Gaming και ηλικία

Ας περιγράψουμε λίγο την κατάσταση μας...Είμαστε πλέον οι περισσότεροι 40+ και κάποιοι από εμάς ήδη είναι 50+. Οι περισσότεροι έχουμε οικογένεια και ανήλικα παιδιά (κάποιοι μάλιστα έχουν ενήλικα και προετοιμάζονται για εγγόνια), που εκ των πραγματων συνεπάγονται υποχρεώσεις και διαθέσιμο χρόνο από αυτόν που δεν έχουμε. Σε αυτό προσθέτουμε και το γεγονός ότι όλοι εργάζονται, μάλιστα κάποιοι και πλέον του 8ωρου. Υπό αυτές τις συνθήκες πόσος χρόνος μας μένει; Αν μας μένει πόση διάθεση έχουμε για να την διαθέσουμε στα χόμπυ μας και στην περίπτωση μας στο gaming; Πόσες φορές σας για παραδειγμα ήρθε η όρεξη να ασχοληθείτε λίγο με τα παιχνίδια και τα ρετρο μηχανήματα σας και σας αποθάρρυνε αμέσως η ιδέα του να τα βγαλετε απο κουτια και να τα στησετε και μετα να τα ξαναμαζέψετε για να μην σας πρήξει η γυναίκα σας για τον χωρο που καταλάβατε στην διαδικασία;
Ας υποθέσουμε ότι κάποιοι είναι τυχεροι και εχουν τον χωρο στημενο και διαθεσιμο πως θα βρειτε το χρονο να ασχοληθείτε με κάτι και να το ευχαριστηθείτε; Αν ναι πόσος τελικά είναι αυτός ο χρόνος καθημερινα; Επίσης πόσες φορές αυτή η διάθεση για παιχνίδι αντικατασταθηκε άμεσα με ξεκούραση και ύπνο; Ρεαλιστικά μιλάω...
Στην πράξη οι περισσότεροι μπορούμε στην καλύτερη να παρουμε ολιγόλεπτες ...δόσεις παιχνιδιού και αυτός είναι ο λόγος -πέραν της νοσταλγίας- που προτιμούμε τα action παιχνίδια του πενταλέπτου στο mame ή στους υπολογιστές μας ή στις κονσόλες σας εσείς που έχετε τέτοιες. Προφανώς και δεν εχω πια χρόνο να παιξω για παραδειγμα το pirates ή το monkey island ή το dune 2 και δεν ξερω αν θα το εκανα τελικά στην περίπτωση που τον έβρισκα με εναν μαγικό τρόπο.
Μόνη διέξοδο gaming που προσωπικα διακρίνω είναι να παίξω με τον γιο μου στο άμεσο μέλλον κάποια παιχνιδακια διπλό...αλλά και πάλι είμαι σίγουρος ότι δεν θα είναι τα δικά μου αγαπημένα. Τι μένει λοιπόν; Να χαζεύουμε που και που στο youtube τα ρετρο καναλια, τα ρετρο fora, να παίζουμε κανα χαζοπαίχνιδο σαν το candy crash στο κινητό άντε και στα μεγάλα κέφια κανα mame στις μικρες δοσεις που προαναφέρθηκαν. Τώρα όσον αφορά εκείνους που πιστεύουν ότι στα γεράματα θα είναι gamers τους υπενθυμίζω ότι τα αντανκλαστικα και η διαθεση φθίνει και το βλέπουμε ήδη στην μέση ζωή μας. Εγώ πιστεύω ότι θα είμαστε περισσότερο parking εγγονιών παρά δεινοί gamers.... Οπότε τότε το υποτιθέμενο gaming θα γίνεται με τα εγγόνια μας...με τους δικούς τους όρους. :) Αυτό που να θυμάστε είναι ότι θα φαινόμαστε πιο δεινόσαυροι σε εκείνα συγκριτικά με τους γονείς μας στα δικά μας παιδικά ματια τότε που μας έλεγαν ότι κυλούσαν μια ζάντα ως παιχνίδι ή που έπαιζαν ξυπόλυτοι με μπάλα φτιαγμένη απο ρεταλια...
Μελαγχολικό σχόλιο αλλά λυπάμαι...αληθές!
 
Παιχνίδια δεν παίζω συχνά, την τελευταία δεκαετία+ ασχολούμαι αποκλειστικά με προγραμματισμό αλλά αυτό είναι και το παιχνίδι μου αν θέλετε. Στη βάση αυτή, νιώθω σήμερα ικανότερος από ποτέ στο κομμάτι αυτό, άρα θα έλεγα πως η ηλικία δεν επηρεάζει τις "gaming " επιδόσεις μου. Ο χρόνος ναι είναι περιορισμένος και οι υποχρεώσεις πολλές. Αλλά η φλόγα διατηρείται άσβεστη.
 
Gaming και ηλικεια λοιπον ενα μεγαλο θεμα που ακουγεται συνεχεια απο ατομα ηλικειας 30 και πανω και που προσωπικα δεν το δεχομαι το θεωρω μεγαλο παπα και μεγαλη δικαιολογια.Και φυσικα δεν μιλαω για της ελευθερες ωρες που εχουμε να παιζουμε η για την ορεξη για videogames Που εχει ο καθενας εννοοιται αυτο.Αλλοι ειναι οικογενειαρχες με 1,2 η 3 παιδια αλλοι εχουν απαιτητικες δουλειες που δεν τους αφηνουν πολυ ελευθερο χρονο και τον ελαχιστο χρονο που εχουν ισως να θελουν να τον ξοδεψουν αλλιως,αλλοι δεν πανε καλα οι δουλειες κατι που ειναι καθημερινο φαινομενο εχουν και κανενα δανειο η δανεια οποτε που ορεξη για videogames.Oλα αυτα ειναι μεσα στην ζωη και ειναι απολυτως κατανοητα.

Αυτο ομως που δεν ειναι κατανοητο και οπως ειπα δεν το δεχομαι ειναι η ικανοτητα στο gaming αναλογα την ηλικεια.Και φυσικα για να γεινω κατανοητως δεν εννοω να ειναι καποιος 60 η 70 χρονων η να εχει καποιο προβλημα υγειας σαυτες της ηλικειες και περιπτωσεις το δεχομαι οτι υπαρχει προβλημα και και δεν γεινεται οι ικανοτητες καποιου στο gaming να ειναι οπως ηταν στα 20 και στα 30.Δεν μπορω ομως να ακουω ατομα ηλικειας απο 30 εως 40 η 45 χρονων να με μιλανε για αλειωση της ικανοτητας και των αντανακλαστικων στο gaming και οτι δεν μπορουν να παιζουν τα παιχνιδια που μπορει να ηταν καλοι με τον ιδιο τροπο που τα επαιζαν στα 20 η στα 25.Αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν gamers οπως Billy mitchell,chris ayra,David race,Rick fothergill,Hank chien,steve wiebe και αλλοι παρα πολλοι που ειναι 40φευγα.Και δεν θα μιλησω μονο γιαυτους αλλα θα μιλησω και για την παρτη μου.Οπως επαιζα στα 15 μου επαιζα και στα 20 επαιζα και στα 25 και παιζω και τωρα 31 στα 32 και θα παιζω και στα 40-45 σιγουρα.οπως επαιζα στης κονσολες αλλα και στα arcades που εφαγα την ζωη μου εκει μεσα παιζω και τωρα και σε πολλα παιχνιδια ακομα καλητερα λογο παραπανω εμπειριας.Ολα τα τερματιζω οπως τα τερματιζα οπου και να παιξω η σε καμπινα η στο arcadejoy ακομα και με gamepad.Ατελειωτες ωρες στο pacman που ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι και πανω απο 3 εκκατομυρια σκορ τοτε ατλειωτες ωρες και πανω απο 3 εκκατομυρια και τωρα οπως και στο Donkey kong(Αrcade)σε παιχνιδια δηλαδη που τα αντανακλαστικα παιζουν τον πρωτο και σημαντικοτερο ρολο οπως και σε οποιοδηποτε αλλο arcade η παιχνιδι σε κονσολα.

Οπως ειπα κατανοω οτι η ηλικεια παιζει ρολο για ανθρωπους απο 50 και πανω αλλα δεν το δεχομαι να το ακουω απο ατομα 30 με 45.Οταν εισαι καλος στα videogames συνεχιζεις να εισαι καλος στης ηλικειες που ειπα αν δεν εισαι καλος σε καποιο η καποια η 20 εισαι η 40 ειναι το ιδιο πραμα.Δεν ξερω της δεικες σας αποψεις για το θεμα αλλα η δεικη μου αποψη ειναι αυτη που περιγραφω και δεν προκυται να αλαξει.
Τα videogames είναι σαν το ποδήλατο.Όταν τα μάθεις δε τα ξεχνάς ποτέ.Ποτέ δε θα ξεχάσω να κάνω τα combo στο street fighter όσα χρόνια κι αν περάσουν.Μπορώ να τα εκτελώ με κλειστά τα μάτια, κυριολεκτικά.Για φανταστείτε μετά απο πολλά χρόνια να δω το εγγόνι μου να παίζει......χμ...ας πούμε το street fighter 12.Να μπω στο δωμάτιο του τυχαία μια μέρα και να μου προτεινει να παίξουμε μαζί.Να με βλέπει να παίζω τάχα μου τάχα μου στη 'τύχη' και να παίζω σαν επαγγελματίας, νικώντας πάντα αυτόν η τους φίλους του με εντυπωσιακά αστραφτερά combo και super κινήσεις.Δε θα ήμουν ο πιο 'Γ....άτος' παππούς;Να βλέπω το εγγόνι μου να καμαρώνει στους φίλους του για τον super παππού του και να του ζητάει να τον διδάξει.Δε θα ήταν μια ωραία ανάμνηση που θα έφερνε και θα έδενε παππού και εγγόνι;Πριν λίγα χρόνια κι ενώ παίζαμε Diablo 3 με τους φίλους μου καλέσαμε στην ομάδα μας ένα ακόμα τυχαίο άτομο για τετραπλό.Το παιδί αυτό έπαιζε πολύ καλά και στάθηκε αντάξιος όλων μας στην ομάδα.Κάποια στιγμή η ώρα πέρασε και ώντας αργά το βράδυ αυτό το παιδί μας είπε: 'παιδιά, πρέπει να βγώ γιατί ξύπνησε το εγγόνι μου και πρέπει να το ξανακοιμήσω'
-Το εγγόνι σου; Μα καλά...πόσο χρόνων είσαι;
-64
Μας χαιρέτησε και βγήκε.Πρέπει να πέρασε κανένα τέταρτο που συζητάγαμε οι υπόλοιποι για το καινούργιο 'παιδί'.Μια συζήτηση που μας έκανε χαρούμενους και σκεπτικούς.
Τέλος πάντων...αυτά.
Υ.Γ. Το 1997 στέφτηκα πρωταθλητής Ελλάδος σε ένα διαγωνισμό street fighter που πήρε μέρος σε ένα μαγαζί στην Αγία Παρασκευή νικώντας όλους τους αντιπάλους μου που ήταν κατα πολύ μεγαλύτεροί μου.Στιγμές απο αυτόν το διαγωνισμό παρουσιάστηκαν στην εκπομπή Mad games στο Mad channel.Ήταν ένα κατόρθωμα που υπερηφανεύομαι και καυχιέμαι ακόμα και σήμερα.Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι όταν γεράσω Θα είμαι ένας 'πρώτος' παππούς...
 
για παντα gamers..χωρις συζητηση!
Gaming η οχι ο στοχος ειναι η διασκεδαση.Αν αυτο λεγεται retro gaming η συγχρονο gaming η ποδοσφαιρο η ταινιες η επιτραπεζια η ορειβασια η μαγειρικη η μουσικη η βολτα με το ποδηλατο η διασκεδαση στα μπουζουκια η το master chef που δειχνει η τηλεοραση δεν εχει καμια σημασια.Αλλος μπορει να διασκεδαζει παιζοντας cadillacs and dinosaurs στην crt tv και αλλος ακουγοντας ντεφια και κλαρινα.
 
Παππούς 93 ετών, πρώην οδηγός, επιστρέφει στο τιμόνι και κατακτά τις πίστες αγώνων σε videogames

 
Χρόνος για gaming μηδαμινός
Υποχρεώσεις άπειρες. Παιχνίδι το οποίο απαιτεί εκπαίδευση κ διάβασμα τρώει άκυρο από την αρχή. Αυτόν τον καιρό παίζω με τον γιοκα μου καθημερινά sensible soccer στην arcade cabinet. Στις δύο νίκες ο νικητής κ τέλος το gaming για το υπόλοιπο της ημέρας. Τα αποθημενα θα βγουν στην σύνταξη αν πάρω ποτέ. .....
 
Τότε η διαφορά ήταν πως δεν υπήρχε η μίξη πολυμέσων σε τόσο μεγάλο βαθμό.

Τώρα βλέπεις πχ παιχνίδια όπως GTA και Yakuza που πέραν του κανονικού παιχνιδιού μπορείς να παίξεις μινι παιχνίδια και μίνι αποστολες, να ακούσεις μουσική, να δεις ταινία, να φωτογραφίσεις τοπία, να παίξεις επιτραπέζια, να πας για κυνήγι κλπ. Συν το online

Βάλε και τις συζητήσεις όπου αναλωνομαστε περισσότερο στα ανθρώπινα δικαιώματα χαρακτήρων βιντεοπαιχνιδιών αντί να επικεντρώνομαστε στα εργασιακά δικαιώματα των δημιουργών....

Μιλάμε γενικά για άλλα παιχνίδια άλλου ήθους και κουλτούρας που ακόμα και κουρασμένος και αγχωμενος να είσαι μπορείς να παίξεις σβήνοντας κάθε έγνοια και σκέψη, χωρίς να χρειαστει κόπος, εμπειρία ή ικανότητα

Ειλικρινά δεν χάνω και τίποτα που δεν ασχολούμαι με αυτά τα παιχνίδια.
 
Πλησιάζω τα 50 και την τελευταία δεκαετία έχει εκτοξευθεί η ενασχόλησή μου με τον προγραμματισμό (και οι γνώσεις μου ταυτόχρονα) αλλά και με το gaming, κυρίως σε κονσόλα, καθότι το προσωπικό μου μηχάνημα δεν αντέχει τετοιου είδους gaming. Δε θα ήθελα ποτέ να σταματήσω να παίζω. Ακόμα με μαγεύει η πρώτη εικόνα από το arcade Phoenix που είχα δει το 1982, όταν φέρνω την ανάμνηση στο μυαλό μου. Μετά από πολλά χρόνια, μακάρι να είμαι καλά και τα χέρια μου να μην τρέμουν και να παίζω μεχρι να πεθάνω. Το παιχνίδι δε σε κάνει παιδί. Αν είσαι ώριμος άνθρωπος 30+, παιδί σε κάνει ο τρόπος που σκέπτεσαι και φέρεσαι και όχι τί παίζεις, ειδικά όσο μεγαλώνεις. Ξέρω πολλούς που ισχυρίζονται ότι τα παιχνίδια είναι για παιδιά, αλλά οι ίδιοι φέρονται πιο ανώριμα κι από 5χρονο. Τεσπά, είναι μεγάλη κουβέντα για να την κανουμε εδώ.
 
Πλησιάζω τα 50 και την τελευταία δεκαετία έχει εκτοξευθεί η ενασχόλησή μου με τον προγραμματισμό (και οι γνώσεις μου ταυτόχρονα) αλλά και με το gaming, κυρίως σε κονσόλα, καθότι το προσωπικό μου μηχάνημα δεν αντέχει τετοιου είδους gaming.
Rygar, με τι γλώσσα ασχολείσαι, σε τι πλατφόρμα? (από περιέργεια ρωτάω).
 
Rygar, με τι γλώσσα ασχολείσαι, σε τι πλατφόρμα? (από περιέργεια ρωτάω).
.NET visual basic, γιατί με locomotive basic ξεκίνησα, συνεχισα με amiga basic, μετά με qbasic, visual basic με 5.25 δισκέτες κλπ κλπ, αλλά καποτε πρέπει να το παρω απόφαση να γυρίσω σε C#), TSQL (sql server), λίγο Labview, Siemens Wincc, λίγο Python (εχω ενσωματώσει ironpython στα .NET πρόγραμμάτά μου). Ασχολούμαι πολύ με SCADA, αλλά όχι φτιάχνω ένα ΗΜΙ και τέρμα. Βαζω πολύ scripting και δικό μου datalogging σε sql server κλπ. Γενικώς τη μπζάχνω πολύ, δε μένω στάσιμος, όμως δεν ασχολούμαι με κάτι αν δε βρίσκω νόημα ή δεν έχω κίνητρο (στα κοντά 50 σου, έχεις κατασταλλάξει στο τί έχει νόημα). Εχω φτιάξει ένα δικό μου SCADA για ένα φίλο που βαζει αυτοματισμούς σε θερμοκήπια, με δικό μου form designer και αρχιτεκτονική plugin (μπορείς να καταγράφεις σε διάφορες βάσεις δεδομένων, Π.χ. mysql, sqlite, postgresql κλπ), ένα project που εκτόξευσε τις γνώσεις μου (αυτό που έγραψα πιο πάνω)

Αφτά.

υγ. ολο αυτό που γράφω πιο πάνω, έχει σχέση και με το gaming. Δεν παίζω κάτι αν πιστεύω ότι πράγματι δε θα μου προσφέρει τίποτα. Και αν κάτι μ'αρέσει, το παίζω πολύ αργά, λίγο κάθε μέρα, σα να μη θελω να τελειώσει. Οπως κάνω και με τα βιβλία που με μαγεύουν και δε θέλω να τελειώσουν.
 
.NET visual basic, γιατί με locomotive basic ξεκίνησα, συνεχισα με amiga basic, μετά με qbasic, visual basic με 5.25 δισκέτες κλπ κλπ, αλλά καποτε πρέπει να το παρω απόφαση να γυρίσω σε C#), TSQL (sql server), λίγο Labview, Siemens Wincc, λίγο Python (εχω ενσωματώσει ironpython στα .NET πρόγραμμάτά μου). Ασχολούμαι πολύ με SCADA, αλλά όχι φτιάχνω ένα ΗΜΙ και τέρμα. Βαζω πολύ scripting και δικό μου datalogging σε sql server κλπ. Γενικώς τη μπζάχνω πολύ, δε μένω στάσιμος, όμως δεν ασχολούμαι με κάτι αν δε βρίσκω νόημα ή δεν έχω κίνητρο (στα κοντά 50 σου, έχεις κατασταλλάξει στο τί έχει νόημα). Εχω φτιάξει ένα δικό μου SCADA για ένα φίλο που βαζει αυτοματισμούς σε θερμοκήπια, με δικό μου form designer και αρχιτεκτονική plugin (μπορείς να καταγράφεις σε διάφορες βάσεις δεδομένων, Π.χ. mysql, sqlite, postgresql κλπ), ένα project που εκτόξευσε τις γνώσεις μου (αυτό που έγραψα πιο πάνω)

Αφτά.

υγ. ολο αυτό που γράφω πιο πάνω, έχει σχέση και με το gaming. Δεν παίζω κάτι αν πιστεύω ότι πράγματι δε θα μου προσφέρει τίποτα. Και αν κάτι μ'αρέσει, το παίζω πολύ αργά, λίγο κάθε μέρα, σα να μη θελω να τελειώσει. Οπως κάνω και με τα βιβλία που με μαγεύουν και δε θέλω να τελειώσουν.

Πολύ ωραία πράγματα, προηγμένα εργαλεία. Ειδικά το SCADA είναι πολύ εξειδικευμένο, φαντάζομαι έχει να κάνει με την δουλειά σου.
 
@Rygar Η C# δεν είναι που φτιάχνουν τα περισσότερα παιχνίδια;;;

Με αυτή να ασχοληθείς που ξέρεις μπορεί να σου έρθει η όρεξη να φτιάξεις και κανένα παιχνιδάκι! ;)
 
Πολύ ωραία πράγματα, προηγμένα εργαλεία. Ειδικά το SCADA είναι πολύ εξειδικευμένο, φαντάζομαι έχει να κάνει με την δουλειά σου.
Ναι η δουλειά μου αυτή είναι, τουλάχιστον κατά το 70% της ημέρας, γιατί κάνω κι άλλα πράγματα όχι τόσο σχετικά με προγραμματισμό, αλλά σίγουρα εντός τομέα ΙΤ.
Η C# δεν είναι που φτιάχνουν τα περί παιχνίδια;;;

Με αυτή να ασχοληθείς που ξέρεις μπορεί να σου έρθει η όρεξη να φτιάξεις και κανένα παιχνιδάκι! ;)
Παιχνίδια Βαγγέλη φτιάχνεις όχι μονο με τη C#, αλλά και με δεκάδες άλλες γλώσσες. Ας πούμε με τη Hobbybasic, το λέει και το όνομά της. ;)

Και όχι δεν έχω καν κίνητρο να φτιάξω κάτι. Αυτό που έγραφα πιο πάνω. Μου λείπει το κίνητρο, κυρίως νοιώθω πολύ κουρασμένος πνευματικά να ασχοληθώ περισσότερο με υπολογιστή περαν του καθημερινού 12ώρου. Ομως δε θα έλεγα όχι, μετά το 12ωρο, να κάτσω 3-4 ώρες ακομα να πάρω την Αλόη και να καταστρέψω ρομποτς στο Horizon ;). Επανέρχομαι δηλαδή στο θέμα gaming και ηλικία.

Επιπλέον, μία στο τόσο με πιάνω να παίζω στην καμπίνα μου (εκείνη που είχα βρει το 2008, ορισμένα παλιά παιδιά θα το θυμούνται εκείνο το ιστορικό πλιάτσικο) η οποία αν και έχει εκατοντάδες παιχνίδια, εγώ εκεί μονίμως στα ίδια και τα ίδια, ό,τι έπαιζα μικρός, δηλαδή pacman/μπούμπλε/ταμπλ ντράκον/shinobi κλπ, όχι πολλά, καμια 20αριά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Aχ εκείνο το ιστορικό πλιάτσικο.
 
Πίσω
Μπλουζα