχώς το παιχνίδι μπορεί και σώζει την πρόοδό σας).

Μετά απο όλα αυτά, θα είστε πλέον έτοιμοι για να εισβάλλετε στο σπίτι του Dino και να κλέψετε την συλλογή του απο retro-περιοδικά υπολογιστών & κόμικς :diablotin: - ή αν προτιμάτε το retro-hardware, υπάρχει "διαθέσιμο" πολύ, και καλό υλικό (Fotis_kfor, pitsunami, marag, keropi, freaktmp, κλπ.)

smbo.png


Captain Kal είπε:
Αφιέρωμα στον Β' Π.Π. με "Brothers in Arms: Road to Hill 30" και "Soldiers: Heroes of World War II".
Ωραίος, αν και περίμενα ότι θα έλιωνες κάτι σαν το "Star Conflict". :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολις σημερα ξεκινησα (για χιλιοστη φορα!) το conflict: freespace. Μα τι παιχνιδαρα ειναι αυτη;! Και φυσικα για side dish εχω (για χιλιοστη φορα κι αυτο!) το mass effect.
 
Διπλό respect στον ASiC, για τις εξαιρετικές επιλογές του !! :thumbup:
 
billy είπε:
Μετά απο όλα αυτά, θα είστε πλέον έτοιμοι για να εισβάλλετε στο σπίτι του Dino και να κλέψετε την συλλογή του απο retro-περιοδικά υπολογιστών & κόμικς :diablotin: - ή αν προτιμάτε το retro-hardware, υπάρχει "διαθέσιμο" πολύ, και καλό υλικό (Fotis_kfor, pitsunami, marag, keropi, freaktmp, κλπ.)
ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :fafoutis:

Αφήστε το Φώτη να κάνει την έκθεση πρώτα, και μετά μπουκάρουμε όλοι μαζί!

Ωραίος billy... Βέβαια το παιχνίδι ούτε που και..........

Να δω κι εγώ πότε θα παίξω κατι τις.... :xm:
 
billy είπε:
(...)Γνωστό και αγαπημένο They stole a million, όπου παίρνετε τον ρόλο του "αφεντικού" που έχει σκοπό οργανώσει μία σειρά απο ληστείες με την βοήθεια της νέας τεχνολογίας, δηλαδή ενός μικροϋπολογιστή και του εκπληκτικού προγράμματος με το (ταιριαστό) όνομα SoftWare for Aspiring Gangsters - ή εν συντομία, S.W.A.G. (KΛΟ.ΠΙ.ΜΑΙ.Α.)
Αγοράστε σχέδια του κτιρίου που θα κλέψετε (μιλάμε για οργανωμένα πράματα), επιλέξτε τα κατάλληλα μέλη τα οποία θα απαρτίζουν την ομάδα που θα φέρει εις πέρας την ληστεία (απο τσιλιαδόρο μέχρι οδηγό), ενώ τέλος δεν θα πρέπει να παραλείψετε να προσλάβετε και έναν κλεπταποδόχο.

Εννοείται ότι οι ληστείες είναι αυξανόμενης δυσκολίας, οπότε προσοχή (ευτυχώς το παιχνίδι μπορεί και σώζει την πρόοδό σας).(...)
Υπάρχει τέτοιο παιχνίδι?! :D

Κι εγώ νόμιζα ότι αυτό ήταν το πρωτότυπο....

(να, από πού βγαίνουν τα σενάρια! Όλα από το gaming είναι βγαλμένα! :p )
 
DINO είπε:
ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :fafoutis:
Αφήστε το Φώτη να κάνει την έκθεση πρώτα, και μετά μπουκάρουμε όλοι μαζί!
Xαρ Χαρ !! Αντε, να οργανωθούμε. (πάω να βρω τα blueprints της σχολής Μωραϊτη :diablotin: )

D@redevil είπε:
Υπάρχει τέτοιο παιχνίδι?! :D
Κι εγώ νόμιζα ότι αυτό ήταν το πρωτότυπο....

(να, από πού βγαίνουν τα σενάρια! Όλα από το gaming είναι βγαλμένα! :p )
Yπάρχει και αυτό, για πολύ "Rat Pack" ρετρo-καταστάσεις !! :D (το εχει βάλει πράσφατα το Σταρ Τσάνελε).

Γενικά, υπάρχουν διάφορα games τέτοιου είδους. Οι fans των 16-bit ας τσεκάρουν και το The Clue.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
(....)Yπάρχει και αυτό, για πολύ "Rat Pack" ρετρo-καταστάσεις !! :D (το εχει βάλει πράσφατα το Σταρ Τσάνελε).

Γενικά, υπάρχουν διάφορα games τέτοιου είδους. Οι fans των 16-bit ας τσεκάρουν και το The Clue.
Βασιλομανώλη, μ' έβαλες τα γυαλιά λέμε! :cool:

(Στείλε παιδί μου κανένα μήνυμα - τέτοια έργα δεν πρέπει να χάνονται!....)

p.s. current status: checking "The Clue"!.....
 
Ωραίος, αν και περίμενα ότι θα έλιωνες κάτι σαν το "Star Conflict".
On line μόνο "World of Warplanes" (και αυτό αρχίζω και το βαριέμαι, μετά από απανωτά wipe-outs". Τελικά συνεχίζω "Soldiers: Heroes of World War II" (με British Campaign) και κλασσικό "Might & Magic VI".

Μολις σημερα ξεκινησα (για χιλιοστη φορα!) το conflict: freespace. Μα τι παιχνιδαρα ειναι αυτη;! Και φυσικα για side dish εχω (για χιλιοστη φορα κι αυτο!) το mass effect.
Με μας που έμπλεξες, αυτά θα παίζεις!!!! ;) ;)
 
Εκείνο το War Thunder, λέει τίποτα;
Διαφορετική φιλοσοφία, του όλα σε ένα νοικοκυρεμένα (θεωρητικά αεροπλάνα, πλοία, άρματα σε ένα server). Δεν το έχω παίξει. Άσε που αρχίζουν να με τσατίζουν τα F2P.
 
Πίσω
Μπλουζα