H ομορφότερη Ελληνίδα πρωταγωνίστρια του Κινηματογράφου

H ομορφότερη Ελληνίδα πρωταγωνίστρια του Κινηματογράφου

  • Αλίκη Βουγιουκλάκη      

    Ψηφοφορίες: 4 13,3%
  • Τζένη Καρέζη

    Ψηφοφορίες: 4 13,3%
  • Ζωή Λάσκαρη

    Ψηφοφορίες: 7 23,3%
  • Μάρθα Καραγιάννη

    Ψηφοφορίες: 1 3,3%
  • Άννα Φόνσου        

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Μαίρη Χρονοπούλου

    Ψηφοφορίες: 1 3,3%
  • Έλενα Ναθαναήλ

    Ψηφοφορίες: 5 16,7%
  • Ξένια Καλογεροπούλου

    Ψηφοφορίες: 2 6,7%
  • Νόρα Βαλσάμη

    Ψηφοφορίες: 5 16,7%
  • Μπέτυ Λιβανού

    Ψηφοφορίες: 1 3,3%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    30
ΤΖΕΝΗ ΚΑΡΕΖΗ!!! ΤΑ ΠΙΟ ΕΚΦΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ!!!
 
rita γράφε σε παρακαλώ με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία υποδηλώνουν οτι φωνάζεις και επιπλέον είναι και κουραστικά στο διάβασμα :)
 
oκ! δεν το ειχα σκεφτει να σου πω την αληθεια! :)
 
Έλενα Ναθαναήλ, φυσικά. Η μόνη που είχε κάτι το "αλλούτερο", έναν τύπο που δε θύμιζε Ελληνίδα. "Μυρίζει ξενίλα από μακρια παιδί μου", που έλεγε κι η Κ ατερίνα Γιουλάκη...

Νομίζω ότι δεν υπήρξε αισθησιακότερο πλάσμα στην ιστορία του ελληνικού σινεμά...Η Έλενα είχε μια "μυστηριώδη" ομορφιά, που δεν αναδεικνυόταν από το πανηγυρίστικο φολκλόρ και το μιούζικαλ, όπως η Βουγιουκλάκη, η Καραγιάννη, η Λάσκαρη ίσως. Ό,τι έπαιρνε την οθόνη το έπαιρνε μόνη της, από τον "αέρα" της, πατώντας πάνω σε "δεύτερα", ομολογουμένως, σενάρια και ταινίες. Όταν φτιάξαν ταινίες ειδικά γι αυτήν, όπως π.χ. το "Εκείνο το καλοκαίρι", φάνηκε ξεκάθαρα πόσο πιο πέρα ηταν...
 
Ψηφισα Ελενα Ναθαναηλ γιατι ηταν το εκφραστικοτερο θηλυκο της εποχης εκεινης.Αν υπηρχε στο δημοψηφισμα και η Ζωζω Σαπουτζακη θα υπηρχε γερη κοντρα για το πια θα διαλεγα.Τι να λεμε τωρα ομορφες λεπτες γραμμες και μοναδικο βλεμμα.Θυμαμαι μικρος τις ταινιες που ηταν πρωταγωνιστρια και μου αρεσαν τα μακρια και ολοισια μαλλια της που ηταν μαυρα σαν καρβουνο.
 
Ψήφισα Νόρα Βαλσάμη για την γλύκα της, τα ανοικτά της χρώματα-ιδίως τα μάτια-...η εκλιπούσα Ανίτα παρά τον αισθησιασμό της είναι πολύ αδύνατη για μένα, ενώ η Λάσκαρη είχε ωραίες καμπύλες, όπως η Καραγιάννη...Στα 80ς ψηφίζω Ισμήνη Καλέση, Έφη Πίκουλα, Ελένη Φιλίνη... :cool:
 
miko είπε:
η εκλιπούσα Ανίτα παρά τον αισθησιασμό της είναι πολύ αδύνατη για μένα
Φτου, φτου, μην την ματιάσεις την κοπέλα! Η Έλενα είναι η εκλιπούσα...η άλλη από όσο γνωρίζω είναι μια χαρά. :zip:
 
Συγγνώμη, αλλά ποια είναι η Ανίτα;
 
Maddog είπε:
Φτου, φτου, μην την ματιάσεις την κοπέλα! Η Έλενα είναι η εκλιπούσα...η άλλη από όσο γνωρίζω είναι μια χαρά. :zip:
δίκιο έχεις,έγινε μπέρδεμα :( ...βλακ ή black humor...αλλά Έλενα Ναθαναήλ η μία , Ανίτα -το ξανθό μοντέλο των 90ς- Ναθαναήλ η άλλη, δεν είναι δύσκολο να μπερδευτείς...
 
Ψήφισα καθαρά εμφανισιακά και ανεπηρέαστη από προσωπικές αδυναμίες, τη Ζωή Λάσκαρη...
 
Βουγιουκλακη.... χωρις δευτερη κουβεντα!
 
Μπεττυ Λιβανου - Μιραντα Κουνελακη
 
Αφου δεν είναι στη λίστα η Ολγα Καρλάτου, βαζω τη Νορα Βαλσάμη, ηταν κουκλάκι.
 
Zoρίστηκα πολύ ανάμεσα στη Νόρα και στη Τζένη. Τελικά ψήφισα Νόρα. Δεύτερη η Τζένη και τρίτη η Έλενα για μένα.
 
Παρακαλώ στη δεύτερη ψηφοφορία για τη δεύτερη δεκάδα πιο όμορφων ηθοποιών να συμπεριληφθούν η Δώρα Σιτζάνη, η Λίλιαν Μηνιάτη και η Αλίκη Γεωργούλη (και η Καίτη Πάνου, στα νιάτα της)
 
perlastar είπε:
Zoρίστηκα πολύ ανάμεσα στη Νόρα και στη Τζένη. Τελικά ψήφισα Νόρα. Δεύτερη η Τζένη και τρίτη η Έλενα για μένα.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Από έναν " Νορικό "...
 
effraimia είπε:
Παρακαλώ στη δεύτερη ψηφοφορία για τη δεύτερη δεκάδα πιο όμορφων ηθοποιών να συμπεριληφθούν η Δώρα Σιτζάνη, η Λίλιαν Μηνιάτη και η Αλίκη Γεωργούλη (και η Καίτη Πάνου, στα νιάτα της)
Εχω ανεβασει και τη δευτερη δεκαδα με ηθοποιους που εσεις μου ειχατε ζητησει μεσα απο αυτην εδω τη δημοσκοπηση.

Εαν ποτε ετοιμασω και τριτο μερος, θα σκεφτω τις προτασεις που κανεις.
 
bambinella 100 είπε:
Εχω ανεβασει και τη δευτερη δεκαδα με ηθοποιους που εσεις μου ειχατε ζητησει μεσα απο αυτην εδω τη δημοσκοπηση.Εαν ποτε ετοιμασω και τριτο μερος, θα σκεφτω τις προτασεις που κανεις.
αν μπει τριτο μερος, ας μπει και η φιφικα του μπακαλόγατου
 
αριαδνη είπε:
αν μπει τριτο μερος, ας μπει και η φιφικα του μπακαλόγατου
Τη Νελλη Παππα λες.

Τριτο μερος.....χμ! Για να φτιαξω τριτο μερος πρεπει να δω οτι το ζητουν καμποσα μελη του φορουμ. Αλλιως δεν αξιζει τον κοπο.
 
Πίσω
Μπλουζα