Gaming News [PC]

GeForce RTX 3080Ti (12GB); No money, man...
Δυστυχως ναι ειναι ακριβη η RTX 3080Ti :( Εγω ακομα στον πατο των gaming pc ειμαι με την GTX 1050 Ti που εχω στον υπολογιστη και το παιχνιδι που δειχνει στο βιντεο ειναι unplayable με λιγα frames.
 
Ενταξει 4090 δεν θα παρω, ουτε 13900. Το θεορω υπερβολη. Ομως εχω βαλει στο ματι RTX 4070 ti και i5 13600 KF. Μαζυ με ενα 32αρι LG monitor της σειρας ergo.
OK ας μην ειναι οι ρυθμισεις των παιχνιδιων στο ultra, και high μια χαρα μου ειναι. Βεβαια και ram 2x32gb/ddr5/6000Hz, και μητρικη που να τα υποστηριζει.
Λεντακια δεν θελω ουτε liam li κουτακι, ειμαι ολιγαρκης ανθρωπος. Ντρεπομαι που τα σκορπαω στα πισια, σαυτην την ηλικια κι οχι στα ξενηχταδικα, αλλα μαρεσει να ντρεπομαι.
"τεσσερις πηγε, μου ειπαν παλι φυγε, φυγε απο το Πι Σι
καηκα παλι κι εκανα κεφαλι παιζοντας RPG"
Στα νιατα μου, "ωσαν παιδιας Ελληνικος" ηθελα την μπυρα μου παγωμενη, το αμαξι μου γρηγορο και την γυναικα μου καυτη. Tωρα που οριμασα και εγινα σοφοτερος θελω την μπυρα μου παγωμενη, το PC μου γρηγορο και την γυναικα μου να γνωριζει πως οσο ανεβαινει η ηλικια, κοντενει το μαλι και μακρενει η φουστα. Μπαρμπαναυτης speeking!
 
Απαράδεκτη κάρτα.

Δίνεις 830+ ευρώ και παίρνεις 12GB RAM εν έτη 2023. Δηλαδή του χρόνου θα θες καινούρια κάρτα πάλι για να παίζεις σε 1440p ανάλυση.

Ολη η 40xx σειρά είναι μία μεγάλη απάτη βασικά. Εχει δώσει σε όλες τις κάρτες την ονομασία της αμέσως ανώτερης και τις πουλάει με τις τιμές των τελευταίων. Δηλαδή, η 4060 είναι στην πραγματικότητα μία 4050, η 4070 είναι η 4060 κλπ. Και μετά βασίζεται σε software tricks οπως το DLSS για να καλύψει κακήν κακώς την διαφορά στο performance.

Με λίγα λόγια το DLSS το έβγαλε για να μπορεί να πουλάει χειρότερες κάρτες πιο ακριβά.
 
Μια ζωη αυτοι οι 2 nvidia, radeon και intel, amd, μας πιανουν τον απαυτο μας. Η πρωτη η η τελευταια ποστια που κανουν? Τωρα πηρε η amd την radeon, τοκανε μονοπωλειο. Θα παρει και η intel την nvidia και θαχουμε παλι 2 μονοπωλεια. Ολυμπιακος-Παναθηναικος οι υπολοιποι 14 υπαρχουν μονο και μονο για να γινεται το πρωταθλημα.
Τι να κανω τωρα εγω ο γερακος? Να μεινω με την 1660 (3 φανια) η να παρατησω τα πισια και να ξαναρχισω τα ποτα και τα ξενυχτια, μπαροτσαρκες και γκομενηκλικια? Θα με βρουν κανα πρωι τα ανασκελα στης Πλακας τα ανηφορια.
Απο μονιτορακι και σιπιγιουλη εγκρινεις?
 
Δεν έχω άποψη για τις CPU, μία η άλλη είναι. Αλλά αυτή η γενιά καρτών γραφικών είναι η χειρότερη για την Nvidia μετά τις Geforce FX.

Κι εγώ ακόμα την 1060 έχω (λίγο κατώτερη από την δική σου) και περιμένω. Αν έπρεπε ντε και καλά να πάρω κάρτα γραφικών σήμερα, θα έπαιρνα μία 3060 12GB με 280 ευρώ, ώστε να γίνει η αναμονή πιο υποφερτή και μετά την πουλάω 150 και παίρνω καλύτερη όταν βγει κάτι, που θα έχει την επίδοση της 4070ti και θα κοστίζει λιγότερο.

Αν ήταν να δώσω 800+ ευρώ για κάρτα γραφικών, θα το έκανα εφόσον μου κρατήσει 4 χρόνια άνετα, μέχρι την επόμενη γενιά κονσολών και βάλε. Αλλά με 12GB δεν θα κρατήσει ούτε τα μισά. Και όχι μόνο αυτό, όταν τα 12GB δεν θα φτάνουν σε 2 χρόνια ξέρω γω, δεν θα μπορείς καν να την πουλήσεις σε καλή τιμή. Οπως δεν μπορούσες να πουλήσεις την 1060 3GB και όλοι ζήταγαν την 6GB, οπότε όλες οι 3GB ήταν σκοτωμένες.

Οκ, η 3060 δεν είναι και η πιο γρήγορη κάρτα σήμερα αλλά είναι μικρή επένδυση και μικρό ρίσκο που δεν στοχεύει σε βάθος χρόνου. Και πιστεύω είναι καλό upgrade σε σχέση με την 1660. Αλλά υπάρχει και η μέση λύση. Η καινούρια RX 7800 XT της AMD στα 500-550 ευρώ είναι καλύτερη από την απλή 4070 που κοστίζει 100 ευρώ παραπάνω. Και πάλι δεν θα έδινα 500+ ευρώ για 12GB VRAM αλλά οκ, δεν είναι και 800+, αυτό παραείναι ακραίο. To κακό με αυτήν όμως είναι ότι τρώει πολύ ρεύμα.

Οπότε πάλι καταλήγω στην 3060 12GB και περιμένω την επόμενη γενιά μπας και βελτιωθούν τα πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οπότε πάλι καταλήγω στην 3060 12GB και περιμένω την επόμενη γενιά μπας και βελτιωθούν τα πράγματα.
Kαλη καρτα με προδιαγραφες για high - medium settings σταθερα για τα επομενα 5 χρονια η μεχρι και το τελος αυτης της γενιας ps5 - xbox series x ) και της unreal engine 5.Λογικα ανετοτατα με μεγιστη αναλυση 1080p και 30 - 60 fps μεχρι το τελος της γενιας.

H αναλυση 1080p ειναι και θα ειναι η βασικη αναλυση για πολλα χρονια ακομη για τους gamers.
 
Kαθολου κακες οι σκεψεις σας παιδια και σηγουρα θα ληφθουν υπ'οψην. Και δεν διαφωνω καθολου με τις ποστιες που αναφερει ο Imgema. Για 1080p game, ειμαι υπερκαλυμενος και δεν χρειαζομαι αναβαθμιση. Οθονη LG 24GN650-B fhd ips (επρεπε ναχα παρει την 27αρα) καρτα γραφικων gigabyte gtx 1660 gaming oc, cpu i5 10400.
Παιχνιδια που παιζω ενδεικτικα, witcher, tomb raider, inquisition, lotro με ρυθμισεις ολα στα high. Kαι με ultra ρυθμισεις δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι τωρα. Δεν εχω δει καποια αισθητη διαφορα και για μην ζοριζω τα εργαλεια ρυθμισεις high. Σαν μεγεθος για παιχνιδια μια χαρα μου ειναι η 24αρα και καλη οθονη.
Μουχει κολησει η 32αρα για ταινιες περισσοτερο. Δεν ξερω ομως αν η καρτα γραφικων και ο επεξεργαστης την σηκωνουν. Διαφορετικα αλλαγη cpu/gpu μετα απο 2-3 χρονια. Εδω ο μπαρμπα Vero δεν συνταξιοδοτιθηκε ακομα.
Οσο για την Νιβιδια που αγαπουσα μια φορα, ηταν αυτη που ειχε ενα μικρομαγαζο, εκει κατα valley μερια και εβγαζε ΤΝΤ και Riva.
Και οπως εχω ξαναπει, μιααααα χαρα ευχαριστιεμαι τον Σπυρο το Δρακο στο psx και τα μπλιμπλικια στο atari
 
Το μέγεθος της οθόνης δεν αλλάζει κάτι στο θέμα CPU ή κάρτα γραφικών. Ολα εξαρτώνται από την ανάλυση.

Η CPU σου είναι μια χαρά, γιατί να θες να την αναβαθμίσεις τώρα? Πόση διαφορά νομίζεις ότι θα δεις για να κανεις όλη αυτήν την τράμπα, αφού θα πρέπει να αλλάξεις και motherboard και ίσως και τις μνήμες. 3 γενιές διαφορά δεν είναι τίποτα πλέον. Δεν είναι όπως παλιά εποχές 386, 486, Pentium, κλπ, που σε κάθε νέα γενιά έβλεπες άλματα. Εγώ έχω ακόμα επεξεργαστή 4ης γενιάς (i5 4670) και έπρεπε να φτάσουμε την 11η/12η γενιά για να δω i5 με διπλάσιο single core performance (σύμφωνα με το passmark).

Είναι και ανάλογα την οικονομική δυνατότητα σου. Αν μπορείς να φτιάχνεις νέο build κάθε 3 χρόνια, μακάρι να μπορεις να το κάνεις. Αλλιώς θεωρώ ότι πρέπει να αξίζει τον κόπο.

Με λίγα λόγια, αν βάλεις μια 3060 στο υπάρχον PC σου θα δεις τα διπλάσια frames στα παιχνίδια περίπου, δηλαδή 100% πάνω, αφού η GPU έχει το διπλάσιο performance σχεδόν και η CPU αυτή δεν θα είναι bottleneck. Αν αλλάξεις και την CPU/motherboard, αντε να προσθέσεις και ένα 10% πιο πάνω. Τωρα βάλε πόσα λεφτά θες να πάρεις την 3060 και ποσα για την καινούρα CPU + Motherboard + μνήμες. Αξίζει πιστεύεις? Αν είχες τοσο παλιό PC όσο το δικό μου, ναι θα άξιζε αλλά το δικό σου ειναι ακόμα φρέσκο πράμα...
 
Nαι! cpu+mobo+ram με 13600 η 13700 η αντιστοιχο amd, με ddr5 και pci-e 4.0 κανα 800-1000 Ε στο νερο. Μετα αναλογα την καρτα γραφικων, ισως χρειαστει πιο δυνατο τροφοδοτικο, ε! δεν θα μπει και nvme pct-e 4.0? με το 3.0 θα μεινει? Βαλε και το μονιτορ κανα διχιλιαρο το κοβω.
Η σκεψη, λανθασμενη ισως και σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, ηταν η εξης.
Θελω το LG ultra gear η ergo 32". Αυτο εχει αναλυση 3840 x 2160. Μπορει η καρτα μου να υποστηριξει αυτη την αναλυση? Αν παρω καινουργια καρτα που να ανταποκινεται δεν θα την φρεναρει ο επεξεργαστης? (bottleneck) το ενα φερνει το αλλο.
Η φιλοσοφια μου ειναι οτι πρεπει να ξεζουμιζουμε τα PC μας πριν τα αλλαξουμε. Μαγαζυ ειχα. Εδω εχω πι σι 15+ετιας που με 120Ε τοχω κανει και πεταει και μου δουλευει ακομα.
Και απο την καρτα μου ευχαριστημενος ειμαι, τισ καλυτερες κριτικες ειχε στην κλαση της, καλη τιμη (260Ε) και κανενα προβλημα, 3 χρονια τωρα. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καταργησαν αυτο το μοντελο. Το μονο μειονεκτημα μεγαλο μηκος
 
Να σας πω και κατι αλλο, μεταξυ μας τωρα οι γερογκειμερς. Σσσσστ χαμπαρι μην μας παρουνε. Το baldur's gate 3, σε τι οθονη και καρτα γραφικων θα το παιξουμε, ρε γαμωτο? Το κοβω ναναι το τελευταιο epic game της ζωης μου, να μην το ευχαριστηθουμε? Καθε 20 χρονια βγαζουν τετοια
 
Θελω το LG ultra gear η ergo 32". Αυτο εχει αναλυση 3840 x 2160. Μπορει η καρτα μου να υποστηριξει αυτη την αναλυση?

Για την 1660 μιλάμε τώρα?

Αυτό που ρωτάς είναι πολύ γενικό και δεν απαντιέται με ένα ναι ή όχι. Είναι ανάλογα το game που θα βάλεις σε αυτήν την ανάλυση. Και τι εννοείς με το "να υποστηρίξει"? Ακόμα και η χειρότερη κάρτα των 40 ευρώ μπορεί να υποστηρίξει αυτήν την ανάλυση αν είσαι απλά στο desktop και κάνεις διάφορες εργασίες η internet browsing.

Αν εννοείς σύγχρονα παιχνίδια, όχι. Ακόμα και η 3060 θα ζορίζεται σε αυτήν την ανάλυση και θα τα τρέχεις κάτω από 60fps. Βεβαια με λίγο configuring, medium εδώ, low εκεί, μια χαρά θα είναι και η 3060, αρκεί να είναι η έκδοση με τα 12GB.

Οσο για τον επεξεργαστή, για καμία από τις κάρτες που συζητάμε δεν είναι bottleneck η CPU που έχεις, κατά την άποψή μου.
 
Σαφεστατος! Με ενδιαφερει να βλεπω ταινιες, οn line και απο dvd. Παιχνιδια ΟΚ ας τα παιζω σε χαμηλοτερη αναλυση.
Οποτε περνω το μονιτορ το δοκιμαζω με αυτα που εχω κι αν δεν ειμαι ικανοποιημενος με την εικονα στα παιχνιδια περνω μια 3060.
Μεταξυ 10400 και 1660 υπαρχει ενα μικρο bottleneck με την 3060 θα ειναι μεγαλυτερο νομιζω.
This configuration has 12.8% of processor bottleneck .

Bottleneck calculation for
Intel Core i5-10400 and NVIDIA GeForce GTX 1660
with screen resolution of 1920 × 1080 (FHD (1080p)) pixels
for General Tasks​

Απο οτι ειδα με την 3060 ειναι γυρο στο 30%. Αλλα ενταξει ποτε δεν εχουν δουλεψει στο 100% ουτε η καρτα ουτε ο επεξεργαστης με τις δουλειες που κανω
 
E, όχι, σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει bottleneck στην 1660 με τον 10400, μην τρελαθούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς μετράει αυτός ο calculator αλλά αγνόησε τον απλά. Μιλάμε για μεσαίας κατηγορίας CPU και μικρής κατηγορίας GPU, και μάλιστα πιο παλιάς γενιάς.

Εγώ έχω τον i5 4670 με μια 1060 6GB. O επεξεργαστής μου είναι αρκετά πιο αδύναμος από τον δικό σου, η κάρτα μου όμως είναι πιο κοντά στην 1660. Και πάλι ποτέ δεν βλέπω bottleneck. Στο μόνο παιχνίδι που θυμάμαι να έγινε αυτό σαν εξαίρεση ήταν σε κάποιο Assassin's Creed, αλλά αυτό λόγω του ότι η Ubisoft είναι η χειρότερη και τα παιχνίδια της τρώνε πολύ επεξεργαστή χωρίς λόγο. Στο ίδιο PC είχα την 960 και όταν αναβάθμισα σε 1060 όλα τα games βελτιώθηκαν σε τεράστιο βαθμό αλλά και πάλι στο τέλος η κάρτα με κρατάει λίγο πίσω. Κανένα bottleneck μάστορα. Εδώ σκέφτομαι να βάλω κι εγώ 3060 σε αυτό το build (εκεί θα υπάρξει bottleneck αλλά με τα settings που παίζω ίσως και όχι).

Α και μην ξεχάσω, την 1660 την βάζω στα virtual pinball που φτιάχνουμε. Η CPU συνήθως είναι i3 2ης ή 3ης γενιάς. Ούτε εκεί έχω δει bottleneck, τουλάχιστον στο Visual Pinball. Θυμάμαι είχα δοκιμάσει αρχικά την 1060 αλλά στα πιο βαριά τραπέζια σε 4Κ τερμάτιζε η κάρτα οπότε δοκιμάσαμε την 1660 και ήρθε στα ίσια του.

Για να δεις και ο ίδιος ότι ο calculator λέει ότι να ναι, βάλε το RTSS/Afterburner και κανε μετρήσεις. Αν δεις κάποιο παιχνίδι που να τερματίζει την CPU πριν τερματίσει την GPU ακόμα και σε 1080p θα φάω το καπέλο μου. Μονο σε βαρύ emulation θα το δεις αυτό, αλλά αυτό ισχύει για ότι CPU και να πάρεις αφού οι emulators χρησιμοποιούν πάντα την CPU κυρίως. Δεν θα δεις bottleneck ούτε και με την 3060 οπότε μην το σκέφτεσαι καν.

Οσο για τις Οnline ταινίες και τα DVD... Δεν έχει διαφορά στο performance το monitor σε καμία περίπτωση. Μονο ότι χρωματικές διαφορές από monitor σε monitor αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την κάρτα ή την CPU.

Edit: Έβαλα την CPU μου και την 1060 στον calculator και μου δείχνει 19%. Μέχρι και την 960 έβαλα να δω και πάλι μου δείχνει ένα μικρό ποσοστό 2.5%. Από εκεί καταλαβαίνω ότι είναι για τα μπάζα. Μάλλον κάποιος εκεί μέσα εχει μετοχές και θέλει να πουλήσει καινούριες CPU.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Xα χα χα! Πολυ πιθανον γιατι σε αλλον calculator, μου εδεινε 3%, ποσοστο αμελητεο, βεβαια. Και αλλου ειχα διαβασει οτι 10400 και 1660 ματσαρουν πολυ καλα που ηταν μαζυ με τις καλες κριτικες οι λογοι που τα επελεξα.
Any way, ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες. Οι δουλειες που κανω πλεον εγω στο κομπιουτερ, εκτος απο πιο καινουργια παιχνιδια, καλυπτωνται κι απο το Vero, q 9400, gtx 750 ti, 8gb/ddr3, οποτε ο 10400 ειναι πυραυλος. Κι αφου μπορω ναχω το μονιτορ που θελω, θα περιμενω για cpu/gpu.
Mια ματια που εριξα σκρουτζ ειδα rtx 3060 12gb στα 300-400Ε και rtx 3060 ti 8gb στα 400-500 Ε. Η γνωμη σου?
 
Ούτε 3%, ούτε 0,1%. Ο 10400 σου είναι σε πολύ ανώτερη κλίμακα από την 1660. Οπότε όχι, δεν ματσάρουν καλά, η 1660 είναι αδύναμη για αυτήν την CPU, οπότε είναι και το bottleneck στο σύστημά σου στην ουσία και όχι η CPU. H 3060 είναι καλύτερο match.

Βαλε τις τιμές από φθηνότερα σε ακριβότερα. Θα βρεις καλές υλοποιήσεις και λίγο κάτω από τα 300 ευρώ με 12GB. Μην δώσεις πάνω από 300 για την 3060 γενικά.

Επίσης μείνε μακριά από την 3060ti. Εκτός του ότι είναι πολύ πιο ακριβή, έχει μόνο 8GB μνήμη. Εχει λίγο καλύτερο performance αλλά δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα και την θυσία σε μνήμη.

Οπότε η γνώμη μου είναι απλή 3060 με 12GB στα 300 ευρώ maximum.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Moυ κατηγορεις την καρταρα μου. Μηλαμε γι αυτην με τους 3 ανεμιστηρες, 2 αριστεροστροφους 1 δεξιοστροφο. Τωρα μην τρελαθουμε, κι ολας να ματσαρουν απολυτα cpu-gpu. Εγω και ενα 10% δεν το θεορω oυσιαστικο bottleneck. Τωρα καποιοι που αρεσκονται σε μετρισεις χιλιοστου του χιλιοστου, overcloking και τετοια ΟΚ. Εγω αμφιβαλω αν εχουν ξεπερασει ποτε, επεξεργαστες και καρτα το 70% των δυνατοτητων τους σε μηχανημα μου.
Καλη φαινεται αυτη που προτεινεις, λιγο ζεστουλα, αλλα εχω καλη ψυξη και δεν θαχω προβλημα. Αλλα θα δοκιμασω πρωτα την οθονη και θα δω μετα για καρτα.
Τροφοδοτικο : το κρατουσα κρυφο για να μην μου ματιασουν, αλλα τι να κανω θα το αποκαλυψω. Seasonic Focus GX650w 80+gold. Δεν ειμαι υπερ των πανακριβων εξαρτηματων ουτε των last models, αλλα για το PC μου περνω καλουτσικα πραγματακια. Κι απο δισκους καλα ειμαι. M2 evo+970 και 860 evo sata
 
Ναι, μια χαρά το τροφοδοτικό. Σηκώνει άνετα. Κι εγώ Seasonic προτιμώ.
 
Πίσω
Μπλουζα