Greek Lost Media

Μια ακόμη απορία περί lost media (ελαφρώς απιθανότητα αλλά πες ότι μπορεί να συμβεί). Αν μια σειρά ήταν προγραμματισμένη να ξεκινήσει ,έχουν γυριστεί 1-2 επεισόδια,αλλά τελευταία στιγμή ακυρώνεται η προβολή απ' το κανάλι ,ο σκηνοθέτης καίει ότι φιλμ, βιντεοκασέτα απ' τα νεύρα του που ακυρώθηκε το project οπότε δεν υπάρχει ίχνος σειράς (απ' την πλευρά του δημιουργού ή και παραγωγής). Αν όμως ένα λαμόγιο (λαμόγιο με την έννοια ότι αποσκοπεί προσωπικό κέρδος και μόνο,όχι για να διασώσει κάτι) απ' το συνεργείο της παραγωγής έχει παράνομα αντιγράψει σε κασέτα αυτά τα 1-2 επεισόδια και τα βγάζει στο YouTube μετά από 30 χρόνια,αυτό θεωρείται lost media;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντως το μόνο σήριαλ που σίγουρα δεν θα θεωρηθεί ποτέ lost media είναι το Κωνσταντίνου και Ελένης,που παίζεται ανελλιπώς 22 χρόνια κάθε μεσημέρι :)
 
Όπως ανέφερε συμφορουμίτης πιο παλιά η ταινία Ζωή Χαρισάμενη με τον Βέγγο δεν υπάρχει πουθενά. Έχω έναν φίλο που είναι τρελαμένος με Βέγγο,έχει τα άπαντα του σε βιντεοκασέτες,από ταινίες,σειρές, ελάχιστες εμφανίσεις σε εκπομπές και συνεντεύξεις κτλ που έπαιξε ο μεγάλος ηθοποιός,αλλά αυτή την ταινία δεν έχει καταφέρει να την δει ,ούτε να την βρει σε dvd .

Απ' ότι μου έλεγε ακόμη και την εποχή που βγήκε δεν κατάφερε να την δει αφού σε λίγα σινεμά προβλήθηκε. Επίσης μου έλεγε ότι μάλλον ούτε σε vhs πρέπει να βγήκε στην εποχή της. Επιφυλακτικά μέχρι τώρα μπορούμε να πούμε ότι αποτελεί ένα lost media.

Σε αυτή την κατηγορία θα έβαζα και την ταινία του Κώστα Φέρρη "Oh Babylon" όχι την βερσιόν που κυκλοφορεί στο yt (απ' το ιαπωνικό vhs ντουμπλαρισμένη στα αγγλικά) αλλά αυτή που ομιλεί ελληνικά. Αγνοείται η κόπια αυτή ακόμη και απ' τον ίδιο τον σκηνοθέτη. Θυμάμαι έλεγε χαρακτηριστικά κάπου στο fb (ή ο Φέρρης ή η Θέσια Παναγιώτου αν δεν κάνω λάθος) πως μετά το επεισοδιακό φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσσαλονίκης του 1989 χάθηκε η κόπια της ταινίας.

Επίσης,πολύ παράξενο αυτό με το επεισόδιο το αποκριάτικο των Μεν και δεν,γιατί δεν προβλήθηκε ποτέ ξανά και γιατί αγνοείται η τύχη του,λίγο ανεξήγητο, ίσως για δικαιώματα; (Να το είδε κανένας Κόπολα και να τους έκανε καμία μήνυση; Χαχαχαχ).

Τέλος,αυτό με το επεισόδιο Έκρηξη της Ανατομίας (διπλό κιόλας όπως αναφέρεται,για το οποίο έχουν γίνει αναλύσεις των αναλύσεων στο αντίστοιχο thread για την σειρά), εμένα δεν μου βγαίνει απ' το μυαλό ότι επεισόδιο με τέτοιο τίτλο υπήρξε,αλλά για κάποιο λόγο το εξαφάνισαν διακριτικά (ίσως κάποιο έγκλημα υπονοούνταν ολοφάνερα και έπεσε μήνυση ; Τι να πω). Μόνο όποιος έχει αρχείο με τηλεοπτικά περιοδικά εκείνης της χρονιάς (ζαπινγκ, τηλεκοντρόλ,7 μέρες tv, Διπλό Τηλέραμα κ.α.) , μπορεί να μας λύσει το μεγάλο αυτό μυστήριο ,γιατί συνήθως τα περιοδικά αυτά παρουσίαζαν πάντα την περίληψη και τίτλο του κάθε επεισοδίου .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα κλείσω την μακροσκελή αναφορά στα GLM με μια δική μου λίστα που περιέχει ταινίες, σειρές και άλλα (κάποια τα έχουν αναφέρει και άλλοι φίλοι εδώ):


1. Τατουάζ (τηλεταινία Αντέννα 1993 σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Αρβανίτη)

2. Ζωή Χαρισάμενη (κινηματογραφική ταινία 1993 του Πατρίς Βιβάνκος με τον Βέγγο)

3. Πάρε με στο τηλέφωνο (εορταστικό/θεατρικό μονόπρακτο ΕΤ2 1987 σε κείμενα Γιώργου Μανιώτη)

4. Θρίλερ Λοιπόν (σειρά ΕΤ2 1988/προβολή 1990 σε σενάριο Γιώργου Μανιώτη και αυτό)

5. Το λαμπερό αστέρι (εορταστικό ΕΤ1 1987 του Νίκου Αλευρά)

6. Ελληνικές Ιστορίες μυστηρίου και φαντασίας (σειρά ΕΤ2 1989 του Δημήτρη Παναγιωτάτου)

7. Το κλειδί (τηλεταινία ΕΤ2 1989 σε σκηνοθεσία Κωστούλας Τωμαδάκη)

8. Διαφήμιση αυτοκινητάκια Majorette (προβλήθηκε μια και μοναδική φορά το 1987 ή 88 κοντά περίοδος εορτών)

9. Νεοέλληνες (σειρά Αντέννα 1993 σε σενάριο Τζοβανας Φραγκούλη με τον Πουλικάκο)

10. Εσύ Αποφασίζεις (σειρά Mega 1993)

11. Συνταγές Για παντρεμένους (σειρά Aντεννα 1993 σε σενάριο της Βάνας Δημητρίου)

12. Βαρθολομαίος (κινηματογραφική ταινία 1973 ,η πρώτη του Μανουσάκη)

13. Εθελουσία Έξοδος (κινηματογραφική ταινία του Γιάννη Κοκκόλη 1986). Προβλήθηκε μια και μοναδική φορά απ' την τηλεόραση το 1990, έκτοτε αγνοείται η τύχη της

14. Πειραματόζωο (κινηματογραφική ταινία 1975 του Γιάννη Κοκκόλη-το lost media των lost media, απ'τον βασιλιά των Greek Lost Media)

15. Φθορά (κινηματογραφική ταινία κάπου το 1972 -του Γιάννη Κοκκόλη και αυτή), κάνει μικρή αναφορά σε αυτή ο Φώντας Τρούσσας στο μπλογκ του Δισκορυχείον, γυρίστηκε ολόκληρη αλλά λόγω προβλημάτων με την εταιρεία παραγωγής κατασχέθηκε κάτι τέτοιο.

16. Θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι εμείς (κινηματογραφική ταινία του Κωστή Ζώη 1972-εχει γράψει άρθρο πάλι ο Τρούσσας στο Δισκορυχείον)

17. Εις θάνατον (ταινία 1967 του Γιάννη Κοκκόλη)

18. Βίλα στην εξοχή (ταινία 1971)

19. Ιάκωβος και Κική (ταινία 1976 του Νίκου Ζαπατίνα)

20. Ο Σαδιστής (ταινία του 1968 σε σκηνοθεσία Αλ. Ματαράγκα)

21. Σταμάτη κουράγιο (κωμική σειρά του 1993 με τον Σταμάτη Φασουλή,που προορίζονταν για το Mega,για να αντικαταστήσει τους Απαράδεκτους,αλλά δεν προβλήθηκε ποτέ απ' το κανάλι. Τελικά στην θέση του ξεκίνησε το "Μάνα είναι μόνο μια", με την Μαίρη Χρονοπούλου. Μπορεί η σειρά αυτή να ήταν το "Έναν ελληνικό" (όπως μου είχε ένας συμφορουμίτης εδώ πριν λίγο καιρό) που προβλήθηκε δύο χρόνια μετά απ' τον Αντέννα χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

22. Ασημίνα για πάντα (σειρά με την Μίνα Αδαμάκη που προορίζονταν για τον Αντέννα το 1993 αλλά δεν προβλήθηκε ποτέ στο κανάλι. Το πιο πιθανό η σειρά αυτή να προβλήθηκε ως "Άλλη μια φασαρία" το καλοκαίρι του 1994 απ' το Mega,με την Αδαμάκη πάλι.

και με επιφύλαξη

23. Το τραγί του τρελού (ταινία του 1974 σε σκηνοθεσία Χρήστου Παπαδημούλη,αν και είχε γίνει μια προβολή στον σύλλογο Βρύσας το καλοκαίρι του 22. Επίσης διάβασα συνέντευξη ενός συλλέκτη σπάνιων ελληνικών ταινιών και την είχε και αυτή μέσα η οποία αγνοούνταν επί χρόνια). Είχε προβληθεί και απ' την ΕΤ1 ένα Σάββατο βράδυ τέλη Νοεμβρίου του 1990.

24. Και ένα ακόμη που μου ήρθε τώρα (βλέποντας σε διάφορες λίστες GLM το Harry Klynn show) θα έβαζα και το Πολίτης Κλυνν του 1995. Είχε λίγα επεισόδια και δεν θυμάμαι να προβλήθηκε έκτοτε σε επανάληψη ποτέ ξανά απ' τον Αντέννα.

25. Α! Μια άλλη εκπομπή που δεν ξαναείδα ποτέ,ούτε μια φορά σε επανάληψη,ήταν ένα ψιλοβαρετό τηλεπαιχνίδι αθλητικών γνώσεων με τον Σωτηρακόπουλο,το Dum Spiro Sport. Άνοιξη 1992 προβλήθηκε απ' το Mega.

Εννοείται πολλά τα έβαλα με επιφύλαξη,καθώς κάποια μπορεί να είναι...εν ζωή,δεν λέω ότι είναι όλα χαμένα ή διεγραμμένα , απλά έχουν πολλά χρόνια που δεν έχουν προβληθεί κάπου ή δεν προβλήθηκαν σε επανάληψη ούτε μια φορά (για τηλεοπτικές σειρές πιο πολύ).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα κλείσω την μακροσκελή αναφορά στα GLM με μια δική μου λίστα που περιέχει ταινίες, σειρές και άλλα (κάποια τα έχουν αναφέρει και άλλοι φίλοι εδώ):


1. Τατουάζ (τηλεταινία Αντέννα 1993 σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Αρβανίτη)

2. Ζωή Χαρισάμενη (κινηματογραφική ταινία 1993 του Πατρίς Βιβάνκος με τον Βέγγο)

3. Πάρε με στο τηλέφωνο (εορταστικό/θεατρικό μονόπρακτο ΕΤ2 1987 σε κείμενα Γιώργου Μανιώτη)

4. Θρίλερ Λοιπόν (σειρά ΕΤ2 1988/προβολή 1990 σε σενάριο Γιώργου Μανιώτη και αυτό)

5. Το λαμπερό αστέρι (εορταστικό ΕΤ1 1987 του Νίκου Αλευρά)

6. Ελληνικές Ιστορίες μυστηρίου και φαντασίας (σειρά ΕΤ2 1989 του Δημήτρη Παναγιωτάτου)

7. Το κλειδί (τηλεταινία ΕΤ2 1989 σε σκηνοθεσία Κωστούλας Τωμαδάκη)

8. Διαφήμιση αυτοκινητάκια Majorette (προβλήθηκε μια και μοναδική φορά το 1987 ή 88 κοντά περίοδος εορτών)

9. Νεοέλληνες (σειρά Αντέννα 1993 σε σενάριο Τζοβανας Φραγκούλη με τον Πουλικάκο)

10. Εσύ Αποφασίζεις (σειρά Mega 1993)

11. Συνταγές Για παντρεμένους (σειρά Aντεννα 1993 σε σενάριο της Βάνας Δημητρίου)

12. Βαρθολομαίος (κινηματογραφική ταινία 1973 ,η πρώτη του Μανουσάκη)

13. Εθελουσία Έξοδος (κινηματογραφική ταινία του Γιάννη Κοκκόλη 1986). Προβλήθηκε μια και μοναδική φορά απ' την τηλεόραση το 1990, έκτοτε αγνοείται η τύχη της

14. Πειραματόζωο (κινηματογραφική ταινία 1975 του Γιάννη Κοκκόλη-το lost media των lost media, απ'τον βασιλιά των Greek Lost Media)

15. Φθορά (κινηματογραφική ταινία κάπου το 1972 -του Γιάννη Κοκκόλη και αυτή), κάνει μικρή αναφορά σε αυτή ο Φώντας Τρούσσας στο μπλογκ του Δισκορυχείον, γυρίστηκε ολόκληρη αλλά λόγω προβλημάτων με την εταιρεία παραγωγής κατασχέθηκε κάτι τέτοιο.

16. Θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι εμείς (κινηματογραφική ταινία του Κωστή Ζώη 1972-εχει γράψει άρθρο πάλι ο Τρούσσας στο Δισκορυχείον)

17. Εις θάνατον (ταινία 1967 του Γιάννη Κοκκόλη)

18. Βίλα στην εξοχή (ταινία 1971)

19. Ιάκωβος και Κική (ταινία 1976 του Νίκου Ζαπατίνα)

20. Ο Σαδιστής (ταινία του 1968 σε σκηνοθεσία Αλ. Ματαράγκα)

21. Σταμάτη κουράγιο (κωμική σειρά του 1993 με τον Σταμάτη Φασουλή,που προορίζονταν για το Mega,για να αντικαταστήσει τους Απαράδεκτους,αλλά δεν προβλήθηκε ποτέ απ' το κανάλι. Τελικά στην θέση του ξεκίνησε το "Μάνα είναι μόνο μια", με την Μαίρη Χρονοπούλου. Μπορεί η σειρά αυτή να ήταν το "Έναν ελληνικό" (όπως μου είχε ένας συμφορουμίτης εδώ πριν λίγο καιρό) που προβλήθηκε δύο χρόνια μετά απ' τον Αντέννα χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

22. Ασημίνα για πάντα (σειρά με την Μίνα Αδαμάκη που προορίζονταν για τον Αντέννα το 1993 αλλά δεν προβλήθηκε ποτέ στο κανάλι. Το πιο πιθανό η σειρά αυτή να προβλήθηκε ως "Άλλη μια φασαρία" το καλοκαίρι του 1994 απ' το Mega,με την Αδαμάκη πάλι.

και με επιφύλαξη

23. Το τραγί του τρελού (ταινία του 1974 σε σκηνοθεσία Χρήστου Παπαδημούλη,αν και είχε γίνει μια προβολή στον σύλλογο Βρύσας το καλοκαίρι του 22. Επίσης διάβασα συνέντευξη ενός συλλέκτη σπάνιων ελληνικών ταινιών και την είχε και αυτή μέσα η οποία αγνοούνταν επί χρόνια). Είχε προβληθεί και απ' την ΕΤ1 ένα Σάββατο βράδυ τέλη Νοεμβρίου του 1990.

24. Και ένα ακόμη που μου ήρθε τώρα (βλέποντας σε διάφορες λίστες GLM το Harry Klynn show) θα έβαζα και το Πολίτης Κλυνν του 1995. Είχε λίγα επεισόδια και δεν θυμάμαι να προβλήθηκε έκτοτε σε επανάληψη ποτέ ξανά απ' τον Αντέννα.

Εννοείται πολλά τα έβαλα με επιφύλαξη,καθώς κάποια μπορεί να είναι...εν ζωή,δεν λέω ότι είναι όλα χαμένα ή διεγραμμένα , απλά έχουν πολλά χρόνια που δεν έχουν προβληθεί κάπου ή δεν προβλήθηκαν σε επανάληψη ούτε μια φορά (για τηλεοπτικές σειρές πιο πολύ).
Μήπως θυμάσαι αν η Ελληνική διαφήμιση με τα majorette ήταν σαν τις ξένες; Δηλαδή, απλώς μεταγλωττισμένες ή ήταν εγχώριας παραγωγής;
 
Μήπως θυμάσαι αν η Ελληνική διαφήμιση με τα majorette ήταν σαν τις ξένες; Δηλαδή, απλώς μεταγλωττισμένες ή ήταν εγχώριας παραγωγής;
Απ' όσο θυμάμαι ήταν ελληνική. Ήταν ένα ξανθό παιδάκι και έλεγε "θέλω αυτοκινητάκι Majorette"
 
Εδώ συγκέντρωσα τις χαμένες σειρές του ANT1, οι οποίες δεν βγήκαν ποτέ στο web TV, ούτε σε γνωστή «πρόσφατη» επανάληψη. Στο αρχείο τους, θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν. Θα συγκεντρώσω και του MEGA channel, που δυστυχώς είναι πολύ περισσότερες...

(1990) Ιστορίες χωρίς δάκρυα
(1990) Οικογένεια
(1990) Στη σκιά του χρήματος
(1990) Το τραστ
(1990) Φόβος και πάθος
(1990) Ο κύριος συνήγορος
(1990) Χάρρυ Κλυνν show
(1990) Ο πεταλούδας πάει στον παράδεισο
(1991) Οι εργένηδες
(1991) Η Λάμψη
(1991) Υπογραφή Πρίφτης
(1991) Όχι τα νέα του ΑΝΤ1
(1991) Η δικαστίνα
(1991) Το παιχνίδι του γάτου
(1991) Θυσία
(1991) Μπαμπάς και φιλαράκος
(1992) Δεν είμαστε καλά
(1992) Είμαι ο πρωθυπουργός
(1992) Το γαλάζιο διαμάντι
(1992) Συγκάτοικοι στην τρέλλα
(1992) Οι φιλενάδες
(1992) Candid Camera
(1992) Πλάκας μέλαθρον
(1992) Η συμφωνία της σιωπής
(1992) Οι άθλιοι της Βίκτωρος Ουγκώ
(1992) Στον ψυχίατρο
(1992) Πολίτης Μπάμπης
(1993) Στη χώρα των φευγάτων
(1993) Γαλάζια κρουαζιέρα
(1993) Οι νεοέλληνες
(1993) Καλημέρα Ζωή
(1993) Τα στραβά κι ανάποδα
(1993) Ιστορία αγάπης
(1994) Μοιραίο πάθος
(1994) Καθένας με την τρέλα του
(1994) Στα ίχνη του δολοφόνου
(1995) Στρας
(1995) Τζακ ποτ
(1995) Πολίτης Κλυνν
(1995) Σαμπουάν
(1996) Χωρισμένοι με παιδιά
(1996) Καληνύχτα μαμά
(1996) Χάλι εντ
(1997) Δανεικός πατέρας
(1999) Τανγκό για τρεις
(2000) Στρίβειν δια του αρραβώνος
(2000) Ένα κι ένα
(2000) Sex revolution
(2001) Τι συμβαίνει με το Χάρη
Το "στα ίχνη του δολοφόνου" (1994) ήταν εκπομπή με παρουσιαστές δύο τότε αστυνομικούς συντάκτες του Αντέννα, νομίζω τον Μάκη Γεωργίου και τον Γιώργο Φριμη. Σε στυλ ντοκυμαντέρ με δραματοποιημένες σκηνές αρκετά καλοσκηνοθετημένες και ατμοσφαιρικές. Δεν ξανά προβλήθηκε ούτε μια φορά σε επανάληψη και είχε λίγες σχετικά εκπομπές. Κάθε Παρασκευή προβάλλονταν
 
Αν κάνω λάθος για τα ίχνη του δολοφόνου, διορθώστε με. Νομίζω αυτοί ήταν οι δύο παρουσιαστές και η εκπομπή παίζονταν μετά την Ανατομία ενός εγκλήματος,όταν την πρόβαλλε Παρασκευή. Δυστυχώς όμως ούτε μισό δείγμα επανάληψης δεν έδειξε ο Αντέννα μέσα στα επόμενα χρόνια, κρίμα γιατί ήταν πολύ ωραία εκπομπή.
 
Μια ακόμη απορία περί lost media (ελαφρώς απιθανότητα αλλά πες ότι μπορεί να συμβεί). Αν μια σειρά ήταν προγραμματισμένη να ξεκινήσει ,έχουν γυριστεί 1-2 επεισόδια,αλλά τελευταία στιγμή ακυρώνεται η προβολή απ' το κανάλι ,ο σκηνοθέτης καίει ότι φιλμ, βιντεοκασέτα απ' τα νεύρα του που ακυρώθηκε το project οπότε δεν υπάρχει ίχνος σειράς (απ' την πλευρά του δημιουργού ή και παραγωγής). Αν όμως ένα λαμόγιο απ' το συνεργείο της παραγωγής έχει παράνομα αντιγράψει σε κασέτα αυτά τα 1-2 επεισόδια και τα βγάζει στο YouTube μετά από 30 χρόνια,αυτό θεωρείται lost media;


Καταρχάς σε ευχαριστώ που κρατάς το θέμα ζωντανό. Φυσικά και θεωρείται lost media. Πρόσφατη παρεμφερής περίπτωση είναι η εξής που είδα στη σελίδα Cult Battles του FB. Πρόκειται για μια σειρά με σκιτσάκια του Νίκου Ζερβού (Κουφομαχίες), και έχει μέσα Μπονάτσο, Ρώμα, Μιχαλόπουλο, Βαβούρα, Μουκίου και δε συμμαζεύεται κι επειδή δεν ενδιαφέρθηκε κανένα κανάλι έμεινε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας και κι ξανά ήρθε στην επιφάνεια εντελώς τυχαία πριν 2 εβδομάδες από κάποιον τρίτο που δεν ειχε καμία σχέση με τη παραγωγή, απλά έτυχε και του έδωσε ο κ. Ζερβός τις βιντεοκασέτες. Πρόκειται λοιπόν για found canceled/unreleased lost media. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις ακριβώς με αυτήν που περιγράφεις. Ίσως όχι τόσο όσον αφορά την τηλεόραση αλλά σίγουρα σε άλλα media όπως μουσική, παιχνίδια και ταινίες.



Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας πρόσφατα έπεσε το μάτι μου σε αυτήν την διαφήμιση που ανέβασε η σελίδα Νοσταλγοί 80-90 στο FB.


Πρόκειται λοιπόν για μια διαφήμιση που ο Τσάκωνας διαφημίζει γραμμή 090 στην οποία... λέει ανέκδοτα! Από τη στιγμή λοιπόν που αυτά τα ηχογραφημένα ανέκδοτα δεν έχουν κυκλοφορήσει σε άλλη μορφή (πχ cd, κασέτα) αφενός και δεν τις έχει ηχογραφήσει κανένας από το τηλέφωνο του αφετέρου, μπορούμε να κάνουμε λόγο για τα "χαμένα" ανέκδοτα του Τσάκωνα.
 
Και κάποιες τηλεταινίες του Αντέννα εκεί 1993 (η καθοριστική χρονιά των lost media μάλλον) που ήταν κάτω απ' τον τίτλο "Πρεμιέρα" (μια απ' αυτές το "Τατουάζ" στην αρχή της λίστας), πολλές προβλήθηκαν το καλοκαίρι του 93 σε επανάληψη αλλά ποτέ ξανά. Μια που θυμάμαι ήταν "το μυστικό της πέρα όχθης" με Βαλτινό -Καραμπέτη. Άτυπα lost media μπορούμε να πούμε επίσης και τις ξένες σειρές που έβαζε πχ το Mega την πρώτη χρονιά με τους υπότιτλους του τότε,πχ "επιμέλεια υποτιτλισμού Μάριος Νούσιας" ήταν ένα χαρακτηριστικό όνομα που έβλεπα συνέχεια,ακόμη και κάποιες γραμματοσειρές των υποτίτλων που έβλεπες σε αυτές τις σειρές, αντικαταστάθηκαν από άλλες γραμματοσειρές και άλλους υποτιτλιστες πχ όταν προβλήθηκε η σειρά "Ομάδα δράσης 21" απ' το Mega το καλοκαίρι του 1995 τα μεσημέρια,είχε διαφορετικό στυλ υπότιτλων και άλλον μεταφραστή.
Ως προς τον Μάριο Νούσια που ανέφερα πριν , θυμάμαι ένα επεισόδιο Benny Hill απ' το Mega. Ήταν το τελευταίο σκετς του επεισοδίου και ο χαρακτήρας που ερμήνευε ο Benny στο συγκεκριμένο σκετς μίλαγε ψευδά. Κλείνοντας το επεισόδιο ο μεταφραστής πετάει ένα "επιμέλεια υποτιτλιθμού Μάριοθ Νούθιαθ" στο πνεύμα του χαρακτήρα του Benny Hill και μας έστειλε αδιάβαστους. Αυτό μπορείς να το πεις και lost media.
Ή το άλλο πάλι στο Mega προς τέλος καλοκαιριού του 1993,εκεί που προβάλλονταν η ταινία " ο τελευταίος πρόσκοπος" ξαφνικά στιγμιαία βλέπω στο πλάνο τον Μπονάτσο. Παγώνει η εικόνα μπαίνει ο Βλάσης στο πλάνο πιο καθαρά και λέει "από φθινόπωρο άλλα κόλπα" και εξαφανίστηκε απ' το πλάνο και η ταινία συνεχίστηκε. Αυτή η διαφήμιση απ' τα Άλλα κόλπα δεν ξανάπροβλήθηκε έτσι ποτέ (δηλαδή διαφήμιση μέσα σε ταινία που προβάλλονταν εκείνη την στιγμή) ,οπότε το κατατάσεις και αυτό εκεί στα glm αφού σίγουρα δεν είναι καταγεγραμμένο κάπου .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντως τις εκπομπές Ιστορίες για άγριους, made in Greece,Πες το στην Σεμίνα, Πανικός κτλ δεν τις κατατάσσω στα GLM γιατί τα ανεβάζει σιγά σιγά στο κανάλι της στο yt η δημοσιογράφος,οπότε υπάρχουν κανονικά. Αν μπείτε στο κανάλι της θα δείτε πολλές εκπομπές
 
Καταρχάς σε ευχαριστώ που κρατάς το θέμα ζωντανό. Φυσικά και θεωρείται lost media. Πρόσφατη παρεμφερής περίπτωση είναι η εξής που είδα στη σελίδα Cult Battles του FB. Πρόκειται για μια σειρά με σκιτσάκια του Νίκου Ζερβού (Κουφομαχίες), και έχει μέσα Μπονάτσο, Ρώμα, Μιχαλόπουλο, Βαβούρα, Μουκίου και δε συμμαζεύεται κι επειδή δεν ενδιαφέρθηκε κανένα κανάλι έμεινε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας και κι ξανά ήρθε στην επιφάνεια εντελώς τυχαία πριν 2 εβδομάδες από κάποιον τρίτο που δεν ειχε καμία σχέση με τη παραγωγή, απλά έτυχε και του έδωσε ο κ. Ζερβός τις βιντεοκασέτες. Πρόκειται λοιπόν για found canceled/unreleased lost media. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις ακριβώς με αυτήν που περιγράφεις. Ίσως όχι τόσο όσον αφορά την τηλεόραση αλλά σίγουρα σε άλλα media όπως μουσική, παιχνίδια και ταινίες.



Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας πρόσφατα έπεσε το μάτι μου σε αυτήν την διαφήμιση που ανέβασε η σελίδα Νοσταλγοί 80-90 στο FB.


Πρόκειται λοιπόν για μια διαφήμιση που ο Τσάκωνας διαφημίζει γραμμή 090 στην οποία... λέει ανέκδοτα! Από τη στιγμή λοιπόν που αυτά τα ηχογραφημένα ανέκδοτα δεν έχουν κυκλοφορήσει σε άλλη μορφή (πχ cd, κασέτα) αφενός και δεν τις έχει ηχογραφήσει κανένας από το τηλέφωνο του αφετέρου, μπορούμε να κάνουμε λόγο για τα "χαμένα" ανέκδοτα του Τσάκωνα.
Αυτό με τις Κουφομαχιες κάπου το πήρε το μάτι μου στο fb. Παίζει και ο Κακαβάς σε ένα σκετς. Πάντως δεν είχα ακούσει τίποτα για αυτή την σειρά,εννοώ ότι ετοιμάζεται να προβληθεί από κάποιο κανάλι. Πρέπει να είναι αρχές 90.
 
Θα κλείσω με κάτι τελευταίο με το θέμα για απόψε (για να μην σας κουράζω κιόλας) λέγοντας ότι ένα τεράστιο GLM ήταν το τοπικό κανάλι της πόλης μου το Μ.TV (έχω κάνει μια μικρή αναφορά στο thread για τα τοπικά τηλεοπτικά κανάλια). Δεν υπάρχει ίχνος ούτε 5 δευτερολέπτων από αυτό το κανάλι ούτε καν ένα σήμα δευτερόλεπτων ,ένα κανάλι που εξέπεμψε από το 1991 μέχρι μέσα 1998. Ούτε καν δείγμα από κάποιες εκπομπές που είχε. Οπότε μπορούμε να πούμε ότι από μόνο του αυτό το κανάλι είναι ένα Lost Media.
 
Αυτό με τις Κουφομαχιες κάπου το πήρε το μάτι μου στο fb. Παίζει και ο Κακαβάς σε ένα σκετς. Πάντως δεν είχα ακούσει τίποτα για αυτή την σειρά,εννοώ ότι ετοιμάζεται να προβληθεί από κάποιο κανάλι. Πρέπει να είναι αρχές 90.
 
Όπως ανέφερε συμφορουμίτης πιο παλιά η ταινία Ζωή Χαρισάμενη με τον Βέγγο δεν υπάρχει πουθενά. Έχω έναν φίλο που είναι τρελαμένος με Βέγγο,έχει τα άπαντα του σε βιντεοκασέτες,από ταινίες,σειρές, ελάχιστες εμφανίσεις σε εκπομπές και συνεντεύξεις κτλ που έπαιξε ο μεγάλος ηθοποιός,αλλά αυτή την ταινία δεν έχει καταφέρει να την δει ,ούτε να την βρει σε dvd .

Απ' ότι μου έλεγε ακόμη και την εποχή που βγήκε δεν κατάφερε να την δει αφού σε λίγα σινεμά προβλήθηκε. Επίσης μου έλεγε ότι μάλλον ούτε σε vhs πρέπει να βγήκε στην εποχή της. Επιφυλακτικά μέχρι τώρα μπορούμε να πούμε ότι αποτελεί ένα lost media.

Σε αυτή την κατηγορία θα έβαζα και την ταινία του Κώστα Φέρρη "Oh Babylon" όχι την βερσιόν που κυκλοφορεί στο yt (απ' το ιαπωνικό vhs ντουμπλαρισμένη στα αγγλικά) αλλά αυτή που ομιλεί ελληνικά. Αγνοείται η κόπια αυτή ακόμη και απ' τον ίδιο τον σκηνοθέτη. Θυμάμαι έλεγε χαρακτηριστικά κάπου στο fb (ή ο Φέρρης ή η Θέσια Παναγιώτου αν δεν κάνω λάθος) πως μετά το επεισοδιακό φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσσαλονίκης του 1989 χάθηκε η κόπια της ταινίας.

Επίσης,πολύ παράξενο αυτό με το επεισόδιο το αποκριάτικο των Μεν και δεν,γιατί δεν προβλήθηκε ποτέ ξανά και γιατί αγνοείται η τύχη του,λίγο ανεξήγητο, ίσως για δικαιώματα; (Να το είδε κανένας Κόπολα και να τους έκανε καμία μήνυση; Χαχαχαχ).

Τέλος,αυτό με το επεισόδιο Έκρηξη της Ανατομίας (διπλό κιόλας όπως αναφέρεται,για το οποίο έχουν γίνει αναλύσεις των αναλύσεων στο αντίστοιχο thread για την σειρά), εμένα δεν μου βγαίνει απ' το μυαλό ότι επεισόδιο με τέτοιο τίτλο υπήρξε,αλλά για κάποιο λόγο το εξαφάνισαν διακριτικά (ίσως κάποιο έγκλημα υπονοούνταν ολοφάνερα και έπεσε μήνυση ; Τι να πω). Μόνο όποιος έχει αρχείο με τηλεοπτικά περιοδικά εκείνης της χρονιάς (ζαπινγκ, τηλεκοντρόλ,7 μέρες tv, Διπλό Τηλέραμα κ.α.) , μπορεί να μας λύσει το μεγάλο αυτό μυστήριο ,γιατί συνήθως τα περιοδικά αυτά παρουσίαζαν πάντα την περίληψη και τίτλο του κάθε επεισοδίου .
 
Το "στα ίχνη του δολοφόνου" (1994) ήταν εκπομπή με παρουσιαστές δύο τότε αστυνομικούς συντάκτες του Αντέννα, νομίζω τον Μάκη Γεωργίου και τον Γιώργο Φριμη. Σε στυλ ντοκυμαντέρ με δραματοποιημένες σκηνές αρκετά καλοσκηνοθετημένες και ατμοσφαιρικές. Δεν ξανά προβλήθηκε ούτε μια φορά σε επανάληψη και είχε λίγες σχετικά εκπομπές. Κάθε Παρασκευή προβάλλονταν
Πολίτης Κλυνν
 
Δυστυχώς μόνο δύο βιντεάκια υπάρχουν απ' τον πολίτη Κλυνν,ένα αυτό και ένα πιο σύντομο. Απ' όσο είδα μέχρι τώρα
. Μπορεί να υπάρχουν και άλλα βέβαια στα βάθη του yt με πιο κωδικοποιημένο τίτλο για λόγους δικαιωμάτων
 
Πίσω
Μπλουζα