Gaming News [PC]

CPU INTEL CORE I3-12100 3.30GHZ LGA1700 - BOX
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ SSD PATRIOT PBE480GS25SSDR BURST ELITE 480GB 2.5'' SATA 3
ΜΝΗΜΗ RAM RAM PATRIOT PVS48G320C6 VIPER STEEL 8GB DDR4 3200MHZ
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ PSU FORCE FO34XD 550W
Aν εξαιρεσεις το τροφοδοτικο και την λιγη μνημη, για μηχανημα για δουλιες γραφειου, δεν ειναι κακο.
Προσωπικα θα επενδυα λιγα χρηματα παραπανω και θα αλλαζα
cpu i512600, ο πλεον vfm στην 12η γεννια 200-250 E
mobo για pci-e 3, ddr4 mATX περι τα 80 Ε
ram το λιγοτερο 2x8 η 2x16gb/ddr4/3200mHz 60-80 E
Δισκους, εδω ειναι αναλογα με τις αναγκες αποθηκευσης του καθενος. 500 γιγα ειναι μαλλον λιγα για σημερινες αναγκες, οποτε εναν evo plus 970 1TB pci-e 3 80 E η αν υπαρχει οικονομικο θεμα κι εναν ssd sata 3. Eιναι πια τοσο μεγαλες οι ταχυτητες που οι διαφορες τους δεν πολυφαινονται σε καθημερινες εργασιες.
Τροφοδοτικο seasonic, corsair, bequit 600w περι τα 80-100 Ε
Κουτι υπαχουν αρκετα αξιολογα γυρω στα 80 Ε. Βεβαια να σου αρεσει οπτικα γιατι θα το εχεις μπροστα σου ολη την ωρα.
Δηλαδη με κανα 600αρι θα ειχα ενα μηχανημα για λιγο απο ολες τις δουλειες που θα με εξυπηρετουσε καμποσα χρονια.
Μπορεις να πας και σε pci-e 4 και ddr5 μνημες, αλλα ανεβαινει το κοστος. Αν δεν ικανοποιει η ενσωματομενη καρτα γαρφικων, τοτε cpu F για εξοικονομηση καποιων χρηματων και αγορα καρτας, τωρα αναλογα τι χρειαζεται κανεις κανα 300-400 και βαλε.... ευροπουλα.
Μην ξεχναμε, προσωπικος υπολογιστης λεγεται, που σημαινει οτι ο καθενας απο εμας μπορει να σεταρει Η/Υ στα μετρα του. Το θεαρεστο εργο που εχουν να κανουν οι guru των Η/Υ ειναι να μας συστηνουν τα πλεον vfm εξαρτηματα. Μετραει! ειδικα τη σημερον ημερα.
Ενταξει λιγα χρονια υπομονη ακομα. Τωρα που ηρθε ο Κασελακης, θα ξαναφαμε με χρυσα κουταλια, οπως τα παλαια καλα χρονια του πασοκ. Αμε! Θα μας παρακαλανε να παρουμε τις 4090 και δεν θα τις καταδεχομαστε αν δεν εχουν 64 gb και πανω.

Για να μην παρεξηγιθω, μπορει να χρισημοποιηθει και amd επεξεργαστης. Προσωπικα με εχουν εξυπηρετησει το ιδιο και οι δυο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θελω να βρωμισω το στομα μου, αλλα δεν πα να ... κουρευονται που θα δωσω 5 χιλιαρικα για να παιζω παιχνιδια σε 4k, μια χαρουλα ειναι και τα 1080ρ. Ειπαμε να εχουμε μια καλη εικονα στο πισι μας και στην τηλεοραση μας, αλλα μην τρελαθουμε κι ολας. Και κατι εντελως μεταξυ μας και σας παρακαλω μην βγει παραπερα, μια χαρα παιχνιδακια απολαμβανω με την asus gtx 750 ti μεταχειρισμενη 60Ε στο Vero μου. Σσσστ! χαμπαρι μην μας παρουνε. Θα με κοροιδευουνε παιδια/εγκονια, οπως με το κινητο
 
Οι κονσόλες αυτής της γενιάς είναι ήδη κοντά στο να κλείσουν 3 χρόνια. Αν γίνει το ίδιο με την προηγούμενη, θα έχουμε ανανεωμένες εκδόσεις "pro" πολύ σύντομα. Δεν ξέρω αν θα έχουν παραπάνω μνήμη βέβαια.

Επίσης το πόση μνήμη ξοδεύουν τα games στις κονσόλες δεν έχει και τόση σημασία όταν τα PC ports σχεδόν πάντα ξοδεύουν περισσότερη μνήμη γενικά.



10 χρόνια?

Ηδη τα 8 GB είναι οριακά για 1080p σε πολλά games με high settings. Πιστεύεις όντως ότι το 2043 θα μπορείς να παίζεις τα games που θα βγαίνουν τότε με 12 GB? H 16 GB? Η ακόμα και 24 GB μην σου πω?

Τα ίδια διάβαζα και το 2014 για τα 2 GB VRAM. Είδα που κατέληξε και αυτό όταν πήρα την 960 2 GB στα τέλη του 2015. Σε λιγότερο από 2 χρόνια μετά τα games έπεφταν σε τοίχο και έπρεπε να κατεβάζω ανάλυση και settings που η GPU άνετα θα μπορούσε να χειριστεί, αλλά τα 2 GB ήταν bottleneck.

10 χρόνια παραείναι μακριά για να φανταστείς τι requirements θα έχουν τα games.



8 GB - Τα ξεχνάμε. Ακόμα και τώρα που μιλάμε είναι οριακά. Δεν αξίζει καν τον κόπο, πόσο μάλλον χρήματα.

12 GB - Για 350 μέχρι 500 ευρώ είναι καλά. Αρκεί να έχουμε και μία GPU ένα tier πιο πάνω από μια 3060/4060. Tώρα να δώσω 900 και 1000 ευρώ να πάρω κάρτα με 12 GB, καλύτερα να μου τα κλέψει κάποιος στον δρόμο, τουλάχιστον να έχω μια καλή δικαιολογία που τα έχασα.

16 GB - Για 500 ευρώ κάρτα θα ήταν πολύ καλά, όμως ξέρω ότι αφορά μόνο την 4060, οπότε ισχύει το "κάποιο λάκκο έχει η φάβα". Αυτή είναι από μόνη της αστεία κάρτα λόγω πολύ αδύναμης GPU που δεν αξίζει πάνω από 300 ευρώ. Τα fps θα πέφτουν σαν μύγες πολύ πριν προλάβει να πλησιάσει το όριο της VRAM. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη κάρτα σε αυτήν την τιμή με 16 GB, οπότε δεν αξίζει να το αναφέρουμε.
Για αυτην εδω τι λες? gaming oc της giga η συμπαθεια μου, εχω την 1660. Στα 350 Ε

Gigabyte GeForce RTX 3060 LHR Gaming OC 12GB GDDR6 GV-N3060GAMING OC-12GD Rev 2.0​

 
350 ευρώ είναι πολλά για 3060. Μπορείς να βρεις καλές υλοποιήσεις και με λίγο πιο κάτω από 300 ευρώ.
 
... κουρευονται που θα δωσω 5 χιλιαρικα για να παιζω παιχνιδια σε 4k, μια χαρουλα ειναι και τα 1080ρ.

Βασικά για να δεις διαφορά, σε τηλεόραση από 1080 σε 4Κ, πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον 55" και πάνω!! Μια 48" SONY Bravia KDL-48W605B, που έχω στα 1080p, μια χαρά είναι για τον χώρο μου και την απόσταση που βλέπω!!!!

Στο γραφείο ειδικά, 27" στα 1440p ή (32" στα 1440p αν είσαι μερακλής όπως εγώ :p :p :p !!!!!!!).

Ισχύ για 4Κ γραφικά χρειάζεται μόνο για το VR, για να μην εμφανίζεται screen door effect, αλλά μεταξύ μας και αυτό συνηθίζεται!!!!
 
Oσον αφορα το gaming η ποιοτητα εικονας απο ενα 24αρι μονιτορ, 1080ρ και 1660 vga, που εχω με ικανοποιουν. Για δουλειες που κανω στον υπολογιστη ο 10400 επισης με υπερκαλυπτει. Απλα θελω μεγαλυτερη οθονη, 32" κι οχι την 4k αναλυση. Η οποια αναβαθμιση cpu/gpu θα γινει για υποστηριξη του μονιτορ. Αν μπορω να εχω 32" με 1080ρ, χωρις θεματα π.χ. πιξελιασμα, δεν εχω προβλημα.
Για tv, παλι, εχω μια 43αρα, εχει παλαιωσει, καποια στιγμη θα την αντικαταστησω με 65αρα, μας αρεσει, η μεγαλη εικονα, για να βλεπουμε καμια ταινια. Δεν βιαζομαι και το ψαχνω, γι αυτο ζητω και γνωμες. Και βεβαια οτι πιο vfm, για αυτο που θελω.
 
Gaming pc αξιας 999.00 € το βγαλανε σε προσφορα με χαμηλοτερη τιμη και τωρα κοστιζει μονο 826.70 €

Eιδα οτι γραφει αυτο στην κατηγορια pc για gamers και λεω με τοσα λεφτα αυτο θα πρεπει να περναει κατα πολυ στα frames και το ps5.

ο υπολογιστής μπορεί να ανταπεξέλθει απρόσκοπτα σε όλα τα παιχνίδια επιτρέποντάς σας να απολαύσετε ομαλή κίνηση και άριστα γραφικά σε όλες τις διαθέσιμες αναλύσεις!


Αυτο ειχει και εξτρα καρτα γραφικων πανω την VGA BIOSTAR GT610-2GB 2GB D3 LP RETAIL (μνημη ddr3)


Στο νεο crysis remaster στο youtube που ειδα η καρτα γραφικων GT610-2GB DDR3 εστω και σε low settings πιανει ανετα παραπανω απο ενα frame και φτανει ακομα και 5 - 8 fps με το λιγοτερο τα 2 frames οταν εμφανιζονται πολλοι εχθροι.

Τρεχει ομως τα 60 frames χωρις να ζοριζεται ιδιαιτερα ακομα και σε high settings καποια παιχνιδια που βγηκαν απο το 2000 εως το 2005 αρκει βεβαια αυτα να τρεχουν στα νεα windows

Το τροφοδοτικο που εχει ειναι αυτο.Το περιφημο PSU FORCE FO35XD 650W για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξερω με την 610, εγω παντως με gt 630 μια χαρα ετρεχα age of empires και diablo. Aν δεν πιστευεις, την εχω ακομα, στη δανειζω να δοκιμασεις.
Στο κειμενο της περιγραφης λεει για GT 730, και στον πινακα απο κατω για GT 610. O 11700 δεν ειναι κακος, ανετα στηνεις μηχανημα σημερα με αυτον. Δεν τον επιλλεγεις γιατι κοστιζει 280Ε και με 320Ε περνεις τον 12700. Για 2 γεννιες πισω επεξεργαστη μια τιμια τιμη θαταν 150-200Ε.
Οι συνθεσεις innovator του e-shop, παντα φτιαχνονταν με εξαρτηματα που ειχαν ξεμεινει στις αποθηκες του. Το ιδιο το e-shop, σημερα δεν εχει καμια σχεση με αυτο πριν 15-20 χρονια. Εγω αν και καλος πελατης του πλεον οχι μονο δεν ψωνιζω, αλλα ουτε απ'εξω δεν περναω. Πλεον ανυπαρκτο σερβις, μηδεν υποστηριξη στις εγγυησεις, μεγαλη καθυστεριση στις παραγγελιες.
Δεν προσεξα καλα, noctua ψυκτρα εχει ο 11700?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξερω με την 610, εγω παντως με gt 630 μια χαρα ετρεχα age of empires και diablo. Aν δεν πιστευεις, την εχω ακομα, στη δανειζω να δοκιμασεις.
Στο κειμενο της περιγραφης λεει για GT 730, και στον πινακα απο κατω για GT 610. O 11700 δεν ειναι κακος, ανετα στηνεις μηχανημα σημερα με αυτον. Δεν τον επιλλεγεις γιατι κοστιζει 280Ε και με 320Ε περνεις τον 12700. Για 2 γεννιες πισω επεξεργαστη μια τιμια τιμη θαταν 150-200Ε.
Οι συνθεσεις innovator του e-shop, παντα φτιαχνονταν με εξαρτηματα που ειχαν ξεμεινει στις αποθηκες του. Το ιδιο το e-shop, σημερα δεν εχει καμια σχεση με αυτο πριν 15-20 χρονια. Εγω αν και καλος πελατης του πλεον οχι μονο δεν ψωνιζω, αλλα ουτε απ'εξω δεν περναω. Πλεον ανυπαρκτο σερβις, μηδεν υποστηριξη στις εγγυησεις, μεγαλη καθυστεριση στις παραγγελιες.
Δεν προσεξα καλα, noctua ψυκτρα εχει ο 11700?
Ναι στην αναλυτικη συνθεση του gaming pc γραφει οτι εχει την gt610 2gb

Kαι ομως το τρεχει το age of empires και η καρτα gt610 2gb που ειναι στο παραπανω συγχρονο gaming pc εστω και οριακα με τα χαμηλοτερα settings και με χαμηλη αναληση.Δεν επεσε κατω απο τα 12 fps στα σημεια που ζοριστηκε η καρτα.

Εδω ειναι τα αποτελεσματα στα fps του age of empires

MIN FPS-12
MAX FPS-35
AVG FPS-27
resolution-1280x720p lowest setting

Kαι για αποδειξη αν δεν το πιστευετε εδω ειναι και το βιντεο που δειχνει οτι το παιχνιδι μπορει και το τρεχει η εξτρα καρτα που εχει το παραπανω συγχρονο gaming pc.


Η ψυκτρα που γραφει ειναι αυτη

 
Τελευταία επεξεργασία:
Gaming pc αξιας 999.00 € το βγαλανε σε προσφορα με χαμηλοτερη τιμη και τωρα κοστιζει μονο 826.70 €

Eιδα οτι γραφει αυτο στην κατηγορια pc για gamers και λεω με τοσα λεφτα αυτο θα πρεπει να περναει κατα πολυ στα frames και το ps5.

ο υπολογιστής μπορεί να ανταπεξέλθει απρόσκοπτα σε όλα τα παιχνίδια επιτρέποντάς σας να απολαύσετε ομαλή κίνηση και άριστα γραφικά σε όλες τις διαθέσιμες αναλύσεις!


Αυτο ειχει και εξτρα καρτα γραφικων πανω την VGA BIOSTAR GT610-2GB 2GB D3 LP RETAIL (μνημη ddr3)


Τραβάω τα μαλλιά μου... GT 610 είμαστε σοβαροί?

Καταρχάς βάζοντας αυτήν την κάρτα σε αυτό το σύστημα το τραβάς πίσω. Αφού η CPU αυτή έχει ενσωματωμένο τσιπ μέσα που είναι εως και τρεις φορές ισχυρότερο από την 610!!!! Δηλαδή αν την έβγαζες από την σύνθεση για να γλιτώσεις τα 55 (!!!!!!!) ευρώ που ζητάνε για αυτό το σκουπίδι, θα είχες τα τριπλάσια frames (!) σε ότι παιχνίδι προσπαθούσες να παίξεις τέλος πάντων...

Και ρωτάω εγώ, αυτός που την σκέφτηκε αυτήν την σύνθεση το γνωρίζει? Αν όχι είναι επικίνδυνος. Αν ναι, είναι απλά απατεώνας. ΟΚ, είπαμε, του ξέμειναν σκουπιδοκάρτες στοκ αλλά αυτό που κάνει είναι καθαρή απάτη. Ακόμα και αν μιλούσαμε για την 730 (η οποία είναι η πιο καλή από τις σκουπιδοκάρτες στοκ) πάλι θα τραβούσε πίσω το σύστημα, αφού το ενσωματωμένο τσιπ είναι λίγο ισχυρότερο.

Δεν θα σχολιάσω καν αυτά που λένε για το gaming. Πραγματικά ψάχνουν ηλίθιους που δεν νιώθουν και πετάνε χρήμα σε random πράγματα.

Και γενικά έχει παραγίνει το κακό με τις σκουπιδοκάρτες. Το Σκρουτζ είναι ακόμα γεμάτο από καταχωρήσεις και το κακό είναι ότι οι τιμές είναι ακόμα ίδιες με 10 χρόνια πριν. Αυτό δεν το έχω ξαναδεί σε προϊόντα τεχνολογίας που υποτίθεται αντικαθίστανται κάθε χρόνο. Πως και δεν σου πουλάνε Pentium 4 ακόμα με αυτήν την λογική?

Δηλαδή πραγματικά, ποιος θα δώσει 60+ ευρώ για να πάρει σήμερα μία GT 710 πχ? Η (ακόμα χειρότερα) μία 210?????? Πείτε μου έναν λόγο ύπαρξης ρε παιδιά. Μιλάμε για κάρτα που πριν από 10 χρόνια την έβαζες απλά για να "βλέπεις ταινίες" ή για να προσθέσεις στον αρχαίο Core 2 Duo σου μία HDMI θύρα. Πες έδινες τότε τα 50 ευρώ για αυτόν τον λόγο, που και τότε ήταν πολλά. Σήμερα όμως ποιος ο λόγος να αγοράσεις κάτι τέτοιο, και μάλιστα σε τόσο υψηλή τιμή? Και να στην χαρίζανε πάλι δεν θα την έβαζες στο σύστημά σου γιατί η CPU που θα έχεις λογικά θα έχει καλύτερο τσιπ μέσα. Ακόμα και αν έχεις κολλήσει με ένα Core 2 PC και θες να τον "αναβαθμίσεις" αξίζει να επενδύσεις 50+ ευρώ για αυτό το σύστημα που με το ζόρι το πουλάς ολόκληρο σε αυτήν την τιμή?

Μπορει κάποιος να πει "αν πάρεις CPU χωρίς τσιπ όμως για να γλιτώσεις χρήματα"? Μα τα χρήματα που θα γλιτώσεις είναι λιγότερα από αυτά που θα δώσεις για μία σκουπιδοκάρτα. Οπότε πάρε με τσιπ να τελειώνεις και θα έχεις και καλύτερες επιδόσεις. Αυτές τις CPU χωρίς τσιπ τις παίρνουν αυτοί που σκοπεύουν να βάλουν ισχυρότερες κάρτες και δεν έχει λόγο ύπαρξης το ενσωματωμένο.

Δηλαδή πραγματικά, από όπου και να το πιάσεις δεν βρίσκεις κάποιο λόγο ύπαρξης ή χρησιμότητας. Προσωπικά θα έδινα maximum 20 ευρώ για 730 κάρτες, ώστε να τις βάζουμε στα emulation machines, γιατί οι Nvidia είναι καλές σε Open GL που ζητάνε πολλοί eumlators. Τις προτιμώ από τα ενσωματωμένα intel. Ομως όχι 210, ή 610 ή ακόμα και 710... Η 730 είναι το minimum για σύγχρονο emulation system μέχρι PS2/Gamecube για μένα. Αλλα για 50+ ευρώ που τις πουλάνε? Δυστηχώς αυτό μας έχει οδηγήσει στα μτχ. Ας τις κρατήσουν στοκ λοιπόν μέχρι να γεράσουν τα παιδιά τους, ίσως τότε να αξίζουν τα χρήματα αυτά σαν αντίκες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αφού η CPU αυτή έχει ενσωματωμένο τσιπ μέσα που είναι εως και τρεις φορές ισχυρότερο από την 610!!!!
Τους παρεξηγισες, την καρτα αυτη την δινουν σαν δωρο ανταλλακτικο, σε περιπτωση βλαβης της ενσωματωμενης.

BTW σου εχω θυμωσει γιατι εξακολουθεις να προσβαλεις και να αγνοεις την θρυλικη asus gt 630, καρταρα μου, βετερανα με χιλιαδες ωρες παιξιματος. Φερε οποια 710 θελεις να τις βαλουμε να μονομαχισουν. Υ.Γ. Δεν πωλειται (ειναι ανεκτιμητη), δεν ανταλλασεται (ουτε με 4090), χαριζεται, ευχαριστως σε καποιον που θαθελε να στησει, ενα μηχανακι της εποχης της, ακομα κια να το θελει μονο για την χαρα να το βλεπει να λειτουργει.
Τελος, γενικο παραπονο μου, δεν εχει ποσταρει καποιος, οδηγιες στησιματος ενος καλου, emulation machine, π.χ. τι εξαρτηματα/προγραμματα χρειαζομαστε
 
... αγγελια, car.gr, απο Γιωργο Χρ, gigabyte gt 630, με ζημια, μαλλον καμενη, ευκαιρια, προλαβετε, μονο 15Ε. Εμ λειτουργικη να μην πανει 100Ε? Καινουργια το μαγαζυ να μην την χρεωνει 150? Μηλαμε για συλλεκτικα κοματια, ρε παιδια
 
Τελος, γενικο παραπονο μου, δεν εχει ποσταρει καποιος, οδηγιες στησιματος ενος καλου, emulation machine, π.χ. τι εξαρτηματα/προγραμματα χρειαζομαστε

Από CPU θες όσο καλό επεξεργαστή σηκώνει η τσέπη σου.

Από GPU, εξαρτάται τι θες να εξομοιώσεις. Αν φτάνεις μέχρι PS2/Gamecube, μία GT 1030 είναι αρκετή ακόμα και για 1080p upscale. Αν θες Switch, PS3, 360 και όλα τα πιο σύγχρονα, πιστεύω πως δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από μία GTX 1660.

Tώρα για το τι software θες είναι άλλο, μεγάλο θέμα.
 
Λοιπον με ενδυαφερουν κυριως atari 2600, sega mega drive II sega mega cd, που εχω χασει αρκετα παιχνιδια με τις μεταφορες. Αντε και κανα psx, διεσωσα πολλα παιχνιδια, αλλα λεμε τωρα.
Εχω 10400, 1660 gaming, 2ΤΒ χωρο, αλλα δεν θαθελα να τα βαλω εκει. Στο 2ο PC, quad 9400, gtx 750 ti, ssd sata 120gb για τα win7, 2hdd 500αρηδες και σχεδον μονημα συνδεδεμενο docking station (αλλα 2-3 gb χωρο). Εκει με βολευει αν cpu/gpu εναι ΟΚ.
Απο software διαβαζω διαφορα στο ιντερνετ, δεν ξερω αν ενα προγραμμα επαρκει η χρειαζομαι περισσοτερα.
 
Ρε μαγκες διαβαζω και ξαναδιαβαζω διαφορα που εχουν γραφτει σαυτο το θεμα και πραγματικα θα με πεσουν και οι τριχες απο της μασχαλες.Τελως παντων δεν θα το αναλυσω γιατι θα γραφω καμια ωρα και δεν εχω ορεξη.Χρησταρα (Chris27) απο PC μπορω να πω πως δεν ειμαι απλα καλυμεννος αλλα εχω και δυο κιολας οπως εσυ το καλο αν μπορω να το πω ετσι και ενα καπως υποδεεστερο για αλλους λογους.Απο laptop ομως ειμαι πολυ πισω εχω μια σαβουρα απο το 2010 το Acer Aspire 5742ZG με windows 7,CPU εναν σαπιο μονοπυρηνο intel pentium P6200 και μια ακομα ποιο σαπια GPU AMD Radeon 6370Μ.Πριν χρονια για να σωσω καπως την κατασταση οσο μπορουσα δηλαδη του εβαλα εναν SSD και απο 4GB RAM που ειχε του εβαλα 8GB.Το συγκεκριμενο το ειχα για ταινιες και σειρες στο μαγαζι και το επερνα γενικοτερα οταν ελειπα απο το σπιτι.Σε αυτο το χαλι λοιπον ειχα μεσα ολους τους emulators απο συστηματα που αναφερεις ποιο πανω οπως και NES,SNES,PC Engine και διαφορους απο home computers και οχι μονο επαιζα τα παντα τελεια αλλα εκανα και εγγραφη τα longplay μου με το Bandicam και μαλιστα σε 720p κιολας.Ετσι λοιπον για να τελειωνω αφου τα εκανα ολα αυτα εγω σε αυτο το κατακαθι της τεχνολογιας εστω και με χρηση CPU στο 100% παντα το δικο σου δευτερο PC με τα specs που αναφερεις οχι απλα θα τα κανει για πλακα αλλα θα ειναι τοσο ανετα σαν γκομενα που αραζει με τα ζιαβυ απεξω στην παραλια και κανει ηλιοθεραπεια.
 
Λοιπον με ενδυαφερουν κυριως atari 2600, sega mega drive II sega mega cd, που εχω χασει αρκετα παιχνιδια με τις μεταφορες. Αντε και κανα psx, διεσωσα πολλα παιχνιδια, αλλα λεμε τωρα.
Εχω 10400, 1660 gaming, 2ΤΒ χωρο, αλλα δεν θαθελα να τα βαλω εκει. Στο 2ο PC, quad 9400, gtx 750 ti, ssd sata 120gb για τα win7, 2hdd 500αρηδες και σχεδον μονημα συνδεδεμενο docking station (αλλα 2-3 gb χωρο). Εκει με βολευει αν cpu/gpu εναι ΟΚ.
Απο software διαβαζω διαφορα στο ιντερνετ, δεν ξερω αν ενα προγραμμα επαρκει η χρειαζομαι περισσοτερα.
Για τα συστήματα που λες μια χαρά είναι το δεύτερο PC σου. Θα έχεις και αρκετό αέρα για να χρησιμοποιείς καλούς CRT shaders με την 750 ti.

Οσον αφορά το software καλύτερα να τα λέγαμε σε κάποιο άλλο emulation topic γιατί εδώ είμαστε ήδη off.
 
Oντως ξεφυγαμε λιγο. Αλλα ξερετε πως ειναι αυτα. Παιχνιδια παιχνιδομηχανες, πισια, καρτες γραφικων, οθονες κτλ, σχετικα το ενα με τ'αλλο, κουβεντα στην κουβεντα και ξεφευγει η συζητιση. Apologies που λεμε και στα αρβανιτικα, απο οσους ενοχλουνται και απο τους αντμηνιστρεους, παρακλιση οτι βλεπουν στραβο ας το βαλουν στον ισιο δρομο. Εγω παλι, συνταξιουχος, τεμπελης ειμαι, και πολυ γουσταρω την κουβεντα μαζυ σας περι τα παιχνιδοτεχνικα, sorry (arbanitika) που σας παρασυρω απο τις δουλειες και τις ασχολειες σας
Και φιλε μου, Βορειε, (καλως τα παιδια τα δικα μας) δεν υπαρχει κατακαθι της τεχνολογιας, μονο προδρομος της τεχνολογιας. Εχω κι εγω 3 χρεπακια, pentium4, p200 και duron. Eχω βαλει απο καναδυο παιχνιδακια, ετσι για να δειχνουν ζωντανα. Δεν υπαρχει λογος να τα ζορισω, αφου εχω τον q9400.
Tελος (παρακαλω οι κοπελες του σαιτ να μην το διαβασουν αυτο) πολυ το χαρικα που ξεκατινιαστηκαμε κουτσομπολευοντας τα inovator και τις 610
 
Τους παρεξηγισες, την καρτα αυτη την δινουν σαν δωρο ανταλλακτικο, σε περιπτωση βλαβης της ενσωματωμενης.
Παιδια και εγω αυτο που καταλαβε ο imgema καταλαβα αφου γραφει αυτο.

ενώ συνδυάζοντας τον πανίσχυρο i7 επεξεργαστή με την κάρτα γραφικών GT730 2GB και τα 16GB μνήμη DDR4, ο υπολογιστής μπορεί να ανταπεξέλθει απρόσκοπτα σε όλα τα παιχνίδια επιτρέποντάς σας να απολαύσετε ομαλή κίνηση και άριστα γραφικά σε όλες τις διαθέσιμες αναλύσεις!

(gt730 2gb η την gt 610 2gb που λεει στα αναλυτικα)

 
Πίσω
Μπλουζα