HxC Floppy Drive Emulator

michpan είπε:
Μία συμβουλή: μην παίρνετε ΤΙΠΟΤΑ με pre-order από Ebay. Ο λόγος είναι ότι θα προπληρώσετε για κάτι και δεν θα έχετε καμία είδους ασφάλεια. Το ebay επιτρέπει να κάνεις καταγγελία σε μία περίοδο 45 ημερών από την ημέρα λήξης της δημοπρασίας. Αν περάσει αυτή η περίοδος και ο πωλητής δεν στείλει τίποτα, δεν έχεις καμία δυνατότητα αντίδρασης μέσω Ebay ή paypal. Μόνο μέσω πιστωτικής και.. βράσε όριζα!
Για καποιον που έχει feedback 0-50 όντως είναι λίγο επίφοβο. Παντως δεν αγοράζεις έτσι με preorder. Εχεις ήδη μπει σε φορουμ, έχεις δει τί θα φτιάξει, βλέπεις πόσα ποστς έχει στο φορουμ εκείνο, διαβαζεις κριτικές χρηστών (πολλοί λένε ότι π.χ. "εχω αγοράσει από τον τάδε, πολύ καλός κλπ κλπ") και μετά κανεις κίνηση. ;)
 
δεν προλαβα ο στοκος!!!αμαν!!!παλι με δισκετες θα την βγαλω..αραγε θα ξαναβγαλει ρε παιδες?
 
Αφου το άφησα στα ΕΛΤΑ για περίπου 10 μερες, αξιωθηκα και πηγα χτες και το πηρα. :D Πολύ καλή κατασκευή αλλά περίμενα ότι θα ηταν λίγο πιο ογκώδης. Ισως να με μπέρδεψε η χρήση της LCD. Η συσκευή χρήζει άμεσα ενός κυτίου!!! Δε μπορεί να είναι πανω στο τραπέζι ετσι ξεβράκωτη, εκτός κι αν καποιος την προορίζει για μόνιμη χρήση εντός καποιου συστήματος αντί για το φλοπι. Μια ακόμα εξυπνη αγορά. ;)
 
Rygar είπε:
Μια ακόμα εξυπνη αγορά. ;)


Σωστος! Και για οσους δεν πιστευαν οτι το καλο μπορει να γινει καλυτερο (οπως εγω!), το SD HxC Floppy Drive Emulator ειναι καλυτερο απο το usb!

Η αρχικη εγκατασταση ειναι απλουστατη, ειδικα για οποιον εχει ηδη ενα καλο set απο disk images -- εγω ξεκινησα απο το GoodCPC και με το ungoodmerge εφτιαξα ενα set χωρις διπλες και τριδιπλες εκδοσεις των ιδιων παιχνιδιων. Μαζεψα λιγο τα ονοματα των αρχειων για να μην ειναι πολυ μεγαλα και εκανα την μετατροπη με το προγραμμα που συνοδευει το εργαλειο (η μετατροπη πηρε λιγοτερο απο 3 λεπτα για μερικες χιλιαδες αρχεια). Ολα στην SD καρτα (περιπου 2.5gb) και φυγαμε!

Πολυ χρησιμο και το αξεσουαρ για να παιρνει ρευμα απο τον Amstrad που ειχα αναφερει. Πραγματικα λυνει τα χερια.

Το navigation με το LCD display ειναι ευκολο και γρηγορο και η αλλαγη δισκετων σε multidisk παιχνιδια ειναι... παιχνιδακι! :)

Ναι και κανα δυο φωτογραφιες εν δραση.

/monthly_2018_02/large.image_20051.jpg.e847ce9e7875dc2982615fc652c89ff9.jpg/monthly_2018_02/large.image_20052.jpg.6e9871abf98353b44e4d02cc791a9586.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το παραγγειλα και εγω με το καλωδιο που λες και μαλλον θα κανω χειρουργειο σε ενα απο τα cpc μου...αληθεια τα χιλιαδες discs images τα εχεις ολα στην cf?πως επιλεγεις οτι θες?τα εχεις με καταλογους σε αλφαβητικη σειρα?
 
simonkey είπε:
το παραγγειλα και εγω με το καλωδιο που λες και μαλλον θα κανω χειρουργειο σε ενα απο τα cpc μου...αληθεια τα χιλιαδες discs images τα εχεις ολα στην cf?πως επιλεγεις οτι θες?τα εχεις με καταλογους σε αλφαβητικη σειρα?
Δεν χρειαζεται χειρουργειο. Το καλωδιο αυτο μπαινει αναμεσα στον amstrad και την οθονη. Οσο για τα games, ναι ειναι ολα στην SD και οντως τα εχω βαλει σε folders αλφαβητικα για μεγαλυτερη ευκολια. Το navigation γινεται με τα 3 πληκτρα που εχει η συσκευη (προηγουμενο, select/eject, επομενο). Ριξε μια ματια στο manual, ειναι ευαναγνωστο.

Τωρα πρεπει να παρω και μια SD 16gb για να κανω την ιδια δουλεια και για την Amiga.
 
λεω να το βαλω μεσα στο φλοππυ
 
simonkey είπε:
λεω να το βαλω μεσα στο φλοππυ
Τοτε δεν χρειαζεται καλωδιο ρευματος, μπορεις να χρησιμοποιησεις του floppy. Προσεχε μονο το pinout.
 
Και μερικες ανανεωμενες φωτογραφιες.

Απο 2 χαλασμενα τροφοδοτικα για pc εφτιαξα μια επεκταση καλωδιου ρευματος για να παιρνει ρευμα απο την Amiga. Αυτο το καλωδιο εχει και 4 pin molex για μελλοντικες επεκτασεις στο εσωτερικο της Amiga!

Ταυτοχρονο emulation 2 drives σε Amiga 500 (πολυ βολικο!):

/monthly_2018_02/large.image_20719.jpg.c6e1116e0941fd622f519ecefc38f15c.jpg

Οι δυο αγαπημενοι μου υπολογιστες διπλα-διπλα (ΙΚ και Bad Dudes VS Dragon Ninja):

/monthly_2018_02/large.image_20720.jpg.5956d5d75fe87097e69304640e7fb1a0.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχεις ένα παιχνίδι π.χ. AGONY (3 δισκέττες) ή Cannon Fodder (3 δισκέττες)

ή ένα Adventure που έιναι 10 δισκέττες.

Πετάς τα .adf μέσα και σου ζητάει επόμενη δισκέττα.

Τα βρίσκει μόνο του ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Seaside είπε:
Εχεις ένα παιχνίδι π.χ. AGONY (3 δισκέττες) ή Cannon Fodder (3 δισκέττες)
ή ένα Adventure που έιναι 10 δισκέττες.

Πετάς τα .adf μέσα και σου ζητάει επόμενη δισκέττα.

Τα βρίσκει μόνο του ?
Όχι επιλέγεις εσύ το κάθε disk image με την βοήθεια 3 πλήκτρων πάνω στο interface.
 
Η αλλη λυση λεγεται whdload :p Βασικά νοημα εχει μονο αν το συνδεσεις σε Α500 και δεν εχεις Α1200 με whdload. Αλλιώς κανεις μια τρυπα στο νερό :D . Για το 6128 ομως ειναι λουκουμι.
 
Anestis είπε:
Όχι επιλέγεις εσύ το κάθε disk image με την βοήθεια 3 πλήκτρων πάνω στο interface.
Η εναλλαγη disk images σε multidisk games ειναι ακομα πιο ευκολη και απο την USB εκδοση. Ειναι και στιγμιαια. Επειδη λογικα θα εχουν συνεχομενα ονοματα (Game - Disk1.hfe, Game - Disk2.hfe, κλπ), για να αλλαξεις image, απλα πατας το next μια φορα και τελειωσες. Αν ξαναζητησει την πρωτη, πατας το previous.

Εδω που τα λεμε ειναι πιο ευκολο και γρηγορο ακομα και απο το να αλλαζεις δισκετες! :D
 
freaktmp είπε:
Καινουριο firmware για τον SD HxC, must για οσους δεν εχουν κανει upgrade απο τοτε που το πηρανε και εχουν Amiga. Επιπλεον νεα εκδοση του προγραμματος. Σπευσατε!
http://hxc2001.free.fr/floppy_drive_emulator/index.html#download
Ευχαριστώ για την είδηση! ελπίζω να διορθώνει κάποια προβλήματα που είχα με το HxC ως εξωτερικό drive. :(
 
Ηρθε και σε μένα, φωτό σύντομα (οταν πάω σπίτι), αλλά έχω 3 απορίες.

1) υπάρχει τρόπος να το βουλώσει το speaker ή θα πρέπει να το ξεκολλήσω?

2) υποστιρίζει HD (1,47MB) adf?

3) το write support τελικά φτιάχτικε? γιατι σου δίνει την επιλογή να φτιάξεις "κενή δισκέττα" απο το πρόγραμμα.
 
Saulot είπε:
Ηρθε και σε μένα, φωτό σύντομα (οταν πάω σπίτι), αλλά έχω 3 απορίες.1) υπάρχει τρόπος να το βουλώσει το speaker ή θα πρέπει να το ξεκολλήσω?

2) υποστιρίζει HD (1,47MB) adf?

3) το write support τελικά φτιάχτικε? γιατι σου δίνει την επιλογή να φτιάξεις "κενή δισκέττα" απο το πρόγραμμα.
1. Ναι. Τρεχεις το προγραμμα. Πας στο menu Drive > SD HxCFE settings file. Ξετσεκαρεις το UI sound και βαζεις τερμα αριστερα το head step sound. Πατας save και σωζεις το αρχειο HXCSDFE.CFG. Το αντιγραφεις στην SD που θα χρησιμοποιησεις και εισαι ετοιμος.

3. Σε amiga δεν υποστηριζεται και (πιθανοτατα) ουτε προκειται ποτε να υποστηριχτει. Απο κει περα δουλευει.
 
Σπευσατε να φλασαρετε το νεο firmware και να εγκαταστησετε το manager για Amstrad. Ειναι απαιχτος! :happyjump: Συντομα θα υπαρχει εκδοση και για amiga! :cheers:

Φωτογραφια απο το interface για Amstrad:

2010-07-28-18h19m22.JPG

Και τελος εξαιρετικο mod:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα