[Hasbro] Sindy

Προφανώς Αναστασία μου, η giochi preziosi χρησιμοποιούσε ότι καλούπια είχε πρόχειρα.... Γι'αυτό σας λέω ότι από ένα σημείο και μετά η ιστορία της sindy καλύπτεται με ένα πέπλο μυστηρίου... Σαφώς και η δέυτερη Τάνυα με τις sindy που λέω ότι διαφέρουν από τις άλλες και γράφουν πίσω στο κεφάλι τους ceppiratti μοιάζουν σαν δύο σταγόνες νερό! Και επειδή τις είχα στο κουτί, σας παραθέτω αμέσως ότι αποδείξεις πρόλαβα να καταγράψω, γιατί ομολογώ πως έκανα την χαζομάρα και δεν τις φωτογράφησα όλες τις sindy μου πριν τις βγάλω από τα κουτιά. Βέβαια τα κουτιά τα έχω κρατημένα αλλά είναι πλέον βάααααααααθος πατάρι....

Προβολή συνημμένου 3652Προβολή συνημμένου 3653Προβολή συνημμένου 3654

Ηθελα να προσθέσω στο προηγούμενο ποστ μου τα εξής: Οι 6 sindy που παρέθεσα παραπάνω, οι δεύτερης περιόδου hasbro από το 1989 έως το 1992, έχουν τα εξής κοινά σημεία: βαρύ, στιβαρό σώμα, πόδια και χέρια που ανοίγουν, πυκνά μαλλιά και μεγάλες πατούσες, όπως τις ξέραμε από την pedigree. Μετά, όλα αυτά άλλαξαν και ξανάλλαξαν, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να ξέρεις με σιγουριά πως αγοράζοντας ένα ρούχο sindy θα κάνει και σε όλες τις sindy που έχεις!

Πέπλο μυστηρίου καλύπτει πλέον και την ξιπόλυτη πριγκίπισσά μας, μιας και μην έχοντας το κουτί της δέν ξέρουμε αν είναι μια Τάνυα ή μια Σιντι. Είναι σίγουρα όμως μια καρακουκλάρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελεια!!!!!!! Αχ τι ωραια!!! Οποτε απλα μενει το μυστηριο αν βγηκε με το ονομα Σιντυ ή με το ονομα Τανυα! Το σιγουρο ειναι οτι ειναι Ceppiratti-Giochi preziosi!

To καλουπι και το βαψιμο ειναι ιδιο! Τελικα αυτοι οι ιταλοι ειναι πολυ μαφιοζοι... :p

Εισαι φοβερη MytinyWorld μου!!! Βρηκαμε την διπλη ζωη της Σιντυ!!!
 
Σήμερα βρήκα σε ένα μαγαζί μια μαύρη sindy top model Naomi από το 1995! Εβγαλε λοιπόν η hasbro και μια σειρά με τοπ μόντελ? Η μόνο την Ναόμι??? 8)

Κρατήθηκα που λέτε παιδιά και αν και την έπιασα στα χέρια μου κατευθυνόμενη προς το ταμείο 3 φορές, τελικά την ξαναγύρισα στο ράφι. Τώρα που το σκέφτομαι, ηταν ωραία και αυτή η μαυρούλα ::) ...... Είχε 20 ευρώ όμως ρε ****το! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Πρέπει να πάω για κουκλοαποτοξίνωση, κουκλοψυχοθεραπεία, ΚΑΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ! :cry:

Αναστασία μου, αυτό το μυστήριο την κάνει την κουκλίτσα μας ακόμη πιο μοναδική! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλημερα σας πολυ ενδιαφερουσα η ιστορια της σιντυ μπραβο κοριτσια....τελικα δν ειναι μια απλη κουκλιτσα ειναι μια κουκλα με μυστικα....χιχιχιχι...
 
MytinyWorld μου δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι εδω τετοιες κουκλες εχουν εξαφανιστει προ πολλου....Πουθενα δεν τις βρισκω σε μαγαζια καινουριες σε κουτι...απορω πως υπαρχουν ακομα στην Ελλαδα! Πωπω....20 ευρω...ειναι ομως μαυρη ρε συ...μηπως να κανεις μια επενδυση;;;;; Δεν θελω να βαζω σε πειρασμο, εχεις και οικογενεια και υποχρεωσεις σοβαρες, ομως τετοιο πραγμα ουτε στο ιταλικο ιμπει δεν εχω δει. Και οι μαυρες κουκλες γενικα κανουν παντα περισσοτερο απο τις ινδοευρωπαιες. Αυτο το ξερεις. Ειναι καθαρα συλλεκτικες.

Ουτε στο μαγαζακι του τρομου που εψαξα βρηκα αλλη, εκτος απο μια τελευταια. Αφου αρχισα να ανυσηχω οτι δεν υπαρχουν πουθενα πλεον.

Εδω δεν ειμαστε ουτε μεγαλη πολη, ουτε ομως και επαρχια. Κι ομως στα μαγαζια εγω ΣιντοΤανυες ceppiratti δεν εχω δει ποτε. Η Μπαρμπι εχει μονοπωλησει τα παντα.
 
Αχ, Αναστασία μου, να'ξερες τι ξεποδάριασμα έχω φάει για να τις βρω! Δεν έχουν όλα τα μαγαζιά, εννοείται πως η sindy θεωρείται πλέον εν δυνάμει μουσειακό είδος. Αυτή τη στιγμή ξέρω δύο μαγαζιά που έχουν αρκετές, έχω βάλει στο μάτι τη μαυρούλα σε ένα τρίτο και έχω κρατημένη σε ένα τέταρτο την twist and twirl που έχει και η φραουλίτσα (από τη δεύτερη γενιά). Αυτά, άπό περίπου 50 παιχνιδάδικα που έχω επισκεφτεί το τελεταίο εξάμηνο..... Οπότε καταλαβαίνεις ότι και στην ελλάδα τείνουν να εκλείψουν και οι σίντυ γενικά, αλλά περισσότερο οι σιντοτάνιες που είναι και πιο λίγες :( .
 
H sindy hasbro 3ης γενιάς

Η ολική μεταμόρφωση της sindy το 1989 προκάλεσε "πονοκέφαλο" στην παντοδύναμη κατασκευάστρια εταιρία της αντιζήλου της barbie. Ετσι, με το σκεπτικό ότι το αγοραστικό κοινό μπορούσε να μπερδέψει τις δύο κούκλες εις βάρος της barbie, η mattel ξεκίνησε έναν μακρύ δικαστικό αγώνα κατά της hasbro.

Στο μεταξύ η κούκλα sindy άρχισε να αποκτά μια αξιοσέβαστη μερίδα από την "πίτα" της αγοράς κουκλών. Η καινούρια sindy όχι μόνο το έλεγε το τραγούδι, αλλά έκανε και τη barbie να χορεύει στο σκοπό του!

Το Δεκέμβριο του 1992, ήρθε η τελική κρίση για τις δύο κούκλες. Μεταφράζω από την wikipedia: "Η hasbro άλλαξε τη μορφή της sindy, έτσι ώστε να είναι αποδεκτή και από τις δύο πλευρές. Ως αποτέλεσμα, η mattel συμφώνησε να αποσύρει όλες τις αγωγές που αφορούν τη barbie και τη sindy σε ολόκληρο τον κόσμο. Η κάθε πλευρά αναλαμβάνει τα δικαστικά έξοδά της". Αυτό ήταν. Πάλι στο καλούπι η sindy.

Το νέο πρόσωπο του 1993 δεν εμφανίζεται στους καταλόγους του 1993, που είχαν ήδη τυπωθεί πριν καταλήξουν οι δυο εταιρίες σε συμφωνία. Αυτή τη φορά, η sindy έχει πιο τετράγωνο σαγόνι, πιο πλατιά μύτη και πιο γεμάτα χείλη. Το σώμα για αρχή παρέμεινε το ίδιο.

Η τρίτης γενιάς sindy ήταν λοιπόν αυτή!

id_surprisejeans1_face.jpg


Σιγά σιγά, η hasbro λάνσαρε τη sindy που μπορούσε να κολυμπά, να περπατά με το σκύλο το go go ή το καρότσι του super market, να χορεύει, να μιλά, να κινεί τα μάτια κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα σχετικά με τη δικαστική διαμάχη δεν τα ήξερα, ευχαριστώ mytinyworld!!! Οφείλω νσ ομολογήσω πως αυτό το πρόσωπο της Sindy είναι το αγαπημένο μου, μου φαίνεται απίστευτα γλυκό και καλοσυνάτο!! Σαν παιδί είχα την Sindy με το σκυλάκι και την Sweet Secret, που νομίζω έχει αυτό το πρόσωπο, ε? Την δεύτερη την έχω ακόμα και θα προσπαθήσω αργότερα να τη βγάλω φωτογραφία για να σας τη δείξω. :)

Edit: Έτοιμες και οι φωτογραφίες! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sindy: Naomi Campbell, Claudia Schiffer e Karen Mulder

Τι ομορφη που ειναι η αυτη η Σιντυ MytinyWorld μου! Αμαν ρε παιδι μου αυτη η Ματελ...δεν αφηνε σε χλωρο κλαρι τους αλλους!!! Παντως τετοια κουκλα με τετοιο καλουπι δεν εχω δει ποτε. Ουτε σε μαγαζι ουτε σε παζαρακι.

Βρηκα ενα ιταλικο αρθρο του 2 φεβρουαριου 1996, απο την εφημεριδα Corriere della Sera. Και σας το μεταφραζω, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!! :cry:

http://archiviostorico.corriere.it/1996/febbraio/02/Ecco_bambola_rivale_Barbie_volti_co_0_9602027008.shtml

Βερολινο. Μια αντιζηλος της Barbie, ειδωλο εκατομμυριων μικρων κοριτσιων, μια νεα κουκλα, ετοιμαζεται να την αντικαταστησει, κυκλοφορωντας σε 3 τυπους ως Naomi Campbell, Claudia Schiffer και Karen Mulder.

Η νεα κουκλα, θα ονομαστει "Sindy" και θα παρουσιαστει τον Απριλιο απο την γερμανικη εταιρεια "Hasbro", στο τελος της γερμανικης εκθεσης παιχνιδιου στην Νυρεμβεργη.

Οπως η αντιζηλος της, η Σιντυ εχει τελειες αναλογιες. Η κουκλα Naomi Campbell θα φορα μια μινι φουστα.

Η κουκλα Claudia Schiffer ενα μακρυ φουστανι με παγιετες και η Karen Mulder ενα εφαρμοστο φουστανι με φτερα.

Περιττο να σου πω MytinyWorld μου οτι στην θεση σου θα την επαιρνα την μαυρουλα!!!! :D :D:D Το ξερω οτι σε βαζω στον πειρασμο γι αυτο εβαλα και το λινκ να πας να το δεις. Για την δικη σου συλλογη!!!!

Υ.Γ. Βρηκα και φωτογραφιες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! Αυτή είναι! Αχ, Αναστασία μου μην ανάβεις φωτιές, μην ανάβεις φωτιές σου λέω! Θα με εκπαραθυρώσουν από το σπίτι μαζί με τις κούκλες μου καμιά μέρα!

Φραουλίτσα ναι, η κουκλίτσα σου αυτή μοιάζει να είναι τρίτη hasbro! Πολύ όμορφη στο καρουζέλ!
 
mytinyworld είπε:
Sindy and pedaling toddler, 1992


picture.php


Και.... επειδή ο ερασιτέχνης στις "πατάτες" φαίνεται, διορθώνω και σας ζητώ συγνώμη: η κουκλίτσα αυτή είναι τρίτης γενιάς, από το 1995, αν θυμάμαι καλά, γιατί τα κουτιά δεν είναι εύκολο να τα δω εκεί που είναι τώρα.... #) #) #)
 
Χρόνια Πολλά από την "Αγιοβασιλίτσα" Sindy!!!! :cheers:

picture.php


picture.php
 
Συνεχίστε την άψογη, πραγματικά, προσπάθειά σας. Αυτά που μας δίνετε δεν βρίσκονται πουθενά αλλού.!!!!!!!!!!!!!!!
 
Η sindy μετά το 1993

Να'σαι καλά Pooky(1) χαρά μας να μοιραζόμαστε εικόνες από παιχνίδια του παρελθόντος!

Εκτός από την sindy με το παιδάκι που είδαμε παραπάνω, θα ήθελα να σας δείξω και τρεις άλλες sindy αυτής της εποχής. Η πρώτη, η νύφη, όπως ήταν στο κουτί της, οι άλλες δύο με ρούχα barbie.

picture.php


picture.php


picture.php
 
Sindy

url


Αυτήν την υπέροχη κούκλα αγόρασα στις 24 του Δεκέμβρη του 1979 με τα λεφτά που έβγαλα από τα κάλαντα.

Δυστυχώς δεν την έχω πια... βρήκα τη φωτό της στο ίντερνετ.

Θυμάμαι τα πάντα όμως... Πώς κούμπωναν τα παπουτσάκια της, τις κινήσεις που έκανε, το πώς μύριζε...
 
Γεια σου Maverick! Η κούκλα αυτή είναι μια sindy από την εταιρία Pedigree, υπάρχει σχετικό thread! ;) Σε αυτό το thread προσπαθούμε να ανακαλύψουμε την ιστορία της κούκλας με αυτό το όνομα, από το 1987 και μετά που την έβγαζε η εταιρία Hasbro! Αν δεις λίγο παραπάνω, η μία κούκλα με την άλλη, εκτός από το όνομα δεν έχουν καμία σχέση! :)

Πάντως, αν κατάφερες το 1979 να την αγοράσεις με λεφτά από τα κάλαντα, τότε σημαίνει πως είχες βγάλει πολλάααααααααα λεφτά! Ηταν πανάκριβη τότε! :D :D
 
Σ' ευχαριστώ mytinyworld για την υπόδειξη! δεν το αντιλήφθηκα! πώς γίνεται τώρα να το πάω στη σωστή θέση;;;

Ναι όντως ήταν πανάκριβη, αλλά είπα τα κάλαντα με μελόντικα (δεν ήταν τόσο συνηθισμένο τότε) από τα χαράματα ως αργά το μεσημέρι, μέχρι που πια δεν είχα άλλο αέρα να βγάλω...
 
Ηταν δηλαδη καλαντα μουλτιμίντια Maverick!!!!!Πανεμορφη η κουκλα Σιντυ pedigree!

Καλε μας φιλε Pooky(1) αυτο το θρεντ της Σιντυ Hasbro που ξεκινησε η MytinyWorld μας ειναι το πιο δυσκολο θεμα!!!

Γιατι αυτη η κουκλα εχει την πιο πολυπλοκη ιστορια!!!

Εχει αλλαξει τελειως διαφορετικα καλουπια, και σωμα, και εταιρειες!!! Εχουμε χασει/μπλεξει και εχουμε ξαναβρει/ξεμπλεξει τα μπουτια μας εεε... τα ιχνη της, εκατο φορες!!!! Ευτυχως που η MytinyWorld ειχε κρατησει τα κουτια!!!! :)
 
Οι.... σιντοτάνυες!

Αχ Αναστασία μου, πραγματικά δύσκολη η... κουκλοϊστορία! :eek:

Είδαμε λοιπόν ότι το 1993 και μετά τη λήξη της μεγάλης δικαστικής διαμάχης mattel-hasbro, η sindy μας είχε και πάλι ένα νέο πρόσωπο, αυτό της τρίτης γενιάς hasbro.

Πρώτης γενιάς ήταν αυτή που κυκλοφόρησε μόλις δυο χρόνια, δεύτερης αυτή που "τάραξε" τη mattel και τρίτης οι τελευταίες κούκλες που είδαμε παραπάνω...

Από εκεί και μετά παιδιά, σηκώνω τα χέρια ψηλά! Από κάποια στιγμή και μετά, την κατασκευή της κούκλας ανέλαβε η εταιρία giochi preziosi. Εκεί είδαμε ότι χρησιμοποιούσε προφανώς διάφορα καλούπια, γιατί οι κούκλες μετά το 1993, εκτός από τη μορφή που είδαμε παραπάνω ως τρίτης γενιάς, είχαν και τη μορφή που η Αναστασία μας έδειξε ότι κυκλοφόρησε και ως tanya στην Ιταλία! Μαφιόζοι δεν λες τίποτα Αναστασία μου! Αυτές τις κούκλες η Αναστασία τις βάφτισε πολύ πετυχημένα σιντοτάνυες, και έτσι θα τις λέω κι εγώ για να συνεννοούμαστε μεταξύ μας καλύτερα! Το κακό μετά το 1993, είναι ότι τα κουτιά πλέον δεν γράφουν χρονολογίες, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τη χρονική συνέχεια της κούκλας.. Ακόμη και στους καταλόγους που βρίσκω ψάχνοντας στο ιντερνετ, είναι νεφελώδη τα πράγματα.

Σήμερα θα σας δείξω τις σιντοτάνυες μου!

Με τη σειρά που τις βλέπετε:

1) Sindy airlines

2) Δύο φωτεινές πριγκίπισσες (τα φορέματα φωσφορίζουν στο σκοτάδι). Μαζί τους δύο sindy pedigree petites, δηλαδή η κούκλα μας όπως είναι σήμερα σε ένα από τα δύο μεγέθη που κυκλοφορεί.

3) Sindy trendy girl, με φόρεμα όμως barbie!

picture.php


picture.php


picture.php


Δεν είναι τελείως διαφορετικές από τις άλλες?

Αυτές οι κούκλες έχουν το εξής κοινό: πίσω στο κεφάλι τους έχουν ανάγλυφα γραμμένη τη λέξη ceppiratti, που όπως μας είπε η Αναστασία μας είναι μια ιταλική εταιρία παιχνιδιών που εξαγοράστηκε από την giochi proziosi. Μπάχαλο, ε? :confused: :confused: :confused:

Σας φυλάω και μία ακόμη για έκπληξη, στο επόμενο επεισόδιο ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια ιταλίδα σιντοτάνυα!

Ωραίες οι σιντοτάνυες που είδαμε, αλλά την γνήσια ιταλική φινέτσα την έχει μόνο μία! Μια ξιπόλιτη πριγκίπισσα που κατέφθασε χριστουγεννιάτικα με την μικρή της αδερφούλα από την Ιταλία. Δεν είχε εύκολη ζωή μου είπε στα ξένα, όμως μια καλή νεράιδα την διάλεξε από το σωρό και της έπλεξε τη μοίρα της από την αρχή και τώρα, φορώντας μια δημιουργία sindy hasbro the groovy collection, ετοιμάστηκε να βγει μια βόλτα στην Αθήνα!

picture.php


picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα