HxC Floppy Drive Emulator

Mε τα νεοτερα στο gotek drive δεν νομιζω να χρειαζεται να τα σκαμε στον lotharek...
 
Προσωπικα δεν εχω πιστει. Ναι ειναι μια φτηνη εναλλακτικη, με εμφαση περισσοτερο στο φτηνη, και λιγοτερο στο εναλλακτικη.
 
Προφανως στον 6128 τον Plus για να συνδεθει το συγκεκριμενο θα θελει διαφορετικο ribbon cable απο αυτο που παιρνει απλος 6128.


Εχουν διαφορετικες υποδοχες απο πισω τα μηχανακια της Amstrad,σωστα;
 
Thnx ,αυτο ακριβως στο λινκ πηρα και εγω,με καθησυχασες που το βαλες.
 
freaktmp είπε:
Ναι, θα χρειαστεις κατι τετοιο.

To power cable του HxC ειναι ιδιο με αυτο που χρησιμοποιουσαμε στον απλο 6128 και εμπαινε στο μονιτορ του η και αυτο θελει διαφορετικο καλωδιο για τον plus;;
 
Γκαντεμια δεν τον προλαβα να μου τα στειλει μαζι να γλυτωνα τα μτφ,thnks θα συννενοηθω μαζι του.


2η γκαντεμια θα λειπει μεχρι 2/10.
:(
 
Στον CPC εγινα master με ενα αρκετα καλο ποσοστο επιτυχιας (μου πηρε 3-4 χρονια),καποιος που να γνωριζει τι items χρειαζονται απο καλωδια ,φισακια και power bricks για συνδεση του HXC με εναν 520STE;;


Δεν με ενδιαφερει να κατακρεουργησω το μηχανημα για εσωτερικη συνδεση,θελω να το βαλω απ'εξω οπως στον CPC.
 
Θα χρειαστουμε εναν ειδικο να μας πει κατα ποσο μπορεις να τρεξεις παιχνιδια κλπ απο εξωτερικο drive σε ST. Αν δεν υπαρχουν προβληματα (οπως στην Amiga) τοτε παρε ενα εξωτερικο floppy για ST, βγαλε το drive και βαλε το HxC. Δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλη λυση.
 
Τhanks απο μια μικρη ψακτικη που εκανα,ειδα μεσω εξωτερικου disk drive μπορει να γινει,κριμα να το κατακρεουργησω και το disk drive αλλα τι να κανουμε.


Δεν πιστευω να χρειαζεται να ειναι λειτουργικο το συγκεκριμενο disk drive;;;



Και να δουμε και απο καλωδια συνδεσης τι χρειαζεται.
:/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Δεν χρειαζεται κανενα αλλο καλωδιο. Απλα θα ξεβιδωσεις και αποσυνδεσεις το drive απο το enclosure και θα συνδεσεις στην θεση του το HxC.
 
Δηλαδη ribbon cable και Power cable τα εχει μεσα το disk drive και με αυτα θα συνδεσω το HxC.


Αν ειναι ετσι πολυ καλα.


post-16281-0-41040500-1367628924.jpg

Link
 
Απο οσο γνωριζω δεν μπουταρει απο το εξωτερικο drive απ'ευθειας. Θα πρεπει να κανεις εσωτερικο mod για να τοποθετησεις διακοπτη που να παρεμβαλεται για την επιλογη drive, η να το κανεις σαν μονιμη επιλογη για να bootαρει απο το εξωτερικο μονιμα.
 
Xμμ δυσκολα τα πραματα,στον 6128 εχει επιλογη με εντολη να χρησιμοποιεις το 2ο drive στον Atarakο δεν ειναι ετσι.
 
Πίσω
Μπλουζα