Gaming News [PC]

Για να πω την αμαρτία μου. εγώ πήρα μια απλή 4070, με ένα χρόνο δόσεις (ένα πενηντάρικο το μήνα) και το έχω καταευχαριστηθεί!! Και το DLSS δεν είναι καθόλου άσχημο, γιατί στηρίζεται σε hardware. To FSR/FSR2 είναι (πολύ καλό) software trick και μπορούν να επωφεληθούν και οι παλιότερες κάρτες. (Θα πειραματιστώ να τρέξω Starfield σε laptop μέ 1050 μέσα).

Τώρα για τα 12GB, δεν ανησυχώ πολύ γιατί αφενός εάν games ξεπεράσουν αυτό το όριο, θα έχουν θέμα συμβατότητας με τις κονσόλες (αν δεν κάνω λάθος έχουν 16GB unified memory), αφετέρου έτσι και αλλιώς παίζω games μια δύο ίσως και τρεις γενιές πίσω (ή Dos: Hello "Terminator - Future Shock").

Θα μου πείτε τώρα, γιατί άλλαξα την GPU? Τί να κάνουμε, μου αρέσει να χαρχαλεύω τα μηχανήματα μου :biglaugh:!!!!!!
 
Για gaming στην συγχρονη normal gaming αναλυση των 1080p μεχρι και high settings στα βασικα του παιχνιδιου τα 12gb vram θα ειναι αρκετα για τα επομενα 10 χρονια.

Tωρα αν καποιος θελει τα μεγιστα στο gaming και ονειρευεται την υπερ αναλυση των 4κ σε next gen gaming με ray tracin κλπ τα 12gb vram εννοειται δεν θα φτανουν ουτε για να ξεκινησει το παιχνιδι.
 
Kαι εχουμε:
RX 6600 8gb 200-400 Euro
RX 6700 12gb 350-1000
RX 6700 16gb 500-1400
RX 6900 16gb 1000-2500 (μια απο αυτες κουβαλαει και ψυγειο μαζυ της)
Απο τα λιγα που διαβασα, δεν χεστηκα κι απ'την χαρα μου, θετικο το 16 gb gddr, αλλα σκας χιλιαρικο και.
Τι να πω? Επεσεν μου το helmet, καλαμαραδες
 
Τώρα για τα 12GB, δεν ανησυχώ πολύ γιατί αφενός εάν games ξεπεράσουν αυτό το όριο, θα έχουν θέμα συμβατότητας με τις κονσόλες (αν δεν κάνω λάθος έχουν 16GB unified memory)
Οι κονσόλες αυτής της γενιάς είναι ήδη κοντά στο να κλείσουν 3 χρόνια. Αν γίνει το ίδιο με την προηγούμενη, θα έχουμε ανανεωμένες εκδόσεις "pro" πολύ σύντομα. Δεν ξέρω αν θα έχουν παραπάνω μνήμη βέβαια.

Επίσης το πόση μνήμη ξοδεύουν τα games στις κονσόλες δεν έχει και τόση σημασία όταν τα PC ports σχεδόν πάντα ξοδεύουν περισσότερη μνήμη γενικά.

Για gaming στην συγχρονη normal gaming αναλυση των 1080p μεχρι και high settings στα βασικα του παιχνιδιου τα 12gb vram θα ειναι αρκετα για τα επομενα 10 χρονια.

10 χρόνια?

Ηδη τα 8 GB είναι οριακά για 1080p σε πολλά games με high settings. Πιστεύεις όντως ότι το 2043 θα μπορείς να παίζεις τα games που θα βγαίνουν τότε με 12 GB? H 16 GB? Η ακόμα και 24 GB μην σου πω?

Τα ίδια διάβαζα και το 2014 για τα 2 GB VRAM. Είδα που κατέληξε και αυτό όταν πήρα την 960 2 GB στα τέλη του 2015. Σε λιγότερο από 2 χρόνια μετά τα games έπεφταν σε τοίχο και έπρεπε να κατεβάζω ανάλυση και settings που η GPU άνετα θα μπορούσε να χειριστεί, αλλά τα 2 GB ήταν bottleneck.

10 χρόνια παραείναι μακριά για να φανταστείς τι requirements θα έχουν τα games.

Kαι εχουμε:
RX 6600 8gb 200-400 Euro
RX 6700 12gb 350-1000
RX 6700 16gb 500-1400
RX 6900 16gb 1000-2500 (μια απο αυτες κουβαλαει και ψυγειο μαζυ της)
Απο τα λιγα που διαβασα, δεν χεστηκα κι απ'την χαρα μου, θετικο το 16 gb gddr, αλλα σκας χιλιαρικο και.
Τι να πω? Επεσεν μου το helmet, καλαμαραδες

8 GB - Τα ξεχνάμε. Ακόμα και τώρα που μιλάμε είναι οριακά. Δεν αξίζει καν τον κόπο, πόσο μάλλον χρήματα.

12 GB - Για 350 μέχρι 500 ευρώ είναι καλά. Αρκεί να έχουμε και μία GPU ένα tier πιο πάνω από μια 3060/4060. Tώρα να δώσω 900 και 1000 ευρώ να πάρω κάρτα με 12 GB, καλύτερα να μου τα κλέψει κάποιος στον δρόμο, τουλάχιστον να έχω μια καλή δικαιολογία που τα έχασα.

16 GB - Για 500 ευρώ κάρτα θα ήταν πολύ καλά, όμως ξέρω ότι αφορά μόνο την 4060, οπότε ισχύει το "κάποιο λάκκο έχει η φάβα". Αυτή είναι από μόνη της αστεία κάρτα λόγω πολύ αδύναμης GPU που δεν αξίζει πάνω από 300 ευρώ. Τα fps θα πέφτουν σαν μύγες πολύ πριν προλάβει να πλησιάσει το όριο της VRAM. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη κάρτα σε αυτήν την τιμή με 16 GB, οπότε δεν αξίζει να το αναφέρουμε.
 
Πιστεύεις όντως ότι το 2043 θα μπορείς να παίζεις τα games που θα βγαίνουν τότε με 12 GB? H 16 GB? Η ακόμα και 24 GB μην σου πω?
Xα χα χα! Τοτε, εγω θα σας βλεπω απο ψηλα να παιζετε starfield, με τις 48gb καρτες σας και θα σας καμαρωνω.
Τα μοντελα/τιμες που αναφερω ειναι AMD (radeon) οχι nvidia. Δεν εχω δει 4060 με 16gb
 
Εχει βγει μια που κοστίζει 500$ (εδώ λογικά θα έχει και 50 παραπάνω).
 
Nαι την ειδα. Εχει και καλες κριτικες. 1% πιο γρηγορη απο την 8gb. Nα τρεξουμε να προλαβουμε μην εξαντληθει.
 
10 χρόνια?

Ηδη τα 8 GB είναι οριακά για 1080p σε πολλά games με high settings. Πιστεύεις όντως ότι το 2043 θα μπορείς να παίζεις τα games που θα βγαίνουν τότε με 12 GB? H 16 GB? Η ακόμα και 24 GB μην σου πω?

Τα ίδια διάβαζα και το 2014 για τα 2 GB VRAM. Είδα που κατέληξε και αυτό όταν πήρα την 960 2 GB στα τέλη του 2015. Σε λιγότερο από 2 χρόνια μετά τα games έπεφταν σε τοίχο και έπρεπε να κατεβάζω ανάλυση και settings που η GPU άνετα θα μπορούσε να χειριστεί, αλλά τα 2 GB ήταν bottleneck.

10 χρόνια παραείναι μακριά για να φανταστείς τι requirements θα έχουν τα games.
Ναι αλλα ομως το 2014 τα 2 gb vram ηταν ηδη λιγα για την νεα γενια τοτε που θυμαμαι οταν ειχα παρει το 2013 καρτα με 2gb vram gddr5 ηξερα οτι δεν θα μπορεσει να ακολουθησει το ps4 και μου ειχε κανει εντυπωση που επεζε καλα το battlefield 4 που βγηκε τον οκτωβριο τοθ 2013.

Τωρα με την σημερινη εικονα του gaming για τα 12gb vram απλες υποθεσεις κανω με βαση τα benchmark του ps5 που βλεπω στα παιχνιδια και τα specs που χρειαζονται τα μελλοντικα παιχνιδια για unreal engine 5 για 1080p.Aν οχι 10 χρονια εστω 6 - 7 χρονια ακομα θα ειναι κομπλε για high settings.Διαφορετικα αν αρχιζαν παλι αυτο που βλεπαμε την δεκαετια 90 - 00 ακομα και τα 24gb vram της rtx 4090 θα ηταν αχρηστα για τα παιχνιδια που θα βγουν μετα απο 3 - 4 χρονια ακομα και σε low settings.
 
Εγώ το βλέπω με απλά μαθηματικά.

Αυτήν την στιγμή, αν έχεις την μισή VRAM από ότι η shared RAM των κονσολών, δηλαδή κάρτα με 8 GB VRAM, σου φτάνουν μετά βίας για 1080p και console settings (σε κάποια games δεν φτάνει καν). Και θες περί τα 12 GB (δηλαδή λίγο πάνω από τα 2/3) για να είσαι on par. Και είμαστε ακόμα στην μέση της γενιάς φαντάσου.

Σε 3 χρόνια από τώρα θα έχουν βγει οι νέες κονσόλες. Λογικά θα έχουν και την διπλάσια (τουλάχιστον) RAM, δηλαδή 32 GB. Οπότε αν κάνεις τους υπολογισμούς αναλογικά, βλέπεις πόση VRAM θα θες για να είσαι on par και πόση για να παίζεις με 1080p.

Θεωρώ ότι τα 12 GB περί το 2029, δηλαδή στην μέση της επόμενης γενιάς, θα είναι κάτω από τα minimum requirements και θα μπορείς να παίζεις με 1080p μόνο αν ρίξεις και τα textures κάτω από τα console settings.
 
Nα το δουμε και λιγο λογικα το πραγμα. Βεβαια και υπαρχουν χριστες PC και παιχνιδιων που θελουν την καλυτερη δυνατη ποιοτητα και εοπιδοσεις στα μηχανηματα και τα παιχνιδια τους, κατανοητο και σεβαστο
Ομως, να δωσω π.χ. καποια 500 Ε και μετα 3-5 χρονια η καρτα μου να μην μπορει να παιζει στο φουλ καποια παιχνιδια, οκ παει κι ερχεται. Να δωσω 2500 και να μην μπορει να ανταποκριθει μου φαινεται βαρυ και θα με στεναχωρουσε. Προσωπικα δεν θα εδινα αυτα τα χρηματα, ουτε με πολυαπασχολουν τα ultra setting. Yποθετω ομως, οτι καποιος που ξοδευει τετοια ποσα, θα εχει και απαιτησεις.
Απο οτι διαβαζω παντως στην Αμερικανια οι καινουργιες AMD εγιναν αναρπαστες, αδειασαν τα μαγαζια. Τι να πω? Μακαρι ναχει και ξοδευει ο κοσμος για την διασκεδαση του. Παρολο τις οχι και τοσο ενθουσιωδεις κριτικες
 
Μπλα μπλα να υπαρχει μια κινηση. Θυμαμαι απο παλια που ελεγαν μακρυα απο ετοιμα gaming pc γιατι παιρνεις οτι χειροτερο σε τροφοδοτικο - επιδοσεις κλπ.

Σημερα καποιοι που δεν εχουν τον χρονο να ασχοληθουν θα καταληξουν και στο παρακατω gaming pc.Σου λεει ο αλλος αντι για ps5 και xbox series x θα παρω αυτο το gaming pc να παιζω ολα τα νεα παιχνιδια που θα βγουν μιας και με την πτωση τιμης θα γλιτωσω και χρηματα.

Ετοιμο pc .....για gamers....... αξιας 599.00 € σε τεραστια πτωση τιμης και τωρα εφτασε να πωλειται μονο 459.90 €

Για ποσα χρονια ακομα λετε θα παιζει τα νεα παιχνιδια που θα βγανουν και σε ποια hd αναλυση??? :fafoutis:

Το παρακατω gaming συστημα εναι εξοπλισμενο με τα εξης

Eξτρα καρτα γραφικων δεν αναφερει οποτε οτι μπορεσει η onboard

CPU INTEL CORE I3-12100 3.30GHZ LGA1700 - BOX
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ SSD PATRIOT PBE480GS25SSDR BURST ELITE 480GB 2.5'' SATA 3
ΜΝΗΜΗ RAM RAM PATRIOT PVS48G320C6 VIPER STEEL 8GB DDR4 3200MHZ
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ PSU FORCE FO34XD 550W

 
Εμένα αυτό που πάντα μου έκανε εντύπωση με αυτές τις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων τεχνολογίας είναι οι περιγραφές τους. Πρέπει να απευθύνονται σε ηλίθιους. Όχι άσχετους όπως συμβαίνει συνήθως με άλλα προϊόντα, έχω κάνει γραφίστας κάποια χρόνια σε διαφημιστική, κάθε μέρα άκουγα "άσε τις καλλιτεχνίες, σε άσχετους απευθυνόμαστε". Το καταλαβαίνω αλλά εδώ μιλάμε για ηλίθιους. Γιατί κι εγώ άσχετος ήμουν κάποτε αλλά πάλι το καταλάβαινα όταν οι περιγραφές που διαβάζω δεν έχουν καμία σχέση με κάποιο συγκεκριμένο προϊόν που βλέπω.

Πχ: "ο υπολογιστής θα ανταπεξέλθει απρόσκοπτα σε κάθε ανάγκη και επιθυμία σας"...

:leventis::papandreou::karamanlis::mitsotakis:
 
Παιδια μην βαζετε στην θεση σας, ολο τον κοσμο. Εσεις ειτε απο αναγκη, επαγκελμα, χομπυ, μαθατε τα οποια λιγα η πολλα για υπολογιστες. Πολυς κοσμος, θελει το πισι για να κανει δουλεια του, η για διασκεδαση και δεν τον ενδιαφερει τι εχει μεσα το κουτι. Για ρωτηστε οδηγους αυτοκινητων τι υπαρχει κατω απο το καπω του αυτοκινητου να δειτε ποσοι θα ξερουν. Μην το παρακανετε, μη ρωτησετε τιο ειναι η γωνια σφηνοσεως και η γωνια ντιουελ της μηχανης τους, ουτε τα πλεονεκτηματα του εκκεντροφορου επικεφαλης.
Αυτοι λοιπον που διαφημιζουν τις ετιμες συνθεσεις των πισιων τους σε τετοιους αγοραστες απευθυνονται που ειναι και οι περισσοτεροι.
Eδω προσπαθεις π.χ. να εξηγισεις τι ειναι το CL και το MHz στις ram με απλο παραδειγμα, οπως "ρε κουφιοκεφαλε, εισαι Μεσογειων, ωρα αιχμης, Αμπελοκηποι-Αγια Παρασκευη, 2 ωρες θα κανεις, ειτε με φεραρι, ειτε με φιατακι, γιατι εχεις 3 λωριδες να κινηθεις. Αν ειχες 6 η 8 τοτε ναι θα μετραγε το φεραρι και θα εφτανες σε 5 λεπτα". Η απαντηση του "ε! καλα τωρα δεν ξερει το πλαισιο?" Αμ το πλαισιο ξερει και το καθε πλαισιο, γι αυτο σου σερβιρει σαβουρα που την χρυσοπληρωνεις. Ο τυπος ειναι παιδικος φιλος και κοντογειτωνας. Μια δυο φορες το μηνα θα μουρθει με το πλαισιοπισι του παραμασκαλα, ποτε ο Γιαννης δεν μπορει ποτε ο ποπος του πονει. Δεν λεω καλα περναμε τα σουβλακια μας τα μπυρονια μας την κουβεντουλα μας. Εχει λεει καλυτερο πισι απο το δικο μου 10700, εγω 10400. Τα υπολοιπα εξαρτηματα του δεν ταχω ξαναματακουσει, εκτος απο ενα bequite δικο μου που του εβαλα πριν 2 χρονια, καηκε το νο νειμ του. Δεν μπορω να πω ομως, στην καφετερια του, εχω πιει τον καλυτερο μακιατο καραμελ, ευτυχως τον φτιαχνει η μηχανη του καφε κι οχι ο 10700 που σερνεται
 
Μπλα μπλα να υπαρχει μια κινηση. Θυμαμαι απο παλια που ελεγαν μακρυα απο ετοιμα gaming pc γιατι παιρνεις οτι χειροτερο σε τροφοδοτικο - επιδοσεις κλπ.

Σημερα καποιοι που δεν εχουν τον χρονο να ασχοληθουν θα καταληξουν και στο παρακατω gaming pc.Σου λεει ο αλλος αντι για ps5 και xbox series x θα παρω αυτο το gaming pc να παιζω ολα τα νεα παιχνιδια που θα βγουν μιας και με την πτωση τιμης θα γλιτωσω και χρηματα.

Ετοιμο pc .....για gamers....... αξιας 599.00 € σε τεραστια πτωση τιμης και τωρα εφτασε να πωλειται μονο 459.90 €

Για ποσα χρονια ακομα λετε θα παιζει τα νεα παιχνιδια που θα βγανουν και σε ποια hd αναλυση??? :fafoutis:

Το παρακατω gaming συστημα εναι εξοπλισμενο με τα εξης

Eξτρα καρτα γραφικων δεν αναφερει οποτε οτι μπορεσει η onboard

CPU INTEL CORE I3-12100 3.30GHZ LGA1700 - BOX
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ SSD PATRIOT PBE480GS25SSDR BURST ELITE 480GB 2.5'' SATA 3
ΜΝΗΜΗ RAM RAM PATRIOT PVS48G320C6 VIPER STEEL 8GB DDR4 3200MHZ
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ PSU FORCE FO34XD 550W

Δωρεάν αποστολή σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας!
Αυτο που το βαζεις? Καραμετραει!
ΟΚ μπορει μονο 8gb ram ΑΛΛΑ 3200
 
Να αναφερω και 2 χαρακτηριστκα περιστατικα ακομα. Παλαια που ειχα ακομα το μαγαζυ, ερχεται μπαμπας με κορη (πρωτη γυμνασιου) θελει ενα κομπιουτερ για να αρχισει το παιδι να μαθαινει, πολυ οικονομικο. Λεω οκ θα βαλουμε μια καλη οθονη, για τα ματια του παιδιου, που θα την εχει και χρονια κι ενα συστηματακι celeron. T'ακουει η μικρη, οχι pentium οπως εχουν και τα αλλα παιδια. Καυγας τρικουβερτος μπαμπα-κορης. Πιανω την αλλη μερα τον μπαμπα του εξηγω τα σχετικα, βαζουμε μια σονυ τρινιτρον, ενα ασπρο μπλε κουτακι που αρεσε στην πιτσιρικα και μεσα τα σχετικα σελερον. Ενα αυτοκολητο πεντιουμ 2 με logo στην φατσα κι ολα μια χαρα.
Φαση 2η. εχω athlon64,αεροδυναμικη ψυκτρα μπουρι θερμαλτεικ με κοκκινο φωτιζομενο ανεμιστηρα, φωτιζομενα λογοτυπα στη μνημη,φωτιζομενα σατα καλωδια, τζαμι και φορα παρτιδα στην εισοδο. Ερχεται 15χρονος (lineage2+CS) και θελει ιδιο. Που θα το βαλετε ρωταω. Κατω απο το γραφειο γιατι δεν υπαρχει χωρος λεει ο μπαμπας. Θα πληροσετε τοσα χρηματα γαι λαμπακια που δεν θα τα βλεπετε? Τελικα περασε του 15χρονου, πηρε δανειο ο μπαμπας και ο νεαρος τα λαμπακια.
Μελλοντικοι, αγοραστες i7 με αγνωστου προελευσης τα υπολοιπα. Αντε και κανα Leam Li κουτι
 
Παιδια μην βαζετε στην θεση σας, ολο τον κοσμο. Εσεις ειτε απο αναγκη, επαγκελμα, χομπυ, μαθατε τα οποια λιγα η πολλα για υπολογιστες. Πολυς κοσμος, θελει το πισι για να κανει δουλεια του, η για διασκεδαση και δεν τον ενδιαφερει τι εχει μεσα το κουτι.
To παραπανω το γραφει οτι ειναι για gamers για αυτο μου εκανε εντυπωση :fafoutis::fafoutis::fafoutis:
Δωρεάν αποστολή σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας!
Αυτο που το βαζεις? Καραμετραει!
ΟΚ μπορει μονο 8gb ram ΑΛΛΑ 3200
Εχει και τροφοδοτικο PSU FORCE FO34XD 550 watt να βαλεις στο μελλον και καρτα γραφικων :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Eκεινο που διστυχως δεν κανει η πλειοψηφια του κοσμου, ειναι να μπει σε καποιο σχετικο σαιτ και να ρωτησει τι θα μπορουσε να αγορασει. Οσο ναναι πεντε γνωμες, απο ανθρωπους που γνωριζουν, θα τις παρουν.
 
Πίσω
Μπλουζα