[Hasbro] Subbuteo

portarinos78

RetroActive
Joined
23 Ιουλ 2006
Μηνύματα
490
Αντιδράσεις
21
Και το Subbuteo επιτραπεζιο θεωρουταν και ακομη ετσι ειναι. Για οποιον ενδιαφερεται η hasbro που εχει τα δικαιωματα του παιχνιδιου επανακυκλοφορησε καποιο πακετο μεσα στο 2005 αλλα ειναι δυστυχως αθλιο. Παντως Subbuteo παιζεται ακομη και μαλιστα σε αγωνιστικο επιπεδο σε ολο τον κοσμο και στην Ελλαδα. Για του λογου το αληθες http://www.poep.gr (ελληνικος ομιλος επιτραπεζιου ποδοσφαιρου) και http://www.peter-upton.co.uk (πραγματικα εκπληκτικο site - εγκυκλοπαιδεια του subbuteo). Θυμαστε επισης πως ο καθενας το προφερε διαφορετικα. Αλλος σομποτο, αλλος σουμπουτέο, αλλος σουμπούτεο, αλλος σομποτιο. χε χε ωραιες εποχες. Εγω παντως ακομη ασχολουμαι ενεργα.
 
ο καθενας το προφερε διαφορετικα. Αλλος σομποτο, αλλος σουμπουτέο, αλλος σουμπούτεο, αλλος σομποτιο
Εγω ξερω μονο το... Σαμπότερ !

(Ετσι ελεγε καποιος αγραμματος φιλος μου τον Σαμποτέρ στο Stratego)
 
portarinos78 είπε:
Θυμαστε επισης πως ο καθενας το προφερε διαφορετικα. Αλλος σομποτο, αλλος σουμπουτέο, αλλος σουμπούτεο, αλλος σομποτιο. χε χε ωραιες εποχες. Εγω παντως ακομη ασχολουμαι ενεργα.
Και ορίστε πως λεγόταν σωστά στα ελληνικά...

subbuteorx0.jpg


Σύντομα και μια έκπληξη που έφτιαξα σε παγκόσμιο επίπεδο... έτσι νομίζω τουλάχιστον...
 
Subbuteo

Αληθεια, ποσοι απο εσας παιζατε subbuteo και τι εχετε ακομη απο ομαδες, αξεσουαρ κλπ.?
 
Εγω τα έχω πετάξει όλα, αλλα για ένα τουρνουά θα ήμουν μέσα εύκολα ...

(ελπίζω να μην το έχω ξεχάσει τελείως - μάλλον σαν το ποδήλατο θα είναι και αυτό :p )
 
Εγώ ήμουν φανατικός...Ευτυχώς και οι φίλοι μου τότε ήταν το ίδιο πωρωμένοι..Θα πάω αύριο κιόλας να διασώσω το κουτί με την τσόχα και τις ομάδες.....Από ότι θυμάμαι έχω γύρω στις 5,6 μπάλες τέσσερις ομάδες,την Αρσεναλ την ουρουγουαη γιουβέντους και Άρη..Αλλά δεν είμαι και πάλι σίγουρος πρέπει να πάω να τα δω!
 
Το μονο που μου εχει μεινει ειναι η τσοχα (οχι Astropitch δυστυχως) καρφωμενη σε ενα τεραστιο κοντρα-πλακε, στο υπογειο μαζι με την υπολοιπη "σαβουρα". Απορω πως δεν την εχω πεταξει ακομα...

Εχετε δει πως το εχουν καταντησει το Subbuteo τωρα? Με χαρτινα παικτακια, θλιψη...
 
Εχει δει κανεις σας subbuteo να πωλειται σε κανενα παλιο μαγαζακι? Θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε. Εχω μεγαλη τρελα και θα με ενδιεφερε για τη συλλογη μου. Καποια στιγμη θα κανω upload φωτογραφιες
 
Αυριο portarine θα σε φτιάξω....Αυριο!!!!!! :D
 
εγώ επάιζα σαν φανατικός. Είχα πάνω από είκοσι ομάδες και είχα φτιαξει γήπεδο με astrpitch προβολείς, θεατές και κερκίδες. Δυστυχώς με εφαγε η μανα μου και του σουταραμε. Πάντως πολύ ευχαρίστως θα επαιζα ακόμη αν κάποιος ενδιαφερεται...
 
Επιτέλους βρήκα την συλλογή μου portarine78!!!!!Την παραθέτω ενοποιών σας.Τυχερή μου ομάδα η Arsenal που με αυτή κέρδισα πολλούς αγώνες! :D

untitled1cw7.jpg
 
ωχ τι μου κανεις πρωι πρωι. αυτες οι εγχρωμες μπαλες adidas ολα τα λεφτα. ειχα κι εγω πορτοκαλι...
 
Akmakas εισαι κορυφη!! Παντως αν θελεις να ξαλαφρωσεις τη ταλαιπωρημενη σου ντουλαπα απο ολες αυτες τις σαβουρες, εδω ειναι ο...παλιατζης :biglaugh: :biglaugh:

Btw οι ομαδες ειναι στα οριτζιναλ κουτια τους? Απο ο,τι βλεπω προκειται για Ουρουγουαη, Αρσεναλ, Παοκ/Οφη/Wigan κλπ και Δανια με admiral εμφανιση?
 
Οι ομάδες είναι η Άρσεναλ Ουρουγουάη,Γιουβέντους,Ουγγαρία.Εσύ τι ομάδες έχεις?Βάλε φώτο αν έχεις!
 
Α ρε Akmakas!! Με προκαλεις να πιασω καμερα και να τραβαω φωτογραφιες μεχρι αυριο αλλα τελος παντων συντομα θα ανεβασω μερικες συνοπτικες της συλλογης μου. Οφειλω να πω οτι κι εγω επεσα θυμα μαμας και ανιψιου ο οποιος στην ευαισθητη ηλικια των 4 δεν μπορουσε να καταλαβει τι εχει στα χερια του και την ειδε Γκιουλιβερ με τις μικρες φιγουρες του subbuteo οποτε ενα κουτι γεματο αγνοειται εδω και χρονια. Ο,τι απεκτησα προερχεται απο ανελεητο κυνηγι στο e-bay αλλα και απο δωρεες φιλων τα τελευταια 4-5 χρονια. Λιγη υπομονη και μεσα στην εβδομαδα θα ανεβασω φωτο απο ολα οσα εχω και απο ενα κομματι subbuteo που θα εκτιμηθει ιδιαιτερως εδω μεσα για τη ρετρο αξια του και οι περισσοτεροι το αγνοουν....
 
Δείτε εδώ, γκόλ απο το Euro 2004, σε Subbuteo version.

Φοβεροί οι τύποι ;)
 
ωχ εντελώς κουλό....
 
Χα χα πολύ φάση το site ...Υπάρχει άραγε κανείς από Θεσσαλονίκη που να παίζει Subbuteo μου άνοιξε η όρεξη!!
 
Η Θεσσαλονικη παραδοξως απεχει τουλαχιστον απο αγωνιστικες δραστηριοτητες και τουρνουα του ΠΟΕΠ. Πριν 1-2 χρονια ειχα κινηθει μεσω φορουμ για να βρω ατομα απο Θεσσαλονικη που να ασχολουνται εστω και λιγο αλλα τζιφος. Στο Βολο παντως ειμαστε 6-7 ατομα που μαζευσομαστε συστηματικα και κανουμε το κεφι μας. Προσφατα μαλιστα αποκτησαμε και δικο μας χωρο σε σαλα του τοπικου Πανεπιστημιου οπου και στησαμε 2 πληρη τραπεζια με αστροπιτς τσοχες και ολα τα απαραιτητα αξεσουαρ...
 
Πίσω
Μπλουζα