[Hasbro] Φιγούρες WWF (κατς)

viking4a είπε:
Πωπωωωω, πραγματικά είσαι φοβερός, εντυπωσιάστηκα με τις γνώσεις σου στο αντικείμενο...Σ ευχαριστώ επίσης παρά πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες.. :)

Εγώ δηλαδή έδωσα 38? σύνολο, άρα....Σούπερ!!

Και να φανταστείς ότι ούτε και τα ονόματα των περισσότερων δεν ξέρω...ποιος είναι o Randy Savage (για να τον ελέγξω, έτσι απο περιέργεια)..χαχα!!! :p

Πιστεύω, δε χρειάζεται και να σου πω ότι μερικές φιγούρες είναι κατα 1cm ψηλότερες απο τις άλλες (οι ψηλότερες είναι του 1990 ενώ οι άλλες του 1991). Προσωπικά μ' αρέσουν πιο πολύ οι ψηλότερες..

Αν μπορείς να μου πεις ποιας σειράς είναι και πόσες σειρές,δηλαδή διαφορετικές φουρνιές βγήκαν... ;)
Θα προσπαθήσω να σου λύσω όσες απορίες μπορώ, λοιπόν έχουμε και λέμε :

  1. Κυκλοφόρησαν συνολικά 11 σειρές από το 1990-94: από 1-6 σε μπλε κάρτες (1990-93), η 7η σειρά σε κίτρινες (1993), η 8η σε κόκκινες (1994), η 9η σε μωβ (1994), η 10η σε σκούρο μπλε (1994) & η 11η σε πράσινο (1994). Αναλυτικά στοιχεία για την κάθε σειρά, όπως και το βιογραφικό κάθε παλαιστή μπορείς να βρείς στον παρακάτω σύνδεσμο της Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/WWF_Hasbro_action_figures Παρακάτω σου έχω και την λίστα
  2. Όσο & αν φαίνεται παράξενο όσο πιο πρόσφατη η σειρά τόσο πιο σπάνιες και ακριβές οι φιγούρες η 11η για παράδειγμα είναι πολύ σπάνια και πανάκριβη !!! Ο λόγος είναι ότι κυκλοφόρησαν για πολύ μικρό διάστημα & σε πολλές χώρες (π.χ Ελλάδα) δεν κυκλοφόρησαν καθόλου.
  3. Κυκλοφόρησαν επίσης φιγούρες αποκλειστικά μέσω του επίσημου περιοδικού οι οποίες αποστέλλονταν με ταχυδρομείο & είναι επίσης σπάνιες και πανάκριβες και είναι η 1η, η 3η, η 8η & η 9η από την τελευταία σειρά της παραπάνω λίστας.
  4. Πανάκριβη και πολύ σπάνια είναι επίσης η φιγούρα του Kamala με το μισοφέγγαρο στην κοιλιά (κάτω από τον Βίκινγκ Berzerker) η οποία κυκλοφόρησε ελάχιστα & αντικαταστάθηκε από την 2η της τελευταίας σειράς με το αστέρι στην κοιλιά.
  5. Η διαφορά στο ύψος έχει να κάνει με το μέγεθος τον αθλητών (π.χ ο Andre the Giant ήταν 2,24μ & 240 κιλά !!! ) αλλά και με λάθος εκτίμηση που είχε γίνει στην 1η έκδοση της φιγούρας (π.χ Ted Dibiase μαύρο κοστούμι σειρά 1η, Ultimate Warrior σειρά 1η) το οποίο έγινε προσπάθεια να διορθωθεί στις επόμενες σειρές.

Εσύ λοιπόν έχεις

 






WWF Hasbro Complete Checklist.jpg

image_134836.jpg

image_135046.jpg
 
viking4a είπε:
Πωπωωωω, πραγματικά είσαι φοβερός, εντυπωσιάστηκα με τις γνώσεις σου στο αντικείμενο...Σ ευχαριστώ επίσης παρά πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες.. :)

Εγώ δηλαδή έδωσα 38? σύνολο, άρα....Σούπερ!!

Και να φανταστείς ότι ούτε και τα ονόματα των περισσότερων δεν ξέρω...ποιος είναι o Randy Savage (για να τον ελέγξω, έτσι απο περιέργεια)..χαχα!!! :p

Πιστεύω, δε χρειάζεται και να σου πω ότι μερικές φιγούρες είναι κατα 1cm ψηλότερες απο τις άλλες (οι ψηλότερες είναι του 1990 ενώ οι άλλες του 1991). Προσωπικά μ' αρέσουν πιο πολύ οι ψηλότερες..

Αν μπορείς να μου πεις ποιας σειράς είναι και πόσες σειρές,δηλαδή διαφορετικές φουρνιές βγήκαν... ;)
Θα προσπαθήσω να σου λύσω όσες απορίες μπορώ, λοιπόν έχουμε και λέμε :

  1. Κυκλοφόρησαν συνολικά 11 σειρές από το 1990-94: από 1-6 σε μπλε κάρτες (1990-93), η 7η σειρά σε κίτρινες (1993), η 8η σε κόκκινες (1994), η 9η σε μωβ (1994), η 10η σε σκούρο μπλε (1994) & η 11η σε πράσινο (1994). Αναλυτικά στοιχεία για την κάθε σειρά, όπως και το βιογραφικό κάθε παλαιστή μπορείς να βρείς στον παρακάτω σύνδεσμο της Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/WWF_Hasbro_action_figures Παρακάτω σου έχω και την λίστα
  2. Όσο & αν φαίνεται παράξενο όσο πιο πρόσφατη η σειρά τόσο πιο σπάνιες και ακριβές οι φιγούρες η 11η για παράδειγμα είναι πολύ σπάνια και πανάκριβη !!! Ο λόγος είναι ότι κυκλοφόρησαν για πολύ μικρό διάστημα & σε πολλές χώρες (π.χ Ελλάδα) δεν κυκλοφόρησαν καθόλου.
  3. Κυκλοφόρησαν επίσης φιγούρες αποκλειστικά μέσω του επίσημου περιοδικού οι οποίες αποστέλλονταν με ταχυδρομείο & είναι επίσης σπάνιες και πανάκριβες και είναι η 1η, η 3η, η 8η & η 9η από την τελευταία σειρά της παραπάνω λίστας.
  4. Πανάκριβη και πολύ σπάνια είναι επίσης η φιγούρα του Kamala με το μισοφέγγαρο στην κοιλιά (κάτω από τον Βίκινγκ Berzerker) η οποία κυκλοφόρησε ελάχιστα & αντικαταστάθηκε από την 2η της τελευταίας σειράς με το αστέρι στην κοιλιά.
  5. Η διαφορά στο ύψος έχει να κάνει με το μέγεθος τον αθλητών (π.χ ο Andre the Giant ήταν 2,24μ & 240 κιλά !!! ) αλλά και με λάθος εκτίμηση που είχε γίνει στην 1η έκδοση της φιγούρας (π.χ Ted Dibiase μαύρο κοστούμι σειρά 1η, Ultimate Warrior σειρά 1η) το οποίο έγινε προσπάθεια να διορθωθεί στις επόμενες σειρές.

Εσύ λοιπόν έχεις

 




 
Καλά, οκ, με έχεις αφηςει άφωνο, με εςτειλες αδιάβαστο και πολλά αλλα τέτοια, με τα ονόματα και τις σειρές πάνω στις φωτό μου επεξεργασμένες..

Με έστειλες για βρούβες, για ραδίκια κτλ. με τρέλανες, να σαι καλά ρε φιλε!!

Είσαι απίστευτος!!! :) Ευχαριστώ..

Υ.Γ.παω να τσεκάρω ποιον Randy Savage έχω..χεχε!!

edit: Macho King λέει... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
Καλά, οκ, με έχεις αφηςει άφωνο, με εςτειλες αδιάβαστο και πολλά αλλα τέτοια, με τα ονόματα και τις σειρές πάνω στις φωτό μου επεξεργασμένες..Με έστειλες για βρούβες, για ραδίκια κτλ. με τρέλανες, να σαι καλά ρε φιλε!!

Είσαι απίστευτος!!! :) Ευχαριστώ..

Υ.Γ.παω να τσεκάρω ποιον Randy Savage έχω..χεχε!!

edit: Macho King λέει... ;)
Χαίρομαι που βοήθησα & εύχομαι να βρείς και άλλες και να εμπλουτίσεις την συλλογή σου !!!

 


Μην είμαι ο μόνος που τις μαζεύει ακόμα.


 


Ότι άλλο χρειαστείς μου λες
 

Και απο το πουθενα, μας ερχεται το παρακατω απο την MATTEL!!! :eek:

Mattel To Release WWE Action Figures in styles of the 90s WWF Hasbros

Λουτρο δια τους οφθαλμους.... :D

WWE-Retro-Hasbro-packaging-Brock-Lesnar-rear.jpg

mattel wwe .jpg

wwe_mattel_ultimatewarrior.jpg

wwe_mattel_undertaker.jpg

πηγες: toyscavenger.blogspot.gr - lylesmoviesfiles.com

Αναμενω σχολιο απο 1@DINO[/USER] .... :D



WWE Retro Style Figures from Mattel on display at San Diego Comic Con 2016







 
Ωχ με βλέπω να τρώω κόλλημα πάλι !


Θα κυκλοφορήσουν ;



Ξέρουμε;
 
Άμα κυκλοφορήσουν Γερμανία αυτά, με βλέπω να τρώω κι εγώ κόλλημα, χαχα!!
 
Mandrax-7 είπε:
Ωχ με βλέπω να τρώω κόλλημα πάλι !
Θα κυκλοφορήσουν ;



Ξέρουμε;

viking4a είπε:
Άμα κυκλοφορήσουν Γερμανία αυτά, με βλέπω να τρώω κι εγώ κόλλημα, χαχα!!

Απο το παραπανω link......

This toy line is now Available in the USA, hopefully the UK will get them soon.

.....:wink:
 
Να'μαι και 'γω... ;)

Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δε μάζευα φιγούρες, αλλά αυτές οι old school φιγούρες, έχουν το ενδιαφέρον τους! :thumbup:
 
Να δώσω ένα boost στο πολύ ωραίο θεμα, μετα απο έναν μήνα..

Χτες παρελαβα 2 φιγουριτσες, περιμένω ακομα περίπου 15 (!) αύριο η απο εβδομάδα, αναμείνατε!! IMG_0683.JPG

Mandrax7 περιμένω τιμές κτλ, ξες εσύ!! :cool:

Υ.Γ. Ωχ, μολις συνειδητοποίησα ότι έχω μια φιγούρα της τελευταίας σπάνιας σειράς..!!!

Αν μπορειτε, να μου πείτε ποια απο τις 2 φιγούρες Undertaker έχω, την σπάνια η την απλη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο ένα καλό boost, με νέα παραλαβή...

Mandrax-7, DINO, stayros, για ξεχυθείτε να σχολιάσετε λιγο, έλα λιγο!! ;)

Natural Desasters, Money Inc., The Bushwrackers, The Rockers, Steve Nash (Custom), Hulk Hogan (NWO), Ted Dibasi und Legion of Doom.

IMG_0716.JPG

Ακουω προτάσεις, ποσο λέτε να κοστίζουν κανονικά όλες αυτες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
Ακουω προτάσεις, ποσο λέτε να κοστίζουν κανονικά όλες αυτες;
Με την τυχη που σε βαραει εσενα; Δεν θα εκπλαγω αν μεις οτι τις πηρες κανα 10αρικο ολες!!!! :D :p

Καλοριζικες οπως και να εχει!!! :thumbup:
 
stayros, είπαμε, μη το ξεφτιλίσουμε κι όλας, χαχα!

Τις πηρα απο ebay 25,50€ + 4,50€ τα μεταφορικά = 30€ σύνολο..

Δια 13 φιγούρες = 2,κάτι€ η μια...Διόλου άσχημα θάρρω...
 
689107-500x375.jpg Καλησπέρες στην παρέα, ορίστε κ η δικιά μου μικρή (αλλά αγαπημένη) συλλογή!!! :)
 
Μπράβο BadLuckLuke, εύχομαι να την μεγαλώσεις σύντομα!!

Οριστε και δυο σημερινές φωτο με την πρόσφατη αγορά μου, με πιο πολλή λεπτομέρεια..

IMG_0803.JPGIMG_0804.JPG
 
...wow, στην 2η φωτό ο hogan με την μαύρη nwo εμφάνιση, ο υπερ-σπάνιος paul bearer αλλά κ ο αγαπημένος μου earthquake (rip)!!! :)
 
Ο Hulk Hogan νομιζω ειναι διαφορετικός απο τους υπόλοιπους (τα χέρια του δε λυγίζουν καθόλου και ομιλώ ειναι λιγο μεγαλύτερος απο τους άλλους)..

Αν ξέρεις τιμές τους μ.ο.κτλ, πες μου, γιατι δε μπορώ να πω ότι γνωρίζω και πολλά γι αυτούς,αν και έχω αρκετούς πλεον...
 
viking4a είπε:
stayros, είπαμε, μη το ξεφτιλίσουμε κι όλας, χαχα!
Τις πηρα απο ebay 25,50€ + 4,50€ τα μεταφορικά = 30€ σύνολο..

Δια 13 φιγούρες = 2,κάτι€ η μια...Διόλου άσχημα θάρρω...
Καλημέρα, μια χαρά τιμή τις πήρες. Όπως έχω πει και παλαιότερα η τιμή έχει να κάνει με την κατάσταση της φιγούρας & την σπανιότητα της.

viking4a είπε:
Μπράβο BadLuckLuke, εύχομαι να την μεγαλώσεις σύντομα!!Οριστε και δυο σημερινές φωτο με την πρόσφατη αγορά μου, με πιο πολλή λεπτομέρεια...

Καλημέρα και πάλι, λοιπόν έχεις 5 customised φιγούρες:

 


Τους
Legion of Doom από Series 4, είναι κόκκινο-μαύρο η κανονική στολή.


Τον
Hulk Hogan από Series 2, δεν σου δουλεύει η κίνηση (Hulkster Hug) γιατί αυτός που την έφτιαξε, πολύ πιθανόν είχε αποσυναρμολογήσει την φιγούρα και μετά την ξανακόλλησε, με αποτέλεσμα να χαλάσει τον μηχανισμό.


Τον
Million Dollar Man Ted DiBiase από Series 1, τέρμα δεξιά στην 2η φώτο.

Τον Bret Hitman Heart από Series 4, προτελευταίο δεξιά στην 2η φώτο μεταμορφωμένο σε κάποιον παλαιστή από το WWE τον οποίο δεν μπορώ να διακρίνω καλά.

 


Οι customised φιγούρες δεν έχουν αντικειμενική αξία, κάθε συλλέκτης της αξιολογεί ανάλογα το πόσο καλή δουλειά έχει γίνει, αν δουλεύουν ακόμα οι κινήσεις και αν θα την ήθελε ή όχι στην συλλογή του. Ανεβάζω πάλι την επίσημη συλλογή για να έχετε μία εικόνα.
WWF Hasbro Complete Checklist.jpg

BadLuckLuke είπε:
Καλησπέρες στην παρέα, ορίστε κ η δικιά μου μικρή (αλλά αγαπημένη) συλλογή!!! :)
Καλημέρα, καλώς ήρθες στην παρέα και εύχομαι να μεγαλώσεις την συλλογή σου !!!

viking4a είπε:
Να δώσω ένα boost στο πολύ ωραίο θεμα, μετα απο έναν μήνα..Χτες παρελαβα 2 φιγουριτσες, περιμένω ακομα περίπου 15 (!) αύριο η απο εβδομάδα, αναμείνατε!!

Mandrax7 περιμένω τιμές κτλ, ξες εσύ!! :cool:

Υ.Γ. Ωχ, μολις συνειδητοποίησα ότι έχω μια φιγούρα της τελευταίας σπάνιας σειράς..!!!

Αν μπορειτε, να μου πείτε ποια απο τις 2 φιγούρες Undertaker έχω, την σπάνια η την απλη...
Καλημέρα, προσπάθησε να διαβάσεις τι ημ/νία γράφει ο Undertaker στην πλάτη & πες μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλα βρε αγόρι μου Mandrax7, που ήσουν τόσο καιρο και σε περίμενα;;; χαχα!! ;)

Ευχαριστω και πάλι για το info, κρίμα που ειναι custom, ξενέρωσα λιγο τωρα..
 
Πίσω
Μπλουζα