HxC Floppy Drive Emulator

Τι θα τα κανεις τα 2, θα τα βαλεις σε δίχτυο μεταξύ τους;;; :p
 
Χμμμ...το ένα για την ονομαστική μου εορτή και το δεύτερο για την amiga ενός φίλου...

Αλλά τώρα που γνωρίζεις...πρέπει να ..... :bash:

:p
 
Rygar είπε:
Τι θα τα κανεις τα 2, θα τα βαλεις σε δίχτυο μεταξύ τους;;; :p
Εγω εχω δυο (USB), χτυπησα αλλα δυο (SD) και αμα κονομισω κανα φραγκο λεω να παρω αλλα 2-4 ακομα. Ειναι ενα απο τα πιο χρησιμα εργαλεια στην ιστορια του retrocomputing.

Οσο για το τι μπορεις να τα κανεις, εκτος απο την προφανη απαντηση που ειναι backup στην περιπτωση που χαλασει αυτο που χρησιμοποιεις, αλλες χρησεις ειναι να τοποθετησεις μονιμα ενα τετοιο στον αγαπημενο σου ρετρουπολογιστη. Πχ την SD εκδοση μπορεις να την βαλεις μεσα στον CPC και εκει που ειναι η προσοψη του 3'' FDD να βαλεις την οθονιτσα του!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
freaktmp είπε:
Εγω εχω δυο (USB), χτυπησα αλλα δυο (SD) και αμα κονομισω κανα φραγκο λεω να παρω αλλα 2-4 ακομα. Ειναι ενα απο τα πιο χρησιμα εργαλεια στην ιστορια του retrocomputing.
και μερικά ακόμα (3-4) SD για δωράκι για μένα ε; Επί της ονομαστικής μου εορτής ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=TNyXGxibtPM
 
Το "χτύπησα" και μπορώ να πω οτι νιώθω πολύ καλά. Τα λόγια του freaktmp οτι πρόκειται για ένα απο τα πιο χρησιμα εργαλεια στην ιστορια του retrocomputing με έπεισαν... Πιστεύω οτι δίνει λύση και το θέμα της Amiga με τη δημιουργία δισκετών, η οποία δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση, όπως πχ στον ST(floimg, MSA κτλ).
 
Ειναι η ιδια συσκευη για ολα τα κομπιουτερ; Η αλλο εκδοση για Amstrad, αλλη για Spectrum κλπ??
 
Ρουγαρ! Ψουντσες κι 'συ ???? :tongue:

Οχι που θα 'χανες ευκερια να σκορπίσεις το χρήμα σ' !!! :tongue:

:biglaugh:
 
DoctorGalifrean είπε:
Ειναι η ιδια συσκευη για ολα τα κομπιουτερ; Η αλλο εκδοση για Amstrad, αλλη για Spectrum κλπ??
Δες σ'αυτο το PDF τί φορματ υποστηρίζει. Το θέμα είναι να υπαρχει καποιου είδους καλώδιο. Ο ZX δεν ξέρω πώς μπορεί να συνδεθεί επάνω του. Για τον +3 όμως καπου κανει αναφορά ότι τον υποστηρίζει. Ιδια έκδοση είναι για όσα συστήματα υποστηρίζει. Δηλαδή η ίδια συσκευή συνδέεται με τον ίδιο τρόπο και σε π.χ. Atari και Amiga και σε CPC.

teflon είπε:
Ρουγαρ! Ψουντσες κι 'συ ???? :tongue:
Οχι που θα 'χανες ευκερια να σκορπίσεις το χρήμα σ' !!! :tongue:

:biglaugh:
Ε, ψων'σα κι εγω ενα. Να μη μπζουνίσω; :p
 
....και πόσο παει το μπερντέκι ????? :wait2:
 
Εκτός του ότι το έχασες :p , κόστιζε 60 λίρες, περίπου 68 ευρώ.
 
Rygar είπε:
Εκτός του ότι το έχασες :p , κόστιζε 60 λίρες, περίπου 68 ευρώ.

:biglaugh:

AAAAAA!!! Μου φαίνεται οτι σε αφησα πολυ καιρο μόνο σου εδω μέσα να αλλωνιζεις......

:biglaugh:

Η αλήθεια είναι οτι δεν το πολυχρειάζομαι........ για Amstrad εχω την Symbi, τον Satanα για το ATARI....... :wait2: ισως για την αμιγα σεξακοσια κατι θα γινοταν....

Για μισο λεπτο...... :eek: Δεν μπορω να παραγγειλω????

:mad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
teflon είπε:
Η αλήθεια είναι οτι δεν το πολυχρειάζομαι........ για Amstrad εχω την Symbi, τον Satanα για το ATARI....... :wait2: ισως για την αμιγα σεξακοσια κατι θα γινοταν....
Βασικα απευθυνεται στον απλο χρηστη που μπορει να μην εχει πολλες γνωσεις αλλα θελει να συνδεσει το μηχανημα του και να παιζει παιχνιδια γρηγορα και ευκολα. Τωρα αμα εχεις symbiface κλπ ισως να μην σου φαινεται αμεσα η χρησιμοτητα του, σκεψου ομως και το εξης: ποσο χρονο σου πηρε να ρυθμισεις να δουλευουν τα παντα με το symbiface και ποσο χρονο σου χρειαζεται, απο την στιγμη που αποφασισεις να παιξεις ενα παιχνιδι μεχρι την στιγμη που θα το τρεξεις; Με το USB HxC ο χρονος αυτος ειναι πρακτικα αμελητεος (<1 λεπτο -- με το SD θα ειναι ακομα μικροτερος). Με το symbiface;

teflon είπε:
Για μισο λεπτο...... :eek: Δεν μπορω να παραγγειλω????:mad:
"Next batch of 50 sd emulators will be available in two months - with customization of lcd display option. Also, nice case will be available along with SD Floppy emulator (just like sio2sd). Price, anyway, will be much higher"

http://atari.plof.pl/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
freaktmp είπε:
Βασικα απευθυνεται στον απλο χρηστη που μπορει να μην εχει πολλες γνωσεις αλλα θελει να συνδεσει το μηχανημα του και να παιζει παιχνιδια γρηγορα και ευκολα. Τωρα αμα εχεις symbiface κλπ ισως να μην σου φαινεται αμεσα η χρησιμοτητα του, σκεψου ομως και το εξης: ποσο χρονο σου πηρε να ρυθμισεις να δουλευουν τα παντα με το symbiface και ποσο χρονο σου χρειαζεται, απο την στιγμη που αποφασισεις να παιξεις ενα παιχνιδι μεχρι την στιγμη που θα το τρεξεις; Με το USB HxC ο χρονος αυτος ειναι πρακτικα αμελητεος (<1 λεπτο -- με το SD θα ειναι ακομα μικροτερος). Με το symbiface?


"Next batch of 50 sd emulators will be available in two months - with customization of lcd display option. Also, nice case will be available along with SD Floppy emulator (just like sio2sd). Price, anyway, will be much higher"

http://atari.plof.pl/
Ειναι εξαιρετικο add-on για αρκετα μηχανακια και το θέλω κολασμένα..... :nervous:

Θα περιμενω, λοιπον.....

(Οι εχοντες 5-6 απο δ'αύτα να δωσουν και κανενα στον πλησιόν τους. Αντε γιατι πλιάτσικο το κανατε εδω μέσα :mad:)

:tongue:
 
Οσοι θέλουν να δουν το status της κατασκευής της συσκευής με βαση το όνομα που έχουν δηλώσει, μπορούν να το δουν εδώ. Αν και μαλλον όσοι έχετε αγοράσει, θα το εχετε δει. :D
 
Rygar είπε:
Οσοι θέλουν να δουν το status της κατασκευής της συσκευής με βαση το όνομα που έχουν δηλώσει, μπορούν να το δουν εδώ. Αν και μαλλον όσοι έχετε αγοράσει, θα το εχετε δει. :D
Ε-ε-ερχεται! Και τωρα με firmware που υποστηριζει emulation 2 drives!
 
Μία συμβουλή: μην παίρνετε ΤΙΠΟΤΑ με pre-order από Ebay. Ο λόγος είναι ότι θα προπληρώσετε για κάτι και δεν θα έχετε καμία είδους ασφάλεια. Το ebay επιτρέπει να κάνεις καταγγελία σε μία περίοδο 45 ημερών από την ημέρα λήξης της δημοπρασίας. Αν περάσει αυτή η περίοδος και ο πωλητής δεν στείλει τίποτα, δεν έχεις καμία δυνατότητα αντίδρασης μέσω Ebay ή paypal. Μόνο μέσω πιστωτικής και.. βράσε όριζα!

Μιχάλης
 
Εγω ειχα ξαναγορασει απο τον συγκεκριμενο και δεν ειχα προβλημα. Εξαλλου τελικα τα εφτιαξε και εστειλε πολυ πιο γρηγορα απ'οτι αρχικα εγραφε.

Τωρα εχω 2 και 2!!!
 
Πίσω
Μπλουζα