[Hasbro] Subbuteo

Πρώτη αγωνιστική Subbuteo - GRM

subbuteoqu3.jpg


Καλώ τα μέλη του GRM να παίξουμε κανά ματσάκι subbuteo. Υπάρχει χώρος, υπάρχει το βασικο υλικό (της εικόνας) βάλτε τις συμμετοχές σας! Θα είναι 5ώρο το πολύ μέρα Σάββατο. Φυσικά όποιος έχει πραγματάκια όπως ομάδες κάγκελα και θέλει να φέρει ακόμα καλύτερα. Λοιπόν τι λέτε θα έχουμε αγωνιστική;
 
Παιδια καλα τα αυτοσχεδια τουρνουα για αναβιωση της πλακας αλλα να ξερετε οτι υπαρχει μια πολυ δραστηρια ομαδα ανθρωπων που διοργανωνει ημι-επισημα τουρνουα με συμμετοχες απο 50 - 100 ατομα ανα τακτα διαστηματα. Το προηγουμενο ΣΚ για παραδειγμα διοργανωθηκε κατι αναλογο στο Ξενοδοχειο President και παρα τη κακοκαιρια συμμετειχαν 50 ατομα! Για οποιον γουσταρει τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα και θα χαρουν να σας δου εκει. Εγω δυστυχως δε μπορω να ειμαι Αθηνα συχνα (μελλοντικος μπαμπας γαρ εχω αρχισει να εχω υποχρεωσεις:biglaugh:) αλλα απ'οσο ξερω ειναι απιστευο το κλιμα σ'αυτα τα τουρνουα και υπαρχουν 3 κατηγοριες δυναμικοτητας για ολα τα γουστα.

Δειτε εδω σχετικα:

http://www.pseaep.gr

http://www.subbuteo.gr/
 
καλησπερα παιδια.καλως σας βρηκα.ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος portarinos.στο president στις 17/2 παρολο τον χιονια μαζευτηκαμε 50 ατομα για το τουρνουα που γινεται μια φορα το μηνα.το παιχνιδι ξαναζωντανευει.παιδια σας καλω να μπειτε στο site http://www.subbuteo.gr

και εκει θα τα μαθετε και θα τα δειτε ολα.
 
PORTARINE78 σε περιμενουμε στο επομενο τουρνουα στο President ( μαλλον στις 16 Μαρτη ) οπου αναμενετε απιστευτη κοσμοσυροη !!!Οσο για σενα filer30 στρωσου στην προπονηση γιατι η Γ κατηγορια προβλεπετε να ειναι πολυ σκληρη !!!Να σας δειξω και ενα απο τα σετ Subbuteo που εχω... CLUB EDITION TOY 1974 !!!
 
Νικο καλωηρθες καταρχην στην παρεα μας.παιδια εισαστε ολοι προσκεκλημενοι στο επομενο τουρνουα.θα περασετε ωραια.
 
filer και nss πραγματικα ξερω την ωραια κατασταση που επικρατει στο subbuteo ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ στην Ελλαδα. Η κατασταση με τα ατομα που ασχολουνται τωρα ειναι σαφως καλυτερη απο το παρελθον αφου τουλαχιστον το παιχνιδι εχει ανοιξει σε ευρυτερο κοινο σε συγκριση με το κλειστο κλαμπ των 30-40 που ηταν παλιοτερα. Και στο Βολο ειμαστε αρκετοι, εχουμε στησει μια ωραια αιθουσα σε κεντρικο σημειο της πολης και μαλιστα με 2 πληρη τραπεζακια και συναντιομαστε συστηματικα καθε Σαββατο απογευμα. Στο τουρνουα δε θα κατεβω σιγουρα γιατι μπορει στις 16/3 να εχω και γεννητουρια (απο μερα σε μερα ειμαστε) αλλα θα προσπαθησω να ειμαι στο Πρωταθλημα Ελλαδος στις 20/4 νομιζω. Οσοι ειστε Αθηνα παντως χανετε το ωραιο κλιμα αν δε πηγαινετε στα τουρνουα. Εστω και για να δειτε τι γινεται αξιζει το κοπο και θα παθετε πλακα και με το artwork των συγχρονων ομαδων table soccer οπως ειναι πιο σωστο να το αποκαλουμε πλεον. :) Η απορια μου, την οποια εχω θεσει και στα παιδια του συλλογου, ειναι γιατι δεν υπαρχει δυνατη κοινοτητα και στη Θεσσαλονικη. Ισως καποιοι φιλοι απο Θεσ/νικη να μας ριξουν λιγο φως. Ειναι παντως κριμα γιατι κι εκει υπηρχε ανεκαθεν κοσμος που επαιζε και θα μπορουσαμε να κανουμε ενα ωραιο πρωταθλημα Β. Ελλάδας (Λαρισα, Βολος, Θεσ/νικη και οσοι αλλοι ακολουθουσαν)
 
Παιδιά περιμένουμε μια υπενθύμιση για το επόμενο τουρνουά στο President, έστω για να δούμε ....
 
Μπειτε σε ενα απο τα παραπανω site, κατα προτιμηση του ΠΣΕΑΕΠ και παρτε μια ιδεα για καποια πραγματακια απο τωρα κι εμεις παλι θα εχουμε το νου μας για το ερχομενο τουρνουα :)
 
παιδια καλησπερα .το επομενο τουρνουα ειναι την Κυριακη 16 Μαρτιου στο ξενοδοχειο president.ωρα προσελευσης το αργοτερο 9.30 το πρωι.για περισσοτερες πληροφοριες στο site http://www.subbuteo.gr

σας περιμενουμε ολους εκει πρωτα για γνωριμια με το νεο subbuteo και οποιος θελει μπορει να παιξει κιολας.μην στεναχωριεσται αν δεν εχετε τον καταλληλο εξοπλισμο.εκει υπαρχουν ατομα που θας εξυπηρετησουν με μεγαλη

χαρα.ολοι subbuteo.!!!!!!!!!!!!
 
Τελικα πρεπει να ειμαι ο μονος στο GRM που δεν ειχε subbuteo οταν ηταν μικρος! Ειχαν μερικα παιδια στην γειτονια, αλλα δεν αφηναν κανεναν αλλον να παιξει. Και αν θυμαμαι ηταν αρκετα ακριβα τοτε. Παρηγορια μου ηταν εκεινα τα κλασικα ελληνικης πατεντας πλαστικα ποδοσφαιρακια που ειχαν μπλε και κοκκινους παιχτες με ελατηριο στην βαση και τον τερματοφυλακα που πηγαινε δεξια αριστερα!

Μου προκαλει παντως ενδιαφερον το ποσο οργανωμενοι εισαστε και το πως διατηρειτε αμειωτο το παθος σας για αυτο το παιχνιδι. Μου φαινεται πρεπει να παρω και εγω κανενα σετακι, εστω και με καθυστερηση 20αετιας!

..
 
Οσοι ειστε απο Αθηνα, μη ξεχασετε οτι αυριο στο President υπαρχει τουρνουα subbuteo απο τις 9:30 π.μ. και μετα. Θα ειναι ακομη μια καλη διοργανωση κι ευκαιρια για πολλους να θυμηθουν τα παλια και να γνωρισουν και τα καινουρια δεδομενα στο επιτραπεζιο ποδοσφαιρο.
 
Ψιλοσχετικό-άσχετο με το thread...

Πριν λίγο καιρό προσπαθούσα να βρω κάποια ικανοποιητική υλοποίηση του Subbuteo σε video game. Πέρα λοιπόν από το κλασικό "Subbuteo" της Goliath Games (1990) και το συμπαθητικό μεν, ερασιτεχνικό δε "Virtua Subbuteo", βρήκα μια ακόμα υλοποίηση, την οποία προσωπικά την θεωρώ ως ό,τι πιο κοντινό στο αυθεντικό παιχνίδι:

Ονομάζεται "Superbuteo" κι έχει δυστυχώς ένα μεγάλο κι ένα μικρό μειονέκτημα: Το μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι παίζεται αποκλειστικά online και το λιγότερο σημαντικό, ότι η σελίδα που το φιλοξενεί είναι στην ισπανική γλώσσα. Το τελευταίο βέβαια ξεπερνιέται εύκολα, αφού τις βασικές επιλογές μπορεί να τις καταλάβει και κάποιος που δεν γνωρίζει τη γλώσσα...

Ναι, το ξέρω ότι είναι κατάντια να ψάχνω να βρω τρόπους να παίξω Subbuteo μέσω υπολογιστή, αλλά κάτι οι υποχρεώσεις, κάτι ότι δεν είναι εύκλο και να βρω άτομα, ε με ανάγκασαν... :xm:

Πάντως, πριν 2-3 χρόνια που ξαναέπαιξα Subbuteo με κάτι συμφοιτητές μου μετά από πάνω από καμιά δεκαετία, συνειδητοποίησα 2 πράγματα:

  • Κάθε άτομο/παρέα είχε ξεχωριστές παραλλαγές των βασικών κανόνων και...
  • ...Είχαμε ξεχάσει όλοι εντελώς τους βασικούς κανόνες!!!#)8)
 
Για οσους ενδιαφερονται,

Κυριακη 20/4, προσελευση 09:00 π.μ., Ξενοδοχειο President.




Λεγεται οτι θα ειναι το μεγαλυτερο απο πλευρας προσελευσης τουρνουα για τη φετινη σεζον (ακουγεται για 80+). Εγω παντως θα κατεβω απο Βολο. Οποιος θελει συμμετεχει ετσι απλα και το ευχαριστιεται. Ειναι απιστευτα ενδιαφερον ακομη και για οσους θελουν απλα να παρακολουθησουν.
 
Ακομα μαζευω

Αν θες παμε παρεα στο event μια και εγω θα ηθελα να το δω απο κοντα, και κανενα φιλικο αμα θες δεν με χαλαει...
 
Κανενα προβλημα. Εγω βεβαια ερχομαι απο Βολο οπως λεω και παραπανω. Αν θελεις στειλε ΠΜ και συννενοουμαστε. Οσο για το φιλικο, επισης κανενα προβλημα αλλα ξαναλεω οτι εγω ειμαι Βολο. Αν θελεις ελα μια βολτα στην αιθουσα που εχουμε με το τοπικο μας κλαμπ "Αργοναυτες". Παραπανω info στο http://www.freewebs.com/volosubbuteo
 
παιδες καλησπερα.πιστευω να περασατε καλα στις διακοπες σας.μπαινοντας ο Σεπτεμβριος αρχιζουνε και οι επισημες διοργανωσεις subbuteo.εμεις ειμαστε μια παρεα φιλων που ξανασχολουμαστε με το χομπι μας.το κλαμπ μας ειναι οι Μυρμιδονες και η προσωρινη εδρα μας στο Ν.Ψυχικο.Οποιος θελει μπορει να επισκεφτει και το site μας.

http://www.freewebs.com/panagios/index.htm.Επισης οποιος θελει μπορει να επικοινωνησει μαζι μου για περισσοτερες πληροφοριες.

φιλικα.

Σταυρος
 
εχω το subbuteo σε αριστη κατασταση, φυλαγμένο με τα υπολοιπα επιτραπέζια στο πατάρι...
 
Παίζει κανείς subbuteo στην Θεσσαλονίκη ; Αν ναι, ας επικοινωνήσει μαζί μου στο 6944876350 ! γαλάζιος αετός
 
Έχω και εγώ πολύ θέμα, αξεσουαρ, γύρω στις 40 ομάδες, οι περισσότερες still sealed και άθικτες.

Πρωτόπαιξα subbuteo στο πάτωμα, αργότερα πάνω σε τραπέζι, πριν από τρεις δεκαετίες.

(Btw, portarinos78, respect:

Kάτσε-καλά τραπεζάρα!!)

Έχω να θυμάμαι απίστευτες καταστάσεις.

Δυναμιτάκια πάνω στο φράκτη και εκρήξεις κατά την έξοδο της ομάδας μου.

(Αντε βρες τώρα, φράκτη με κάγκελα).

Χιονισμένο (με σπρέι της εποχής) γήπεδο για να αξιοποιηθούν οι tango κόκκινες μπάλες.

(Αθώο) ξύλο, φωνές, πανηγυρισμοί, κόρνες, κόλαση!

Πάνω από μια τσόχα.

Τώρα ψάχνω για μια brand new astropitch.

Το e-bay να ναι καλά.

Κι ας έχω να παίξω πάνω από 7-8, μπορεί και παραπάνω χρόνια.

Kι ούτε γνωρίζω το πότε θα ξαναστρωθώ.

Και τώρα, αγαπητοί μου φίλοι, μέρες που είναι, θα σας διηγηθώ, μια συγκλονιστική ιστορία που μου συνέβη, based on a true story, κάτι σαν το «Θαύμα των Χριστουγέννων»:

Πριν κάμποσο καιρό βρέθηκα σε ένα από αυτά τα τεράστια σημερινά super-market παιχνιδιών, που έχουν καταπιεί όλα τα παλιά μικρά παιχνιδάδικα που θυμάμαι με νοσταλγία.

Χαζεύοντας από δω κι από εκεί για κάποια δωράκια, το μάτι μου έπεσε σε μια μεταλλική κλούβα πεταμένη σε μια γωνιά, γεμάτη ως επάνω με στοκ παιχνίδια, κάποια με φθαρμένες συσκευασίες etc.

Μια στιγμή, έριξα την ματιά μου σε αυτόν τον όγκο παιχνιδομπάζων όταν στον πάτο αυτής της κλούβας, διέκρινα το "μαγικό πράσινο χρώμα".

Απορημένος, διστακτικός αρχικά, διαπίστωνα οτι είχε πεταμενα εκει μεσα, αε αυτό το χωνευτήρι παλιατζούρας, έναν σκασμό με είδη Subbuteo.

Πλησίασα, παραμέρισα κάτι λούτρινους γίγαντες και άπλωσα τα χέρια μου παίρνοντας ένα τυχαίο κουτί στα χέρια μου, ένα σετ με εστίες.

Είχε τιμή σε δραχμές.

Είχε μια απίστευτα γελοία τιμή σε δραχμές!

Κάπου εκεί, θυμήθηκα πώς μάτωνε η τσέπη μου, κάθε φορά που ήθελα κάτι για το αγαπημένο μου ποδοσφαιράκι.

400 δραχμές η ομάδα, 625 ο πίνακας, 30 το κάθε φύλλο με διαφανή νούμερα από το 1-16, ήμασταν και μερακλήδες βλέπεις, να ξέρουμε ποια παικτούρα κόλλησε το τεμάχιο, όχι ο, τι και όποιος να ναι.

Ρώτησα μια πωλήτρια, εάν έχουν κι άλλα «απʼ αυτά».

«Μα, σας ενδιαφέρουν αυτά;» απάντησε και με κοιτούσε σαν alien.

«Με ενδιαφέρουν» της ανταπάντησα, «εάν μού κάνετε 50%» της είπα σοβαρούτσικα. «Πού είναι η προϊσταμένη σου;» συμπλήρωσα.

Για να μην μακρηγορώ, τα φόρτωσα όλα.

Ο, τι είχαν και δεν είχαν.

Μου τα δωσαν και με σκόντο, τη μισή από την «απίστευτα γελοία τιμή» που σας έλεγα και παραπάνω.

Φόρτωσα ομάδες, εστίες, μπάλες, σημαιάκια, σκατ%κια, πίνακες ρετρό, τα πάντα.

Πήρα και καμιά δεκαριά starterʼs editionγια ένα φίλο που τα εμπορεύεται στο e-bay, τα σκούπισα όλα και φεύγοντας τους είπα ότι «θα ξαναπεράσω μη τυχόν και βρουν τίποτα άλλο στις αποθήκες τους».

Απορούσαν.

Δεν ήξεραν.

Ίσως γελούσαν.

Εγώ, σίγουρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ατελειωτες ωρες με τουρνουα.

η νεα γενια με pro k εμεις οι παλιοτεροι με subbutteo.
 
Πίσω
Μπλουζα