[Hasbro] Sindy

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
89
Το 1986 ήταν η τελευταία χρονιά που η βρετανική εταιρία παιχνιδιών Pedigree κυκλοφόρησε την κούκλα Sindy.

Από το 1963 έως το 1985 η κούκλα είχε (με πολύ μικρές διαφοροποιήσεις) τη γνωστή μελαγχολική, γλυκιά μορφή που γνωρίσαμε οι πιο παλιοί από εμας. Το 1986, η pedigree άλλαξε το πρόσωπο της κούκλας και ελαφρά το σώμα, σε μια τελευταία προσπάθεια να ανταγωνιστεί τον τυφώνα με το όνομα Barbie, φτιάχνοτας μια sindy που για πρώτη φορά χαμογελά. Τη smirky sindy. Πολλοί μπερδεύονται και νομίζουν ότι αυτή είναι η πρώτη sindy hasbro, τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι.

Η εταιρία Hasbro αγόρασε τα δικαιώματα το 1986 και η πρώτη sindy από την εταιρία hasbro, εντελώς μεταμορφωμένη, κυκλοφόρησε το 1987. Η νέα, πρώτη μορφή της sindy hasbro, που κυκλοφόρησε το 1987 και το 1988, ήταν αυτή

Προβολή συνημμένου 3574

Το 1997 η hasbro κυκλοφόρησε για τελευταία φορά την κούκλα sindy. Τα δικαιώματα αγόρασε η εταιρία vivid imaginations και το 1998 μια καινούρια sindy βγήκε και πάλι στην αγορά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα! Ωραίο θέμα, μπράβο Mytinyworld. Εγώ, για να είμαι ειλικρινής, μέχρι να διαβάσω από εσάς εδώ για την Pedigree νόμιζα πως ανέκαθεν η Sindy ήταν της Hasbro. :p Η πρώτη μορφή της Sindy όπως μας τη δείχνεις είναι πράγματι στο μεταίχμιο ανάμεσα σε Pedigree και Hasbro..

Όπως σας έχω ήδη πει, σαν παιδί είχα αρκετές Sindy κ ήταν η δεύτερη πιο αγαπημένη μου κούκλα μετά την Bibi-Bo. Έχω την αίσθηση πως οι πρώτες Sindy της Hasbro κυκλοφορήσανε στην Ελλάδα στις αρχές της δεκαετίας του '90, το 1991 ή το 1992, λιγακι ετεροχρονισμένα δηλαδή. Εγώ την πρώτη μου Sindy την πήρα το 1991 το φθινόπωρο, δώρο του μπαμπά μου που είχε κερδίσει κάποιο ποσό στο λαχείο. Ήταν η Sindy Twist n Twirl, μοντέλο του 1989, που μόλις είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα τότε. Μου είχαν κάνει εντύπωση κάποιες κατασκευαστικές διαφορές που είχε με την barbie, καθώς τα χέρια της δεν ήταν λυγισμένα και τα πόδια της "ανοίγανε" όπως και της Bibi-Bo, πράγμα που εμένα προσωπικά με βόλευε πάρα πολύ στο παιχνίδι. :p

Επιφυλάσσομαι για φωτογραφίες, καθώς την κούκλα αυτή την έχω κρατήσει χωρίς τα ρούχα της, αλλά και την έχω ξαναβρεί και αγοράσει στο κουτί της το Πάσχα.

Ένα καλό site σχετικά με τις Sindy της Hasbro είναι αυτό, αν και νομίιιιιιιιιιιιιζω πως έχει μερικές ελλείψεις: http://www.club-sindy.com/hasbro_id.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να τι θα πει.... χάσμα γενεών!! #) :D Εγώ φραουλίτσα, όταν φοιτήτρια πια έβλεπα διαφημίσεις στην τηλεόραση της καινούριας κούκλας που είχε σαρώσει τα πάντα, της sindy, αναρωτιόμουν πως επιτρέψανε να κυκλοφορήσει μια νέα κούκλα με το ίδιο όνομα με την αγαπημένη μας κουκλίτσα των παιδικών μου χρόνων! Που να ήξερα για εξαγορά της από τη hasbro και αλλαγή της μορφής της!!

Το site αυτό που παρέθεσες φραουλίτσα, έχει ελλείψεις κυρίως ως προς τα μεταβατικά στάδια: δηλαδή όταν η hasbro πρωτοκυκλοφόρησε τη sindy και όταν είχε αρχίσει να παραχωρεί την άδεια σε άλλες εταιρίες, βασικά την giocchi preziosi να κατασκευάζει την κούκλα, λίγο πριν εξαγοράσει τα δικαιώματα η εταιρία vivid imaginations. Εκεί υπήρξαν και κάποιες κούκλες με καλούπια της ιταλικής εταιρίας ceppiratti που αυτό το site δεν τις έχει καθόλου. Θα σας δείξω μερικές από αυτές τις κούκλες στη συνέχεια!

Είναι γεγονός ότι στην αρχή οι κούκλες ήταν στιβαρές και καλής ποιότητας. Και τα πόδια και τα χέρια άνοιγαν και έκαναν το παιχνίδι και το ντύσιμο πιο εύκολο. Αυτό στη συνέχεια άλλαξε, οι κούκλες έγιναν πολύ κακής ποιότητας και δύσκαμπτες, με μικροσκοπικές πατούσες που κανένα παπούτσι δεν μπορούσε να σταθεί, αλλά ξανα άλλαξαν από την vivid imaginations γυρνώντας (όσον αφορά το σώμα) σχεδόν στην πρώτη μορφή της hasbro.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραιο θεμα MytinyWorld!!! Καιρος ειναι να μαθουμε και για την πονεμενη ιστορια της Sindy Hasbro. Με τον καιρο πιστευω θα συνηθισουμε και αυτην την μουριτσα και θα την αγαπησουμε! :D
 
Αναστασία, Fraoulitsa και bibibo28, σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνση να ξεκινήσω αυτό το θέμα, γιατί δεν σας κρύβω ότι αν και το σκεφτόμουν καιρό, δεν τολμούσα από φόβο ότι δεν θα δείξει κανείς ενδιαφέρον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πιστευω οτι οντως ελειπε κατι τετοιο .....πολυ ενδθαφερουσα η ιστορια της σιντι μπραβο mytinyworld
 
Sindy hasbro

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld συγχαρτήρια για το ωραίο θέμα που έφτιαξες. Είναι ιστορία και αυτή η κούκλα και μας βοηθάς να τη μάθουμε και να τη συμπαθήσουμε. Ξέρω πόσο αγαπάς αυτή την κούκλα και τώρα πια με το να εκτιμώ βαθύτατα εσένα άρχισα να τη συμπαθώ. Σε ευχαριστώ!
 
Sindy Hasbro δεν ειναι;;;;

Φετος το καλοκαιρι η μαμα μου, κυνηγημενη απο τις τυψεις που δεν μου εβρισκε τις παιδικες μου κουκλες, πηρε σβαρνα τα παζαρακια μπας και βρει καμια κουκλα.

Πηρε λοιπον ενα ματσο Μπαρμπoκλωνους που τις πουληθηκαν για οριτζιναλ.

:xm:

Μια απο τις κουκλες ητανε ξανθια με πεντε τριχες στο κεφαλι, την οποια και επιτριχωσα με μελαχροινο μαλλι. Προσεξα οτι η κατασκευη της ηταν απο σκληρο υλικο, πολυ δυνατο, οποτε υπεθεσα οτι δεν ειναι μια οτι κι οτι.

Μεσα στo αλμπουμ της MytinyWorld μας, με τις Sindy Hasbro, ειδα μια που της εμοιαζε.

Οποτε να υποθεσω οτι ειναι μια Sindy Hasbro???????

Στο κεφαλι γραφει CHINA M & C.

MytinyWorld θα μου λυσεις μεγαλη απορια!!!
 
Καλή μου Rapunjel σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Μακάρι να καταφέρω να σας κάνω όλους, αν όχι να αγαπήσετε, αλλά να δείτε με ένα άλλο μάτι αυτή την τόσο ταλαιπωρημένη από τις εταιρίες κουκλίτσα! Που γνώρισε όμως μεγάλη επιτυχία και στις δύο μορφές της!

Καλή μου Αναστασία, όχι, η κουκλίτσα σου δεν είναι sindy! Λέγεται Kary Michel, the designer's choice! Είναι μια φιλενάδα της sindy, καλή ποιοτικώς σε σύγκριση με άλλες κλώνους, που δεν έχω ψάξει και πολύ την ιστορία της. Σε μπέρδεψε γιατί είχαν πάει μαζί με τη φίλη της sindy στα ανάκτορα! :D

picture.php


Εν τω μεταξύ είμαι όλο χαρά που έμαθα επιτέλους πως να βάζω μεγάλες φωτογραφίες!!! ;)
 
Mytinyworld μου εδωσες μεγαλη απαντηση!!! Λοιπον βρηκαμε νεο κλωνο!!! Την λενε Kari Michell, the designer's choice οπως πολυ σωστα ειπες!!!!

ποσταρα φωτο που βρηκα στην γυρα!

Προς το παρον αυτα ξερω. Θα κανω μια ερευνα ντετεκτιβικη και θα επιστρεψω με περισσοτερες πληροφοριες ελπιζω!

Σε ευχαριστω πολυ!!!
 
Αναστασία μου, νομίζω ήρθε η ώρα να κάνεις κι εσύ το θεματάκι σου με τους κλώνους? Περιμένω εναγωνίως!
 
mytinyworld είπε:
Αναστασία μου, νομίζω ήρθε η ώρα να κάνεις κι εσύ το θεματάκι σου με τους κλώνους? Περιμένω εναγωνίως!
Οντως MytinyWorld μου!!! Αλλιως θα γεμισω τον κοσμο με ποστ εκτος θεματος, off topic!! :xm:

Εχουμε να δουμε πολυ κουκλα "δεν-την-ξερει-ουτε-η-μανα-της":D

Την Sindy Vivid Imaginations δεν την εχω δει ποτε!!!
 
Με τις κλώνους δεν έχει ασχοληθεί κανένας σοβαρά, απ'όσο μπορώ να καταλάβω στην ιντερνετική γύρα, οπότε αποτελεί και ιδανικό θέμα για διδακτορικό κούκλας! Νομίζω ότι με όσα κατά καιρούς μας έχεις δείξει και με ό,τι μπορούμε να βρούμε κι εμείς, θα γίνει ένα θέμα που θα ανοίγει νέους ορίζοντες!

Η vivid imaginations είναι αυτή!

picture.php


Παιδιά, σήμερα θα υπομείνετε τις μεγάλες φωτογραφίες, κάνω μεγάλη χαρά! :D :D
 
Η εξέλιξη της sindy hasbro

Για τις δύο πρώτες χρονιές, λοιπόν, η hasbro κράτησε τη βρετανική κομψότητα και την γλυκιά, αθώα όψη στην κούκλα, η οποία εξακολουθούσε να έχει γαλακτερή επιδερμίδα και συγκρατημένο χαμόγελο. Οι πωλήσεις εξακολουθούσαν να παραμένουν σε χαμηλά επίπεδα και το αμερικάνικο κοινό δεν έδειχνε να ενδιαφέρεται για την ευρωπαία βρετανίδα ανταγωνίστρια. Η barbie αναμφισβήτητα μεσουρανούσε. Ετσι, η hasbro, αποφάσισε να δώσει στη sindy μια εντελώς νέα εμφάνιση, με πιο μαυρισμένο δέρμα και μια πιο μοντέρνα γκαρνταρόμπα, αποτελούμενη από ρούχα με φωτεινά χρώματα, σε αντίθεση με τη μόδα που ακολουθούσε η προκάτοχος εταιρία pedigree. Τα ρούχα της κούκλας είναι μια σημαντική αποτύπωση της μόδας του τέλους της δεκαετίας του 1980.

superstar250.jpg


Το 1989, ήρθαν τα πάνω κάτω για την barbie και την κατασκευάστρια εταιρία της Mattel. Η hasbro προχώρησε δυναμικά σε νέα αλλαγή της κούκλας, η οποία αυτή τη φορά ήταν ολοκληρωτική. Δεν έμεινε τίποτα από τη βρετανική κομψότητα, η sindy αμερικανοποιήθηκε στο μέγιστο βαθμό. Ηλιοκαμένο δέρμα, μικρότερο κεφάλι, μικρότερη μύτη που έμοιαζε να έχει υποστεί αισθητική επέμβαση, χαμόγελο που αφήνει να φαίνεται για πρώτη φορά η λευκή οδοντοστοιχία, μεγαλύτερο στήθος, μακρύτερα και πιο αδύνατα πόδια..... Εδώ, κάποιος που δεν ξέρει, θα μπορούσε πολύ δύσκολα να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ barbie και sindy!



Βλέποντας και συγκρίνοντας τις δύο φωτογραφίες παραπάνω, από το 1988 στο 1989, καταλαβαίνουμε ότι μια δύσκολη εποχή ξεκίνησε για τη Mattel....
 
Λοιπον ειναι πολυ αιθερια υπαρξη η δευτερη ξανθουλα με τα ηλεκτρικ ρουχα!!! Εχει λιγο τα χερακια της σαν να θελει να κολυμπησει αλλα ειναι γλυκυτατη!!! :)

Η πρωτη ειναι δειλη δειλη....εχει και αυτο το μικροφωνο στο χερι...σαν να λεει "Να το πω το τραγουδι ή να μη το πω...???" Eνω η δευτερη ειναι του στυλ:" Μωρε θα το πω γιατι ειμαι και πολυ κουκλα αμα λαχει να ουμε"!!!!
 
1989: Η νέα sindy!

Πράγματι αγαπημένη μου Αναστασία, μπήκε με αέρα στο χορό η sindy το 1989 και είπε να πει το τραγούδι πιο δυναμικά!

Ολοι γνωρίζουμε ότι οι sindy pedigree, περισσότερο αυτές του 1963 αλλά και οι μεταγενέστερες που κάποιες από εμάς είμαστε τυχερές να έχουμε, είναι συλλεκτικές. Στο αγγλικό ebay γίνεται πολλές φορές σφαγή γι'αυτές. Η sindy της hasbro δεν γνώρισε τέτοιες δόξες και πολύ αμφιβάλλω αν θα γνωρίσει ποτέ. Ωστόσο, παρουσιάζουν και αυτές τα τελευταία χρόνια μια κάποια "συλλεκτική αξία" και ενδιαφέρον. Πέρα από την πρώτη πρώτη, που είναι και πολύ δύσκολο να βρει κανείς, ειδικά σε mint κατάσταση, δηλαδή καινούρια, αμέσως επόμενες σε ενδιαφέρον είναι αυτές που κυκλοφόρησαν μέχρι το 1992 (άλλη χρονιά σταθμός για τη sindy, όπως θα δούμε στη συνέχεια). Αυτές είναι οι δεύτερης γενιάς sindy hasbro, που κυκλοφόρησαν σε άσπρα/ροζ κουτιά. Θα ήθελα να σας δείξω αυτές που έχω στην προσωπική μου συλλογή από την εποχή αυτή.

Με τη σειρά που τις βλέπετε:

Sindy and pedaling toddler, 1992

Holiday Sindy, 1992

Wedding day Sindy, 1989

Dream Ballet Sindy, 1991

Beautiful Bows, 1990

Romance n' Roses, 1991

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sindy Hasbro-Ceppiratti

Mytinyworld μας εκοψες πανω στο καλυτερο γιατι μας εβαλες ολα τα μουτρακια της Sindy Hasbro και τωρα αγωνιουμε για το επομενο επεισοδιο, αυτο της Sindy απο την ιταλικη Ceppiratti που δεν υπαρχει πια γιατι αγοραστηκε το 1993 απο την Giochi Preziosi!!!!

Βρηκα μια ξυπολητη πριγκιπισσα, και της εβαλα ενα ζευγαρι απο τα παπουτσακια σου!!! :p

Ετοιμασε λοιπον την βαλιτσα της με...τα ρουχα της τρακας απο την Μπαρμπι Chic που φοραει και φευγει για Ελλαδα μπας και βρει μια καλυτερη τυχη γιατι εδω στην Ιταλια κανεις δεν την υπολογιζει!!!

Η Sindy Hasbro-Ceppiratti πιστευω αξιζει να γινει μια αγαπημενη κουκλα απο τοτε που η MytinyWorld μας την γνωρισε! Τελικα η φατσουλα της ειναι πολυ συμπαθητικη! Πρεπει να της ανεβασουμε την ακροαματικοτητα...Μακισιμο να ριξουμε κανα μπινελικι λες; :p :p:p

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποποοοοοοοοοοοοοο! Τι ομορφιές!!!!!!!! :D :DΤέτοιο μαλλί ούτε στον ύπνο της η sindy ceppiratti!! Αναστασία μου πόσο αγαπώ τις ξυπόλιτες πριγκίπισες! Εχουν μια άλλη μαγεία, μια άλλη αύρα! Τυχερές όσες βρίσκονται στο δρόμο σου... Στείλτην εδώ που δεν την θέλουν οι ιταλοί. Μη νομίζεις κι εδώ με μισό μάτι την κοιτάνε, αλλά την περιμένει μια θέση σε μαι βιτρίνα με άλλες πολλές και θα είναι πιο όμορφη και απο τις φωτεινές πριγίπισσες ceppiratti! :flower:

Οχι, Αναστασία μου, προς θεού, είμαστε που είμαστε τρεις κι ο κούκος, δεν τελείωσε με τα μουτράκια αυτά! Μη φεύγετε! :eek: Εχω πολλές ιστορίες να σας πω μέχρι να πάμε στο επόμενο επεισόδιο.... ;)
 
mytinyworld είπε:
Το 1997 η hasbro κυκλοφόρησε για τελευταία φορά την κούκλα sindy. Τα δικαιώματα αγόρασε η εταιρία vivid imaginations και το 1998 μια καινούρια sindy βγήκε και πάλι στην αγορά!

Για να είμαι πιο σωστή και ακριβής, διορθώνω: τα δικαιώματα αγόρασε και πάλι η αρχική κατασκευάστρια εταιρία Pedigree Dolls & Toys, αλλά εξ αρχής παραχώρησε την άδεια κατασκευής της κούκλας στην εταιρία Vivid Imaginations. Οπως έκανε δηλαδή η Hasbro με την Giochi Preziosi! Προφανώς η μία εταιρία έχει το διοικητικό/εμπορικό/ιδιοκτησιακό κομμάτι και η άλλη είναι η κατασκευάστρια.

 
Sindy o Tanya????? ceppiratti

Λοιπον...MytinyWorld μου μού φαινεται οτι με τις ceppiratti εχω πει πολλες κοτσανες και εχω μπερδευτει με τις Sindy...εκανα ενα γυρω στο ιταλικο ιμπει και βρηκα την φωτογραφια που βλεπεις...μια Τανυα Ceppiratti:cry:. Σαν την ξυπολητη πριγκηπισσα που ποσταρα πριν με την τσαντα.

Ειχαμε δει ομως οτι η Τανυα εχει αλλη μουρη!!! Εΐναι η τριτη διαφορετικη Τανυα που εχουν βγαλει οι Ιταλοι!!! Καλα αυτην την δουλεια κανουνε??? Aλλη το 70 αλλη το 80 αλλη το 90 και αλλη τωρα;;;;;; Εχουν αλλαξει 4 φορες την κουκλα; :eek: o_Oo_O

Ποσταρω ολες τις Τανυες της Ceppiratti, που μετα εγιναν Giochi preziosi.

Η πρωτη ειναι του 80, η δευτερη μαλλον του 80, η τριτη του 70 και η τεταρτη ειναι αυτη που κυκλοφορει τωρα!!!

MytinyWorld μου, εσυ αυτες που εχεις, την αεροσυνοδο κτλ και που μοιαζουν με αυτην που σου στελνω και με την δευτερη που ποσταρω την ειχες σε κουτι που ελεγε Sindy? Γιατι δεν ειναι Sindy συμφωνα με τις ιταλικες πηγες μου!!! Ριξε φως στην υποθεση!!!8)8)8)8)

Η τελευταια ειναι η Τανυα με την συσκευασια της, την βαζω και αυτην για να δικαιολογησω την πρωτη που ποσταρα, επιβεβαιωνοντας οτι ειναι μια Τανυα του 80

tanyamontecarlo.jpg

tania-colori-mondo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα