Iron Maiden

Περαστικα στον τρισμεγιστο "πιλοτο".
 
Πολύ κρίμα, μακάρι όντως να μην είναι σοβαρό και να θεραπευτεί γρήγορα.
 
Κάποιους ανθρώπους που σε συνοδεύουν διαχρονικά στα ακούσματά σου μερικές φορές τούς θεωρείς δεδομένους και άφθαρτους.....η ζωή όμως συχνά έχει άλλα σχέδια...

Περαστικά.
 

Iron Maiden: «Βουτιά» στο 1988 - Η πρώτη συναυλία του «Θηρίου» στην Ελλάδα που έμεινε στην ιστορία.​

1988-09-13-AthensFront.jpg

Πηγή εικόνας: Newsbomb



 
Τελευταία επεξεργασία:

Iron Maiden: «Βουτιά» στο 1988 - Η πρώτη συναυλία του «Θηρίου» στην Ελλάδα που έμεινε στην ιστορία.​

1988-09-13-AthensFront.jpg

Πηγή εικόνας: Newsbomb



Ήμουν μέσα στην συναυλία. Ήταν φανταστική, αξέχαστη η στιγμή μόλις ξεκίνησε με το Moonchild, σεισμός έγινε στο γήπεδο. Ήμουν 16 ετών, συγκλονίστηκα λέμε, έκλεισε η φωνή μου. Μπορεί και να έκλαιγα.

I am he, the born-less one
The fallen angel watching you...
 
...Babylon, the scarlet whore
I'll infiltrate your gratitude…


Εγώ 13, άστα Blue Max..σαν την πρώτη φορά δεν υπάρχει!

Εννοείται θα είμαστε εκεί, όπως επίσης στους Manowar, στους Priest και αν αντέξουμε και στους Guardian.
 
...Babylon, the scarlet whore
I'll infiltrate your gratitude…


Εγώ 13, άστα Blue Max..σαν την πρώτη φορά δεν υπάρχει!
Και για μένα δεν υπάρχει αυτή η βραδιά. Η συναυλία αυτή σημάδεψε την εφηβεία μου. Δεν νομίζω να είχα βρεθεί ποτέ πριν σε κάτι τόσο εκρηκτικό.
 
Ποτε θα το ληξουν, να ησυχασουν και αυτοι και εμεις? Εχουν φραγκα να φανε και τα δισεγγονα τους...
 
Nα το ληξουν αυτοι που δεν μπορουν αυτοι που καταντησαν καρναβαλια οπως οι scorpions για παραδειγμα που καταντησαν να παιζουν στο γηπεδο του μακεδονικου για 500 ατομα και οχι αυτοι που οχι μονο μπορουνε αλλα μαμανε και δερνουν ακομα και σημερα και στα live τους αλλα και στην δισκογραφια τους με τον Senjutsu τον τελευταιο δισκο τους να ειναι δισκαρα και να εχουν παρει εξαιρετικες κριτικες γενικοτερα.Ας κανουν τετοια Live και ας βγαζουν τετοιους δισκους και ας το πανε μεχρι και τα 90 τους.
 
Παιδιά όπως και να το κάνουμε δεν τραγουδάνε για τα λεφτά αλλα επειδή το γουσταρουν να κάνουν συναυλίες μέχρι να φύγουν απο τούτο εδω τον κόσμο.
Άλλωστε ολη τους η ζωή είναι η μέταλ μουσική και η ηλεκτρική κιθάρα και αν σταματήσουν αυτό που κάνουν δεν θα μπορούν να ζήσουν επειδή θα πνίγονται που δεν κάνουν αυτό που αγαπά η ψυχή τους δηλαδή να τραγουδούν στους ήχους της ηλεκτρικής κιθάρας!

Καλά κάνουν και οι maiden & οι scorpions και όλοι όσοι τραγουδάνε ακόμα και ας είναι σε μεγάλη ηλικία και ας έχει αλλάξει η φωνή τους και δεν είναι όπως τότε, δεν πειράζει καθόλου Είναι θρύλοι και μας θυμίζουν τα παλιά και οι συναυλίες τους μας ξαναγυρίζουν πίσω στο χρόνο!

Καμία φορά βλέπω και στον κινηματογράφο το Arnie και το Stalone να βγάζουν συνέχεια ταινίες και λέω απο μέσα μου ότι αυτοί οι δύο θα βγάζουν ταινίες μέχρι το τέλος τους παίζοντας σε θρυλικές ταινίες τούς.

Να είναι καλά όλοι τους να μας θυμίζουν τις παλιές καλές εποχές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Οι Iron Maiden στην Αθήνα (16/7) ΟΑΚΑ​


7bb9f-dsc00264.jpg

Iron Maiden the Greek Fan Club
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πείτε ποιοι θα πάτε απόψε ιδού και οι οδηγίες, θα γίνει του κοβιντ απόψε το πανηγύρι Προβολή συνημμένου 245698

baby-yoda-iron-maiden-fuck-corona-shirt-Shirt-den.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία:
Γελάω με κάτι κουλτουριάρηδες/μουσικογραφιάδες σε περιοδικά κτλ που όλοι μα όλοι τους γράφουν το ίδιο (ούτε συνενόηση να είχαν) ότι "μέχρι το πρώτο άλμπουμ τους με τον Di Anno άξιζαν οι Maiden γιατί ήταν πιο πανκ (!) (λένε αυτοί) ο Di Anno" ...με τον Dickinson (γράφουν όλοι αυτοί) έγιναν πολύ μεηνστριμ ....
 
Γελάω με κάτι κουλτουριάρηδες/μουσικογραφιάδες σε περιοδικά κτλ που όλοι μα όλοι τους γράφουν το ίδιο (ούτε συνενόηση να είχαν) ότι "μέχρι το πρώτο άλμπουμ τους με τον Di Anno άξιζαν οι Maiden γιατί ήταν πιο πανκ (!) (λένε αυτοί) ο Di Anno" ...με τον Dickinson (γράφουν όλοι αυτοί) έγιναν πολύ μεηνστριμ ....

Aμφιβαλω αν έχουν ακούσει έστω ένα άλμπουμ από τον κάθε τραγουδιστή των Maiden. Τα περί Di Anno (τον οποίο θαυμαζω για τα πρώτα album) τα διαβάζουν σε ξένα fun sites και τα πλασάρουν σε εμάς για ψαγμενιά. Και οι 2 τραγουδιστές έχουν αφήσει τη σφραγίδα τους στο συγκρότημα. Ακόμα και ο Bayley έδωσε κάτι που αξίζει να ακούγεται


Πράγματι, τα τελευταία 10+ χρόνια, η μουσική ειδησεογραφία είναι για κλάματα. Γράφονται άρθρα για 80s μπαντες από δημοσιογράφους που ακούν μόνο Ρέμο και δεν ξέρουν ΤΙΠΟΤΑ για αυτούς που γραφουν. Αναπαράγουν, κόβουν, ράβουν ότι βρουν στο google search και το σερβίρουν. Ειδικά για MAIDEN γράφουν μόνο βλακείες. Καλύτερα να ασχοληθούν με τον ποιοτικό SAKIS.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Aμφιβαλω αν έχουν ακούσει έστω ένα άλμπουμ από τον κάθε τραγουδιστή των Maiden. Τα περί Di Anno (τον οποίο θαυμαζω για τα πρώτα album) τα διαβάζουν σε ξένα fun sites και τα πλασάρουν σε εμάς για ψαγμενιά. Και οι 2 τραγουδιστές έχουν αφήσει τη σφραγίδα τους στο συγκρότημα. Ακόμα και ο Bayley έδωσε κάτι που αξίζει να ακούγεται


Πράγματι, τα τελευταία 10+ χρόνια, η μουσική ειδησεογραφία είναι για κλάματα. Γράφονται άρθρα για 80s μπαντες από δημοσιογράφους που ακούν μόνο Ρέμο και δεν ξέρουν ΤΙΠΟΤΑ για αυτούς που γραφουν. Αναπαράγουν, κόβουν, ράβουν ότι βρουν στο google search και το σερβίρουν. Ειδικά για MAIDEN γράφουν μόνο βλακείες. Καλύτερα να ασχοληθούν με τον ποιοτικό SAKIS.
Γενικά έχω απογοητευτεί πολύ από μουσικό τύπο (δηλαδή ιστοσελίδες πλέον μιας και δεν κυκλοφορούν και πολλά έντυπα για μουσική) ο καθένας μουσικογραφιάς το μακρύ και το κοντό του και η άποψη τους η απόλυτα σωστή. Κι αν πας να τους αντιπαρατεθείς με στοιχεία ότι εδώ έγραψαν πατάτα, θα στην πουν κι όλας με το γνωστό "εγώ τα έζησα εκείνες τις εποχές ρε μεγάλε,έγραφα σε ποπ και ροκ,zoo, metal hammer, δίφωνο (τυχαία παραδείγματα αναφέρω )...
 
Πίσω
Μπλουζα