gog.com - Good Old Games

Ε, τότε ή μάλλον τα είχα καταλάβει λάθος, ή τα άλλαξαν! :)

Θα κάνω μια βολτούλα και από το steam! ;)
 
Πολύ καλό το adventure sale, αν και τα έχω όλα σε retail, και μερικά σε περισσότερα από ένα format. Αλλιώς αξίζουν όλα σε αυτή την τιμή, είναι δυνατές παραγωγές. Τώρα που το σκέφτομαι, αν έκανε τον κόπο το GOG να επανεκδώσει τα παιχνίδια και σε retail μορφή (και φυσικά DRM free/compatible με win7 κλπ), θα είχα αγοράσει πολλά από εκεί. Δηλαδή βλέπω το Megarace 3 και το θέλω, άλλα αυτό το άψυχο download με κάνει να αισθάνομαι περίεργα. Ρίχνοντας μια ματιά στο νέτ, υπάρχει retail με κάνα 5ευρω! Γι'αυτό έχω "παγώσει" τα digital ψώνια, και περιορίζομαι σε αυτά που δεν μπορώ να κάνω αλλιώς (για το PS3/PSVita ας πούμε, μερικοί τίτλοι δεν βγαίνουν retail). Στα retro τώρα, ειδικά για PC, αυτά που μου λείπουν τα κυνηγάω retail. Είπα και εγώ τον καημό μου τώρα, φυσικά όσοι αρέσκονται στο digital πολύ καλά κάνουν !
 
Φοβερο παιχνιδακι το Stargunner αλλα λιγο....μουφα εδω το gog,γιατι εδω και χρονια ειναι freeware απο την apogee:http://www.3drealms.com/stargunner/ ;)
 
Γιατι το Flight of the Amazon Queen δεν ειναι freeware,το επισημο site του Scumm το'χει downloadble εδω και κατι χρονια.
 
Από αυτά που πόσταρε πριν ο Νέμο, αξίζει τον κόπο να τσιμπήσουμε κάτι?
 
Μαριανα το stargunner ειναι απο τα καλυτερα shootem'ups (και παιζει ακομη και σε 386 :D )-το συνιστω ανεπιφυλακτα.Τωρα για το amazon queen δεν μπορω να σε πω,αφου δεν το "εχω" με τα adventures (φαντασου ειναι δωρεαν και δεν το κατεβαζω...)
 
D@redevil είπε:
Από αυτά που πόσταρε πριν ο Νέμο, αξίζει τον κόπο να τσιμπήσουμε κάτι?
Από αυτά που ξέρω ως παιχνίδια από τη λίστα αξίζει το Gothic 2 gold edition
 
D@redevil είπε:
Από αυτά που πόσταρε πριν ο Νέμο, αξίζει τον κόπο να τσιμπήσουμε κάτι?
Βεβαιως. Συνιστω ανεπιφυλακτα το Vampire the masquerade: Redemption, οπου ειναι και απο τα πολυ αγαπημενα μου παιχνιδια. Αν και γραμμικο για τα τωρινα δεδομενα, εχει απο τις ομορφοτερες ιστοριες που γραφτηκαν ποτε σε παιχνιδι, καθως και οι διαλογοι του, με τον τροπο οπου εξιστορουντε ειναι μεχρι και σημερα αξεπεραστοι.

Αν και το εχω ηδη δυο φορες αυθεντικο, το πηρα ξανα ωστε να το στηριξω. Και λιγο ειναι για ενα τοσο σπουδαιο παιχνιδι.

Επισης το Septerra Core ειναι καλο, αν και βαδιζει πολυ σε Ιαπωνικα μονοπατια, οπου ισως ξενισει πολλους κατι τετοιο.
 
Captain Kal είπε:
Το οποίο μπορεί να συνδιαστεί κάλιστα με το Gothic 1.
To οποίο δεν είναι στις "εκπτώσεις" ταυτόχρονα, οπότε δύσκολος ο συνδυασμός... :)

Πολλοί λένε τα καλύτερα και για το Arcanum που προσωπικά δεν έχω προλάβει να παίξω αν και το έχω από παλιότερα, ενώ σαν να θυμάμαι και τον Τσουρινάκη να κάνει ένα διθυραμβικό review στο Wizardry 8 (ίσως ήταν ο μόνος βέβαια, αφού νομίζω με αυτό τελείωσε και η σειρα... :p )
 
Εγώ θα τσίμπαγα όλο το πακέτο αν δεν είχα κανένα...

όλα τα παιχνίδια έχουν να δώσουν απο κάτι και

είναι classics!!
 
Halloween promo με μερικά διαμαντάκια ;)

gog.JPG
 
Παλεύω για το αν το GoG μου αρέσει ή το απεχθάνομαι. Ναι αυτά τα δυο άκρα.

Εξηγούμαι.

Εξαιρώ ελαφρώς παλιά games που έτσι κι αλλιώς έπαιζαν και ίσως με κάποια switches ή κάποιο νέο loader παίζουν και τώρα.

Το θέμα μου είναι τα πραγματικά παλιά games που πουλάνε.

Από τη μια είναι σούπερ που έχουν πάρει το license (???) για να τα πουλήσουν και έτσι νεότεροι (ή και παλιοί που τα πεθύμησαν) βλέπουν αυτά τα διαμάντια.

Από την άλλη όπως έχω καταλάβει παίζει μια κλοπή στο θέμα. Πολλά από τα παιχνίδια αυτά τρέχουν πίσω από open source emulators (εδώ έχουν σηκώσει όλη τη βιβλιοθήκη της Amiga) και όσο ξέρω δεν υπάρχει καμία αναφορά σε αυτό, αντιθέτως εντέχνως (και ατέχνως κάποιες φορές) το κρύβουν. Έχω τουλάχιστον έναν που έχει αναφέρει ότι ουσιαστικά του ξεσήκωσαν την συλλογή του όπως ήταν χωρίς καν να τον ρωτήσουν.

Αυτά.
 
Παιχνιδάρες, Kambia!
 
Πολλά από τα παιχνίδια αυτά τρέχουν πίσω από open source emulators (εδώ έχουν σηκώσει όλη τη βιβλιοθήκη της Amiga) και όσο ξέρω δεν υπάρχει καμία αναφορά σε αυτό, αντιθέτως εντέχνως (και ατέχνως κάποιες φορές) το κρύβουν. Έχω τουλάχιστον έναν που έχει αναφέρει ότι ουσιαστικά του ξεσήκωσαν την συλλογή του όπως ήταν χωρίς καν να τον ρωτήσουν.
Δεν νομίζω ότι έχει Amiga games (Μάλλον τα ports στο PC εννοείς). Για τα dos games χρησιμοποιούν το DosBox, και σίγουρα το έχουν στα credits. (Και στο site του DosBox, έχει link για το GoG).
 
Πίσω
Μπλουζα