H Ιστορία του Retromaniax (πάλαι ποτέ GRM: Greek Retro Maniax)

Ξεκίνησε ως αναζήτηση αναμνήσεων και κατέληξε ως μια γλυκιά ανάμνηση το ίδιο.Ευχαριστούμε τον ΑΕΟΝ που το εμπνεύστηκε και τους Wally, Keeper7k, Shock, Telamonas.stokos που το εξέλιξαν.Μα πάνω από όλα ευχαριστούμε όλα τα μέλη που καθημερινά του δίνουν ζωή και το υποστηρίζουν ποικιλοτρόπως.Από τις πιο όμορφες αναμνήσεις θα κρατήσω τη αποστολή βοήθειας στην Βόρεια Ήπειρο με πρωτοβουλία του exetlaios,δίνοντας έτσι το δικαίωμα σε κάποια αδικημένα παιδάκια να μπορούν να ονειρεύονται όπως και εμείς κάποτε. #)
 
AEON είπε:
Xωρίς καμμιά υπερβολή τίποτα δεν ανταλλάσεται με τις φιλίες και ανθρώπινες σχέσεις που δημιουργήθηκαν με αφορμή τη συγκέντρωση ατόμων με κοινά ενδιαφέροντα σε αυτή τη μεγάλη δικτυακή παρέα.
Μένω σε αυτό και το υποστηρίζω αν και ποτέ δεν τα έχουμε πει από κοντά (μόνο με τον telonio, για πολύ λίγο)...

Να'στε όλοι καλά... :)
 
Αν και δεν έχω δώσει ποτέ το παρόν στις συναντήσεις σας, νιώθω -παρακατιανό έστω- μέλος αυτής της παρέας. Σας ευχαριστώ για όσα έχετε κάνει αλλά και όσα θα κάνετε στο μέλλον για να κρατήσετε ζωντανές τις αναμνήσεις μας. Χρόνια πολλά και καλά λοιπόν retromaniax
 
Το φόρουμ το είχα βρεί εντελώς τυχαία ψάχνοντας για σκαναρισμένα pixel τα οποία δεν υπήρχαν πουθενά. Φανταστείτε έκπληξη όταν είδα αυτη την ιστοσελίδα! Πάντως έχει κάνει άλματα απο τότε..Στην αρχή έμπαιναν γύρω στα 15-20 άτομα και τώρα έχει 500 ενεργά μέλη.

Anyway happy birthday & keep up the good work. :boss:
 
Χρόνια Πολλά GRM!!!!

Ψαχνοντας για τον Παραμυθα, επεσα πανω στο thread για την Καντυ και κολλησα ;) Αυτο εγινε πριν εναμιση χρονο και κραταει καλα αυτη η "κολωνια" :D

Να ειμαστε ολοι καλα και να δινουμε παντα τον καλυτερο εαυτο μας :cheers:

Φιλια σε ολους και καλη χρονια :gdance:
 
Pooky είπε:
...Θυμάμαι στη καγκελόφρακτη έξοδο στο Θησείο τον exetlaio να κυκλοφορεί με ένα χαρτί που είχε τυπωμένο το λογότυποι τότε του GRM, και να κόβει βόλτες προσπαθώντας να αναγνωρίσει τους υπόλοιπους.
Χα χα ! Τι μου θύμησες !

Είδες τι σκαρφίστηκα για να σας βρω ;

Ούτε σε έξοδο αεροδρομίου να ήμουν !

Εναλλακτικά θα μπορούσα να φωνάξω "efxaristo" (με αγγλική προφορά) και ... να εμφανιστείτε !
 
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ!!!
 
:mad: Δεν ξέρω για 'σας, αλλά εγω αν δε σκόνταφτα στο thread με τα σκαναρισμένα PIXEL πριν 1,5 χρόνο, σήμερα θα αγόραζα καινούργιο αυτοκίνητο από τα λεφτά που θα γλίτωνα.

:p :p:p:p:p :D :D:D:D

Chronia Polla, ΤΖι Αρ εMύτικα

( & απανρεϊτικα)

:D :D:D
 
Δεν ειναι μονο η αναμνηση, ειναι και η ιστορικη αξια, ειναι και το συναισθημα, ειναι πολλα. Ευχαριστουμε για την ιδεα και την υπομονη σας.
 
μπραβο σε ολους σας παιδια για την εξαιρετικη σας προσπαθεια!

ενα ακομη ταπεινο-νεο μελος του καλυτερου :bow: σιτε στην ελλαδα!
 
Καλημέρα παιδιά,

Πραγματικά ότι και να πω είναι λίγο.

Το site το βρήκα τυχαία πριν μερικά χρόνια γιατί όντας νοσταλγός του παρελθόντος έψαχνα για ταινίες του 80', τις γνωστές μας βιντεοταινίες.

Από τότε εγγεγραμμένο πλέον μέλος παρακολουθώ την φοβερή αυτή προσπάθεια, που βασίζεται στο μεράκι και την κοινή δίψα μας για συγκέντρωση και χτίσιμο μιας βάσης δεδομένων αλλά συγχρόνως κι ένα "χώρο" που μπορούμε όλοι "εμείς' να αναζητήσουμε, να ανεβάσουμε υλικό, να εκφράσουμε τους προβληματισμούς μας, να δώσουμε λύσεις, να έρθουμε κοντά και να γνωρίσουμε ανθρώπους με την ίδια τρέλα και φαντασία.

Είτε το θέλουμε είτε όχι , πιστεύω οι περισσότεροι από εμάς έχουμε λιγάκι το ρομαντικό στοιχείο μέσα μας. Την "ανησυχία" και το "άγχος" να μην χαθούν όλα αυτά που μας περιτριγύριζαν όταν μεγαλώναμε. Αυτό, μαζί με την δίψα για την τεχνολογία και τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές μας ενώνει σ'αυτήν την ηλεκτρονική παρέα.

Θα ευχηθώ λοιπόν για τα 6 πλέον χρόνια λειτουργία του site, με πολλή μεγάλη επιτυχία αφού καταφέρνει να συγκεντρώνει το ενδιαφέρον αναγνωστών διαφόρων ηλικιών. Ενδεικτικά θυμάμαι τον ενθουσιασμό ενός συγγενικού μου προσώπου, που αποφάσισε να ασχοληθεί με υπολογιστές στα 40 έτη του, όταν αντίκρυσε τον θησαυρό που κρύβεται εδώ μέσα.

θα ήθελα τέλος να δώσω τα εύσημα στους κύριους στηλοβάτες του site, καθώς γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να συντηρηθεί ένας ιστότοπος, ειδικά στις μέρες μας.

Συνεχίστε την καλή δουλειά και το 2012!!!




ΥΓ.Οι συνεντεύξεις είναι ότι καλύτερο στο site. Δεν υπάρχει πιστεύω καλύτερη αφύπνιση για εμάς από το να αναβιώνουμε και να ζούμε στιγμές με πρωταγωνσιτές των 80's και 90's.
 
Ολοι οσοι εχουν ασχοληθει κατα καιρους με τα ενδοτερα του site, παιρνουν μεγαλη χαρα απο τετοια ποστς.

Καθε δικτυακος τοπος ειναι και χαρακτηριζεται, επι τω πλειστω, απο τη ποιοτητα του κοσμου που προσελκυει. Αυτοι χτιζουν το προφιλ, τη θεματολογια, την πληροτητα, τη νοοτροπια.

Χωρις να θελω να γινω Ξανθοπουλος, να πω οτι τουτο το site εχει την χαρα/ευνοια να τρεχει απο την πιο αξιοπρεπη κοινοτητα μελων που εχω συναντησει.
 
Παρακολουθωντας το GRM απο τις πρωτες ημερες, αν και επισημα γραφτηκα λιγο αργοτερα,

πραγματικα η εξελιξη του φορουμ ειναι αναπαντεχη θα ελεγα.

Δεν περιμενα μια παρεα με καποια τακτικα μελη, να φτασει να εχει χιλιαδες μελη.

Ενα απο τα πρωτα ατομα που συναντησα ηταν ο manos426F οπου ειχε ακομη το 426F !!!!
 
Αγαπητό μέλος ο Μάνος και έχει δώσει πάρα πολλά σε τούτο το φόρουμ!

Μετα απο τόσα χρονια πολύ θα ήθελα να γίνει κάποια στιγμή μια "παιχνιδιάρικη" συνέντευξη με τον AEON και τα αλλα ιδρυτικά μελη του φόρουμ

όπου αναφέρονται στο αρχικό ποστ. Είμαι σίγουρος οτι αρκετά μελη απο εμάς που ήμαστε χρονια εδω θα θέλαμε να γνωρίσουμε καλύτερα τα ιδρυτικά αυτά μελη

και τις σκεψεις που ειχαν τότε που ξεκινησε το φορουμ αλλα και τα μελλοντικά τους όνειρα για τουτο το φορουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και φυσικα την γραφικη φιγουρα του Ηρακλη! Και αυτος απο τους πρωτους που γνωρισα.

Δυστυχως δεν θυμαμαι να εχω γνωρισει τον AEON, αλλα γενικα δεν θυμαμαι καλα!
 
συμφωνω το forum για εμενα ειναι ισως το καλυτερο που εχω μπει ολα αυτα τα χρονια.. ειμαι στο ιντερνετ απο το 1995 αν θυμαμαι καλα και εχουν δει πολλα τα ματια μου οπως και εσας.. οσο για τον Μανο ειναι απο τα λιγα παιδια και ο καλυτερος μου φιλος απο εδω μεσα μαζι με telonio, maxouli και τον Ηρακλη φυσικα. αλλα δυστυχως τους εχω χασει απο εδω οπως και εγω ειχα χαθει για μεγαλο διαστημα, η ζωη μας κανει να τρεχουμε και η ορεξη χανοταν .. το μονο που με χαλαγε παλια αλλα οχι μονο εδω γενικοτερα λογο αποψης ηταν το "Greek" παντα γραφω Hellas :)
 
Wally είπε:
Ολοι οσοι εχουν ασχοληθει κατα καιρους με τα ενδοτερα του site, παιρνουν μεγαλη χαρα απο τετοια ποστς.
Καθε δικτυακος τοπος ειναι και χαρακτηριζεται, επι τω πλειστω, απο τη ποιοτητα του κοσμου που προσελκυει. Αυτοι χτιζουν το προφιλ, τη θεματολογια, την πληροτητα, τη νοοτροπια.

Χωρις να θελω να γινω Ξανθοπουλος, να πω οτι τουτο το site εχει την χαρα/ευνοια να τρεχει απο την πιο αξιοπρεπη κοινοτητα μελων που εχω συναντησει.
Στο τελευταίο δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω!

ΥΓ.Τελικά το ξέθαψα το θέμα :)
 
Ηταν Μαϊος του 2010 οταν ψαχνοντας στο διαδικτυο για μια ελληνικη σειρα, το γκουγκλαρισμα με παρεπεμψε, αναμεσα στα αλλα, και στο Retromaniax.

Εριξα μια ματια στις σελιδες του, διαβασα δυο - τρια πραγματα και χωρις δευτερη σκεψη εκανα εγγραφη. Θυμαμαι το πρωτο μου ποστ ηταν μια απαντηση σε μια απορια του tonytony για το Θεατρο της Δευτερας σε σχεση με το αρχειο της ΕΡΤ.

Η πρωτη μου φιλια εγινε με την Αριαδνη και ακομα καλα κρατει. Επειτα, ειχα την ευχαριστηση να γνωρισω πολλα αξιολογα μελη και να συνειδητοποιησω το μεγιστο προσον του RM: Επιπεδο. Oχι μονο σε οσα γραφονται μεσα στο φορουμ, αλλα και σε οσα προσωπικα μηνυματα λαμβανω.

Ειμαι πολυ τυχερη που ανηκω εδω.
 
Πίσω
Μπλουζα