Iron Maiden

Γενικά έχω απογοητευτεί πολύ από μουσικό τύπο (δηλαδή ιστοσελίδες πλέον μιας και δεν κυκλοφορούν και πολλά έντυπα για μουσική) ο καθένας μουσικογραφιάς το μακρύ και το κοντό του και η άποψη τους η απόλυτα σωστή. Κι αν πας να τους αντιπαρατεθείς με στοιχεία ότι εδώ έγραψαν πατάτα, θα στην πουν κι όλας με το γνωστό "εγώ τα έζησα εκείνες τις εποχές ρε μεγάλε,έγραφα σε ποπ και ροκ,zoo, metal hammer, δίφωνο (τυχαία παραδείγματα αναφέρω έτσι;) ...

Πλέον, με το SPOTIFY ακούς αμέσως ένα album και σχηματίζεις γνώμη. Δεν περιμένεις τη γνώμη του κάθε άσχετου μουσικού δημοσιογράφου για να αποφασισεις αν θα αγοράσεις τον δίσκο. Θυμάμαι όταν το μακρινό 1985 αγόραζα το HEAVY METAL, μας πασαριζε γνωστός δημοσιογράφος (πλέον μακαρίτης) μια ελληνική μπάντα (ψιλοασχημη) ως ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ! Φυσικά μετά από χρόνια μάθαμε ότι ήταν και μάνατζερ τους!
 
Δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει και πιο παλιά, οι Maiden ήταν πολύ μεγάλο κομμάτι της ζωής μου τα εφηβικά μου χρόνια (δεκαετία '90). Τους είδα για πρώτη φορά το 1995 στο X Factour με τον Blaze Bayley, μετά την επιστροφή του Bruce τους είδα στο Brave New World Tour to 2000, και συνολικά τους έχω δει ζωντανά 5 φορές. Συν, έχω πάει σε συναυλίες του Bruce solo, του Bruce με Skunkworks, του Paul Di'Anno solo κλπ. Επί δύο δεκαετίες περίπου, ότι σχετικό με Maiden, το ακολουθούσα πιστά. Τα τελευταία 10-15 χρόνια όμως έχω χάσει σχεδόν εντελώς το ενδιαφέρον μου. Τα τραγούδια που βγάζουν με αφήνουν αδιάφορο, οι ζωντανές τους συναυλίες επίσης.

Για το Alexander the Great, ο κόσμος στην Ελλάδα τους το ζητάει εδώ και δεκαετίες. Και δεν είναι ο οποιοσδήποτε κόσμος, είναι o κόσμος που συνέχισε να τους στηρίζει πιστά και στα "πέτρινα χρόνια" τους, για να μην ξεχνιόμαστε. Νομίζω ήταν η χρυσή ευκαιρία να πούνε ένα ευχαριστώ για 40 χρόνια στήριξης με το να το τραγουδήσουν αυτήν την φορά.
 
Δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει και πιο παλιά, οι Maiden ήταν πολύ μεγάλο κομμάτι της ζωής μου τα εφηβικά μου χρόνια (δεκαετία '90). Τους είδα για πρώτη φορά το 1995 στο X Factour με τον Blaze Bayley, μετά την επιστροφή του Bruce τους είδα στο Brave New World Tour to 2000, και συνολικά τους έχω δει ζωντανά 5 φορές. Συν, έχω πάει σε συναυλίες του Bruce solo, του Bruce με Skunkworks, του Paul Di'Anno solo κλπ. Επί δύο δεκαετίες περίπου, ότι σχετικό με Maiden, το ακολουθούσα πιστά. Τα τελευταία 10-15 χρόνια όμως έχω χάσει σχεδόν εντελώς το ενδιαφέρον μου. Τα τραγούδια που βγάζουν με αφήνουν αδιάφορο, οι ζωντανές τους συναυλίες επίσης.

Για το Alexander the Great, ο κόσμος στην Ελλάδα τους το ζητάει εδώ και δεκαετίες. Και δεν είναι ο οποιοσδήποτε κόσμος, είναι o κόσμος που συνέχισε να τους στηρίζει πιστά και στα "πέτρινα χρόνια" τους, για να μην ξεχνιόμαστε. Νομίζω ήταν η χρυσή ευκαιρία να πούνε ένα ευχαριστώ για 40 χρόνια στήριξης με το να το τραγουδήσουν αυτήν την φορά.

Οι MAIDEN είναι επαγγελματίες με ότι καλό η κακό συνεπαγεται αυτό. Σχεδιάζουν ένα tour με κάποια κομμάτια και δεν αποκλίνουν για χάρη μιας χώρας. Για μενα δεν έχει καμία σημασία αν πουν το συγκεκριμένο τραγούδι. Σημασία έχει ότι έχουν στη δισκογραφία τους όμορφα τραγούδια που κάποια από αυτά τυγχάνει να έχουν ελληνικές καταβολές. Ειδικά το FLIGHT OF ICARUS το λένε στα live τους τουλάχιστον από τότε που εγώ άρχισα να ακούω MAIDEN το 1985. Το LIVE AFTER DEATH ήταν το πρώτο ηχογραφημένο live τους που άκουσα και ακόμα θυμάμαι τη σειρά των τραγουδιών (το είχα λιώσει!). Εμένα πάντα τα live τους με γυρνάνε πίσω στα χρόνια του Γυμνασίου που ανταλλάσαμε κασέτες με τους συμμαθητές μου και ανακαλύπταμε έναν μαγικό κόσμο που μίλαγε για μυθους, μάγους, ξωτικα, γενναίους και λογοτεχνία του φανταστικού. Ανεκτίμητη αξία.
 
Παιδιά η μουσική είναι ένα υπέροχο πράγμα, ένα υπέροχο δώρο.
Ό,τι και να λέει ο κάθε κριτικός, "ειδήμων" αρθρογράφος-συγγραφέας πληρωμένος, απλήρωτος, εγκάθετος, προπαγανδιστής, φοβερός και τρομερός γνώστης και δε ξέρω και γω τι άλλο η ουσία είναι μια: Νιώθει χαρά η ψυχούλα μας όταν την ακούμε; Αυτό έχει σημασία.
Το Σάββατο πήγα στη συναύλια. Ήταν η 1η μου συναυλία για διάφορους λόγους.
Ήταν μια φανταστική εμπειρία. Το κεφάλι μου βούιζε και έτρεχε ώρες μετά. Έπρεπε να ξημερώσει η επόμενη μέρα για να υπάρξει μια καθίζηση και να συνειδητοποιήσω τι είδα χθες.
Αυτό που χάρηκα πάρα πολύ ήταν πως είδα πολλους μπαμπάδες με τα πιτσιρίκια τους και ολόκληρες οικογένειες.
Για μένα (χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης άρα είναι τελείως υποκειμενική άποψη) οι Maiden τα έδωσαν όλα, τίμησαν το κοινό τους και έπαιξαν με ενέργεια 20ρηδων στην ηλικία.
Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Takero72. Οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες. Βγήκαν 21.00 "νταν" στη σκηνή και είπαν το setlist που είπαν και στις προηγούμενες πόλεις του Tour. Επαγγελματίες που τιμούν αυτό που κάνουν.
Με λύπη μου είδα αρνητικά σχόλια για τον Ντίκινσον για το συμβάν με το καπνογόνο.
Δυστυχώς δε θα φύγει ποτέ η νοοτροπία στα μέρη μας "Πλήρωσα εισιτήριο, άρα είσαι ο προσωπικός μου 'κλόουν' θα με διασκεδάσεις και θα κάνω ό,τι γουστάρω."
 
Το καπνογόνο είναι μια καφρίλα που κρατάει χρόνια στην Ελλάδα. Καλά τους έβρισε ο Dickinson. Κανονικά έπρεπε οι security να ψάχνουν τις τσάντες αλλά τους διοργανωτές τους εννοιαζε μόνο το διπλό check για τζαμπατζηδες.
 
Το καπνογόνο είναι μια καφρίλα που κρατάει χρόνια στην Ελλάδα. Καλά τους έβρισε ο Dickinson. Κανονικά έπρεπε οι security να ψάχνουν τις τσάντες αλλά τους διοργανωτές τους εννοιαζε μόνο το διπλό check για τζαμπατζηδες.
Καλά είπε "Greek c#@nt" ο Dickinson;
Δεν συμφωνώ. Πρέπει να σέβεσαι τη Χώρα που σε φιλοξενεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αντιθέτως, ο βλάκας με το καπνογόνο δεν σεβάστηκε τους υπόλοιπους που πήγαν για να ακούσουν μουσική (με τσουχτερό εισιτήριο), ούτε και τον DICKINSON που σε κάθε συναυλία δίνει το 100% της φωνής του. Και προφανώς ο βλάκας με το καπνογονο ήταν Έλληνας. Ας μην ψάχνουμε εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν. Επίσης λίγα μέτρα πιο μπροστά από εμένα ήταν ένας άλλος ηλίθιος που άναψε καπνογόνο και για κάποια λεπτά μας έπνιξε στη μποχα. Ωραία ατμόσφαιρα επειδή ήθελε να κάνει ένας βλάκας τη καφρίλα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω ιδιαίτερα ψηλά στην εκτίμησή μου τον Bruce Dickinson ως ιδιαίτερα επιτυχημένο και πολυτάλαντο άνθρωπο για να τον χαρακτηρίσω μόνο από αυτό το περιστατικό.

Η εθνικότητα όμως κάποιου, ιδιαίτερα όταν βρίσκεσαι στη Χώρα του η οποία και σε φιλοξενεί, οφείλει να γίνεται σεβαστή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω ιδιαίτερα ψηλά στην εκτίμησή μου τον Bruce Dickinson ως ιδιαίτερα επιτυχημένου και πολυτάλαντου ανθρώπου για να τον χαρακτηρίσω μόνο από αυτό το περιστατικό.

Η εθνικότητα όμως κάποιου, ιδιαίτερα όταν βρίσκεσαι στη Χώρα του η οποία και σε φιλοξενεί, οφείλει να γίνεται σεβαστή.

Αν το θέτεις έτσι, ο εν λόγω κοπριτης δεν σεβάστηκε τους συμπατριώτες του. Το μπινελικι του Dickinson θα ήταν το ιδιο αν επρόκειτο για Άγγλο χαμάλη. Δεν είναι εθνικό ζήτημα.
 
Γιατί οφείλεις να σέβεσαι τη Χώρα στην οποία βρίσκεσαι. Δεν είχε κανένα λόγο ο Βρασίδας να αναφέρει μαζί με τα μπινελίκια και την καταγωγή του άλλου.
Σκεφθείτε να βρίσκονταν στη θέση των Iron Maiden κάποιο άλλο συγκρότημα π.χ. από γειτονικές χώρες, τι θα είχε γίνει μετά. Δεν δικαιολογούνται όλα μόνο και μόνο επειδή είναι ο Dickinson.
Έκανε βαρύ φάουλ. Έτσι απλά.

Μια βόλτα στο youtube σχετικά με το “Greek c…nt”, θα σας πείσει.

Δεν θέλω επίσης να σκεφθώ αν θα τολμούσαν ποτέ οι Manowar να πουν κάτι τέτοιο τι θα γινόταν στους Έλληνες οπαδούς :)
 
Για τον βλάκα με το καπνογόνο λένε κάτι οι φωστηρες του tube?
Εντάξει, θιγομαστε από τον Bruce αλλά κάνουμε τα πάντα να ξεφτιλιζουμε και να υπονομευουμε πρώτα εμείς τη χώρα μας (αυθαίρετα, φοροδιαφυγή, νταβατζιλικι και μαγκιές, καγκουρες με κομμένες εξατμίσεις, κλπ, κλπ). Τέλος πάντων ας νομίζει ο καθένας ότι θέλει. UP THE IRONS
 
Ας κάνουμε πρώτα την αυτοκριτική μας και μετά ας θιχτούμε για το τι λέει ο καθένας για εμάς.
Όχι, δεν θα κάνουμε "πρώτα την αυτοκριτική" μας,. Σιγά το ΄'έγκλημα με το καπνογόνο" για να βρίζει έτσι ο τραγουδιστής σε heavy metal συναυλία.
Πρώτα οφείλει να σέβεται ο φιλοξενούμενος τη χώρα που έρχεται να βγάλει χρήματα και μετά όλα τα υπόλοιπα. Δεν θυμάμαι εξάλλου να έχω πάει σε metal συναυλία στην Ελλάδα χωρίς καπνογόνα.
Αν δεν του αρέσει, ας μην έρχεται. Μια χαρά χρήματα έβγαλαν μάλιστα από από τον κάθε Greek c..., με 95 ευρώ εισιτήριο (Δεν έχω ξανακούσει για πιο ακριβή συναυλία.
 
Μονο και μονο οτι δημιουργησαν επτα φοβερα αλμπουμς στη σειρα, αρκει για να τους βαλει στους Μεγαλους του μεταλ για παντα!
Μετα το 87 εβγαλαν αλλο ενα καλο αλμπουμ. Τις τελευταιες δεκαετιες κυκλοφορουν αρπακτες (προσωπικη αποψη)

Το οτι υπηρξε τετοια αναμονη, τετοια υποδοχη, ανοιξαμε το Ολυμπιακο, εσκασε ο κοσμος κατοσταρα, ανεχτηκε τα καγκελα και τη στρουγκα στο τμημα Β, δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα...με ξεπερναει.

Βεντετες baby boomers που μαζευουν οτι/οσο προλαβαινουν εκμεταλευομενοι μια χρυση 7ετια.

Ο Dickinson περασε ενα προβλημα υγειας. Σεβαστο και στεναχωρησε πραγματικα ολο τον μεταλ κοσμο. Ε, ομως η ζωη του ροκ σταρ δεν ειναι συμβατη με τη ζωη που πρεπει να ακολουθει ενας ανθρωπος μετα απο αυτο. Εχει λεφτα και για τα εγγονια του. Ας αραξει ή ας σεβαστει τη χωρα που τον φιλοξενει και του τα σκαει.

Η ηθικη τους διαφορα (και η παρουσια) σε σχεση με Priest και Manowar (τους αναφερω επειδη εσκασαν και αυτοι προσφατα και η συγκριση ειναι δικαιοτερη) ειναι χαωδης.
 
ee3e1d9902c2d5988bd5b13f5682414c.gif


iron-maiden-heavy-metal-band.gif


6FB9EA1885BDAE3F3F1C9382BBD5F2FFC3BC7E59
 
 
Κρίμα να μην έχει εκδοθεί αυτή η προσπάθεια. Το παλικάρι έχει κάνει καλή και κοπιαστική δουλειά.
Η πλατφόρμα που διανέμει το ebook είναι πανάθλια. Ζητάει εγγραφή και δήλωση λογαριασμού για χρεώσεις.
 
Κρίμα να μην έχει εκδοθεί αυτή η προσπάθεια. Το παλικάρι έχει κάνει καλή και κοπιαστική δουλειά.
Η πλατφόρμα που διανέμει το ebook είναι πανάθλια. Ζητάει εγγραφή και δήλωση λογαριασμού για χρεώσεις.

;)


 

ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΡΕΤΡΟΜΑΝΙΑΧ!!! ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!


Μετά τα τελευταία δημοσιεύματα για να προκαλέσει ακόμα περισσότερο ο εμπρηστης ανέβασε στον λογαριασμό του εικόνες στις οποίες χαίρεται και επιβεβαιώνει έτσι την ενοχή του γνωστού συγκροτήματος για τις πυρκαγιές!!

Μάλιστα ο εμπρηστής κρατάει και το σπαθί του προφανώς μετά απο κάποια δέηση και θυσία προβατου, το οποίο το καταλαβαίνουμε ότι είναι πρόβατο και απο τον άσπρο τουβλοτο τοίχο πίσω απο τον εμπρηστή τον οποίο συναντάς σε εργοστάσια κρεάτων και σφαγεία προβάτων στην αγορά του Ρέντη!

Η έρευνες συνεχίζονται... Μπεεεε


giphy.webp


Image link from Iron Maiden Giphy
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα