[Hasbro] Sindy

Δεκαοκτώ χρόνια πριν.. Παραμονή Χριστουγέννων του 1992 πήγα με τη μαμά μου σε ένα παιχνιδάδικο και με τα χρήματα που είχα μαζέψει από τα κάλαντα πήρα μια Sindy που με είχε ξετρελάνει... Η λαχτάρα μου να πάρω αυτή την κούκλα ήταν τεράστια και η χαρά μου όταν την έπιασα στα χέρια μου απερίγραπτη... Την τοποθέτησα κάτω από το χριστουγεννιάτικό μας δέντρο τότε και την άνοιξα την επόμενη μέρα. Υπήρξε μία από τις πιο αγαπημένες μου κούκλες και ευτυχώς διασώζεται μέχρι σήμερα..

Δεκαοκτώ χρόνια μετά... Παραμονή Χριστουγέννων του 2010 η Mytinyworld μας μου χάρισε την ίδια ακριβώς Sindy... Γύρισα σπίτι και μόνο που ξανάδα την καινούργια κούκλα στο κουτί όλα αυτά τα υπέροχα συναισθήματα μου ξανάρθαν πίσω... Όσα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και να πω είναι πραγματικά λίγα!!!!!

Και... το χθες συναντά το σήμερα δίπλα στο χριστουγεννιάτικο δέντρο....

attachment.php


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι mytinyworld μου! ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ σε όλους!!!!
 
Να'σαι καλά fraoulitsa μου! #) Χαίρομαι πάρα πολύ που αυτή η κούκλα σου έφερε όμορφες αναμνήσεις! :D Τα παιχνίδια που είχαμε και παίξαμε με αυτά όταν ήμασταν παιδιά, είναι πάντα τα πιο αγαπημένα! Εύχομαι να καταφέρουμε να βρούμε και τις άλλες! ;)

Καλά Χριστούγεννα σε όλους, με υγεία και χαρά! :)
 
Χρονια Πολλα παιδια!!! Ο μικρος Χριστουλης να μας δινει υγεια,(κι ο Αγιος Βασιλης κουκλες) ολα τα αλλα γινονται!!! :flower:

Πω πω κοριτσια ειναι απιστευτες οι Sindy!!!!! Mytinyworld μου οι κουκλες αυτες ειναι μοναδικες και ηταν must για την συλλογη σου!!!! :flower: :flower: :flower:

Fraoulitsa μου αυτη η Σιντυ σταλμενη απο την ιδια την σιντοκουκλομανα MytinyWorld ειναι σαν ενα αστερι που επεσε απο τον ουρανο!!! Απλα Κουκλα!!!! :) :) :) :)
 
fraoulitsa μου με γεια σου!! Πανέμορφη και η καινούρια αλλά και η παλιά που την κράτησες σε πολύ καλή κατάσταση!! Και χαρισμένο και από την mytiny!! Τα δώρα που δίνονται με αγάπη κρατάνε για πάντα! Να τη χαίρεσαι κουκλίτσα μου!!

Χρόνια πολλά Αναστασάκι μου!!! Και σε όλο τον κουκλόκοσμο :D :D!! Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί... ;)
 
Να 'στε καλά κορίτσια μου! Χαίρομαι που σας άρεσε αυτή η τόσο ξεχωριστή κούκλα! :) :) :) Και πάλι σε ευχαριστώ Mytinyworld!!!!! :)
 
Ένα ακόμη θαύμα των Χριστουγέννων έφερε στην ''πόρτα'' μου αυτή την πανέμορφη κουκλίτσα!! Πρόκειται για μία Sindy CEPPIRATTI που στο σώμα γράφει 1994 Hasbro. Την έψαξα στον οδηγό και πρόκειται για την Fairy Hair Sindy που κυκλοφόρησε από τη Hasbro το 1996. Το ρουχαλάκι δε που φορούσε είναι της Somersaulting Sindy toy 1995.

http://www.club-sindy.com/fairyhair_box.htm

http://www.club-sindy.com/somersaulting_box.htm

To κυριότερο πρόβλημα ήταν τα μαλλιά της!! Οι χρυσές και λαμέ κλωστές είχαν γίνει ένα με τις νάιλον τρίχες και όλα μαζί ένα κουβάρι στο πάνω μέρος της κεφαλής της!! Τόσο που νόμιζα πως ήταν κουρεμένη!! Ιδού με λαμπερή τη χαίτη και ελαφρώς κυματιστή και πεντακάθαρη!!Το φουστανάκι έχει ποτίσει με μελάνι και δυστυχώς δεν έχει φύγει απλά ξεθωριάσει έπειτα από επίπονη προσπάθεια. Θα δοκιμάσω και με χλώριο για χρωματιστά μήπως γίνει κάτι!!

DSC01862.JPG
pencil.png


DSC01866.JPG

DSC01864.JPG
 
Έκκληση προς την Νικολούλη του retromaniax: αναγνωρίζετε αυτή την σίντυ?είναι της hasbro και δεν έχει booklet μέσα με χρονολογία.Στο κουτί γράφει "δωρεάν δείγμα".Την αγόρασα σήμερα από ένα μαγαζί παιχνιδιών που μεταφέρθηκε,το οποίο είχε και πολλά ρούχα skipper και sindy αρκετά παλιά...soufle τελεια η δικιά σου.Θα κοιτάξω κι εγώ στο σώμα

P2011144.jpg

P2011145.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν υπήρχαν καθόλου κατάλογοι να βγαίνουν κάθε χρόνο δωρεάν,στα καταστήματα παιχνιδιών?
 
Soufle μου, να την χαίρεσαι τη χρυσομαλλούσα! :D Πρώτη φορά βλέπω αυτό το κεφάλι με αυτό το σώμα! :eek: Τη σίντυ αυτή την έχω κι εγώ και είναι όπως του καταλόγου που μας έδειξες, με το κεφάλι της sindy και τα μαλλιά της είναι όλα χρυσά δεν έχουν καθόλου ξανθό :xm: . Πραγματικά πολύ περίεργος συνδυασμός... Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει μεταμόσχευση σώματος? Πω, πω και λέγαμε ότι έχουμε βάλει μια τάξη στην ιστορία αυτής της κούκλας...8)

Eleni_Ponaki να χαίρεσαι την καινούρια σου κούκλα! :D Αυτή η sindy είναι hasbro hellas/giochi preziosi και οι κούκλες αυτές κυκλοφόρησαν από το 1996 μέχρι το 2000 περίπου... Τα κουτιά δεν έγραφαν χρονολογία και ούτε υπήρχαν χαρακτηριστικά σε σώμα και κεφάλι. Αρχικά είχαν το κεφάλι της Τάνυα όπως η χρυσομαλλούσα που μας έδειξε η soufle μας παραπάνω, αλλά το ίδιο σώμα με αυτή που μας δείχνεις εσύ. Γι'αυτό λέω ότι μου κάνει εντύπωση... Βρήκες καθόλου χαρακτηριστικά στο σώμα ή το κεφάλι της δικής σου? :xm:

Thebest20, δεν γνωρίζω να υπήρχαν δωρεάν κατάλογοι. Υπήρχε, όπως έχω γράψει παραπάνω, ένα περιοδικό που κυκλοφορούσε επί hasbro.
 
Οχι η ταυτότητά της παραμένει άγνωστη.Πουθενά δεν αναγράφεται κάτι.Πάντως την αγόρασα πολύ φθηνά!! :)
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια!! Ξετρελάθηκα με αυτή τη Sindy!! Τι μπέρδεμα και πάλι καλή μου mytiny!! Εγώ είμαι και άσχετη γενικά με τις Sindy και είδα αυτή στον κατάλογο του 96 και είπα αυτή είναι... Επειδή τα ξανθά μαλλιά της είναι πολύ λίγα και αν αφήσω ελεύθερη και την κεντρική τούφα καλύπτονται τελείως από τα χρυσά υπέθεσα ότι γι΄αυτό δεν φαίνονταν στη φωτό.Το σώμα δεν έχει χρωματική διαφορά από το κεφάλι και δεν φαίνεται να έχει αντικατασταθεί αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη. Πάλι κουκλογρίφος μου μυρίζεται... Eleni_ponaki μια κουκλίτσα και η δική σου!! Να τη χαίρεσαι!!
 
Eleni_ponaki είπε:
Έκκληση προς την Νικολούλη του retromaniax: αναγνωρίζετε αυτή την σίντυ?είναι της hasbro και δεν έχει booklet μέσα με χρονολογία.Στο κουτί γράφει "δωρεάν δείγμα".Την αγόρασα σήμερα από ένα μαγαζί παιχνιδιών που μεταφέρθηκε,το οποίο είχε και πολλά ρούχα skipper και sindy αρκετά παλιά...soufle τελεια η δικιά σου.Θα κοιτάξω κι εγώ στο σώμαΠροβολή συνημμένου 28806

Προβολή συνημμένου 28805
μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις πληροφορίες για αυτό το μαγαζί ;

σε ευχαριστώ πολύ :flower:

Eleni_ponaki είπε:
Οχι η ταυτότητά της παραμένει άγνωστη.Πουθενά δεν αναγράφεται κάτι.Πάντως την αγόρασα πολύ φθηνά!! :)
τι τιμές περίπου έχει αυτο το μαγαζί που αναφέρεις ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρακαλώ πολύ πληροφορίες για μαγαζια και τιμές με πμ :)
 
Αρχικά να πω ότι βρήκα το παρακάτω τυχαία να αναφέρεται ως HASBRO CATALOGUE 1988-89. Αυτή την κούκλα Maxie Hasbro την ξέρει κάποιος?

http://www.dollobservers.com/group/maxie/forum/topics/hasbro-catalogue-pictures-1988?xg_source=activity

Άλλη τυχαία ανακάλυψη το παρακάτω ρωσικό Forum με Σιντο-τάνιες... Είναι 14 σελίδες αλλά έχει μερικές πανέμορφες κούκλες Tanya boxed και μη αν θέλει κάποιος να κάνει τον κόπο να τις κοιτάξει.

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=ru&tl=en&u=http%3A%2F%2Fforum.dollplanet.ru%2Fviewtopic.php%3Ff%3D67%26t%3D5201%26p%3D461115

Τέλος περνάω μία φωτό με τα δύο πανέμορφα ρετροσυνολάκια από τη σειρά Disco mixers δώρα της αγαπημένης mytiny που μου έχει λείψει πάρα πολύ και εύχομαι να την ξαναδούμε σύντομα!! Χίλια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ είναι λίγα!!!! Εδώ και η συλλογή:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11703-Sindy-by-Hasbro&p=239583&viewfull=1#post239583

Μοντέλο η Wild Hair Sindy Hasbro 1993 (έπειτα από μεταμόσχευση σώματος...) με παπουτσάκι bibi bo.

http://www.club-sindy.com/wildhair1_box.htm

DSC01969.JPG

DSC01968.JPG
 
Sindy Hasbro: Match n Set & Disney Club

Αγαπημενα μου ρετροφιλαρακια, εχω καιρο να γραψω, αλλα θα επανορθωσω! :) :flower:

Και παμε κατευθειαν στο ψητο!

Οπως μας ειχε γραψει η αγαπημενη κουκλομανα Mytinyworld, στο πρωτο ποστ αυτου του θρεντ της Sindy Hasbro, η εταιρεια Hasbro αγορασε το 1986 απο την Pedigree τα δικαιωματα της Sindy. Και ετσι η πανεμορφη βρετανικη φατσουλα της Σιντυ αλλαξε (για πρωτη φορα).

Σας ποσταρω λοιπον 2 χαριτωμενες μικρουλες με την νεα φατσα η οποια κυκλοφορησε το 1986 και το 1987. Η ξανθουλα που βλεπετε στα δεξια ονομαζοτανε Match n Set Sindy. Το δερμα της ειναι λευκο και τα μαλλια της ξανθα. Το σωμα της ειναι το Active Body, με τις αρθρωσεις.

attachment.php
attachment.php


Στα αριστερα της βλεπετε μια αλλη Σιντυ Χασμπρο με ηλιοκαμενο δερμα και μακρυα κυμματιστα μαλλια. Προκειται για την Disney Club Sindy. Το σωμα της ειναι ενας συνδυασμος μεταξυ του πρωτου σωματος pedigree, χωρις δηλαδη αρθρωσεις, στο οποιο ομως εχουν γινει καποιες σημαντικες αλλαγες στα ποδια και στον θωρακα, οπως θα σας δειξω παρακατω. Τα ρουχα που φορανε οι κουκλες δεν ειναι οριτζιναλ, αλλα επειδη ως συνηθως τις πηρα απο δευτερο χερι, τους εριξα εκει χαμω ενα κουρελι να ρθουν στα ισια τους. :D

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Kαι εδω μπορειτε να δειτε τα σωματα τους. Στα αριστερα αυτο της Disney Club Σιντυ και στα δεξια το Match 'n Set.
attachment.php


attachment.php


Οπως μπορειτε να δειτε το αριστερο σωμα, πιο ηλιοκαμενο, εχει πιο φυσικο στηθος και διακρινεται το σχημα του θωρακα, τα κοκκαλα. (φαε και συ ρε Σιντυ, πετσι και κοκκαλο εισαι!). Η λεκανη ειναι πιο φυσικη, ενω τα ποδια και τα χερια δεν λυγιζουν.

Στα δεξια το active body της match n set. Το γνωστο σωμα που η el greco χρησιμοποιησε για την bibi-bo μας.

Η Match n Set κυκλοφορησε το 1987. Και τα οριτζιναλ ρουχα της ηταν ετσι

id_matchnsetcitygirl_box.jpg


(πηγη www.club-sindy.com)

H Disney Club με τα οριτζιναλ ρουχα της ηταν καπως ετσι
attachment.php
(φωτο απο εναν πληστηριασμο στο web)

:)
 
Δριμύτερη και σοφή όπως πάντα!! Πανέμορφες και οι δύο και σε απίστευτη κατάσταση για κούκλες από δεύτερο χέρι!!! Έβαλες όμως εσύ το χρυσό σου το χεράκι και ιδού!!! Να τις χαίρεσαι κοριτσάκι μου και πάντα τέτοιες ανακαλύψεις!!! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!!!
 
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες αυτές και με γειά, με γειά. :) Καλά δεν είχα ιδέα ότι το Pedigree σώμα, χρησιμοποιήθηκε ξανά, στην Μatch Ν Set Sindy. :xm: Φάινεται ελάχιστα διαφορετικό, και η κούκλα υπέροχη. Όσο για την κοκαλλιάρα είναι και πιο σκούρα σαν αυτές τις τουρίστριες τις ηλιοκαμένες που είναι σαν πετσί και κόκκαλο με τα τατουάζ στη πλατη η στο πόδι. :precry2: χαχαχα... πλάκα κάνω ντέ.. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασία μου, πολύ όμορφες φωτογραφίες και αναλυτικές και πολύτιμες πληροφορίες! :flower: Σ'ευχαριστούμε!

Στη συνημμένη φωτογραφία βλέπετε τις δικές μου city girs. Από το 1987. Φοράνε τα αυθεντικά τους ρούχα, με εξαίρεση τις κάλτσες, τη ζώνη και τα παπούτσια της match n set.

Προβολή συνημμένου 32944

city girl.jpg
 
Να ειστε καλα παιδια μου!!! :) Ευτυχως που εχουμε την σιντοκουκλομανα MytinyWorld και μας βαζει κανα οριτζιναλ ρουχο απο την Sindy Hasbro αλλιως αμα περιμενετε απο μενα δεν θα δειτε προκοπη! :D

Παρα πολυ ομορφα τα ρουχαλακια τους!!! :flower: Ε, η κουκλα εχει αλλη χαρη αμα της βαζεις το δικο της το ρουχο, αυτο πρεπει να το παραδεχτουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα