HxC Floppy Drive Emulator

Εξερευνώντας διάφορες πιθανότητες για μελλοντικά mods:

2010-08-19-18h51m56.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
freaktmp είπε:
Εξερευνωντας διαφορες πιθανοτητες για μελλοντικα mods:
...]
αν το πρόσεξες, μπορείς να κολήσεις ενα header στο J2 και έτσι να κάνεις επέκταση και στα κουμπάκια ;)

chris
 
ρε παιδια εκανα φορματ 32 την καρτα μετα εβαλα διαφορα images που τα ειχα μετατρεψει οπως ελεγαν οι οδηγιες και μετα επελεξα ενα παιχνιδι για να φορτωσω...το θεμα ειναι οταν κανω cat o amstrad κολλα και δεν ανταποκρινεται...κανω τιποτα λαθος?εχω απο πριν επειλεξει drive b...
 
Πανω στην προσπάθεια να παίξει η Α600 χωρίς δισκέτες πήρα τον emulator, Μετά είδα και την μοντα του τυπά και λέω να την αναπαράγω.

Ξεκίνησα σήμερα σοβαρα με αυτό τον τρόπο επέκτασης της οθόνης:

picture.php


Πρακτίκα είναι ενα καλώδιο floppy (μπορει να βάλω και απο HD θα δούμε) με 4 πινοσειρές κολλήμένες.

Στην φώτο είναι και τα button που θα βάλω

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ρε παιδια εκανα φορματ 32 την καρτα μετα εβαλα διαφορα images που τα ειχα μετατρεψει οπως ελεγαν οι οδηγιες και μετα επελεξα ενα παιχνιδι για να φορτωσω...το θεμα ειναι οταν κανω cat o amstrad κολλα και δεν ανταποκρινεται...κανω τιποτα λαθος?εχω απο πριν επειλεξει drive b...
 
simonkey είπε:
ρε παιδια εκανα φορματ 32 την καρτα μετα εβαλα διαφορα images που τα ειχα μετατρεψει οπως ελεγαν οι οδηγιες και μετα επελεξα ενα παιχνιδι για να φορτωσω...το θεμα ειναι οταν κανω cat o amstrad κολλα και δεν ανταποκρινεται...κανω τιποτα λαθος?εχω απο πριν επειλεξει drive b...
To jumper το έβαλες σωστά. και το βασικότερο, το ρευμα που δίνει ο 6128 είναι ανάποδα.
 
πιο jumper?αφου το ταμπελακι αναβει κανονικα και μου δειχνει ολα τα αρχεια..
 
ναι τελικα ειμαι τεμπελης βρηκα ακρη αλλα παροτι κανω eject το image για να αλλαξω παιχνιδι αυτο δεν αλλαζει δηλαδη παιζω πρωτο το bomb jack και παροτι αλλαζω image και λεει formula one το emulator οταν κανω cat o υπολογιστης ειναι σαν να μην εχει αλλαξει image και μου δειχνει το bomb jack...
 
Update την μόντα

τα button μεσα και έξω

picture.php


picture.php


Και η δικιμή με IDE καλώδιο που μαλλον θα προτιμήσω...

picture.php


picture.php


Η γκρί πλαστελίνη είναι ένα μη αγώγιμο υλικό που πλάθεται και σκληραίνει για να δώσει σταθερότητα στα πινάκια, μην κρατιούνται μόνο απο το καλάι.

τώρσ μένει μονο η διπλή πινοσειρα στο HxC για τα buttons και το τσιπάκι για το write support και φυσικά τα καλώδια.

Ο λόγος που θέλω να το κάνω με πινάκια παντου είναι φυσικά να μπορούν να βγούν ανα πάσα στιγμή αν χρειαστεί.

Μισώ την ακαμψια στις ηλεκτρονικές κατασκευές.
 
πηγα να κανω το upgrade αλλα μαλλον τα εκανα μανταρα...τωρα μου κολα με μια γραμμη η lcd και δεν αναγνωριζει την sd...
 
Ρε C πίθηκα, if it works dont fix it, τι έκανες πάλι...
 
να στο δωσω μπας και το σωσεις γιατι μου φαινεται οτι θα θελει reprog..
 
Αυριο έχω ρεπό, και δεν παίζουν οι δημόσιες συγκινονίες, αν γουσταρεις ερχεσαι και το κοιτάμε
 
Pimp my A600 update

οι Τρύπες

picture.php


picture.php


Γεμιστές

picture.php


picture.php


picture.php


εν λειτουργεία

picture.php
 
Τι εργαλεια χρησιμοποιησες για να κανεις τις τρυπες; Πως στερεωσες την οθονη πανω στο κουτι;

Προσωπικα σκεφτομαι να επενδυσω σε ενα Dremel και ενα πιστολι σιλικονης.
 
Χρησιμοποίησα Dremel με επέκταση και προς το παρόν είναι σφηνωμένη με μία βιδα σε μια εσωτερική ατέλεια στο σασί (που έκατσε διανα) αλλα μάλλον θα παω στήν λύση του πιστολιού σιλικόνης!!!!!

Συνδεδεμένα

picture.php


Αλλαξα τα κολλήμενα ανταπτοράκια με το παρακάτω (μονή πινοσειρά, παραδόξως φτάνει παρόλο που είναι πιο κοντή η μία πλευρά)

picture.php


picture.php


κολλήθηκαν τα πινάκια και είναι ετοιμο να υποδεχτεί τα button οταν καταφέρω να παρω τα θυλικά βυσματάκια (με βλέπω να τα παίρνω απο κίνα...)

picture.php


ΥΓ: Μήπως πρέπει να μεταφερθεί στα Μαστορέματα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ok αλλαξα firmware εβαλα και τον μανατζερ και πλεον ο amstrad cpc 6128 μου εχει 16000 roms.....!!!!amstrad until death!!
 
εχω φτιάξει την επέκταση για να έχω Write access αλλα φοβάμαι να την κολλήσω στον HxC, δυναται κανένας να με βοηθήσει?

Μένω κυψέλη και έχω όλα τα απαραίτητα.
 
Χρησιμοποιωντας το mod που ειχα κανει προ καιρου, ιδου και το proof of concept οτι ο HxC emulator λειτουργει αψογα σαν DF0: συνδεδεμενος εξωτερικα στην Amiga 500.

/monthly_2018_02/large.image_88155.jpg.09d71ac51674bd80f89db7c5f400e35f.jpg

Τωρα το μονο που χρειαζομαι ειναι ενα Rev F emulator και θα ειμαι βασιλιας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα