Greek Lost Media

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Ifollowrivers
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Χθες τα μαύρα μεσάνυχτα λίγο πριν κοιμηθώ, έπεσα σε αυτό το αρθράκι απ' το βήμα (πρέπει να είναι κάπου τέλη 99) που μιλάει για σειρές της τότε επερχόμενης τηλεοπτικής σεζόν. Αν το διαβάσετε θα δείτε ότι ήταν προγραμματισμένα για να γυριστούν ή να προβληθούν σειρές που ποτέ δεν είδαμε ή με άλλο τίτλο ή εντελώς αλλαγμένα σεναριακά. Είναι αυτά lost media; Το παραθέτω για να βγάλετε τα συμπεράσματά σας :

Δεν θα έλεγα ότι πρόκειται για lost media γιατί πρώτον, μπορεί απλά να άλλαξε ο τίτλος η κάποιος από τους συντελεστές και να υλοποιήθηκε η τελική ιδέα και κατά δεύτερον, μπορεί απλά να αναφέρονται σε αυτό το άρθρο και ιδέες οι οποίες, μπορεί να είχαν πάρει το πράσινο φως, μπορεί όμως για τον οποιονδήποτε λόγο να μην προχώρησε η υλοποίηση τους. Μπορεί φυσικά να υπάρχει και περίπτωση να ξεκίνησε η υλοποίηση, οι συντελεστές να μην ενθουσιάστηκαν και πολύ με την εξέλιξη του όλου project επομένως, ενδέχεται απλά να εγκαταλείφθηκε η όποια ιδέα.

Lost media, θα θεωρείτο κάποιο από αυτά, αν γυριζόταν, ξέραμε ότι υπάρχουν τα επεισόδια γυρισμένα και απλά δεν τα είχαμε δει ποτέ, όπως είχε γίνει και με "Τ' Ανάποδα", είχαν γυριστεί, ήταν άγνωστο σε πολλούς τι απέγιναν, μέχρι που προβλήθηκαν επομένως, είδαν το φως της δημοσιότητας άρα, κάτι αντίστοιχο θα ήταν και με αυτά τα σίριαλ. Θα ήταν και αξιόλογο υλικό να βρεθεί, αν υπήρχε η σειρά ολόκληρη γυρισμένη γιατί τώρα, το να υπήρχε απλά κάποιο δοκιμαστικό γύρισμα και τίποτα παραπάνω, ενδεχομένως να μην είχε και νόημα να το δούμε, αν δεν έχει και κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον το περιεχόμενο.

Βέβαια, για το αν μπορούμε να κάνουμε λόγο για χαμένα μέσα, εξαρτάται και από το εξής. Έστω ότι κάποιες από τις σειρές που αναφέρθηκαν στο άρθρο, ξεκίνησαν διαφορετικά, εξελίχθηκαν διαφορετικά, η ουσία είναι ότι η κεντρική ιδέα, παραμένει κατά το δυνατόν απαράλλαχτη. Πραγματικό lost media, θα ήταν αν κάποιο από αυτά τα σενάρια, δεν αξιοποιήθηκε ποτέ και με κανέναν τρόπο, αν δεν "μεταλλάχθηκε" στην πορεία εκεί ναι, μιλάμε για άλλη κατάσταση.

Μια άλλη περίπτωση σίριαλ όπου μπορεί να μπει σε αυτή την κατηγορία και για το οποίο διάβασα σχετικά πρόσφατα τη σχετική περίπτωση, είναι το σίριαλ "Η Οργή Των Θεών" του Θάνου Λειβαδίτη που είχε παιχτεί στο ΣΚΑΪ αν δεν κάνω λάθος το 1994. Αυτό που θυμάμαι, είναι ότι δεν προβλήθηκαν ποτέ τα τελευταία επεισόδια της σειράς, κανείς δεν είδε την κατάληξη της ιστορίας. Νομίζω είχε προκύψει ένα θέμα με την εταιρεία παραγωγής, δεν είμαι όμως σίγουρος αν είχαν γραφτεί τα σχετικά σενάρια και δεν γυρίστηκαν τα αντίστοιχα επεισόδια η αν γυρίστηκαν τα επεισόδια και απλά καταχωνιάστηκαν κάπου. Εδώ ίσως λίγο παραπάνω η δεύτερη περίπτωση κατατάσσεται στο concept lost media, ενδεχομένως όμως και το πρώτο σενάριο, επειδή πολύ απλά δεν αξιοποιήθηκε η ιδέα του σεναρίου και δεν υλοποιήθηκε ποτέ, δεν πέρασε "στην επόμενη φάση" ενώ ήταν να προχωρήσει το project.
 
Κλασικό παράδειγμα θαρρώ lost media είναι τα όσα σίριαλ έχουν σβηστεί από την ΕΡΤ καθώς τα περισσότερα, μετά την πρώτη προβολή τους, τα έφαγε το μαύρο σκοτάδι. Είμαι της άποψης ότι lost media, θεωρείται οτιδήποτε γνωρίζουμε ότι έχει υπάρξει, αγνοείται όμως η τύχη του, βέβαια, η περίπτωση με τα σκετσάκια του Ζερβού την οποία είχα μάθει κι εγώ όπως και οι υπόλοιποι από την ομάδα του Facebook, είμαι αμφιταλαντευόμενος στο αν θεωρείται lost media καθώς, ουδέποτε είχε δει το φως της ημέρας, πέραν των όσων ιθυνόντων είχαν δει και απέρριψαν το project επομένως, ναι μεν υπήρχε το υλικό, απλά αγνοήθηκε από τον δημιουργό μετέπειτα.

Επίσης, lost media θεωρείται και το υλικό το οποίο έχει μείνει αναξιοποίητο και με τη φθορά του χρόνου, έχει αλλοιωθεί η έχει καταστραφεί και επίσης, μην ξεχνάμε ότι ως ρετρομανιακοί ενδιαφερόμαστε για τέτοιου είδους υλικό, για τον περισσότερο κόσμο εκεί έξω, περνάει παγερά αδιάφορο το τι έχει χαθεί και επίσης, μιας και αναφερθήκατε σε πιλότους σίριαλ, έχω την εξής άποψη: Απλά προβλήθηκε στους ιθύνοντες του εκάστοτε καναλιού για να δουν αν τους αρέσει το πρότζεκτ επομένως, μπορεί να ήταν πολύ πρόχειρης υλοποίησης, με πρόχειρο μέσο αποθήκευσης το οποίο, σαφώς και δεν είχε σκοπό να διατηρηθεί επομένως, μετά την αξιοποίηση του, δύσκολα να διατηρήθηκε, εφόσον για παράδειγμα Μεν & Δεν, Της Ελλάδος τα Παιδιά & Εγκλήματα είδαν το φως της ημέρας, δύσκολα να ενδιαφερθεί κάποιος για να δει μια πρώιμη εκδοχή τους, εφόσον έχουμε γνωρίσει την τελική μορφή του προϊόντος. Σαφώς και για πολλούς από εμάς θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε μια πρώιμη εκδοχή αυτού που ήδη ξέρουμε βέβαια, οι δημιουργοί τότε, δεν έβλεπαν αυτό το ενδεχόμενο, δεν κράτησαν υλικό το οποίο δεν επρόκειτο να ξαναχρησιμοποιηθεί.

Παράδειγμα που μου έρχεται κατά νου, ήταν το Back To The Future το οποίο είχε ξεκινήσει με άλλο πρωταγωνιστή, είχε γυριστεί αρκετά μεγάλο μέρος της ταινίας με τον συγκεκριμένο, έγινε η αλλαγή στην πορεία αλλά παρόλα αυτά, μόνο συγκεκριμένες σκηνές μπορεί να βρει κάποιος από το αρχικό υλικό, το στούντιο, εφόσον δεν επρόκειτο να αξιοποιηθεί το υλικό αυτό, δύσκολα να το φύλαξε επομένως, αντίστοιχα είναι και τα σκηνικά με τον πιλότο των σειρών που αναφέρατε.

Επίσης, υπάρχει διαφορά με ένα συνειδητά lost media όπου για τους Χ,ψ λόγους οι συντελεστές θέλουν να παραμείνουν έτσι, είτε τα ακούσια lost media τα οποία απλά παρατήθηκαν και σκονιζονται σε κάποιο μπαούλο.

Είναι όμως μια άκρως ενδιαφέρουσα κατάσταση και μου αρέσει που υπάρχει ως θέμα, πλέον με το διαδίκτυο, είναι πιο εύκολο να ανακτηθεί η να είναι προσβάσιμο στο ευρύ κοινό ένα θεωρητικά χαμένο μέσο, διαρκώς είμαι με την προσμονή ότι θα γίνει το θαύμα και θα έρθουμε σε επαφή με κάτι το οποίο θεωρούσαμε ως χαμένο εσαεί.

Όσον αφορά τις Κουφομαχίες που αναφέρατε πιο πρίν, κρίνοντας από το filler του Μπονάτσου που λέει τα δικά του και κάθεται στην ηλεκτρική καρέκλα, για κάποιο λόγο, θεωρώ ότι πρόκειται για δημιούργημα γύρω στο 1995 καθώς, μου φαίνεται ότι παραπέμπει στο εξώφυλλο του δίσκου των Iron Maiden που είχε κυκλοφορήσει εκείνη τη χρονιά και γενικά νομίζω ότι πρόκειται για κάτι που είχε βγεί στα μέσα σε δεκαετίας. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι καταλαβαίνω το γιατί έμεινε στα αζητητα αυτό το πόνημα, αν αυτά τα δύο βίντεο αποτελούσαν τον πιλότο, μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πήραν το πράσινο φως. Παρόλα αυτά, είναι ωραίο εύρημα το συγκεκριμένο, από κει που δεν γνωρίζαμε τίποτα σχετικά, τώρα εχουμε μάθει κάτι....
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρεις. Ειδικά για το back to the future δεν είχα ιδέα ότι είχε ξεκινήσει με άλλον πρωταγωνιστή και ότι γυρίστηκε αρκετό μέρος της ταινίας με τον αρχικό ηθοποιό.
 
Δεν θα έλεγα ότι πρόκειται για lost media γιατί πρώτον, μπορεί απλά να άλλαξε ο τίτλος η κάποιος από τους συντελεστές και να υλοποιήθηκε η τελική ιδέα και κατά δεύτερον, μπορεί απλά να αναφέρονται σε αυτό το άρθρο και ιδέες οι οποίες, μπορεί να είχαν πάρει το πράσινο φως, μπορεί όμως για τον οποιονδήποτε λόγο να μην προχώρησε η υλοποίηση τους. Μπορεί φυσικά να υπάρχει και περίπτωση να ξεκίνησε η υλοποίηση, οι συντελεστές να μην ενθουσιάστηκαν και πολύ με την εξέλιξη του όλου project επομένως, ενδέχεται απλά να εγκαταλείφθηκε η όποια ιδέα.

Lost media, θα θεωρείτο κάποιο από αυτά, αν γυριζόταν, ξέραμε ότι υπάρχουν τα επεισόδια γυρισμένα και απλά δεν τα είχαμε δει ποτέ, όπως είχε γίνει και με "Τ' Ανάποδα", είχαν γυριστεί, ήταν άγνωστο σε πολλούς τι απέγιναν, μέχρι που προβλήθηκαν επομένως, είδαν το φως της δημοσιότητας άρα, κάτι αντίστοιχο θα ήταν και με αυτά τα σίριαλ. Θα ήταν και αξιόλογο υλικό να βρεθεί, αν υπήρχε η σειρά ολόκληρη γυρισμένη γιατί τώρα, το να υπήρχε απλά κάποιο δοκιμαστικό γύρισμα και τίποτα παραπάνω, ενδεχομένως να μην είχε και νόημα να το δούμε, αν δεν έχει και κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον το περιεχόμενο.

Βέβαια, για το αν μπορούμε να κάνουμε λόγο για χαμένα μέσα, εξαρτάται και από το εξής. Έστω ότι κάποιες από τις σειρές που αναφέρθηκαν στο άρθρο, ξεκίνησαν διαφορετικά, εξελίχθηκαν διαφορετικά, η ουσία είναι ότι η κεντρική ιδέα, παραμένει κατά το δυνατόν απαράλλαχτη. Πραγματικό lost media, θα ήταν αν κάποιο από αυτά τα σενάρια, δεν αξιοποιήθηκε ποτέ και με κανέναν τρόπο, αν δεν "μεταλλάχθηκε" στην πορεία εκεί ναι, μιλάμε για άλλη κατάσταση.

Μια άλλη περίπτωση σίριαλ όπου μπορεί να μπει σε αυτή την κατηγορία και για το οποίο διάβασα σχετικά πρόσφατα τη σχετική περίπτωση, είναι το σίριαλ "Η Οργή Των Θεών" του Θάνου Λειβαδίτη που είχε παιχτεί στο ΣΚΑΪ αν δεν κάνω λάθος το 1994. Αυτό που θυμάμαι, είναι ότι δεν προβλήθηκαν ποτέ τα τελευταία επεισόδια της σειράς, κανείς δεν είδε την κατάληξη της ιστορίας. Νομίζω είχε προκύψει ένα θέμα με την εταιρεία παραγωγής, δεν είμαι όμως σίγουρος αν είχαν γραφτεί τα σχετικά σενάρια και δεν γυρίστηκαν τα αντίστοιχα επεισόδια η αν γυρίστηκαν τα επεισόδια και απλά καταχωνιάστηκαν κάπου. Εδώ ίσως λίγο παραπάνω η δεύτερη περίπτωση κατατάσσεται στο concept lost media, ενδεχομένως όμως και το πρώτο σενάριο, επειδή πολύ απλά δεν αξιοποιήθηκε η ιδέα του σεναρίου και δεν υλοποιήθηκε ποτέ, δεν πέρασε "στην επόμενη φάση" ενώ ήταν να προχωρήσει το project.
Και μια ακόμη σειρά του τότε Σκάι δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Μιλώ για το "Μάτι του φιδιού " απ' το 1994 ,το οποίο ξαναπροβλήθηκε γύρω στο 1998 με άλλο τίτλο "άγγελοι του μίσους " αλλά έμεινε ανολοκλήρωτο και την δεύτερη φορά
 
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρεις. Ειδικά για το back to the future δεν είχα ιδέα ότι είχε ξεκινήσει με άλλον πρωταγωνιστή και ότι γυρίστηκε αρκετό μέρος της ταινίας με τον αρχικό ηθοποιό.
Αν θυμάμαι καλά, το όνομα αυτού του ηθοποιού ήταν Eric Stoltz. Κάποιος από τους παραγωγούς τον ήθελε διακαώς να πρωταγωνιστήσει, οι συντελεστές όμως, είχαν δει ότι δεν πήγαινε όπως ήθελαν, ενώ ήταν καλός ηθοποιός, δεν είχε κωμική φλέβα και γι'αυτό αντικαταστάθηκε από τον Michael J. Fox. Ενδιαφέρον είναι ότι πολλές από τις σκηνές, ήδη είχαν γυριστεί με τον συγκεκριμένο ηθοποιό, ξαναγυρίστηκαν όμως με τον αντικαταστάτη η μάλλον, πρέπει να έγινε μια τεχνική επεξεργασία και αντικαταστάθηκε ο ηθοποιός, επειδή αν δεν κάνω λάθος, είχε πάει πίσω χρονικά η παραγωγή και δεν υπήρχαν χρονικά περιθώρια για reshoots οπότε, υιοθετήθηκε αυτή η λύση.

Και μια ακόμη σειρά του τότε Σκάι δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Μιλώ για το "Μάτι του φιδιού " απ' το 1994 ,το οποίο ξαναπροβλήθηκε γύρω στο 1998 με άλλο τίτλο "άγγελοι του μίσους " αλλά έμεινε ανολοκλήρωτο και την δεύτερη φορά
Αυτό κι αν είναι παράξενο, λες και έπιασε επιδημία στο ΣΚΑΪ με τις ανολοκλήρωτες σειράς. Όταν λες ξαναπροβλήθηκε, εννοείς σε επανάληψη η ξαναγυρίστηκε; Πάντως, αν έμεινε και πάλι ανολοκλήρωτη, πολύ παράξενο παιχνίδι της μοίρας αυτό. Επίσης, κάτι που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι πολλές από τις σειρές της ΕΡΤ, πιθανόν για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων, προβαλλόταν σε περιφερειακά κανάλια, με διαφορετικούς τίτλους επομένως, θεωρούνται ως lost media και αυτά, μπορεί να μην υπάρχουν με τον αρχικό τίτλο, υπάρχουν όμως κάπου, με διαφορετικό, κάτι το οποίο έχει συμβεί και σε διάφορα βίντεο στο YouTube όπου, μπορεί να πρόκειται για το ίδιο βίντεο και απλά να δημοσιεύεται με διαφορετικό τίτλο, για να μην μπορεί να "πιαστεί" από την τσιμπίδα των copyright άρα, μπορεί ως lost media να θεωρείται και υλικό στο οποίο απλά "Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς" οπότε, μπορεί απλά να βρίσκεται κάπου το υλικό αυτό, απλά να έχει όμως διαφορετικό όνομα και να μην καταλαβαίνει κάποιος ότι πρόκειται για το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Ξεκάθαρα ομως lost Media, είναι υλικό το οποίο, κρίθηκε απαγορευμένο στην εποχή του, κλειδαμπαρώθηκε σε κάποιο μπαούλο και λόγω της φθοράς του χρόνου, δεν είναι αποκαταστάσιμο. Παρόλα αυτά, θα είχε ενδιαφέρον να κινητοποιηθούν αυτοί οι δημιουργοί και να δημοσιεύσουν αυτό το υλικό (πχ το "Πειραματόζωο", την πρώτη ταινία του Μανουσάκη κτλ) εκτός αν υπάρχουν νομικά κωλύματα όπως με την πρώτη περίπτωση που ανέφερα επομένως, έχε γειά, εκτός αν το υλικό είχε καταστραφεί ευθύς εξαρχής, με το που απαγορεύτηκε.
 
Αν θυμάμαι καλά, το όνομα αυτού του ηθοποιού ήταν Eric Stoltz. Κάποιος από τους παραγωγούς τον ήθελε διακαώς να πρωταγωνιστήσει, οι συντελεστές όμως, είχαν δει ότι δεν πήγαινε όπως ήθελαν, ενώ ήταν καλός ηθοποιός, δεν είχε κωμική φλέβα και γι'αυτό αντικαταστάθηκε από τον Michael J. Fox. Ενδιαφέρον είναι ότι πολλές από τις σκηνές, ήδη είχαν γυριστεί με τον συγκεκριμένο ηθοποιό, ξαναγυρίστηκαν όμως με τον αντικαταστάτη η μάλλον, πρέπει να έγινε μια τεχνική επεξεργασία και αντικαταστάθηκε ο ηθοποιός, επειδή αν δεν κάνω λάθος, είχε πάει πίσω χρονικά η παραγωγή και δεν υπήρχαν χρονικά περιθώρια για reshoots οπότε, υιοθετήθηκε αυτή η λύση.


Αυτό κι αν είναι παράξενο, λες και έπιασε επιδημία στο ΣΚΑΪ με τις ανολοκλήρωτες σειράς. Όταν λες ξαναπροβλήθηκε, εννοείς σε επανάληψη η ξαναγυρίστηκε; Πάντως, αν έμεινε και πάλι ανολοκλήρωτη, πολύ παράξενο παιχνίδι της μοίρας αυτό. Επίσης, κάτι που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι πολλές από τις σειρές της ΕΡΤ, πιθανόν για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων, προβαλλόταν σε περιφερειακά κανάλια, με διαφορετικούς τίτλους επομένως, θεωρούνται ως lost media και αυτά, μπορεί να μην υπάρχουν με τον αρχικό τίτλο, υπάρχουν όμως κάπου, με διαφορετικό, κάτι το οποίο έχει συμβεί και σε διάφορα βίντεο στο YouTube όπου, μπορεί να πρόκειται για το ίδιο βίντεο και απλά να δημοσιεύεται με διαφορετικό τίτλο, για να μην μπορεί να "πιαστεί" από την τσιμπίδα των copyright άρα, μπορεί ως lost media να θεωρείται και υλικό στο οποίο απλά "Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς" οπότε, μπορεί απλά να βρίσκεται κάπου το υλικό αυτό, απλά να έχει όμως διαφορετικό όνομα και να μην καταλαβαίνει κάποιος ότι πρόκειται για το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Ξεκάθαρα ομως lost Media, είναι υλικό το οποίο, κρίθηκε απαγορευμένο στην εποχή του, κλειδαμπαρώθηκε σε κάποιο μπαούλο και λόγω της φθοράς του χρόνου, δεν είναι αποκαταστάσιμο. Παρόλα αυτά, θα είχε ενδιαφέρον να κινητοποιηθούν αυτοί οι δημιουργοί και να δημοσιεύσουν αυτό το υλικό (πχ το "Πειραματόζωο", την πρώτη ταινία του Μανουσάκη κτλ) εκτός αν υπάρχουν νομικά κωλύματα όπως με την πρώτη περίπτωση που ανέφερα επομένως, έχε γειά, εκτός αν το υλικό είχε καταστραφεί ευθύς εξαρχής, με το που απαγορεύτηκε.
Νομίζω το 1998 συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο Σκάι (χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος σε αυτό) ,και άλλαξε και τίτλο από "Μάτι του φιδιού" σε "Άγγελοι του μίσους" αλλά πάλι δεν ολοκληρώθηκε. Ήταν τότε που θα γίνονταν η μετάβαση από Σκάι σε Αλφα-σκαι κάτι τέτοιο.
 
Απ' όσο θυμάμαι ήταν ελληνική. Ήταν ένα ξανθό παιδάκι και έλεγε "θέλω αυτοκινητάκι Majorette"
Αν κατάλαβα αναφέρεσαι σε μια διαφήμιση που είναι ένας μπαμπάς με ένα παιδάκι σε ένα μαγαζί που πουλάει παιχνίδια. Ο μπαμπάς δείχνει διάφορα παιχνίδια στον μικρό σαν πιθανά δώρα αλλά ότι και να του δείξει ο μικρός απαντάει συνέχεια "Εγώ θέλω αυτοκινητάκι Majorette.

Ήταν σίγουρα ελληνική διαφήμιση και τη θυμάμαι πολύ καλά. Νομίζω όμως πως πρέπει να παιζόταν στις αρχές της δεκαετίας του 80 και μάλλον όντως κοντά στις γιορτές.
 
Ειδικά για διαφημίσεις, πιθανόν υπάρχει αρχείο από τις διαφημιστικές εταιρείες, ειδικά αν μιλάμε για αρχές της δεκαετίας του 80, δύσκολα κάποιος να κατέγραφε διαφημίσεις, ειδικά αν σκεφτούμε πόσοι είχαν βίντεο η γενικά μέσα καταγραφής.

Πρόσφατο παράδειγμα, διαφήμιση του Rol από το 1967 που πέτυχα τυχαία σε μια ομάδα του Facebook, το πιθανό είναι να υπήρχε στο αρχείο της εταιρείας που έφτιαξε τη διαφήμιση και την ψηφιοποίησαν.

Οπότε, στα των διαφημίσεων, μια πιθανή λύση είναι οι διαφημιστικές εταιρείες, πόσες όμως από αυτές υπάρχουν συνεπώς, άγνωστο τι έχει γίνει με το υλικό και επίσης, καλά καλά δεν θυμόμαστε τις ίδιες τις διαφημίσεις, πόσο μάλλον να ξέρουμε ποια εταιρεία τις επιμελήθηκε.

Για διαφημίσεις, οι ελπίδες είναι σε συλλέκτες τηλεοπτικού υλικού, η σε όσους μπορεί να έχουν πρόσβαση σε τέτοιο υλικό. Το θέμα όμως είναι και να το έχουν, αν έχουν τα μέσα για ψηφιοποίηση και σχετική επεξεργασία, αν έχουν τη σχετική γνώση ότι γίνεται κτλ.
 
Όπως και οι ελληνικές ταινίες μικρού μήκους νομίζω φυλάσσονται στην Ταινιοθήκη της Ελλάδας ακόμη και αυτές που δεν επετράπη προβολή τους από δεκαετίες 70 και 80. Αυτές οι ταινίες μικρού μήκους σώζονται σχεδόν όλες
 
Εδώ συγκέντρωσα τις χαμένες σειρές του ANT1, οι οποίες δεν βγήκαν ποτέ στο web TV, ούτε σε γνωστή «πρόσφατη» επανάληψη. Στο αρχείο τους, θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν. Θα συγκεντρώσω και του MEGA channel, που δυστυχώς είναι πολύ περισσότερες...
(1990) Χάρρυ Κλυνν show
Υπάρχουν τουλάχιστον 2-3 ολόκληρες εκπομπές και πολλά αποσπάσματα από το Χάρρυ Κλυνν Show στο Youtube @Dr. SLUMP
 
Καλησπέρα.
Ξέρουμε αν έχει γίνει καμιά προσπάθεια να σωθεί το τηλεπαιχνίδι κόκκινοι γίγαντες άσπροι νάνοι της ΕΡΤ όπως επίσης και άλλες παρόμοιες εκπομπές τις οποίες η ΕΡΤ έσβησε;
 
Γενικά αν κρατούσαμε αρχείο τηλεπεριοδικών, εφημερίδων κτλ. από εκείνα τα χρόνια,χωρίς όμως να χάσουμε το παραμικρό τεύχος ούτε μια φορά, πιστεύω θα βρίσκαμε πολύ άνετα τα Greek Lost Media σήμερα,ενώ τότε γίνονταν χαμός με τις δεκάδες σειρές που έβαζε ή ακύρωνε ή εξαφάνιζε διακριτικά μετά το πρώτο επεισόδιο,κάθε κανάλι
 
Εχουμε αυτή τη σκέψη, επειδή πλέον έχουμε πολλούς τρόπους να φυλάσσουμε τα μέσα, δεν χρειάζεται πλέον πρακτικά να πιάνουν όγκο στο χώρο μας επομένως, για το τότε, περιττό το να φυλάσσονται περιοδικά, ταινίες, σποτ κτλ, ειδικά όταν μιλάμε για αναλογικά μέσα. Συν τοις άλλοις, τώρα με το διαδίκτυο βρίσκουμε τα πάντα και ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα, δε σημαίνει ότι αυτό συνέβαινε πάντοτε. Κανείς τότε δεν είχε τη σκέψη να κρατήσει αρχείο, όπως τώρα απορούμε για το πώς έγινε και δεν κρατήθηκε υλικό.

Συμφωνώ πάντως απόλυτα με τον προλαλήσαντα, ένας πραγματικός μπουσουλας, θα ήταν τα έντυπα της τότε εποχής, όσα υπάρχουν τουλάχιστον....
 
Εχουμε αυτή τη σκέψη, επειδή πλέον έχουμε πολλούς τρόπους να φυλάσσουμε τα μέσα, δεν χρειάζεται πλέον πρακτικά να πιάνουν όγκο στο χώρο μας επομένως, για το τότε, περιττό το να φυλάσσονται περιοδικά, ταινίες, σποτ κτλ, ειδικά όταν μιλάμε για αναλογικά μέσα. Συν τοις άλλοις, τώρα με το διαδίκτυο βρίσκουμε τα πάντα και ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα, δε σημαίνει ότι αυτό συνέβαινε πάντοτε. Κανείς τότε δεν είχε τη σκέψη να κρατήσει αρχείο, όπως τώρα απορούμε για το πώς έγινε και δεν κρατήθηκε υλικό.

Συμφωνώ πάντως απόλυτα με τον προλαλήσαντα, ένας πραγματικός μπουσουλας, θα ήταν τα έντυπα της τότε εποχής, όσα υπάρχουν τουλάχιστον....
Συμφωνώ με αυτό που λες και σίγουρα ήταν και θέμα χώρου στο σπίτι να κρατήσει κανείς όλα αυτά τα τηλεπεριοδικά ,θα χρειάζονταν δύο τρία δωμάτια στάνταρ. Ούτε τα σκάνερ ήταν διαδεδομένα στα 90ς όπως τα επόμενα χρόνια ,για να σκανάρει κανείς αυτά τα τηλεπεριοδικά οπότε να πιάνουν λιγότερο χώρο. Πάντως σε αυτά τα έντυπα θα υπήρχε η απάντηση αν υπήρξε ή όχι διπλό επεισόδιο με τίτλο "έκρηξη" στην Ανατομία ενός εγκλήματος
 
Το ενδεχόμενο τα περιοδικά αυτά να έχουν ψηφιοποιήσει τα τεύχη τους; Πιθανόν βέβαια όχι, εφόσον πρόκειται για τεύχη της τότε επικαιρότητας και συν τοις άλλοις, είναι ένα πόστο ιδιαίτερα χρονοβόρο η ψηφιοποίηση υλικού επομένως, αν δεν αποφέρει κέρδη, δύσκολα να υλοποιηθεί.

Να και μια ακόμα περίπτωση lost media....
 
Το ενδεχόμενο τα περιοδικά αυτά να έχουν ψηφιοποιήσει τα τεύχη τους; Πιθανόν βέβαια όχι, εφόσον πρόκειται για τεύχη της τότε επικαιρότητας και συν τοις άλλοις, είναι ένα πόστο ιδιαίτερα χρονοβόρο η ψηφιοποίηση υλικού επομένως, αν δεν αποφέρει κέρδη, δύσκολα να υλοποιηθεί.

Να και μια ακόμα περίπτωση lost media....
Ψηφιοποιημένα τηλεπεριοδικά δύσκολο το κόβω να υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό. Πιο πολύ από αναγνώστες που τα κρατούσαν στην συλλογή τους και αν αργότερα τα σκάναραν. Εγώ πχ αγόραζα το tv zapping από την εβδομάδα που ξεκίνησα το σχολείο περίπου αρχές Σεπτεμβρίου του 1992 μέχρι την Παρασκευή 2-3 μέρες μετά τις πανελλαδικές. Δεν έχανα τεύχος μπορώ να πω. Όμως τότε δεν προνοούσε πολύς κόσμος σαν εμένα να κρατάει αρχείο τευχών (ήταν και θέμα χώρου όπως έγραψα παραπάνω) δηλαδή οι πιο πολλοί αγοράζαμε το τεύχος και αφού μαζεύονταν 4-5 τεύχη μετά πήγαιναν στον κάδο.
Ναι γιατί όχι ,μια περίπτωση lost media είναι και αυτή
 
Πίσω
Μπλουζα