gog.com - Good Old Games

NLS είπε:
Από τη μια είναι σούπερ που έχουν πάρει το license (???) για να τα πουλήσουν και έτσι νεότεροι (ή και παλιοί που τα πεθύμησαν) βλέπουν αυτά τα διαμάντια.
Προφανώς έχουν την άδεια να τα πουλάνε. Κάποιο ποσοστό άλλωστε θα δίνουν στους publishers/right holders των games αυτών.

NLS είπε:
Από την άλλη όπως έχω καταλάβει παίζει μια κλοπή στο θέμα. Πολλά από τα παιχνίδια αυτά τρέχουν πίσω από open source emulators (εδώ έχουν σηκώσει όλη τη βιβλιοθήκη της Amiga) και όσο ξέρω δεν υπάρχει καμία αναφορά σε αυτό, αντιθέτως εντέχνως (και ατέχνως κάποιες φορές) το κρύβουν.
Γιατί κλοπή; Μόνο Windows και DOS games πουλάνε και για τα 2α προφανώς τα δίνουν bundled με το DOSBox, δε γίνεται αλλιώς. Το ίδιο κάνουν ή είχαν κάνει άλλοι, π.χ. η LucasArts που έδινε τα adventures με το ScummVM μαζί για να παίζουν και σε σύγχρονα OSes, ή όπως τώρα, αυτή τη στιγμή, που ο publisher του 7th Guest το πουλάει στο Steam με ScummVM πάλι για Windows, Mac OS X, Linux. Με λίγα λόγια από ανάγκη γίνεται αλλιώς δε γίνεται να τρέξουν τα games αυτά στη multiplatform εποχή μας, δεν είμαστε στα 90ς ακόμα που υπήρχε το DOS, και μόνο αυτό.

NLS είπε:
Έχω τουλάχιστον έναν που έχει αναφέρει ότι ουσιαστικά του ξεσήκωσαν την συλλογή του όπως ήταν χωρίς καν να τον ρωτήσουν.
Ποιόν λες;
 
alkis21 είπε:
Παιχνιδάρες, Kambia!
I second that!....

Δε νοείται adventurάς που να μην του τρέχουν τα σάλια με τέτοιο setlist!....

(βασικά δε νοείται adventurάς που να μην έχει παίξει τα περισσότερα από το setlist! ;) )

NLS είπε:
Έχω τουλάχιστον έναν που έχει αναφέρει ότι ουσιαστικά του ξεσήκωσαν την συλλογή του όπως ήταν χωρίς καν να τον ρωτήσουν.

arpacolla είπε:
Guys, pm παρακαλώ.... Το συγκεκριμένο συζητήθηκε πριν κανά-δυο σελίδες, το θέμα εκτροχιάστηκε και πήγαμε σε διαγραφές των offtopics... Ας μην το επαναλάβουμε! ;)
 
Θα ψάξω ποιος είχε διαμαρτηρηθεί guys.

Α τώρα είδα τον daredevil. ΟΚ PM.
 
Δεν υπάρχουν Amiga games στο GOG. PC/Mac μόνο.
 
Από χτες τρέχουν κάτι παλαβά flash sales (με μεγάλες εκπτώσεις 70-80%), στα οποία βγάζουν περιορισμένα κομμάτια και σποραδικά και κάποια δωρεάν.

Τα δωρεάν είναι αδύνατον να "χτυπηθούν" γιατί έχει πλάκα πως γονατίζει ο server (υποθέτω για να τα καταφέρεις πρέπει να έχεις ping 5 ms και να κάνεις κλικ αμέσως μόλις εμφανιστεί η προσφορά) αλλά μπορείτε να δοκιμάσετε την τύχη σας με τα επί πληρωμήν. :)

Προς το παρόν πήρα το I Have No Mouth and I Must Scream για $1.93 (η προσφορά του Halloween πριν λίγες μέρες το είχε $2.99) και το Privateer για $1.49. Να μαζεύουμε ρετροσαβούρα. :) :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thank you Doc! Τσίμπησα 2-3 παιχνιδάκια που ήταν free και δεν είχα! :)
 
Tο τζαμπε μην κατηγορας αυτο σου δινει για να φας που λεει και το ασμα.

 


 
Αγαπάμε gog! :flower:

Wally, πλέον είσαι ο βασικός μου ανταποκριτής για gaming! :p Τις καλύτερες αγορές μου, από σένα τις κάνω!

P.S. Το gog γονάτισε λίγο γιάντα είναι ιδέα μου?
 
Που να παρει και το PS4 οπως αναμενεται .....
 
Παιδια να'στε καλα που μας ενημερωνετε για τις τζαμπε προσφορες του GOG. Δυστυχως μου ηταν αδυνατο να προλαβω τις προσφορες την Ημερα των Ευχαριστιών, αλλα ολες τις "αγορες" μου απο κει, χαρη σε σας τις εχω κανει :D
 
Tα βαλα στο ραφι να ειναι ετοιμα τα Fallouts ποτε δεν ξερεις,αν και το πρωτο ειτε το δινε με την εγγραφη δωρο η το χε ξαναδωσει μιας και το'χα.
 
Thanks για το tip για τα Fallout, θα τα έχανα ! (Τα έχω κουτάτα βέβαια -απο περιοδικά- αλλα βολεύουν με τις αναβαθμίσεις !)
 
Τζαμπα το Dungeon Keeper σημερα στο GOG
 
Wally είπε:
Τζαμπα το Dungeon Keeper σημερα στο GOG
Φαντάζομαι το κάνανε έτσι ώστε ο κόσμος που δεν το έχει παίξει, αλλά είδε το έκτρωμα που βγάλανε για smartphones, να μπορεί να δει πως πραγματικά ήταν αυτό το αριστούργημα. Από μένα μπράβο τους πάντως.
 
Και παλι ευχαριστουμε για την ειδοποιηση. Δεν υπαρχει λογος να επισκεπτομαι το GoG τακτικα, και ειναι χαρη στις ενημερωσεις αυτου του thread που καταφερα και μαζεψα ολοκληρη τζαμπέ συλλογη :) Keep'em coming :D
 
Πίσω
Μπλουζα