[Hasbro] Subbuteo

Σε περιμενουμε Βολο για ματσακι και τσιπουρακι!! Και ρετρο κουβεντουλα. Α και κανενα swos ματσακι δεν θα εβλαπτε!
 
Ευχαριστώ για την πρόσκληση φίλε θα το έχω στα υπ όψην! :thumbup:
 
portarinos78 είπε:
Α ρε Akmakas!! Με προκαλεις να πιασω καμερα και να τραβαω φωτογραφιες μεχρι αυριο αλλα τελος παντων συντομα θα ανεβασω μερικες συνοπτικες της συλλογης μου. Οφειλω να πω οτι κι εγω επεσα θυμα μαμας και ανιψιου ο οποιος στην ευαισθητη ηλικια των 4 δεν μπορουσε να καταλαβει τι εχει στα χερια του και την ειδε Γκιουλιβερ με τις μικρες φιγουρες του subbuteo οποτε ενα κουτι γεματο αγνοειται εδω και χρονια. Ο,τι απεκτησα προερχεται απο ανελεητο κυνηγι στο e-bay αλλα και απο δωρεες φιλων τα τελευταια 4-5 χρονια. Λιγη υπομονη και μεσα στην εβδομαδα θα ανεβασω φωτο απο ολα οσα εχω και απο ενα κομματι subbuteo που θα εκτιμηθει ιδιαιτερως εδω μεσα για τη ρετρο αξια του και οι περισσοτεροι το αγνοουν....
Με έφτιαξες πορταρινέ...περιμένω φώτο!!!!!!Επίσης οι συλλεκτικές ομάδες πως μετρούν και πόσο κοστίζουν?
 
Οι φωτο ετοιμαζονται καθως επισης κι ενα μινι site. Οσον αφορα τη συλλεκτικη αξια κι εκτιμηση των ομαδων αυτη ποικιλλει αναλογα με το χρονο παραγωγης, τη σειρα παραγωγης και τον "τοπικο" χαρακτηρα των ομαδων. Π.χ πολλες ομαδες σε ολο το κοσμο εχουν κοινα χρωματα αλλα αυτο που μετραει ειναι τι γραφει το αυθεντικο κουτι και η ετικετα. Χαρακτηριστικη η περιπτωση της Δοξας Δραμας της οποιας τα χρωματα συμπιπτουν με απειρες αλλες ομαδες αλλα η συσκευασια με το ονομα της ελληνικης ομαδας μπορει να "πιασει" 20 με 30 ευρω.

Παντως σε γενικες γραμμες μη περιμενει κανεις υψηλες αξιες για ομαδες lightweight του 1980 (πρασινο κουτι με παραθυρακι, καινουριες machine printed φιγουρες, οπως οι δικες σου στη φωτογραφια). Λιγα νουμερα μπορουν να χαρακτηριστουν συλλεκτικα.

Το εχω ξαναδωσει αλλα μια καλη αρχη για υπενθυμιση ειναι αυτη η on-line εγκυκλοπαιδεια http://www.peter-upton.co.uk/sub1.htm

Επισης αναζητειστε το βιβλιαρακι Flick to kick http://www.amazon.co.uk/Flick-Kick-Illustrated-History-Subbuteo/dp/0752860836

για αψογο φωτογραφικο υλικο και ενημερωτικα κειμενακια. Μικρο αλλα περιεκτικο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εάν ενδιαφέρεστε, να σας δώσω διεύθυνση στην Αθήνα, που διοργανώνονται τουρνουά Subuteo.
 
Οσο για τις ομαδες σου akmakas θα μπορουσαν να θεωρηθουν μεσης αξιας αφου το μοναδικο στοιχειο που τις κανει να ξεχωριζει ειναι το white netted box το οποιο οπως λεγεται παραγοταν μονο στην Ελλαδα κατα την περιοδο 1983-1987 περιπου. Κατα τ'αλλα βλεπω ξεκολλημενες ετικετες κουτιων, γραμμενες θηκες και φιγουρες που λειπουν. Οπως και να εχει για τον καθενα η αξια που μετραει παραπανω ειναι αυτη των αναμνησεων και των συγκινησεων και οχι των ευρω.:rolleyes:

Captain Kal είπε:
Εάν ενδιαφέρεστε, να σας δώσω διεύθυνση στην Αθήνα, που διοργανώνονται τουρνουά Subuteo.
εννοεις το κλειστο της Ηλιουπολης οπου διοργανωνονται τα τουρνουα του ΠΟΕΠ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
portarinos78 είπε:
Οσο για τις ομαδες σου akmakas θα μπορουσαν να θεωρηθουν μεσης αξιας αφου το μοναδικο στοιχειο που τις κανει να ξεχωριζει ειναι το white netted box το οποιο οπως λεγεται παραγοταν μονο στην Ελλαδα κατα την περιοδο 1983-1987 περιπου. Κατα τ'αλλα βλεπω ξεκολλημενες ετικετες κουτιων, γραμμενες θηκες και φιγουρες που λειπουν. Οπως και να εχει για τον καθενα η αξια που μετραει παραπανω ειναι αυτη των αναμνησεων και των συγκινησεων και οχι των ευρω.:rolleyes:
Τυπικά το ρώτησα πορταρινε..Δεν είχα σκοπό να τα δώσω πουθενά ακόμα και αν κόστιζαν πολλά λεφτά.... :) Απλά μιας και είμαι συλλέκτης υπολογιστών με ενδιέφερε να ξέρω πως ξεχωρίζουν τη συλλεκτική ομάδα με την μη...Ακόμη μια ερώτηση φίλε μου..Τέτοιες ομάδες 3D πουλιούνται ακόμα καινούριες η δεν υπάρχουν πια?
 
miko63 είπε:
Δες στη σελιδα www.poep.gr στο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ. Εκει υπαρχουν οι πληροφοριες για τα εν Ελλαδι τουρνουα. Απλα μια προειδοποιηση. Το παιχνιδι σε αυτα τα τουρνουα διεξαγονται μακρια απο τα ρετρο προτυπα με πειραγμενες, επαγγελματικες βασεις και φρεσκους κανονισμους. Οποιος ειναι Αθηνα παντως δεν χανει τιποτα να επισκεφτει ενα απο τα τουρνουα στην Ηλιουπολη. Και το "νεο" subbuteo εχει δυνατες συγκινησεις.

akmakas είπε:
Τέτοιες ομάδες 3D πουλιούνται ακόμα καινούριες η δεν υπάρχουν πια?
Μακαρι αλλα οχι, τουλαχιστον απο την επισημη εταιρεια που εκμεταλλευεται το subbuteo και δεν ειναι αλλη απο τη Hasbro. Ευτυχως για τους λατρεις υπαρχουν υποκαταστατα που μαλιστα ειναι καλυτερης ποιοτητας και λεπτομερειας. Σχετικα με καινουριο υλικο αλλα οχι με το brand subbuteo κοιτα

www.stefancorda.co.uk/

http://www.thatsmagnificent.com/index.php?pid=10

Η τελευταια σειρα που βγηκε με την κλασσικη μορφη ηταν απο τον Ιταλο συνεργατη της Hasbro, Parodi αλλα μαλλον προκειται για σχετικα προχειρη παραγωγη με ομαδες βαμμενες στο χερι απο κακοπληρωμενους κινεζους τη διετια 2002-2004 (http://www.peter-upton.co.uk/parodi3.htm). Παρολα αυτα παντως αξιζει μια ματια ειδικα στις ομαδες της σεζον 2003-2004 οπου ειχαμε καποια καλα κομματια. Ουσιαστικα η τελευταια εμπορικη πραξη του subbuteo οπως το ξεραμε παιχτηκε τη σεζον 2002-2003 απο την ιδια τη Hasbro με την εξαιρετικη σειρα ολων των ομαδων της Premiership και 3 καταπληκτικα boxset εκ των οποιων το ενα ηταν της Manchester United

Παντως για να μην αδικησουμε ολοκληρωτικα τη Hasbro, οι σειρες που εβγαλε απο το 1995 μεχρι και το 2003 ηταν πραγματικα καλες και με αρκετα καλοτυπωμενες λεπτομερειες και σπονσορες. http://www.peter-upton.co.uk/sub24.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εννοεις το κλειστο της Ηλιουπολης οπου διοργανωνονται τα τουρνουα του ΠΟΕΠ?
Όχι στο Χαϊδάρι είναι. Ένας φίλος που έχει μαγαζί για κονσόλες και Η/Υ, κόλλησε με το Subbuteo. :D :biglaugh:
 
Subbuteo...Η αγαπημένη μου παιδική ενασχόληση (μαζί με τον 6128+).

Είχα μαζέψει περίπου 15 ομάδες ( Ολυμπιακούς για να φτιάχνω 16αδα, ΠΑΟ με την άσπρη εμφάνιση και πράσινο σορτσάκι, πενιαρόλ για ΑΕΚ κλπ.)

Μάλιστα, επειδή όταν το πρωτοαγόρασα-καπου στα 89- δεν υπήρχε σε κουτί, τα πήρα όλα ως ανταλλακτικά, δλδ ξεχωριστά τσόχα, 2 ομάδες (Γιουβέντους, Γερμανία), τα τριγωνικά τέρματα με άσπρο δίκτυ, μπάλες κλπ.

Μετά περάσαν αρκετά πράγματα από τα χέρια μου. Τα κίτρινα τετραγωνικά τέρματα, αλα ΟΑΚΑ, τα τέρματα με τα δίκτυα του μουντιάλ της Ιταλίας το 90, πίνακας του σκορ, κύπελλο, τερματοφύλακες με ελατήριο, διαφόρων ειδών μπάλες κλπ....

Μάλιστα είχα και μια τσόχα που δεν ήταν η κλασσική πράσινη, αλλά λίιγο πιο μικρή και πιο λαχανί, που είχε το καλό ότι δεν τσαλακωνόταν εύκολα....

Κάπου πρέπει να είναι όλα αυτά...για να αρχίσω να ψάχνω.... ;)
 
Captain Kal είπε:
Όχι στο Χαϊδάρι είναι. Ένας φίλος που έχει μαγαζί για κονσόλες και Η/Υ, κόλλησε με το Subbuteo. :D :biglaugh:
Στο Χαιδαρι πρεπει να εννοεις το κλαμπ που εφτιαξαν με όνομα Highlanders και πραγματικα τα παιδια που το απαρτιζουν το εχουν δει με καλο ματι και πρεπει να περναν πολυ καλα. Οποιος ειναι κοντα καλο ειναι να παει μια βολτιτσα. Ακουγονται δραστηριοι.

Το υποσχεθηκα πριν πολυ καιρο και δεν το τηρησα. Για να μην αισθανομαι αλλο τοσο ασχημα :rolleyes: κανω upload μερικες φωτο με subbuteo υλικο απο τη συλλογη μου. Απο τοτε που τραβηχτηκαν οι φωτο βεβαια πολλα εχουν αλλαξει τοσο στη σοφιτα οσο και στη συλλογη μου προς το καλυτερο αλλα δεν πειραζει, θα επανελθω.

DSC00067.jpg


Μια πανοραμικη ενος μερους απο τις μονές ομαδες που εχω στη συλλογη μου.

DSC00063.jpg


DSC00059.jpg


Ενα απο τα "κομματια" για τα οποιαμπορω να καυχιεμαι ανετα :biglaugh::biglaugh:. Sport Billy + Subbuteo = Περιορισμενης κοπης box set για το Espana 82. Αν και unboxed ειναι mint και γι'αυτο ξαλαφρωσα τη τσεπη μου απο 80 ευρω (και λιγα ηταν)

DSC00054.jpg


Η λευκη κουτα ειναι γεματη με τα διπλα μου κομματια :D

DSC00068.jpg


Το ειδικα διαμορφωμενο τραπεζι στο οποιο μεγαλουργω αλλα οχι με classic subbuteo ομαδες. Η τσοχα ειναι μια Astropitch και τα τερματα ειναι μεταλλικα Astrobase (εξ'Ιταλιας) και οχι τα παλια πλαστικα

Αυτα για αρχη. Οι επομενες φωτο θα ειναι σαφως καλυτερες.

DSC00068.jpg

DSC00067.jpg

DSC00063.jpg

DSC00059.jpg

DSC00054.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Χαιδαρι πρεπει να εννοεις το κλαμπ που εφτιαξαν με όνομα Highlanders και πραγματικα τα παιδια που το απαρτιζουν το εχουν δει με καλο ματι και πρεπει να περναν πολυ καλα. Οποιος ειναι κοντα καλο ειναι να παει μια βολτιτσα. Ακουγονται δραστηριοι.
Ναί αυτό είναι. Όχι απλώς παιρνάνε καλά, αλλά όταν πήγαινα στο μαγαζί έβρισκα ότι ήθελα μόνος μου, γιατί δεν μπορούσα να ξεκολλήσω τον Στέλλιο τον ιδιοκτήτη, από το γήπεδο.:biglaugh::biglaugh: Τώρα το μεγάλωσε πολύ το μαγαζί. Έχει περίπου δέκα γήπεδα.
 
portarinos εγραψες!!!και μονο που αναμεσα στις ομαδες βλεπω την (κορυφαια για μενα) EVERTON...

Εγω ειχα μονο 2 ομαδες...Ρεαλ Μαδριτηςκαι Ατλετικο Μπιλμπαο...σημερα διασωζεται μονο η τσοχα...(τσαλακωμενη και αυτη)

sub2nz0.jpg


Επισης βρηκα αυτο σε ενα Σουπερ Μικυ του 1993...

sub1mf1.jpg


υγ.για ομαδες και σχετικα κατεβαιναμε με φιλους στο MINION...

miniontn7.jpg
 
Παιδια θα χρειαστω τη βοηθεια σας. Επειδη προσπαθω να συγκεντρωσω οσο το δυνατον περισσοτερο έντυπο υλικο απο περιοδικα του '80 σχετικα με το subbuteo, θα παρακαλουσα οποιον εχει κατι σχετικο να το σκαναριζε και να μου το εστελνε σε καποιο email. Συνηθως οι διαφημισεις ηταν μονοσελιδες σε περιοδικα οπως το ΜΠΛΕΚ, ΠΟΠΑΥ, ΑΓΟΡΙ, ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ οποτε πιστευω οτι αρκετοι απο εδω μεσα θα μπορουσαν να συνδραμουν σ'αυτο το μικρο μου προτζεκτ χωρις πολυ κοπο. Μ'ενδιαφερουν φωτο, διαφημισεις, αφιερωματα στα τοτε πρωταθληματα κλπ.
 
Κανενας δεν εχει κατι να σκαναρει απο εντυπα του '80 σχετικα με subbuteo. Μακαρι να ειχα τα ΜΠΛΕΚ και τα ΜΙΚΥ που βλακωδως πεταξε η μανα μου. Τεσπα. Αν μπορει καποιος εστω και μιση σελιδα μου κανει για το προτζεκτ μου. Θα αποκαλυψω λεπτομερειες σχετικα.....αλλα προς το παρον :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:
 
Portarinos_78, πολύ ωραίο το τραπεζάκι, με τα προστατευτικά, για να μη βγαίνει η μπάλα. Είχα σουμπούτο, αλλά οι συμφοιτητές μου δεν έδειξαν ενδιαφέρον και πετάχτηκε στη Θεσσάλονίκη κατα την επιστροφή στην Αθήνα όταν τέλειωσα. Οι δικοί μου δεν ήθελαν <<σαβούρα>>... Τί τους λες τώρα... Εντάξει είχαν βέβαια και ένα δίκιο πού να το βάλουμε.
 
είχα και εγώ παιδιά 3 ομάδες και έχω παίξει αρκετά.

είχα την Σαντος, την Αργεντινή και νομίζω την Γερμανία, τσόχα μπάλλες τέρματα και διάφορα άλλα αξεσουάρ. Θα έλεγα ότι όλη η γειτονιά μου είχε κόλλημα με subbuteo. ο Amigos θα θυμάται :)

ωραία φάση και ωραίο παιχνίδι. νομίζω ότι και σήμερα αν τύχαινε θα έπαιζα, η θα καθόμουν να παρακολουθήσω. μου άρεσε.
 
Πίσω
Μπλουζα