Grand Theft Auto V !!!

Μπραβο και εις ανωτερα.
 
Aardvark είπε:
Μπραβο και εις ανωτερα.
Να'σαι καλά... Πλέον θα μπορώ να λέω ότι φέρω κι εγώ ένα μεγάλο ποσοστό ευθύνης για τη νεανική εγκληματικότητα σε ολόκληρο τον πλανήτη... :armed: :p
 
Για την νεανική εγκληματικότητα δεν μπορώ να πω με σιγουριά, αλλά εκείνη η νεανική σου απερισκεψία (call me Nintendo) που υποστηρίζεις ακόμα παθιασμένα είναι πραγματικά crime against humanity. :p
 
Maddog είπε:
Για την νεανική εγκληματικότητα δεν μπορώ να πω με σιγουριά, αλλά εκείνη η νεανική σου απερισκεψία (call me Nintendo) που υποστηρίζεις ακόμα παθιασμένα είναι πραγματικά crime against humanity. :p
Όπως είπα και στον Getta Robo σε συζήτηση μέσω PM που είχαμε, την περασμένη βδομάδα πήγα στη δουλειά φορώντας αυτή την μπλούζα:

fig,black,mens,ffffff.u1.jpg
 
Εμπαινε Commodore.

 


[h=1]Grand Theft Auto V (Commodore 64)[/h]

 
Ωρες ωρες τι κανουνε τα παλικαρια!! χαχα
 
Eρχεται και για PC και για ΟΝΕ και για PS4 ,με πολλες βελτιωσεις.




 
Aardvark είπε:
Eρχεται και για PC και για ΟΝΕ και για PS4 ,με πολλες βελτιωσεις.


Άντε, επιτέλους, γιατί τόσους μήνες ούτε εγώ δεν ξέρω πώς κρατιόμουν να μην το ξεφουρνίσω με όλα τα σχόλια που γράφονταν σε κάθε ανακοίνωση κάποιου DLC κ.λπ. Ειλικρινά, αν το αγοράσουν έστω και οι μισοί από όσους έκαναν σχεδόν ΚΑΘΕ βδομάδα σχόλια του τύπου "Αφού δεν το βγάζετε στο PC να πάθουν καρκίνο τα τρισέγγονά σας", προβλέπω του χρόνου να τριπλασιάζεται ο μισθός μου... Αλλά... PC gamers... Το επιχείρημά τους είναι "Οι κονσολάδες είναι ηλίθιοι, αφού στο PC όλα τα παιχνίδια είναι τσάμπα".

//Το μόνο καλό είναι πως θα δούμε περισσότερα mods και πιο τρελά βίντεο κ.λπ. Α και πιθανότατα να σπάσουμε το ρεκόρ πωλήσεων για μη bundled τίτλο όλων των εποχών...
 
Olorin είπε:
Άντε, επιτέλους, γιατί τόσους μήνες ούτε εγώ δεν ξέρω πώς κρατιόμουν να μην το ξεφουρνίσω με όλα τα σχόλια που γράφονταν σε κάθε ανακοίνωση κάποιου DLC κ.λπ. Ειλικρινά, αν το αγοράσουν έστω και οι μισοί από όσους έκαναν σχεδόν ΚΑΘΕ βδομάδα σχόλια του τύπου "Αφού δεν το βγάζετε στο PC να πάθουν καρκίνο τα τρισέγγονά σας", προβλέπω του χρόνου να τριπλασιάζεται ο μισθός μου... Αλλά... PC gamers... Το επιχείρημά τους είναι "Οι κονσολάδες είναι ηλίθιοι, αφού στο PC όλα τα παιχνίδια είναι τσάμπα".
//Το μόνο καλό είναι πως θα δούμε περισσότερα mods και πιο τρελά βίντεο κ.λπ. Α και πιθανότατα να σπάσουμε το ρεκόρ πωλήσεων για μη bundled τίτλο όλων των εποχών...
Πες τους να το βγαλουν για wii u μηπως και δουνε ασπρη μερα τα παιδια...
 
Οlorin πρεπει να ρωτησω,το VITA θα δει GTA;;


Λιγα θα πεις πολλα θα καταλαβω,lol.
 
Το επιχείρημά τους είναι "Οι κονσολάδες είναι ηλίθιοι, αφού στο PC όλα τα παιχνίδια είναι τσάμπα".
Όχι! Απλά πολύ φθηνά είναι, σε steam sales :) . (Grand Auto Spaceships, θα βγάλετε ποτέ? :p )
 
DarkSynbios είπε:
Πες τους να το βγαλουν για wii u μηπως και δουνε ασπρη μερα τα παιδια...
Λέγοντας "τα παιδιά", σε ποιους αναφερόμαστε; Iwata και Reggie; :p

//Τουλάχιστον στο lunch break θα δεις να βγαίνουν αρκετά 3DS κι ούτε ένα PSV. Όπως επίσης και πάρα πολλά γραφεία έχουν πάνω φιγούρες Mario, Link κ.λπ. :cool:

Aardvark είπε:
Οlorin πρεπει να ρωτησω,το VITA θα δει GTA;;
Λιγα θα πεις πολλα θα καταλαβω,lol.
Ναι αμέ, το φθινόπωρο...

...μέσω Remote Play. :p

Captain Kal είπε:
Όχι! Απλά πολύ φθηνά είναι, σε steam sales :) . (Grand Auto Spaceships, θα βγάλετε ποτέ? :p )
Ναι, σε steam sales που λαμβάνουν χώρα στην... Καραϊβική! :p

Πέρα από την πλάκα, θα παραθέσω απλά μερικά νούμερα για να πάρετε μια γεύση: Το GTA San Andreas πούλησε 21εκ. κομμάτια στο PS2 (μια κονσόλα που ήταν σχεδόν εξίσου εύκολο να παίξεις πειρατικούς τίτλους σε αυτή, για να σας προλάβω) και μόλις 890.000 στο PC. Δεν μιλάμε για απλώς λιγότερες ή έστω για μισές, το ένα τρίτο, το ένα τέταρτο ή ακόμα και το ένα δέκατο των πωλήσεων. Μιλάμε για κατά 96% χαμηλότερες πωλήσεις! Και δεν σύγκρινα καν τις υπόλοιπες πλατφόρμες. Μόνο το PS2. Μετά έχουν άδικο οι αφεντικοί μου να μην θεωρούν ως προτεραιότητά τους τα PC; (καθαρά υπόθεσή μου αυτή, δεν έχω κάτσει να πιω καφέ με τους Housers...)

Αν δεν κάνω λάθος, έχουν υπάρξει petitions που ζητούσαν να βγει το GTA V σε PC και στις οποίες είχαν υπογράψει εκατοντάδες χιλιάδες άτομα. Αν τελικά οι πωλήσεις είναι λιγότερες ακόμα κι από αυτούς που μπήκαν στον κόπο να υπογράψουν στο petition, εσύ τι θα έκανες στη θέση τους;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει πάντα αντίλογος χωρίς να διαφωνώ στην βασική αρχή αυτού που θέτεις. Σε τελική ανάλυση μιλάμε για παράνομη πράξη που επισύρει ποινικές κυρώσεις!

Για την κατάσταση όμως δεν φταίνε μόνο οι παράνομοι χρήστες αλλά και τα software houses που παραδοσιακά υπερκοστολογούσαν το προϊόν τους και απλά πλέον με την ασφάλεια των κονσολών και την εξειδίκευση τους κάνουν τις αθώες περιστέρες. Δεν δέχομαι ότι το παράνομο gaming έχει να κάνει με κουλτούρα πλατφόρμας αλλά περισσότερο με τοπικές ή εθνικές κουλτούρες! Για παράδειγμα στην Κίνα ακούγεται φυσιολογικό να επιλέγει κανείς πειρατική κόπια ανεξαρτήτως πλατφόρμας κάτι που δεν ισχύει λόγου χάρη στην Ιαπωνία ή στην Ν.Κορέα!

Επίσης πλέον η παραγωγή τίτλων έχει ελάχιστες διαφορές με την παραγωγή κινηματογραφικών τίτλων σε επίπεδο κόστους αφού εμπλέκονται εκατοντάδες πρόσωπα σε κάθε τίτλο!

Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα βρουν τρόπο και δεν θα μπορεί κανείς να παίξει πειρατικά ας πούμε με online gaming δίχως το source του παιχνιδιού εγκατεστημένο στο πισι ή την κονσόλα του χρήστη ! Θα δεις ότι όταν γίνει αυτό αντί να φθηναίνουν οι τίτλοι θα ακριβαίνουν περισσότερο αποδεικνύοντας την απληστία της εκάστοτε εταιρίας!

--------------------

Να ρωτήσω κάτι άσχετο: με τις 890000 πωλήσεις δεν κάλυψαν το κόστος της pc έκδοσης; Δηλαδή "μπήκαν μέσα";
 
Captain Kal είπε:
Όχι! Απλά πολύ φθηνά είναι, σε steam sales :) . (Grand Auto Spaceships, θα βγάλετε ποτέ? :p )
...Εκτός αν είσαι στα Εμιράτα σαν εμένα. Από το σημερινό sale του GTA IV/Episodes from Liberty City:

Oops, sorry!An error was encountered while processing your request:

This item is currently unavailable in your region
Oh well, θα το παίξω πειρατικό...για να μην έχει ο Νότης λεφτά να παίζει 3DS στα lunch breaks. :p

το τελευταίο είναι σπάσιμο στον Νότη, έχω ξεφύγει τελείως από την διαδικασία του πειρατικού εδώ και χρόνια
 
Ναι, σε steam sales που λαμβάνουν χώρα στην... Καραϊβική!
Και εκεί, αλλά όντως βρήκα όλη τη σειρά των GTA (και το GTA IV με τα add ons του), σε πολύ καλή τιμή σε steam sale. (Ένα ενάμιση χρόνο, μετά την κυκλοφορία του τέταρτου μέρους).

Το GTA San Andreas πούλησε 21εκ. κομμάτια στο PS2 (μια κονσόλα που ήταν σχεδόν εξίσου εύκολο να παίξεις πειρατικούς τίτλους σε αυτή, για να σας προλάβω) και μόλις 890.000 στο PC. Δεν μιλάμε για απλώς λιγότερες ή έστω για μισές, το ένα τρίτο, το ένα τέταρτο ή ακόμα και το ένα δέκατο των πωλήσεων. Μιλάμε για κατά 96% χαμηλότερες πωλήσεις! Και δεν σύγκρινα καν τις υπόλοιπες πλατφόρμες. Μόνο το PS2. Μετά έχουν άδικο οι αφεντικοί μου να μην θεωρούν ως προτεραιότητά τους τα PC; (καθαρά υπόθεσή μου αυτή, δεν έχω κάτσει να πιω καφέ με τους Housers...)
Ναι αλλά μην ξεχνάς, ότι στο PS2 βγήκε ένα χρόνο νωρίτερα. Και σύμφωνα με την Wikipedia "By 3 March 2005, the game had sold over 12 million units for the PlayStation 2 alone, making it the highest selling game for PlayStation 2." Δηλαδή είχε φτάσει τέτοια νούμερα, πριν καν κυκλοφορήσουν οι εκδόσεις του PC και του Xbox (οι οποίες κυκλοφόρησαν την 7 Ιουνίου 2005), (Οπότε με αυτή τη λογική, ούτε στο Xbox ήταν επιτυχία, γιατί εάν είναι σωστά τα νούμερα της Wikipedia, εκεί πούλησε 3,28 εκατομμύρια, ή το 18% περίπου του PS2). Άσε που όσοι είχαν και PC και PS2, πιθανώς προτίμησαν την έκδοση για την κονσόλα.

Νότη, μιας και είμαστε στο GTA San Andreas, και έχεις τα κονέ, ρίξε ένα καλό ξεκατίνιασμα :frypan: , στον τύπο :bash: που σχεδίασε την αποστολή "Right Side of the Tracks". Εκεί παράτησα το παιχνίδι (και έσβησα και τα saves, για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα το ξαναπαίξω :angry: .
 
spyros_s είπε:
Υπάρχει πάντα αντίλογος χωρίς να διαφωνώ στην βασική αρχή αυτού που θέτεις. Σε τελική ανάλυση μιλάμε για παράνομη πράξη που επισύρει ποινικές κυρώσεις!Για την κατάσταση όμως δεν φταίνε μόνο οι παράνομοι χρήστες αλλά και τα software houses που παραδοσιακά υπερκοστολογούσαν το προϊόν τους και απλά πλέον με την ασφάλεια των κονσολών και την εξειδίκευση τους κάνουν τις αθώες περιστέρες. Δεν δέχομαι ότι το παράνομο gaming έχει να κάνει με κουλτούρα πλατφόρμας αλλά περισσότερο με τοπικές ή εθνικές κουλτούρες! Για παράδειγμα στην Κίνα ακούγεται φυσιολογικό να επιλέγει κανείς πειρατική κόπια ανεξαρτήτως πλατφόρμας κάτι που δεν ισχύει λόγου χάρη στην Ιαπωνία ή στην Ν.Κορέα!

Επίσης πλέον η παραγωγή τίτλων έχει ελάχιστες διαφορές με την παραγωγή κινηματογραφικών τίτλων σε επίπεδο κόστους αφού εμπλέκονται εκατοντάδες πρόσωπα σε κάθε τίτλο!

Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα βρουν τρόπο και δεν θα μπορεί κανείς να παίξει πειρατικά ας πούμε με online gaming δίχως το source του παιχνιδιού εγκατεστημένο στο πισι ή την κονσόλα του χρήστη ! Θα δεις ότι όταν γίνει αυτό αντί να φθηναίνουν οι τίτλοι θα ακριβαίνουν περισσότερο αποδεικνύοντας την απληστία της εκάστοτε εταιρίας!
Νομίζω πως για forum που η θεματολογία του είναι το παρελθόν, ξεχνάμε πολύ εύκολα τις τιμές των video games στα νιάτα μας... :p Και μιλάμε για παιχνίδια που είχαν υποπολλαπλάσιο κόστος ανάπτυξης και περιεχόμενο.

Δυστυχώς πιστεύω πως οι τιμές αποτελούν μόνο μια δικαιολογία κι έχει καθαρά να κάνει με νοοτροπίες ανθρώπων. Θυμάμαι όταν πήρα το NES μου, αγόραζα 2-3 παιχνίδια τον χρόνο και απλώς αντάλλαζα με φίλους για να παίξω κι άλλα. Δεν έπαθα κάτι που δεν "κατέβαζα" 2-3 καινούρια παιχνίδια κάθε βδομάδα.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν θέλω να το παίξω άγιος. Κάθε άλλο. Μπορεί να μην "πειρατεύω" παιχνίδια, αλλά έχω καμιά δεκαριά χρόνια να αγοράσω μουσικό CD ή ταινία σε DVD και φυσικά για όλες τις τηλεοπτικές σειρές που με ενδιαφέρουν από τη στιγμή που δεν είμαι στις ΗΠΑ για να βλέπω τα καινούρια επεισόδια όταν βγαίνουν δεν θέλω να περιμένω κανένα χρόνο για να αγοράσω τη σεζόν σε DVD. Όμως δεν προσπαθώ να κατηγορήσω τους μουσικούς ή τα κανάλια για να νιώσω καλύτερα. Το γνωρίζω ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνω και το κάνω σιωπηρά...

Συμφωνώ απόλυτα για το ότι η ροπή στην πειρατεία είναι εθνικό γνώρισμα (και δυστυχώς είμαστε από τους πρωταθλητές στην Ευρώπη), αλλά προσωπικά θεωρώ ότι έχει να κάνει (και) με τη συνήθη νοοτροπία των κατόχων κάθε πλατφόρμας. Καλώς ή κακώς, ο μέσος PC gamer (σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό στην Ελλάδα, αλλά όχι μόνο εκεί) είναι της άποψης "Θα δώσω 2000? για ένα υπερτέρας PC, αλλά μετα θα τα αποσβέσω γιατί τα παιχνίδια στους υπολογιστές είναι 'τσάμπα'..."

Η πειρατεία όμως είναι τεράστιο θέμα και δεν είναι επί του παρόντος να το πιάσουμε...

spyros_s είπε:
Να ρωτήσω κάτι άσχετο: με τις 890000 πωλήσεις δεν κάλυψαν το κόστος της pc έκδοσης; Δηλαδή "μπήκαν μέσα";
Ειλικρινά, δεν έχω ιδέα...

Αλλά αυτό που πρέπει να σκεφτούμε πως όπως ακριβώς για μια indie εταιρεία είναι σαφώς πιο εύκολο να κυκλοφορήσει το παιχνίδι της σε PC (γιατί δεν χρειάζεται να ψάξουν να βρουν dev-kits, να πληρώσουν άδειες σε MS/Sony, πιθανότατα και εξειδικευμένες μηχανές κ.λπ.), ακριβώς το ίδιο είναι σαφώς πιο εύκολο για μια ΑΑΑ εταιρεία να κυκλοφορήσει το παιχνίδι της μόνο σε κονσόλες, για διαφορετικούς προφανώς λόγους (κυρίως ότι στις κονσόλες το hardware είναι σταθερό και συγκεκριμένο και συνήθως έχουν μια κάποια εμπειρία με αυτό).

Maddog είπε:
Oh well, θα το παίξω πειρατικό...για να μην έχει ο Νότης λεφτά να παίζει 3DS στα lunch breaks. :p
το τελευταίο είναι σπάσιμο στον Νότη, έχω ξεφύγει τελείως από την διαδικασία του πειρατικού εδώ και χρόνια
Εσένα θα σου στείλω ειδική mod-αρισμένη έκδοση όπου ο Trevor θα φοράει φανελάκι με τη φάτσα κάποιου μουστακαλή υδραυλικού και θα φωνάζει "It's-a me, Treeevor!"... :diablotin:

Captain Kal είπε:
Και εκεί, αλλά όντως βρήκα όλη τη σειρά των GTA (και το GTA IV με τα add ons του), σε πολύ καλή τιμή σε steam sale. (Ένα ενάμιση χρόνο, μετά την κυκλοφορία του τέταρτου μέρους).
Δεν αντιλέγω, αλλά νομίζω ότι ξέρεις πολύ καλά, πως το πρόβλημα δεν είναι αυτοί οι ελάχιστοι που λένε "Δεν θα το αγοράσω τώρα, γιατί σε 2-3-5 χρόνια θα το βρω φτηνά σε Steam Sales". Στο κάτω-κάτω, μέχρι ενός σημείου κι εγώ αυτό κάνω με τα παιχνίδια σε κονσόλες που μετά από 5-6 μήνες ακόμα και τα blockbusters φτάνουν να πωλούνται κανένα 10-15λιρο...

Captain Kal είπε:
Ναι αλλά μην ξεχνάς, ότι στο PS2 βγήκε ένα χρόνο νωρίτερα. Και σύμφωνα με την Wikipedia "By 3 March 2005, the game had sold over 12 million units for the PlayStation 2 alone, making it the highest selling game for PlayStation 2." Δηλαδή είχε φτάσει τέτοια νούμερα, πριν καν κυκλοφορήσουν οι εκδόσεις του PC και του Xbox (οι οποίες κυκλοφόρησαν την 7 Ιουνίου 2005), (Οπότε με αυτή τη λογική, ούτε στο Xbox ήταν επιτυχία, γιατί εάν είναι σωστά τα νούμερα της Wikipedia, εκεί πούλησε 3,28 εκατομμύρια, ή το 18% περίπου του PS2).
Οκ, ας κάνουμε τότε τη σύγκριση από τη στιγμή που κυκλοφόρησε το παιχνίδι και στις υπόλοιπες πλατφόρμες: 9 εκ. στο PS2, 890.000 σε PC, ήτοι 91% λιγότερες πωλήσεις από μια έκδοση που είχε κλείσει ήδη 7-8 μήνες στην αγορά!

Όσο για τις πωλήσεις του Xbox, μην ξεχνάμε πως -σε αντίθεση με την περασμένη γενιά των PS3-X360- η διαφορά μεταξύ PS2-Xbox ήταν χαώδης (155 εκ. - 24 εκ. κονσόλες, αντίστοιχα) και λίγο-πολύ ανάλογη της διαφοράς των πωλήσεων.

Captain Kal είπε:
Άσε που όσοι είχαν και PC και PS2, πιθανώς προτίμησαν την έκδοση για την κονσόλα.
Μα, αφού το βασικό επιχέιρημα των PCάδων, είναι πως "Δεν υπάρχει άνθρωπος που θα είχε την επιλογή να αγοράσει το παιχνίδι σε PC και κονσόλα και θα διάλεγε την κονσόλα, γιατί είναι φθηνότερο, έχει μεγαλύτερη ανάλυση, καλύτερα γραφικά, mods κ.λπ. Και για αυτό το βγάζουν πρώτα σε κονσόλες, γιατί τους αναγκάζουν οι MS/Sony αφού αν το έβγαζαν ταυτόχρονα και στα τρία όλοι θα αγόραζαν μόνο την έκδοση του PC"... :p

Captain Kal είπε:
Νότη, μιας και είμαστε στο GTA San Andreas, και έχεις τα κονέ, ρίξε ένα καλό ξεκατίνιασμα :frypan: , στον τύπο :bash: που σχεδίασε την αποστολή "Right Side of the Tracks". Εκεί παράτησα το παιχνίδι (και έσβησα και τα saves, για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα το ξαναπαίξω :angry: .
Πρέπει να περιμένεις στη σειρά... Ψάχνω πρώτα να βρω ποιος σχεδίασε αυτή με το τηλεκατευθυνόμενο ελικοπτεράκι και τις βόμβες στην οικοδομή στο Vice City... :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να περιμένεις στη σειρά... Ψάχνω πρώτα να βρω ποιος σχεδίασε αυτή με το τηλεκατευθυνόμενο ελικοπτεράκι και τις βόμβες στην οικοδομή στο Vice City...
Και όμως!! Αυτή κατάφερα και την τελείωσα, με τη δεύτερη, αφού άλλαξα τον χειρισμό από mouse+keyboard, σε joypad. (βοήθησε βέβαια ότι ήξερα τις βασικές αρχές πτήσης του ελικοπτέρου, από τους εξομοιωτές). Πάντως κακά τα ψέματα. Αν και μου άρεσε ο ανοιχτός κόσμος του San Andreas, το setting δεν μου ταίριαξε καθόλου (Gangsta, συμμορίες και hip hop). Ενώ το Vice City πάντα λέω κάποια στιγμή, να το ξαναδοκιμάσω, λόγω 80's και Miami Vice. (Αν είναι έτσι και το GTA V, μάλλον θα το αγοράσω με το που βγεί !!!).
 
Captain Kal είπε:
Αν είναι έτσι και το GTA V, μάλλον θα το αγοράσω με το που βγεί
To GTA 5 είναι μία μίξη διαφόρων στυλ θα έλεγα λόγω των τριών χαρακτήρων. Ο Franklin ας πούμε και μερικές αποστολές του θυμίζουν αρκετά το San Andreas αλλά οι άλλοι δύο χαρακτήρες και οι solo αποστολές τους έχουν τελείως διαφορετικά στυλ. Μετά υπάρχουν και οι αποστολές που συνδυάζονται οι χαρακτήρες καθώς και τα hastes που δίνουν στο παιχνίδι μία ατμόσφαιρα Ocean's Evelen/The Italian Job.

Κι εμένα το αγαπημένο μου GTA ήταν το Vice City ενώ το San Andreas κι εμένα δεν με τράβηξε τόσο για τον ίδιο λόγο με σένα ενώ το 4 ήταν κάπως βαρετό. Ομως πλέον μπορώ να πω ότι την θέση του Vice City ως το αγαπημένο μου GTA την πήρε πλέον το GTA5.
 
Imgema είπε:
To GTA 5 είναι μία μίξη διαφόρων στυλ θα έλεγα λόγω των τριών χαρακτήρων. Ο Franklin ας πούμε και μερικές αποστολές του θυμίζουν αρκετά το San Andreas αλλά οι άλλοι δύο χαρακτήρες και οι solo αποστολές τους έχουν τελείως διαφορετικά στυλ. Μετά υπάρχουν και οι αποστολές που συνδυάζονται οι χαρακτήρες καθώς και τα hastes που δίνουν στο παιχνίδι μία ατμόσφαιρα Ocean's Evelen/The Italian Job.
Κι εμένα το αγαπημένο μου GTA ήταν το Vice City ενώ το San Andreas κι εμένα δεν με τράβηξε τόσο για τον ίδιο λόγο με σένα ενώ το 4 ήταν κάπως βαρετό. Ομως πλέον μπορώ να πω ότι την θέση του Vice City ως το αγαπημένο μου GTA την πήρε πλέον το GTA5.
Δεν ξέρω πώς να απαντήσω χωρίς να χρειάζεται μετά να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας, αλλά κι εμένα το GTA V αντικατέστησε το Vice City ως το αγαπημένο μου της σειράς.

Ακριβώς για τους λόγους που λέτε (δεν με τρέλαινε τόσο το gangsta/hip hop στυλ), το San Andreas δεν το απόλαυσα όσο το Vice City, κυρίως λόγω ατμόσφαιρας. Κι ας ήταν αντικειμενικά το gameplay του ανώτερο και πιο πλούσιο. Κι ας λάμβανε χώρα στα 90s που ανέκαθεν τα προτιμούσα ως εποχή σε σχέση με τα 80s στα οποία λάμβανε χώρα το VC (βλέπετε, τα 80s τα έζησα ως παιδί, ενώ στα 90s πέρασα τα εφηβικά μου χρόνια, άρα μου ήταν ακόμα πιο οικεία). Όσο για το GTA IV, το όχι και τόσο optimised PC port (ευτυχώς μετά από 2-3 χρόνια το πήρα και σε Χ360), ο "βαρύς" χειρισμός των οχημάτων, οι ενοχλητικές, σχεδόν υποχρεωτικές δευτερεύουσες ασχολίες (Όχι, ρε συ ξάδερφε Roman, δεν έχω όρεξη να πάμε για μπόουλινγκ όταν με κυνηγάει η μισή αστυνομική δυναμη της Liberty City!) δεν με άφησαν να απολαύσω την ανέλπιστα ζωντανή Liberty City και την αρκετά καλογραμμένη ιστορία (σε σχέση με τα προηγούμενα GTA).

Όσο για την άποψή μου για το GTA V, ευτυχώς την έχω αναλύσει 1-2 μήνες πριν καν στείλω το βιογραφικό μου στη Rockstar North, γιατί τώρα είπαμε... άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!
 
Όσο για το GTA IV, το όχι και τόσο optimised PC port (ευτυχώς μετά από 2-3 χρόνια το πήρα και σε Χ360)
Δηλαδή είναι καλύτερο σε 360? Τώρα πάντως περιμένουμε καλύτερο optimisation σε PC, λόγω και κοινής σχετικά αρχιτεκτονικής με τις κονσόλες.
 
Πίσω
Μπλουζα