Greek Lost Media

Ifollowrivers

RetroWannaBe
Joined
8 Οκτ 2021
Μηνύματα
34
Αντιδράσεις
59
Χαίρετε,

Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι πάρα πολύ με το όλο κίνημα καταγραφής και εύρεσης των lost media στον κόσμο (μουσική, ταινίες, σειρές, έντυπα, κομμένες σκηνές, εκπομπές κτλπ) και συνειδητοποίησα ότι υπάρχει κοινό έδαφος σε αυτή την κοινότητα με τη κοινότητα εδώ. Για αυτό λοιπόν προτείνω να δημιουργηθεί ανάλογη ενότητα στο φόρουμ ή να αρχίσουμε να γράφουμε στην ανάλογη wiki έτσι ώστε να ερευνήσουμε ποια lost media είναι μύθος, ποια όντως υπάρχουν, ποια είναι χαμένα και αφού γίνει η καταγραφή τους γιατί όχι να μη γίνει και προσπάθεια εύρεσης τους.

Αναφέρω μετά από μια γρήγορη έρευνα μερικά παραδείγματα. Αν θέλετε γράψετε και εσείς τα δικά σας. Η λίστα είναι επιγραμματική και ευελπιστώ κάποτε να εμπλουτιστεί με ότι στοιχεία υπάρχουν που να υποστηρίζουν την ύπαρξη τους ή όχι (π.χ. για τη πρώτη ταινία της Αλόμας ξέρουμε ότι υπάρχει σίγουρα γιατί έχει βρεθεί review της εποχής εκείνης)

1. Φαρσα μπαμ με τη Μαρία Λεκάκη. Έχω δει όλα τα επεισόδια του μπαμ στο web tv του ant1 και δεν την έχω βρει. Στη φάρσα αυτή είναι σε ένα εστιατόριο με τον Ρένο Χαραλαμπίδη. Η φάρσα ξανά παίχτηκε στην εκπομπή laugh attack στο επεισόδιο 8 που παίχτηκε στις 2 Μαρτίου 2012. Οπότε ήταν χαμένη... βρέθηκε... και ξανά χάθηκε!

2. Γυμνή σκηνή με τη Μαρί Κυριακού στο πρώτο επεισόδιο από τις "Τολμηρές Ιστορίες" (1994) με τίτλο "Αλλάζουμε;".

3. Νυχτολούλουδα (1970s). Η χαμένη πρώτη ταινία της Αλόμας.

4. Πειραματόζωο (1975). Η μυθική ταινία του Κοκκόλη, το Truman Show πριν το Truman Show.

5. Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι κι ο καλλιτέχνης αναστενάζει (1977). Ταινία του Νίκου Αλευρά, η οποία στη πρώτη της προβολή στη τηλεόραση κόπηκε δημιουργώντας θύελλα αντιδράσεων λόγω του περιεχομένου της. Η ταινία ήταν χαμένη μέχρι το 2013 που τη βρήκε τυχαία κάποιος, τη ψηφιοποίησε και την ανέβασε στο YT. Τελικά το 2020 ο ίδιος ο σκηνοθέτης την ανέβασε στο YT μέσω ενός καναλιού που λέγεται Mediavox (Πρόκειται άραγε για την ίδια έκδοση της ταινίας; ή για μια έκδοση χωρίς λογοκρισία;)

6. Παπούτσι από τον τόπο σου (1946). Πρόκειται για τη πρώτη ταινία του Αλέκου Σακελλαρίου, της οποίας το φιλμ καταστράφηκε και θεωρείται χαμένη.

7. Η πρώτη τηλεοπτική εμφάνιση του Ανδρέα Ευαγγελόπουλου, κατά κόσμον Εθνικού Σταρ, στην οποία αναφέρει ότι βιάστηκε... και γι αυτό έγινε ομοφυλόφιλος. Δε γνωρίζουμε αν ισχύει όντως ή είναι απλά μύθος.

8. Εκείνες κι Εγώ (1976). Η πρώτη έκδοση του γνωστού σίριαλ με πρωταγωνιστή τον Λάμπρο Κωνσταντάρα. Η σειρά αποτελούταν από 86 15λεπτα επεισόδια από τα οποία στο Αρχείο της ΕΡΤ διασώζεται μόνο ένα. Πράγμα που σημαίνει ότι τα 85 επεισόδια είναι χαμένα.


9. Αποκριάτικο επεισόδιο της σειράς Μεν Και Δεν με τίτλο "Κότες Κλαμπ". Τα μόνα πλάνα και η μόνη αναφορά στο επεισόδιο αυτό είναι στο Flashback του ANT1 για τη σειρά όπου μιλάει ο Στέλιος Μαινας για αυτό και φαίνονται και 2 πλάνα περίπου στο 34:30. Το επεισόδιο δεν υπάρχει στο web tv του ant1 και πουθενά στο ίντερνετ.

10. Συνεχίζοντας με το Μεν Και Δεν, lost media θεωρείται επίσης και ο πιλότος της σειράς, μαζί με τα πρώτα επεισόδια στα οποία το ζεύγος Σταμάτη ενσαρκώνουν ο Χρήστος Ευθυμίου και η Κατερίνα Πετούση.


11. Ο πιλότος της σειράς "Ταύρος με Τοξότη" στον οποίο πρωταγωνιστεί ο Πάνος Μιχαλόπουλος και η Βάσια Παναγοπούλου. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα σε τρέιλερ του προγράμματος του ANT1 εκείνης της εποχής.

12. Η εμφάνιση του Τρύφωνος Σαμαράς στο βιντεοκλίπ του τραγουδιού "Μαγική Τσατσάρα" των Ημισκουμπρίων. Σύμφωνα με τον Μιθριδάτη ο γνωστός κομμωτής είχε λάβει μέρος στο βιντεοκλίπ αλλά στη συνέχεια το μετάνιωσε και ζήτησε να κοπούν τα πλάνα του. Ο Μιθριδάτης σε βίντεο του στο YT λέει ότι έχει την original κασέτα στο σπίτι του.

13. Εορταστικό επεισόδιο της σειράς "Ο Πέτρος και τα Κορίτσια του", στο οποίο συμμετέχει και ο τραγουδιστής Πασχάλης.

14. Χαμένο επεισόδιο της σειράς "10η Εντολή", το οποίο δεν προβλήθηκε ποτέ και αναφέρεται στη γνωστή υπόθεση της Σαντορίνης.
 
Καλώς τον!

Πραγματικά, πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!

Για την Μαρί Κωνσταντάτου και τις συγκεκριμένες σκηνές, έχω αναφερθεί εδώ...

:)
 
Η ταινία «Μαντάμ Σουσού» του 1948
Πρόκειται για μια από τις πρώτες ταινίες του Λογοθετίδη με την Νέζερ για πρωταγωνίστρια. Η ταινία νομίζω έχει χαθεί και αν και πιθανών δεν πρόκειται από τις καλύτερές του, πολύ θα ήθελα να την δω.

Ο άγνωστος πόλεμος
Είναι μια σειρά που καθήλωσε μπροστά στην τηλεόραση κόσμο και κοσμάκη. Τα μόνα πλάνα που έχω δει (αν είναι αυθεντικά) είναι από την ταινία «Είκοσι γυναίκες και εγώ» ακριβώς εκεί που το κόβουν για να δείξουν στις διαφημίσεις το αποφρακτικό λεκάνης «Ξεβουλόξ».

Δημήτρη μου, Δημήτρη μου
Τα χαμένα πλάνα με την Ρία Δελούτση.

Τις αυθεντικές, κακοποιημένες πλέον ταινίες, που πέρασαν από την μηχανή του κιμά Καραγιάννης-Καρατζόπουλος. Την εποχή που προβλήθηκε η επιχρωματισμένη διασκευή της ταινίας «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα», είδα στο διαδίκτυο την αυθεντική ταινία που είχε ανεβάσει κάποιος και τον ευχαριστώ! και την απόλαυσα! Συγκινήθηκα πάλι...
 
Και συνεχίζουμε...

Ένας Δον Ζουάν για Κλάματα (1960). Η original έκδοση της ταινίας πριν αυτή κοπεί και ραφτεί πολλάκις με πλάνα από άλλη ταινία.

Ο Άλλος (1952). Χαμένη ταινία του Αλέκου Σακελλαρίου από την οποία διασώζεται το εξώφυλλο και όλο το σενάριο.

Ο Σωσίας (1967). Remake (???) της παραπάνω ταινίας πού δεν ολοκληρώθηκε και ούτε προβλήθηκε ποτέ.

Του κακού πεθερού (2016). Κωμική σειρά του Χάρη Ρώμα για το Epsilon, δε προβλήθηκε ποτέ.

Κορίτσια ο Τζίμης (1995). Εκπομπή με τον Τζίμη Πανούση που θα προβαλλόταν τον Ιούλιο του '95 στην ΕΤ2. Γυρίστηκε μόνο το πρώτο επεισόδιο που δε προβλήθηκε ποτέ επειδή η εκπομπή κόπηκε.

Ανατομία Ενός Εγκλήματος. Κανένας δε γνωρίζει αν τα επεισόδια "Έκρηξη 1 και 2" υπήρξαν όντως ή αν πρόκειται για διαφορετικούς τίτλους άλλων επεισοδίων. Ο ίδιος ο δημιουργός δημιουργός σειράς κοιτάζοντας στο αρχείο του δε κατάφερε να βρει κάτι. Τιμητική αναφορά και μόνο μιας και είναι ένα μυστήριο που απασχολούσε αρκετό καιρό το φόρουμ.

Το Star έχει ψηφιοποιήσει όλο ή σχεδόν όλο το αρχείο του και το έχει ανεβάσει στο YT (μπράβο Star). Γι αυτό βλέπετε τώρα τελευταία στο Tiktok να ανεβαίνουν αποσπάσματα από obscure εκπομπές και γενικά γενικά υπάρχει ένα μικρό revival. Ωστόσο τα υπόλοιπα κανάλια δεν έχουν κάνει τέτοιο με αποτέλεσμα πολλές εκπομπές των 90s και early 00s π.χ. του Μικρούτσικου τώρα να είναι χαμένες (ΚΡΙΜΑ!!!).

Δυστυχώς το ίδιο ισχύει και για τις περισσότερες εκπομπές από τρασοεκπομπές μικρών καναλιών των early 90s.

Ξανά λέω λοιπόν ότι απώτερος σκοπός αυτού του θέματος είναι είτε η δημιουργία ανάλογης ενότητας στο forum, είτε ξεχωριστής greek lost media wiki, είτε εμπλουτισμός της ανάλογης ξένης wiki. Είτε όλα μαζί.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πώς μερικά από τα αρχαιότερα lost media σε ολόκληρο τον κόσμο είναι... Ελληνικά! Αναφέρομαι φυσικά στα χαμένα έργα των αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων και ποιητών, για τα οποία μπορείτε να διαβάσετε στη Wikipedia εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Lost_literary_work?wprov=sfla1
 
Ο άγνωστος πόλεμος
Είναι μια σειρά που καθήλωσε μπροστά στην τηλεόραση κόσμο και κοσμάκη. Τα μόνα πλάνα που έχω δει (αν είναι αυθεντικά) είναι από την ταινία «Είκοσι γυναίκες και εγώ» ακριβώς εκεί που το κόβουν για να δείξουν στις διαφημίσεις το αποφρακτικό λεκάνης «Ξεβουλόξ».
Τα πλάνα αυτά είναι ψεύτικα, καθώς γυρίστηκαν μόνο για την ταινία.
 
Σε αυτήν την κατηγορία εμπίπτουν και μέσα που έχουν αποσυρθεί (αν υπάρχουν τέτοια) διά νόμου;
Πχ, γνωρίζω ένα ξένο τραγούδι του 2000, που εν ολίγοις τσακώθηκε η τραγουδίστρια με τον παραγωγό και το απέσυραν. Κρίμα γιατί μου άρεσε πολύ! Το αναφέρω μόνο ως παράδειγμα για την απορία μου. https://en.wikipedia.org/wiki/Toca's_Miracle

Α, μόλις θυμήθηκα...
Στο 7 μέρες TV την δεκαετία του 90, σε μια από τις τελευταίες σελίδες, υπήρχε μια στήλη με τίτλο «Οι ιστορίες με την Βιβή Τιβή» και έμοιαζε με γελοιογραφία. Αναρωτιέμαι, ποιός να ήταν ο σκιτσογράφος. Κυκλοφόρησε ποτέ σε βιβλίο; Για παράθεση, θυμάμαι το περιοδικό «TV Ζάπινγκ» που είχε μια σελίδα σε κάθε τεύχος από το βιβλίο «Γυναίκες τρελαμένες», από Burundarena Maitena.
 
Σε αυτήν την κατηγορία εμπίπτουν και μέσα που έχουν αποσυρθεί (αν υπάρχουν τέτοια) διά νόμου;
Πχ, γνωρίζω ένα ξένο τραγούδι του 2000, που εν ολίγοις τσακώθηκε η τραγουδίστρια με τον παραγωγό και το απέσυραν. Κρίμα γιατί μου άρεσε πολύ! Το αναφέρω μόνο ως παράδειγμα για την απορία μου. https://en.wikipedia.org/wiki/Toca's_Miracle

Α, μόλις θυμήθηκα...
Στο 7 μέρες TV την δεκαετία του 90, σε μια από τις τελευταίες σελίδες, υπήρχε μια στήλη με τίτλο «Οι ιστορίες με την Βιβή Τιβή» και έμοιαζε με γελοιογραφία. Αναρωτιέμαι, ποιός να ήταν ο σκιτσογράφος. Κυκλοφόρησε ποτέ σε βιβλίο; Για παράθεση, θυμάμαι το περιοδικό «TV Ζάπινγκ» που είχε μια σελίδα σε κάθε τεύχος από το βιβλίο «Γυναίκες τρελαμένες», από Burundarena Maitena.
Ναι φίλε εμπίπτει στην θενατπλογια που εξετάζουμε έσω με μια σημαντική διαφορά μόνο. Εδώ εξετάζουμε lost media ελληνικά.

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της ανάρτησης σου, είμαι σίγουρος ότι θα βρεθεί πολύ εύκολα διότι υπάρχουν αντίστοιχα communities που ασχολούνται με κόμικ / σκίτσα στον ελληνικό χώρο και είναι πάρα πολύ πλήρη. Θα ψάξω αργότερα και θα σου πω.
 
Εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα! Σας παραθέτω κι εγω μερικά τα οποία είμαι σίγουρος οτι θα συζητηθούν!

Οι απαράδεκτοι (1991 Mega) Υπάρχει ενα επεισόδιο το οποίο γυρίστηκε αλλα δε προβλήθηκε ποτέ, το μόνο που γνωρίζουμε ειναι οτι η πλοκή του εχει να κανει με κάτι πίνακες, για το χαμένο αυτο επεισόδιο κάνει αναφορά ολο το κάστ των απαράδεκτων στο ακόλουθο βίντεο στο στιγμιότυπο 1:43 απο την εκπομπή "Αλλα κόλπα" του Βλάσση Μπονάτσου το 1994

Της Ελλάδος τα παιδιά (1993 ANT1) Πρόκειται για το χαμένο πιλοτικό επεισόδιο της σειράς "Της Ελλάδος τα παιδιά" οπου σε μερικούς ρόλους βλέπουμε διαφορετικούς ηθοποιούς σε σύγκριση με την επιλογή του τελικού κάστ, για το χαμένο αυτο επεισόδιο γίνεται επιβεβαίωση στην εκπομπή "Flashback" του ΑΝΤ1 με ειδικό αφιέρωμα στη σειρα "Της Ελλάδος τα παιδιά"

Εγκλήματα (1998 ΑΝΤ1) Όπως μας επιβεβαιώνει ο ηθοποιός και πρωταγωνιστής της σειράς Χρήστος Χατζηπαναγιώτης στην εκπομπή "Flashback" του ΑΝΤ1 με αφιέρωμα στην εν λόγω σειρά - στα μέσα των 90's γυρίστηκαν τα πρώτα επεισόδια της σειράς με διαφορετική πλοκή και μερικούς διαφορετικούς πρωταγωνιστές/ηθοποιούς απο αυτους που ξερουμε, τα πρώτα αυτα επεισόδια δε προβλήθηκαν ποτέ!
 
Το πολύ σπάνιο (και πολύ τολμηρό) βίντεοκλίπ του κομματιού "Μεσάνυχτα" του Βλάσση Μπονάτσου (το οποίο βέβαια ίσως και να υπάρχει στο διαδίκτυο). Πάντως θυμάμαι ότι προβλήθηκε μια φορά και μετά το εξαφάνισαν. Όπως και πολλές εκπομπές του Seven X,που δυστυχώς δεν καταφέραμε ποτέ να δούμε εμείς οι εκτός Αθηνών (παρά μόνο αν πηγαίναμε μερικές μέρες Αθήνα). Επίσης η ελληνική ταινία "Το Τετράγωνο" (1964) που σκηνοθέτησαν 4 νεαροί τότε σκηνοθέτες (ανάμεσα τους και ο Κοκκόλης) ,και δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάποια κόπια γιατί στην τηλεόραση δεν θυμάμαι να είχε προβληθεί ποτέ.
Ένα άλλο που μου ήρθε στο μυαλό,έρχεται απ' το 1995,για μια σειρά με την Σοφία Φιλιππίδου,το "Ψίτ Σουίτι" στο οποίο έπαιζαν και οι Νίκος Αλεξίου και Βέτα Μπετίνι,το οποίο δεν προβλήθηκε ποτέ,όπως και μια σειρά του 1993 που θα προβάλλονταν απ' τον Αντέννα,που έφερε τον τίτλο "Συνταγές για παντρεμένους" σε σενάριο νομίζω της Βάνας Δημητρίου,αλλά τελικά δεν έκανε καν πρεμιέρα. Θα κλείσω με μια άλλη σειρά του Αντέννα και πάλι με τίτλο "Οι Άθλιοι της Βίκτωρος Ουγκώ" με Φόνσου, Γαρδέλη, Χατζηκουτσέλη κ.α. Νομίζω προβλήθηκε ένα μόνο επεισόδιο (όπως βλέπω και στο retro db).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πολύ σπάνιο (και πολύ τολμηρό) βίντεοκλίπ του κομματιού "Μεσάνυχτα" του Βλάσση Μπονάτσου (το οποίο βέβαια ίσως και να υπάρχει στο διαδίκτυο). Πάντως θυμάμαι ότι προβλήθηκε μια φορά και μετά το εξαφάνισαν. Όπως και πολλές εκπομπές του Seven X,που δυστυχώς δεν καταφέραμε ποτέ να δούμε εμείς οι εκτός Αθηνών (παρά μόνο αν πηγαίναμε μερικές μέρες Αθήνα). Επίσης η ελληνική ταινία "Το Τετράγωνο" (1964) που σκηνοθέτησαν 4 νεαροί τότε σκηνοθέτες (ανάμεσα τους και ο Κοκκόλης) ,και δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάποια κόπια γιατί στην τηλεόραση δεν θυμάμαι να είχε προβληθεί ποτέ.
Ένα άλλο που μου ήρθε στο μυαλό,έρχεται απ' το 1995,για μια σειρά με την Σοφία Φιλιππίδου,το "Ψίτ Σουίτι" στο οποίο έπαιζαν και οι Νίκος Αλεξίου και Βέτα Μπετίνι,το οποίο δεν προβλήθηκε ποτέ,όπως και μια σειρά του 1993 που θα προβάλλονταν απ' τον Αντέννα,που έφερε τον τίτλο "Συνταγές για παντρεμένους" σε σενάριο νομίζω της Βάνας Δημητρίου,αλλά τελικά δεν έκανε καν πρεμιέρα. Θα κλείσω με μια άλλη σειρά του Αντέννα και πάλι με τίτλο "Οι Άθλιοι της Βίκτωρος Ουγκώ" με Φόνσου, Γαρδέλη, Χατζηκουτσέλη κ.α. Νομίζω προβλήθηκε ένα μόνο επεισόδιο (όπως βλέπω και στο retro db).
Γεια σου φίλε και ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Το βίντεο κλιπ του μεγάλου Μπονάτσου υπάρχει όντως στο YouTube. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις τα ακούω πρώτη φορά και είναι πάρα πολύ ενδιαφέροντα. Συνεχίζω κι εγώ λοιπόν με μερικά ακόμη:


Εσύ αποφασίζεις (1993). Αρκετά πρωτότυπη σειρά του Mega με αυτοτελείς ιστορίες στις οποίες αποφάσιζε το κοινό το τέλος μέσα από ψηφοφορία. Ανεξάρτητα όμως από το ποιο "τέλος" κέρδιζε και προβαλλόταν στην τηλεόραση, και τα δύο "τέλη" γυρίζονταν κανονικά! Όλα λοιπόν τα εναλλακτικά τέλη που δε παίχτηκαν ποτέ είναι lost media! Αν δεν κάνω λάθος στο επετειακό του mega για τα 20 χρόνια παίχτηκαν για πρώτη φορά μερικά από τα εναλλακτικά τέλη.

Κωνσταντίνου και Ελένης (promo) Πέρα από το γνωστό promo που κυκλοφορεί για το επεισόδιο στο οποίο "γυρίζουν" μια μεξικάνικη σειρά, υπάρχει και ένα άλλο promo για το συγκεκριμένο επεισόδιο στο οποίο είναι ντυμένοι σαν Κλεοπάτρα και Αντώνιος. Αυτό το έχω διαβάσει μόνο σε ένα σχόλιο στο YouTube και προσωπικά δε το θυμάμαι. Μήπως μπορεί να μας διαφωτίσει κανένας; Μήπως τελικά αυτό το promo ήταν για άλλη σειρά; Εσείς θυμάστε κανένα άλλο έτσι τρελό promo/video για κάποια σειρά; Τότε πού ακομα υπήρχε φαντασία και όχι όπως τώρα πού απλά είναι ένα trailer;
 
Ένα άλλο που θυμάμαι (το αναφέρω και σε άλλο θέμα σχετικά με διαφημίσεις αν δεν κάνω λάθος) είναι μια διαφήμιση με έναν ιπτάμενο δίσκο και έναν μπουζουξη. Την έδειχνε συχνά εκεί τέλη 89 την περίοδο που είχε ανοίξει το Mega κάπου από αρχές Δεκεμβρίου. Δεν θυμάμαι καν τι διαφήμιζε αλλά έχω την αμυδρή εντύπωση πως διαφήμιζε cd player ως νέα τεχνολογία μπορεί να είμαι και λάθος. Όπου και να την έχω ψάξει πουθενά δεν την έχω βρει .
 
Εδώ συγκέντρωσα τις χαμένες σειρές του ANT1, οι οποίες δεν βγήκαν ποτέ στο web TV, ούτε σε γνωστή «πρόσφατη» επανάληψη. Στο αρχείο τους, θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν. Θα συγκεντρώσω και του MEGA channel, που δυστυχώς είναι πολύ περισσότερες...

(1990) Ιστορίες χωρίς δάκρυα
(1990) Οικογένεια
(1990) Στη σκιά του χρήματος
(1990) Το τραστ
(1990) Φόβος και πάθος
(1990) Ο κύριος συνήγορος
(1990) Χάρρυ Κλυνν show
(1990) Ο πεταλούδας πάει στον παράδεισο
(1991) Οι εργένηδες
(1991) Η Λάμψη
(1991) Υπογραφή Πρίφτης
(1991) Όχι τα νέα του ΑΝΤ1
(1991) Η δικαστίνα
(1991) Το παιχνίδι του γάτου
(1991) Θυσία
(1991) Μπαμπάς και φιλαράκος
(1992) Δεν είμαστε καλά
(1992) Είμαι ο πρωθυπουργός
(1992) Το γαλάζιο διαμάντι
(1992) Συγκάτοικοι στην τρέλλα
(1992) Οι φιλενάδες
(1992) Candid Camera
(1992) Πλάκας μέλαθρον
(1992) Η συμφωνία της σιωπής
(1992) Οι άθλιοι της Βίκτωρος Ουγκώ
(1992) Στον ψυχίατρο
(1992) Πολίτης Μπάμπης
(1993) Στη χώρα των φευγάτων
(1993) Γαλάζια κρουαζιέρα
(1993) Οι νεοέλληνες
(1993) Καλημέρα Ζωή
(1993) Τα στραβά κι ανάποδα
(1993) Ιστορία αγάπης
(1994) Μοιραίο πάθος
(1994) Καθένας με την τρέλα του
(1994) Στα ίχνη του δολοφόνου
(1995) Στρας
(1995) Τζακ ποτ
(1995) Πολίτης Κλυνν
(1995) Σαμπουάν
(1996) Χωρισμένοι με παιδιά
(1996) Καληνύχτα μαμά
(1996) Χάλι εντ
(1997) Δανεικός πατέρας
(1999) Τανγκό για τρεις
(2000) Στρίβειν δια του αρραβώνος
(2000) Ένα κι ένα
(2000) Sex revolution
(2001) Τι συμβαίνει με το Χάρη
 
Εδώ συγκέντρωσα τις χαμένες σειρές του ANT1, οι οποίες δεν βγήκαν ποτέ στο web TV, ούτε σε γνωστή «πρόσφατη» επανάληψη. Στο αρχείο τους, θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν. Θα συγκεντρώσω και του MEGA channel, που δυστυχώς είναι πολύ περισσότερες...

(1990) Ιστορίες χωρίς δάκρυα
(1990) Οικογένεια
(1990) Στη σκιά του χρήματος
(1990) Το τραστ
(1990) Φόβος και πάθος
(1990) Ο κύριος συνήγορος
(1990) Χάρρυ Κλυνν show
(1990) Ο πεταλούδας πάει στον παράδεισο
(1991) Οι εργένηδες
(1991) Η Λάμψη
(1991) Υπογραφή Πρίφτης
(1991) Όχι τα νέα του ΑΝΤ1
(1991) Η δικαστίνα
(1991) Το παιχνίδι του γάτου
(1991) Θυσία
(1991) Μπαμπάς και φιλαράκος
(1992) Δεν είμαστε καλά
(1992) Είμαι ο πρωθυπουργός
(1992) Το γαλάζιο διαμάντι
(1992) Συγκάτοικοι στην τρέλλα
(1992) Οι φιλενάδες
(1992) Candid Camera
(1992) Πλάκας μέλαθρον
(1992) Η συμφωνία της σιωπής
(1992) Οι άθλιοι της Βίκτωρος Ουγκώ
(1992) Στον ψυχίατρο
(1992) Πολίτης Μπάμπης
(1993) Στη χώρα των φευγάτων
(1993) Γαλάζια κρουαζιέρα
(1993) Οι νεοέλληνες
(1993) Καλημέρα Ζωή
(1993) Τα στραβά κι ανάποδα
(1993) Ιστορία αγάπης
(1994) Μοιραίο πάθος
(1994) Καθένας με την τρέλα του
(1994) Στα ίχνη του δολοφόνου
(1995) Στρας
(1995) Τζακ ποτ
(1995) Πολίτης Κλυνν
(1995) Σαμπουάν
(1996) Χωρισμένοι με παιδιά
(1996) Καληνύχτα μαμά
(1996) Χάλι εντ
(1997) Δανεικός πατέρας
(1999) Τανγκό για τρεις
(2000) Στρίβειν δια του αρραβώνος
(2000) Ένα κι ένα
(2000) Sex revolution
(2001) Τι συμβαίνει με το Χάρη
Δε νομίζω ότι ανήκουν στα "lost media" οι σειρές οι οποίες δεν προβλήθηκαν/έχουν να προβληθούν σε επανάληψη πολλά χρόνια.
Φυσικά και υπάρχουν στο αρχείο του σταθμού, απλά για διάφορους λόγους δεν ανεβαίνουν στο ίντερνετ ή δεν προβάλλονται σε επανάληψη, στη χώρα μας, τουλάχιστον. Στην Αμερική η πλειοψηφία των σειρών που αναφέρεις προβάλλονταν σε επανάληψη μέχρι και 2-3 χρόνια πριν. Οι σειρές του MEGA που λες, υπάρχουν, όπως και του STAR και του ALPHA. Ίσως να λογαριάζαμε ως "lost media" τις σειρές του παλιού ΣΚΑΪ και του New Channel που αγνοείται η τύχη τους. Όχι, όμως, των προαναφερθέντων καναλιών.

Εγώ τα "lost media" τα αντιλαμβάνομαι ως οπτικοακουστικό υλικό που έχει χαθεί/σβηστεί/ακυρώθηκε κ.λπ., όχι ως τις σειρές που αναφέρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο θησαυρός του μακαρίτη 1959

Πρόσφατα ανακάλυψα το κανονικό τέλος της ταινίας. Δεν ξέρω για πιο λόγο κόπηκε αλλά όσες φορές έχει προβληθεί τα τελευταία χρόνια είναι χωρίς αυτό. Τουλάχιστον υπάρχει στο διαδίκτυο.

 
Δε νομίζω ότι ανήκουν στα "lost media" οι σειρές οι οποίες δεν προβλήθηκαν/έχουν να προβληθούν σε επανάληψη πολλά χρόνια.
Φυσικά και υπάρχουν στο αρχείο του σταθμού, απλά για διάφορους λόγους δεν ανεβαίνουν στο ίντερνετ ή δεν προβάλλονται σε επανάληψη, στη χώρα μας, τουλάχιστον. Στην Αμερική η πλειοψηφία των σειρών που αναφέρεις προβάλλονταν σε επανάληψη μέχρι και 2-3 χρόνια πριν. Οι σειρές του MEGA που λες, υπάρχουν, όπως και του STAR και του ALPHA. Ίσως να λογαριάζαμε ως "lost media" τις σειρές του παλιού ΣΚΑΪ και του New Channel που αγνοείται η τύχη τους. Όχι, όμως, των προαναφερθέντων καναλιών.

Εγώ τα "lost media" τα αντιλαμβάνομαι ως οπτικοακουστικό υλικό που έχει χαθεί/σβηστεί/ακυρώθηκε κ.λπ., όχι ως τις σειρές που αναφέρεις.

Το πρόβλημα είναι ότι οι σειρές αυτές δεν έχουν μπει σε επανάληψη από την πρώτη προβολή τους (ίσως μόνο στο πρώτο καλοκαίρι που ακολούθησε). Η κατάστασή τους δηλαδή είναι μη-προσβάσιμη, ακόμα κι αν θεωρείται λογικό να υπάρχουν στα αρχεία του σταθμού.

Όσο για την πλατφόρμα στις ΗΠΑ, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που το αποδυκνίει; Διότι είχα κάνει έρευνα στο πρόγραμμα και στο ANT1 Satellite έπαιξαν μόνο όσες είχαν μπει και στο παλιό web TV, δηλαδή οι παρακάτω:

(1990) Αστυνόμος Θανάσης Παπαθανάσης
(1990) Άγγελος κατά λάθος
(1990) Ο κίτρινος φάκελος
(1991) Ο κανονιέρης και η βεντέτα
(1991) Μάμα μία
(1991) Οι κουτσομπόλες
(1991) Οικογένεια Μουσαμά
(1991) Μάλιστα κύριε
(1991) Οι δύο ορφανές
(1991) Φάκελος Αμαζών
(1991) Και εύθυμη και χήρα
(1992) Μια γυναίκα από το παρελθόν
(1992) Ανατολικός άνεμος
(1992) Τμήμα Ηθών
(1992) Ανατομία ενός εγκλήματος
(1992) Βασίλης Ιάσων και Ντόκυ
(1992) Βαμμένα κόκκινα μαλλιά
(1992) Θα μιλήσεις με τον δικηγόρο μου
(1992) Το 13ο κιβώτιο
(1992) Τα μπακούρια
(1993) Ο χήρος, η χήρα και τα χειρότερα
(1993) Της Ελλάδος τα παιδιά
(1993) Οι Μεν Και Οι Δεν
(1993) Η Καλή Πεθερά
(1993) Βαρβαρότητες
(1993) Στον αστερισμό της γραβάτας
(1993) Γόβα στιλέτο
(1993) Η Εκτέλεση
(1994) Το μονοπάτι της αγάπης
(1994) Ασημένιο δηνάριο
(1994) Ταύρος με Τοξότη
(1994) Τολμηρές ιστορίες
(1994) Το γελοίον του πράγματος
(1994) Αραχτοί και λάιτ
(1994) Οι Αγνοημένοι
(1995) Πάτερ ημών
(1995) Έλλη και Άννα
(1995) Δρόμοι της πόλης
(1995) Ζωή πατίνι
(1995) Η αγία τετράδα
(1995) Το τρίτο στεφάνι
(1995) Η πρόβα του νυφικού
(1995) Μια ζωή για την Έλσα
(1996) Καλά ξεμπερδέματα
(1996) Σοφία Ορθή
(1996) Cheek to Cheek
(1996) Εκείνες κι εγώ
(1996) Βαμμένος ήλιος
(1996) Το χρώμα του φεγγαριού
(1997) Μια νύχτα σαν κι αυτή...
(1997) Διλήμματα
(1997) Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή
(1997) Καραμπόλα
(1997) Διπλανή πόρτα
 
Το πρόβλημα είναι ότι οι σειρές αυτές δεν έχουν μπει σε επανάληψη από την πρώτη προβολή τους (ίσως μόνο στο πρώτο καλοκαίρι που ακολούθησε). Η κατάστασή τους δηλαδή είναι μη-προσβάσιμη, ακόμα κι αν θεωρείται λογικό να υπάρχουν στα αρχεία του σταθμού.

Όσο για την πλατφόρμα στις ΗΠΑ, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που το αποδυκνίει; Διότι είχα κάνει έρευνα στο πρόγραμμα και στο ANT1 Satellite έπαιξαν μόνο όσες είχαν μπει και στο παλιό web TV, δηλαδή οι παρακάτω:

(1990) Αστυνόμος Θανάσης Παπαθανάσης
(1990) Άγγελος κατά λάθος
(1990) Ο κίτρινος φάκελος
(1991) Ο κανονιέρης και η βεντέτα
(1991) Μάμα μία
(1991) Οι κουτσομπόλες
(1991) Οικογένεια Μουσαμά
(1991) Μάλιστα κύριε
(1991) Οι δύο ορφανές
(1991) Φάκελος Αμαζών
(1991) Και εύθυμη και χήρα
(1992) Μια γυναίκα από το παρελθόν
(1992) Ανατολικός άνεμος
(1992) Τμήμα Ηθών
(1992) Ανατομία ενός εγκλήματος
(1992) Βασίλης Ιάσων και Ντόκυ
(1992) Βαμμένα κόκκινα μαλλιά
(1992) Θα μιλήσεις με τον δικηγόρο μου
(1992) Το 13ο κιβώτιο
(1992) Τα μπακούρια
(1993) Ο χήρος, η χήρα και τα χειρότερα
(1993) Της Ελλάδος τα παιδιά
(1993) Οι Μεν Και Οι Δεν
(1993) Η Καλή Πεθερά
(1993) Βαρβαρότητες
(1993) Στον αστερισμό της γραβάτας
(1993) Γόβα στιλέτο
(1993) Η Εκτέλεση
(1994) Το μονοπάτι της αγάπης
(1994) Ασημένιο δηνάριο
(1994) Ταύρος με Τοξότη
(1994) Τολμηρές ιστορίες
(1994) Το γελοίον του πράγματος
(1994) Αραχτοί και λάιτ
(1994) Οι Αγνοημένοι
(1995) Πάτερ ημών
(1995) Έλλη και Άννα
(1995) Δρόμοι της πόλης
(1995) Ζωή πατίνι
(1995) Η αγία τετράδα
(1995) Το τρίτο στεφάνι
(1995) Η πρόβα του νυφικού
(1995) Μια ζωή για την Έλσα
(1996) Καλά ξεμπερδέματα
(1996) Σοφία Ορθή
(1996) Cheek to Cheek
(1996) Εκείνες κι εγώ
(1996) Βαμμένος ήλιος
(1996) Το χρώμα του φεγγαριού
(1997) Μια νύχτα σαν κι αυτή...
(1997) Διλήμματα
(1997) Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή
(1997) Καραμπόλα
(1997) Διπλανή πόρτα
Έψαξα στο internet archives και βρήκα παλιά προγράμματα του ΑΝΤ1 GOLD που εξέπεμπε μέσω NOVA από το 2002 έως το 2007. Μάλιστα, αν δεις, τα βίντεο που κυκλοφορούν από τη "Λάμψη" και το "Καλημέρα Ζωή" (τυχαία παραδείγματα) είναι με το σήμα του ΑΝΤ1 GOLD και σε μερικά κιόλας φαίνεται το πρόγραμμα. Μετά το κλείσιμο του ΑΝΤ1 GOLD για τη χώρα μας, το κανάλι συνέχισε στην Αμερική μέχρι το 2012 που αντικαταστάθηκε από τον ΑΝΤ1 Prime, ο οποίος συνεχίζει μέχρι σήμερα και συνέχιζε να προβάλλει "σπάνιες" σειρές και εκπομπές.

Πάντως, μπράβο για την καταγραφή σου :)
 
Αυτά τα επεισόδια από Λάμψη και Καλημέρα Ζωή που έπαιζαν αρχές 00s ήταν κάτι σαν best of και προβάλλονταν κυρίως όταν οι σειρές υπήρχαν ακόμα. Δυστυχώς κάθε φορά ήταν περίπου 10 στη σειρά, πηδούσαν άλλα 50-60 και ξανά 10. Οπότε η πλειοψηφία και αυτών είχε ουσιαστικά μοναδική προβολή και από τότε έμειναν στο χρονοντούλαπό.

Οι άλλες σειρές που ανέφερα, δεν έχουν δώσει κανένα «σημείο ζωής». Σε απόπειρες επικοινωνίας μου με τον σταθμό δεν έλαβα ποτέ μη-γενικευμένη απάντηση (και η ειρωνεία είναι ότι το 2003-05 ήμουν εξωτερικός συνεργάτης για το ANT1 internet, είχα στήσει τα forums και το IRC τους). Η κατάσταση στο MEGA είναι ακόμα χειρότερη, ενώ από τις λίστες με το υλικό που αγοράστηκε από τον Μαρινάκη, λείπουν πάρα πολλά...
 
Αυτά τα επεισόδια από Λάμψη και Καλημέρα Ζωή που έπαιζαν αρχές 00s ήταν κάτι σαν best of
Οι σειρές προβάλλονταν κανονικά, όλα τα επεισόδια (συνήθως 2-3 ανά μέρα), με πλήρεις τίτλους αρχής και τέλους και, κυρίως, χωρίς κομμένες σκηνές και βρισιές. Μια επανάληψη "τύπου best-of" έγινε τον Αύγουστο του 1997, όταν, λόγω διακοπών ξεκούρασης, προβλήθηκαν από τη "Λάμψη" τα στιγμιότυπα της υπόθεσης της Χριστίνας Κένιχ που ήταν τη σεζόν 1992-1993. Δε νομίζω, λοιπόν, πως πρόβαλλαν "κουτσουρεμένες" τις δύο σειρές στην επανάληψη. Δεν θα έβγαζε νόημα και, κυρίως, δεν θα "άξιζε" να έμπαιναν σε τέτοιο κόπο.

προβάλλονταν κυρίως όταν οι σειρές υπήρχαν ακόμα.
Το "υπήρχαν" το εννοείς ως "προβάλλονταν" κανονικά επεισόδια δηλαδή μέχρι τις 29 Ιουλίου 2005 και 31 Μαρτίου 2006 αντίστοιχα; Γιατί οι σειρές προβλήθηκαν και στη Βουλγαρία το 2000-2011 και στην Αμερική μέχρι και το 2013 ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ!

Δυστυχώς κάθε φορά ήταν περίπου 10 στη σειρά, πηδούσαν άλλα 50-60 και ξανά 10
Έχεις γράψει από τον ΑΝΤ1 GOLD επεισόδια των σειρών από την επανάληψη του 2002-2007 και το αναφέρεις αυτό;

Οι άλλες σειρές που ανέφερα, δεν έχουν δώσει κανένα «σημείο ζωής»
Ορισμένες εξ' αυτών προβλήθηκαν από το New Channel την περίοδο 1994-1997, αλλά επίσης και μερικές ακόμα, π.χ. "Οι Εργένηδες" προβλήθηκαν στον ΑΝΤ1 GOLD.

Σε απόπειρες επικοινωνίας μου με τον σταθμό δεν έλαβα ποτέ μη-γενικευμένη απάντηση
Ίσως να μην "θέλουν" να μάθει το κοινό τι "παιχνίδι" παίζεται πίσω από τις σειρές και τα δικαιώματά τους. Το να μην υπάρχουν στο αρχείο του σταθμού το απορρίπτω κατά 100%! Στην ιδιωτική τηλεόραση ευτυχώς οι διαγραφές σειρών δεν υφίστανται.

Η κατάσταση στο MEGA είναι ακόμα χειρότερη, ενώ από τις λίστες με το υλικό που αγοράστηκε από τον Μαρινάκη, λείπουν πάρα πολλά...
Μπορείς να μας αναφέρεις μερικά παραδείγματα; Έστω και μέσω pm.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα