Gigatronics (KAT computer)

Είχα μείνει άναυδη όταν το Σάββατο στην κοπή μου εξηγούσες πως τον μπούταρες!

Τα respect μου ξανά :D
 
Eυχαριστω πολυ!Να'σαι καλα Kambia!
 
KAT restoration part 2

Επανερχομαστε λοιπον με το 2ο μερος της παρουσιασης...

Ο ΚΑΤ ειναι ενα μεταλλικο κουτι γκριζου χρωματος διαστασεων 44(Π)x37(Β)x14(Υ) εκ .Σε αντιθεση με τα αλλα ΙΒΜ clones η προσοψη ειναι και αυτη μεταλλικη.

Στην μπροστινη οψη δεσποζει το λογοτυπο της Γιγατρονικς ,τα 2 drives των 5,25“,και ενας....γατουλης

balc3 (Large).jpg

Εδω βλεπετε την πισω οψη:

pisoapopsi (Large).jpg

Το τμημα με την σκουρια ηταν στην μπροστινη μερια απλα εγω γυρισα το καπακι για να παει πισω ωστε να μην φαινεται πολυ





Στο πισω μερος υπαρχει ο διακοπτης on off και οι εξης θυρες (απο δεξια προς τα αριστερα):

ports (Large).jpg

CGA port,composite, keyboard, 9pin (σειριακο?), και 3 θυρες των 25 pin που δεν γνωριζω ακομα την λειτουργια τους (μια απο αυτες πρεπει να ειναι η παραλληλη θυρα)

Το πληκτρολογιο ειναι παρομοιο με αυτο του ΙΒΜ PC/XT και ειναι κατασκευασμενο απο την chicony εν ετει 1987 και εχει πολυ καλη αισθηση.

Η οθονη ειναι πορτοκαλι κατασκευασμενη στην Ταιβαν το 1987.Λειτουργει αψογα και το μονο που χρειαζεται ειναι μια δοση retrobright..

To εσωτερικο




Ξεβιδωνοντας 4 βιδες αφαιρουμε το μεταλλικο καπακι και βλεπουμε επιτελους την motherboard του υπολογιστη.Καταλαμβανει τα 2/3 περιπου του κουτιου αλλα δεν μπορουμε να πουμε οτι ειναι ιδιαιτερα μεγαλη αν σκεφθουμε ολα αυτα που περιλαμβανει (ΙΒΜ και apple hardware,CGA graphics card,parallel,κλπ.)

kouti2 (Large).jpg

Πανω απο την μητρικη βρισκονται τα 2 drives της SEIKO-EPSON,καθως και το τροφοδοτικο κατασκευης Gigatronics (παρολο που η εταιρια θα μπορουσε να βαλει ενα ετοιμο τροφοδοτικο προτιμησε να βαλει ενα δικο της).Παρατηρηστε επισης οτι ο ανεμιστηρας βρισκεται στο κεντρο του κουτιου και οχι στο τροφοδοτικο οπως συμβαινει συνηθως


Μια κοντινη αποψη του τροφοδοτικου:





trof1 (Large).jpg

 







 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιο πυκνοκατοικημένη motherboard δεν έχω ξαναδεί!
 
Shock είπε:
Πιο πυκνοκατοικημένη motherboard δεν έχω ξαναδεί!
To... αυτό! Πλην κάποιων συγκεκριμένων axis boards που έχουμε σε κάποιους δικούς μας υπολογιστές, τόσα ολοκληρωμένα πρώτη φορά βλέπω σε μητρική!....

Πάρα πολύ όμορφο και λιτό μηχάνημα! Ακόμα δεν το πιστεύω πως δεν "έπιασε" στην αγορά.
 
D@redevil είπε:
Ακόμα δεν το πιστεύω πως δεν "έπιασε" στην αγορά.
Ήρθε πολύ αργά στην αγορά. Εκείνη την εποχή το Apple II ήταν ήδη παρελθόν και το PC μέρος του ήταν πίσω. Δυο χρόνια νωρίτερα να είχε έρθει...
 
Αν φυσικα ειχε υλοποιηθει η "δεσμευση" της πολιτειας οτι θα εμπαινε στα Ελληνικα σχολεια...τοσο η μοιρα η δικη του οσο και της εταιρειας θα ηταν διαφορετικη
 
ΚΑΤ restoration part 2 (continued)

Κατω απο το τροφοδοτικο βρισκονται και τα dip switches για την ρυθμιση των παραμετρων του υπολογιστη ενω επισης μπορειτε να δειτε και τις 3 EPROMS που περιεχουν την ROM/BIOS του υπολογιστη

trof2 (Large).jpg

Η μια EPROM ειναι κατω απο το τροφοδοτικο ενω οι αλλες 2 βρισκονται πανω και κατω απο το καλωδιο τροφοδοσιας των drives


Η μνημη του συστηματος (512Kb) που αποτελειται απο 16 ολοκληρωμενα της Texas Instruments τoποθετημενα πανω σε βασεις με χρονο προσπελασης 120ns

mnhmi (Medium).JPG

Μια ακομη αποψη της πλακετας οπου φαινονται τα 3 ISA slots,oι 2 κρυσταλλοι του συστηματος (πιθανον ενας για το apple και ενας για το ΙΒΜ hardware),καθως και μια σειρα απο αριθμημενα chips τοποθετημενα σε βασεις με χειρογραφες ταμπελιτσες (PAL1,PAL2,...PAL20)

IMAG0715 (Large).jpg

Aυτο που κανει εντυπωση ειναι οτι σε αρκετα σημεια της πλακετας υπαρχουν διορθωσεις με τοποθετηση αντιστασεων,καλωδιων κλπ, κανοντας τον υπολογιστη να μοιαζει περισσοτερο με experimental model και οχι με κομματι μαζικης παραγωγης.Δειτε μερικα τετοια σημεια

IMAG0012 (Medium).JPG

IMAG0006 (Medium).JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
KAT restoration part 2 (continued)

Oσον αφορα το software τωρα ο υπολογιστης ξεκινα σε apple system monitor mode.Aρχικα αναζητα την δισκεττα με το λειτουργικο (αναβει το led στο drive) και οταν δεν το βρει βγαζει μυνημα λαθους.Το system monitor mode οπως αναφερεται στο επισημο apple II manual ειναι "a powerful machine level monitor for use by the advance programmer".H μεταβαση απο το system monitor mode στην basic γινεται με CTRL+C σε ενα "κανονικο" apple ,στον ΚΑΤ ομως μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να μπω στην basic (η εντυπωση μου ειναι οτι δεν την εβαλε καθολου η Γιγατρονικς πιθανως για λογους copyright)-παντως η ερευνα συνεχιζεται...

Στο ΙΒΜ mode συμπεριφερεται οπως ενα κλασσικο συμβατο.

Επισης ο ΚΑΤ συνδεεται αμεσως με την τηλεοραση-μεσω του composite out-απλα το σημα ειναι ασπρομαυρο.Οταν θα εχω χρονο θα ποσταρω φωτος και απο το composite και απο cga to scart μετατροπεα που εχω φτιαξει
 
:eek: ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ!!!!

Πολύ ωραία παρουσίαση και ανάλυση!!!!
 
Πολύ ωραία παρουσίαση και φωτογραφίες του εσωτερικού του κουτιού της κεντρικής μονάδας ! Μου θυμίζουν κάτι από παλιά,αν και όλα τώρα πια είναι παρελθόν. Το εσωτερικό της κεντρικής μονάδας δεν το είχα δει ποτέ.
 
Αψογα, άψογα! Πραγματικά σε γυρνάει πολλά χρόνια πίσω! Κάπως έτσι ήταν μέσα ως προς την "πυκνοκατοίκηση" και το Hyundai Super16V (όχι δεν ήταν δεκαεξαβάλβιδο! :) ) PC-XT που είχα, χωρίς όμως τα καλωδιάκια για τις διορθώσεις (α ρε Ελληνικό ταμπεραμέντο!).Αυτό που θα μπορούσαν να είχαν "δουλέψει" περισσότερο, ίσως θα έπρεπε να ήταν η εξωτερική του εμφάνιση, αν και τότε τα περισσότερα "συμβατά" κάπως έτσι ήταν, με λίγες μόνο εξαιρέσεις. Πραγματικά άργησε πολύ να βγεί στην αγορά... ίσως τους πήρε πολύ χρόνο από project να μπεί στην παραγωγή, καθώς δεν ήταν και εύκολο το όλο εγχειρημα! Πάντως είναι πολύ ωραίο να βλέπεις ένα μηχάνημα του τότε, να λειτουργεί σήμερα κανονικά!

Μπράβο για την καλή δουλειά παιδιά! :flower:
 
georgopa είπε:
Πολύ ωραία παρουσίαση και φωτογραφίες του εσωτερικού του κουτιού της κεντρικής μονάδας ! Μου θυμίζουν κάτι από παλιά,αν και όλα τώρα πια είναι παρελθόν. Το εσωτερικό της κεντρικής μονάδας δεν το είχα δει ποτέ.
Eυχαριστω πολυ Κε Γεωργοπαπαδακο! Η παρουσιαση ειναι επιτηδες φτιαγμενη ετσι ωστε να θυμιζει τις παλιες καλες εποχες!

Stanfromgreece είπε:
Αψογα, άψογα! Πραγματικά σε γυρνάει πολλά χρόνια πίσω! Κάπως έτσι ήταν μέσα ως προς την "πυκνοκατοίκηση" και το Hyundai Super16V (όχι δεν ήταν δεκαεξαβάλβιδο! :) ) PC-XT που είχα, χωρίς όμως τα καλωδιάκια για τις διορθώσεις (α ρε Ελληνικό ταμπεραμέντο!).Αυτό που θα μπορούσαν να είχαν "δουλέψει" περισσότερο, ίσως θα έπρεπε να ήταν η εξωτερική του εμφάνιση, αν και τότε τα περισσότερα "συμβατά" κάπως έτσι ήταν, με λίγες μόνο εξαιρέσεις. Πραγματικά άργησε πολύ να βγεί στην αγορά... ίσως τους πήρε πολύ χρόνο από project να μπεί στην παραγωγή, καθώς δεν ήταν και εύκολο το όλο εγχειρημα! Πάντως είναι πολύ ωραίο να βλέπεις ένα μηχάνημα του τότε, να λειτουργεί σήμερα κανονικά!Μπράβο για την καλή δουλειά παιδιά! :flower:
Η εξωτερικη εμφανιση εχει το πλεονεκτημα της απλοτητας..βαζεις ενα μεταλλικο κουτι χωρις πλαστικη προσοψη και γλυτωνεις χρονο και χρημα..

Ενας απο τους λογους της αποτυχιας πιστευω οτι ηταν ισως ο μεγαλος χρονος απο την συλληψη εως την υλοποιηση της ιδεας..ας μην ξεχναμε ομως οτι οι ανθρωποι δημιουργησαν κατι εκ του μηδενος που δεν ειχε ξαναγινει (εδω απο οτι φαινεται και το BIOS ειναι δικο τους και οχι της Phoenix ή της Award οπως συνεβαινε στα αλλα clones).Kατα την γνωμη μου παντως ο μεγαλυτερος υπευθυνος ειναι το Ελληνικο δημοσιο που δεν στηριξε την εταιρια με την προωθηση των υπολογιστων της στα σχολεια
 
Πολύ ωραία παρουσίαση, πραγματικά εξάπτει την περιέργεια σου να μάθεις περισσότερα για το συγκεκριμένο Ελληνικό μηχάνημα!

Για τις 3 άγνωστες 25-pin θύρες πίσω δεν υπάρχουν πληροφορίες ούτε στα παλιά περιοδικά;
 
Maddog είπε:
Πολύ ωραία παρουσίαση, πραγματικά εξάπτει την περιέργεια σου να μάθεις περισσότερα για το συγκεκριμένο Ελληνικό μηχάνημα!
Για τις 3 άγνωστες 25-pin θύρες πίσω δεν υπάρχουν πληροφορίες ούτε στα παλιά περιοδικά;
Eυχαριστω Maddog!To pixel γραφει οτι ο υπολογιστης διαθετει 2 σειριακες,μια παραλληλη,και μια θυρα για joystick ή ποντικι..Λογικα αυτη που ειναι διπλα στην 9πινη πρεπει να ειναι η 2η σειριακη, τωρα μενει να βρεθει ποια απο τις αλλες 2 ειναι η παραλληλη ...τα tests συνεχιζονται οποτε μολις εχω νεοτερα θα σας πω...
 
Καθότι θεωρώ το θρεντ αυτό μεγάλης ιστορικής σημασίας, το εκανα Υπομνημα.

Δεν είχα προσέξει ότι εχει 65c816. Αυτό σημαίνει ότι εχει την ιδια CPU με τον IIgs, αρα θεωρητικά θα μπορούσε να μπουτάρει και prodos 16.χμμμμ.... ;)

Χμμμμμμμ....

EDIT: 65c816 έγραφε το Pixel. Ομως το μοντέλο που εχει ο angel_grig τί CPU έχει;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Καθότι θεωρώ το θρεντ αυτό μεγάλης ιστορικής σημασίας, το εκανα Υπομνημα.

Δεν είχα προσέξει ότι εχει 65c816. Αυτό σημαίνει ότι εχει την ιδια CPU με τον IIgs, αρα θεωρητικά θα μπορούσε να μπουτάρει και prodos 16.χμμμμ.... ;)

Χμμμμμμμ....

EDIT: 65c816 έγραφε το Pixel. Ομως το μοντέλο που εχει ο angel_grig τί CPU έχει;;;
Θα το κοιταξω και θα σου πω..

EDIT: ο επεξεργαστης ειναι οντως ο 65c816 οπως φαινεται και στην παρακατω φωτο:

Untitled.jpg

Και για να μην διερωτασθε και οι υπολοιποι τα πραγματα μεχρι στιγμης εχουν ως εξης:

Στο διαστημα που δεν ποσταρα στο thread του ΚΑΤ εκανα μια προσπαθεια ευρεσης δισκεττων για Apple ΙΙ...

Aρχικα επικοινωνησα με αυτο εδω το site http://store.16sector.com/index.php?main_page=index&cPath=3 το οποιο διαθετει προς πωληση το DOS 3.3 και το proDos..δυστυχως ομως δεν ελαβα απαντηση (και εχει περασει σχεδον ενας μηνας :( )

Η επομενη λυση ηταν το adtpro http://adtpro.sourceforge.net/

Aυτο ειναι ενα προγραμμα που σου επιτρεπει να συνδεσεις το pc σου με το apple ΙΙ σου και να φτιαξεις ετσι τις δισκεττες που θες..δυστυχως ομως ο ΚΑΤ δεν βγαινει απο το system monitor mode και ετσι δεν λειτουργουν οι εντολες :angry:

Βεβαια μπορεις να παραγγειλεις την δισκεττα ετοιμη με το adtpro μονο που τα μεταφορικα για Ελλαδα ειναι...80$:burn:

Eτσι η τελευταια λυση που μου απεμεινε ηταν να απευθυνθω στον Rygar ο οποιος πολυ προθυμα συμφωνησε να μου στειλει τις δισκεττες :thanx2: :clap:

Εδω πρεπει επισης να σημειωσω οτι το apple II δημιουργει τις δισκεττες του με μια μεθοδο που ονομαζεται Group Code Recording (GCR) και οχι με Modified Frequency Modulation (MFM),οπως συμβαινει στα ΙΒΜ pc's με αποτελεσμα να μην μπορεις να φτιαξεις σε ενα PC δισκεττες για Apple II
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και αν δεν βρεθει αλλη λυση υπαρχει και στο ebay σε πιο λογικες τιμες.
 
freaktmp είπε:
Και αν δεν βρεθει αλλη λυση υπαρχει και στο ebay σε πιο λογικες τιμες.
Thanks freaktmp!Ειχα κοιταξει και εγω στο e(vil)bay αλλα δεν ειχα βρει κατι!Ελπιζω να ειναι το dos disk και οχι μονο τα utilities!Rygar τι λες?
 
Πίσω
Μπλουζα