HTML Frontend

Σημαντική ενημέρωση (έκδοση 2.6)

Σημαντικές βελτιώσεις στη σελίδα ρυθμίσεων. Έχετε τη δυνατότητα να ρυθμίζετε τους εξομοιωτές, να περνάτε παραμέτρους στο καρουσέλ, αλλά και να αλλάζετε ρυθμίσεις από το settings.ini

Μπορείτε να περιστρέψετε τον καμβά 90 ή 180 μοίρες. Επιπλέον μπορείτε να μεγεθύνετε ολόκληρη τη σελίδα στο βαθμό που επιθυμείτε

Μπρορείτε να προσθαφαιρείτε εξομοιωτές χωρίς να πειράξετε τον κώδικα html (σύντομα θα δημοσιεύσω ένα tutorial)

Προστέθηκε μια προεπισκόπηση του κεντρικού καρουσέλ

Link: http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Catalog/games/HTMLFrontEndEN.htm

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Ενημερώστε με για τυχόν προβλήματα ή προτάσεις

Δυστυχώς οι διακοπές μου τελείωσαν :( , οπότε οι ενημερώσεις δε θα είναι τόσο συχνές από εδώ και πέρα

themepic.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρώω το παρακάτω σφάλμα (δεν βρίσκει το Qt4Pas5.dll)

frontend.jpg

Να φανταστώ οτι βρίσκω και εγκαθιστώ το Qt4Pas5.dll ?
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε για την έκδοση 2.6 (τις προηγούμενες δεν είχα το χρόνο να τις δοκιμάσω)

Ακολουθώ τις οδηγίες για τα QT4 και html themes. Ξεκινάει κανονικά, ακούω και την μουσικούλα στην αρχή. Επιλέγω το tab των Emulators αλλά στο πινακάκι με τη λίστα όποιον emulator και να επιλέγω με πετάει έξω και κλείνει. Μέχρι και καρφωτά από το settings.ini έδωσα το Path αλλά τα ίδια.
 
Kambia είπε:
Λοιπόν έχουμε και λέμε για την έκδοση 2.6 (τις προηγούμενες δεν είχα το χρόνο να τις δοκιμάσω)Ακολουθώ τις οδηγίες για τα QT4 και html themes. Ξεκινάει κανονικά, ακούω και την μουσικούλα στην αρχή. Επιλέγω το tab των Emulators αλλά στο πινακάκι με τη λίστα όποιον emulator και να επιλέγω με πετάει έξω και κλείνει. Μέχρι και καρφωτά από το settings.ini έδωσα το Path αλλά τα ίδια.
Δεν καταλαβω σε πιο σημειο ειναι το προβλημα. Στη σελιδα ρυθμισεων;

Δοκιμασε να κανεις clear τα cookies απο την τελευταια καρτελα
 
'Εκανα και τίποτα. Το πρόβλημα μου είναι εδώ

emu.jpg

Όποια επιλογή και να κάνω από τον πίνακα αυτόν με πετάει έξω και κλείνει το frontend
 
Μισι λεπτο... υπαρχει θεμα στη φωτο που εστειλες. Κανονικα η τελευταια επιλογη θα επρεπε να ειναι τσεκαρισμενη ( αυτη με το wait process to terminate)
 
Σε εμενα ξεκιναει μια χαρα

(+1 για τις προσθηκες Jpcsp -GameboyAdvance και τις αλλες βελτιωσεις)
 
Kambia είπε:
Λοιπόν έχουμε και λέμε για την έκδοση 2.6 (τις προηγούμενες δεν είχα το χρόνο να τις δοκιμάσω)Ακολουθώ τις οδηγίες για τα QT4 και html themes. Ξεκινάει κανονικά, ακούω και την μουσικούλα στην αρχή. Επιλέγω το tab των Emulators αλλά στο πινακάκι με τη λίστα όποιον emulator και να επιλέγω με πετάει έξω και κλείνει. Μέχρι και καρφωτά από το settings.ini έδωσα το Path αλλά τα ίδια.
Στα Windows xP δεν είμαι σίγουρος αλλά δοκίμασε να πάς στο κατάλογο

<χρήστες>/<όνομα χρήστη>/AppData/Local/HTMLFrontEnd Για παράδειγμα σε εμένα είναι C:\Users\Δημήτρης\AppData\Local\HTMLFrontEnd

Σβήσε ότι υπάρχει (ιδιαίτερα αν υπάρχει ένα cookies.dat)

Edit

Επίσης δοκίμασε και το εξής. Ανοιξε το settings.html στις γραμμές 262 και 263 και σχολιασέ τες

Είναι οι εντολές

document.getElementById('FrontEndCommand').href = "http://FrontEnd_GETEMU/?param="+emuArray[idx][0];

SimulateClick(document.getElementById('FrontEndCommand'));
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
arximidis είπε:
Μισι λεπτο... υπαρχει θεμα στη φωτο που εστειλες. Κανονικα η τελευταια επιλογη θα επρεπε να ειναι τσεκαρισμενη ( αυτη με το wait process to terminate)
Απλά μετά το delete των cookies μένει η επιλογή κενή (τότε πήρα και το screenshot). Την έχω τσεκαρισμένη την επιλογή :)

Nemo είπε:
Σε εμενα ξεκιναει μια χαρα
Οχι που δε θα χα πρόβλημα! :)
 
Kambia είπε:
Απλά μετά το delete των cookies μένει η επιλογή κενή (τότε πήρα και το screenshot). Την έχω τσεκαρισμένη την επιλογή :)


Οχι που δε θα χα πρόβλημα! :)
Κανονικά μετά την διαγραφή των cookies αυτή η επιλογή πρέπει να είναι εξορισμού τσεκαρισμένη. Πιθανον να μην απαντάει (ή να κρασάρει) ο browser... για αυτό σου είπα να σχολιάσεις τις εντολές στις γραμμές 262 και 263 στο settings.html

Θα την βρούμε την άκρη :)

Τωρα που κοιταω καλυτερα βλεπω ο browser δε σου απανταει. Τι γραφει κατω απο τη λιστα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
α) Δε βρήκα μέχρι στιγμής που είναι αυτό το AppData\Local\HTMLFrontEnd. Θα το ψάξω καλύτερα αύριο

β) Τι εννοείς να σχολιάσω τις εντολές 262 και 263 ?

γ) για ποια λίστα λες?

:)

Yγ. Είναι και μια ώρα δύσκολη και παίζει να μην βλέπω τα αυτονόητα #)
 
Ακυρο... σου απανταει, αλλιως πως θα γεμιζε τη λιστα με τους emulators

Καπου "βαραει" η συναρτηση που σου ειπα με τις γραμμες. Σχολιασε μια μια τις εντολες να δουμε ποια χτυπαει


Kambia είπε:
α) Δε βρήκα μέχρι στιγμής που είναι αυτό το AppData\Local\HTMLFrontEnd. Θα το ψάξω καλύτερα αύριοβ) Τι εννοείς να σχολιάσω τις εντολές 262 και 263 ?

γ) για ποια λίστα λες?

:)

Yγ. Είναι και μια ώρα δύσκολη και παίζει να μην βλέπω τα αυτονόητα #)

Είναι κρυφό το direcotry Appdata και θα πρέπει να ενεργοποιήσεις από τα Windows να φαίνονται και οι κρυφοί κατάλογοι. Ωστόσο όταν κάνεις delete τα cookies, αυτό το αρχείο πρέπει να διαγράφεται (για την ακρίβεια διαγράφονται τα περιεχόμενά του)

Πάντως το πρόβλημα έχει να κάνει με τα cookies και μπορεί να πρόκειται για κρυφό bug. Θα πρέπει να το ψάξουμε λίγο...

Δεν ισχύει αυτό που σου είπα με το αν απαντάει ο browser, αφού βλέπεις κανονικά τη λίστα με τους εξομοιωτές και μάλιστα συμπληρωμένη.

Μόνο όταν επιλέγεις κάποιον εξομοιωτή από αυτήν τη λίστα, κρασάρει το πρόγραμμα και σβήνει.

Edit

Ανοιξε το αρχείο settings.html (είναι στον κατάλογο HTMLthemes/default640x480) και σχολίασε τις γραμμές 262 και 263 (απλά στην αρχή της κάθε γραμμής βάλε //). Αν ξανακρασάρει τότε σχολίασε όλες τις γραμμές της συνάρτησης emuselChanged (δηλαδή τις γραμμές 250 έως 264)

Ελπίζω να κατέβασες την τελευταία έκδοση του HTMLFrontEnd.exe

Ωστόσο υποθέτω ότι δεν διαβάζει τα cookies... Είναι η συνάρτηση readallsettings που πρέπει να μην δουλεύει σωστά

Ανέβασα την έκδοση του html θέματος 2.6.3 γιατί βρήκα ένα bug-ακι στην προηγούμενη με ένα event που δεν ενεργοποιόταν όταν έκανες copy-paste
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν έχουμε και λέμε: μετά το σχολίασμα των γραμμών 262 και 263 με άφησε να επιλέξω άλλον emu από τη λίστα. Πατώντας όμως το "entry not found" με πέταξε αμέσως έξω.

Αν ξανακρασάρει τότε σχολίασε όλες τις γραμμές της συνάρτησης emuselChanged (δηλαδή τις γραμμές 250 έως 264)
To έκανα αλλά πλέον δεν μου εμφανίζει την επιλογή για edit του main executable κανενός emulator

Πάω να περάσω την 2.6.3

EDIT

Κανένα αποτέλεσμα και με την 2.6.3 ακολουθώντας πάλι τα παραπάνω βήματα.
 
Η 2.6.3 δε θα εχει διαφορα

Εχω καταλαβει που ειναι το προβλημα, αλλα ακομα δεν ξερω το γιατι. Στα δικα μου windows xp ( fresh install) δε βαραει κανενα σφαλμα

Σιγουρα εχεις κατεβασει την καινουργια εκδοση του εκτελεσιμου; (htmlfrontend.exe)

edit

Αυτό που θέλω να πω, με βάση όσα μου περιγράφεις... είναι σαν να τρέχεις τον καινούργιο κώδικα με την παλιότερη έκδοση του εκτελέσιμου (αφού κρασάρει μόνο όταν προσπαθεί ο καινούργιος κώδικας να εκτελέσει τις καινούργιες εντολές, που δεν υποστηρίζει η παλιότερη έκδοση)

Σίγουρα έχεις αντικαταστήσει το παλιό HTMLFrontEnd.exe;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σιγουρότατα. Έχω σβήσει ότι παλιότερο είχα σχετικά με το HTMLFrontEnd και έχω κρατήσει μόνο αυτά που κατέβασα χθες
 
Οκ

Νομίζω έχω βρει τι φτάει... (τουλάχιστον τώρα ξέρω ακριβώς σε ποιο σημείο βαράει το λάθος). Το πρόβλημα είναι όταν "φωνάζεις" τις καινούργιες εντολές... GETEMU και LoadSettingsIni

Το πιθανότερο να φταέι το path όπου πρέπει να υπάρχει θέμα με τα \ και /

Θα ανεβάσω ένα preupdate να το δοκιμάσεις. Θα σου δώσω μόνο το εκτελέσιμο με απ' ευθείας link...
 
Ok :)

Υγ. Βλέπω στο τέλος να γράφεις ειδικό HTMLFrontEnd για μένα :D Όλο σε bugs πέφτω :D :D :D
 
Καλό είναι που βρίσκεις τα bugs, για να μην έχουμε πρόβλημα :)

Για δοκίμασε αυτό... Είναι μόνο το εκτελέσιμο (pre build έκδοση πριν την επίσημη, μόλις βρούμε το bug)

http://users.ntua.gr/dpiperid/HTMLFrontEnd.zip
 
Δυστυχώς τίποτα :(

Καθαρίζω τα cookies... πάλι η επιλογή wait process to terminate ξετσεκάρεται (και την τσεκάρω)

Σχολίασα την 262 και 263. ===> το ίδιο αποτέλεσμα με παραπάνω

Σχολίασα από την 250 εως την 264 ====> το ίδιο αποτέλεσμα με παραπάνω

To μόνο που δεν έκανα είναι να βρω τον φάκελο AppData\Local\HTMLFrontEnd. Θα το ψάξω αύριο

Thanks και gn :)
 
Nαι σου εστειλα τη λαθος εκδοση... δεν πειραζει ομως. Απλα σχολιασε τις γραμμες που σου ειπα, ωστε να σε αφηνει να αλλαζεις εξομοιωτη απο τη λιστα και πατα το entry not found. Πες μου αν κρασαρει

Edit-------------------------------------------------------------

Ανέβασα την καινούργια pre-release (ίδιο Link) για να δοκιμάσεις όποτε θα έχεις χρόνο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα