Iron Maiden

krem13 είπε:
η απόδοση του συγκροτήματος είναι αρκετά καλή αλλά ο Bruce θέλει στρώσιμο,είναι η ηλικία; το γεγονός ότι είναι οι πρώτες συναυλίες (οπότε είναι αναμενόμενα διάφορα μικροπροβλήματα) ; και τα δύο ;
Ειναι πολλα. Ηλικια,τωρα ξεκινησανε και το τραγουδι ειναι σχεδον προς τα τελευταιο στη λιστα που παιζουνε,οποτε λογικο ειναι να υπαρχει καποια κουραση. Οταν θα ερθουνε Ευρωπη πιστευω θα ειναι καλυτερα.
 
Καλησπέρα από εμένα! Είμαι μεταλάς και νέος στην παρέα και θα μου άρεσε ν αποστάρω κάτι για ένα εκ των αγαπημένων μου συγκροτημάτων, των ΙRON MAIDEN. Επειδή έμεινα λίγο πίσω στη συζήτηση θα φέρω μπροστά το θέμα "En Vivo", το νέο live album τους. Πως σας φάνηκε;
 
Να το παρουμε απο τεχνικης πλευρας πρωτα.Ο ηχος ειναι φανταστικος!!σωστο μιξαρισμα(οσο αναφορα τα οργανα γιατι ο κοσμος..θα σας τα πω στα αρνητικα του),και οι κλασσικες πλεον επιλογες για dolby surround 5.1 κτλ.Απο θεμα εικονας-ποιοτητας το μονο που εχω να πω ειναι οτι εγινε και εδω φανταστικη δουλεια.Οποιος εχει blu ray απλα πρεπει να το αγορασει(η συναυλια γυριστηκε εξ ολοκλήρου με HD καμερες φυσικα)

Εδω για πρωτη φορα σε οπτικοακουστικο μεσω των Maiden βλεπουμε split screen.Αυτη η νεα προσθηκη δινει κατι διαφορετικο σε σχεση με τα προηγουμενα video τους.Προσωπικα μου αρεσε πολυ,ενω καποιοι αλλοι το βρηκαν λιγο κουραστικο(πραγμα το οποιο δεν το καταλαβαινω αλλα γουστα ειναι αυτα)Η σκηνοθεσια του andy matthews γενικα ειναι πολυ καλη και δεν κουραζει με συνεχεις αλλαγες εικονων(οπως πχ στο death on the road που την σκηνοθεσια την επιμεληθηκε ο steve harris)


Για τους maiden τωρα τι να πω...ανεκαθεν τα εδιναν ολα επανω στην σκηνη..το δεσιμο τους ειναι εξωπραγματικο
:bow: ο dickinson ειναι ο ορισμος του frontman...τρεχει κανει αλματα παιζει με το κοινο και ολα αυτα χωρις να χανει ανασα ακομα και στα 53 του!!Ο harris ειναι θεος(το ξερετε αυτο ολοι σας ασχετα αν δεν το παραδεχεστε :p )

Στα αρνητικα εχω να πω 2 πραματα...Πρωτον: Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο κοσμος ειναι τοσο χαμηλα στην μιξη!!Ακουγετε πολυ λιγο...δεν ξερω αλλα αυτο γινετε απο το rock in rio και μετα σε καθε Live των maiden(αντε στο death on the road ειναι καλυτερα τα πραματα απο θεμα κοσμου)αλλα γιατι χαραμιζεις τετοιο κοινο...50000 κοσμου τα δινουν ολα και εσυ kevin shirley(με την συγκαταθεση του harris) μειωνεις την ενταση του κοσμου :nono: Σε ενα Live αλμπουμ την διαφορα την κανει ο κοσμος και οταν εισαι οι iron maiden και εχεις τους φανατικοτερους και πιο φωνακλαδες οπαδους ever δεν κανεις τετοια λαθη.

Δευτερον:Το set-list..εδω και 12 χρονια μου παιζουν μονο 16 κομματια..ουτε ενα παραπανω!!Κια παλι εχουμε το trooper,number of the best κτλ..παιξε ενα infinite dreams να γινει χαμος(οχι οτι δεν γινεται απλα ανανεωσε λιγο τα τραγουδια)
 
Συμφωνώ σε όλα με τον Sephirothson - μέχρι και στα σημεία στίξης! :D

Νομίζω ότι αν με ρωτούσες εν μέσω κουβέντας, θα σου απαντούσα κι εγώ χωρίς 2η σκέψη ότι το μόνο μειονέκτημα είναι το αναμάσημα κάποιων επαναλαμβανόμενων tracks... Ακόμα και το "χαμηλό" κοινό δε μ' έκανε τόση εντύπωση (ίσα-ίσα που μου δίνει την αίσθηση του live, χωρίς να σακατεύει το τραγούδι - ντάξει! γούστα είναι αυτά! :D )...

Από 'κει και πέρα, θα ενθουσιαζόμουν πραγματικά αν έβλεπα / άκουγα ξανά το ανυπέρβλητο "Alexander The Great" (που ανατριχιάζω και μόνο που σκέφτομαι το refrain!!!) & το θεϊκό (για τα δικά μου ταπεινά γούστα!) "Afraid to shoot strangers"!....
 
Ειλικρινά respect και στους 2 σας, και ιδιαιτερα σε εσενα D@redevil επειδη κι εμενα μου σηκωνεται (η τριχα) όταν ακούω αυτά τα 2 συγκεκριμένα τραγούδια, αλλά και άλλα 2, το Be Quick Or Be Dead και το Dance Of Death. Πραγματικα όμως το "Alexander The Great" και το "Afraid To Shoot Strangers", όπως και το "For The Greater Good Of God" είναι τραγούδια για τα οποία θα μπορούσα να ξεκινήσω να μιλάω και να επευφημώ και να μη σταματάω! Viva το metal retro forum!
 
D@redevil είπε:
Συμφωνώ σε όλα με τον Sephirothson - μέχρι και στα σημεία στίξης!
:D

Νομίζω ότι αν με ρωτούσες εν μέσω κουβέντας, θα σου απαντούσα κι εγώ χωρίς 2η σκέψη ότι το μόνο μειονέκτημα είναι το αναμάσημα κάποιων επαναλαμβανόμενων tracks... Ακόμα και το "χαμηλό" κοινό δε μ' έκανε τόση εντύπωση (ίσα-ίσα που μου δίνει την αίσθηση του live, χωρίς να σακατεύει το τραγούδι - ντάξει! γούστα είναι αυτά! :D )...

Από 'κει και πέρα, θα ενθουσιαζόμουν πραγματικά αν έβλεπα / άκουγα ξανά το ανυπέρβλητο "Alexander The Great" (που ανατριχιάζω και μόνο που σκέφτομαι το refrain!!!) & το θεϊκό (για τα δικά μου ταπεινά γούστα!) "Afraid to shoot strangers"!....
+άπειρο :D ,ειδικά το afraid to shoot strangers είναι από τα αγαπημένα μου τραγούδια τους :headbangdude: , από εκεί και πέρα θα ήθελα όσο τίποτα άλλο να ακούσω και τα the educated fool,the clansman (btw τραγούδια σαν και αυτό νομίζω δείχνουν πόσο επηρέασε εκείνη η περίοδος τις post-reunion κυκλοφορίες τους),no prayer for the dying ,δυσκολο βέβαια :xm:
 
Αγαπητη D@redevil το afraid to shoot strangers το ερμηνευουν αυτην την περιοδο στην αμερικη για την maiden england tour

Για το alexander εχω ακουσει το εξης,οτι λογο πολιτικης διαστασης του θεματος με τους σκοπιανους(ουστ ρε) δεν παιζουν το κομματι.Μου το ειπε ενα παιδι σε ενα foroum ο οποιος δουλευει στην ελληνικη EMI.Αληθεια η ψεμμα δεν ξερω.Γνωμη μου ειναι οτι δεν το παιζουν επειδη οι ιδιοι δεν θελουν.Ο steve harris ειπε καποτε οτι ειναι πολυ εγωιστες και ισχυρογνωμονες σε διαφορα θεμα που αφορουν το συγκροτημα και ενα απο αυτα ειναι και τα τραγουδια που διαλεγουν για τις συναυλιες.Οπως ειπε αν παιξουν το alexander θα πρεπει να αφησουν το hallowed by thy name εξω και ο κοσμος αυτο δεν το θελει.
 
Steve Harris

ο Steve Harris θα κυκλοφορήσει προσωπικό άλμπουμ το Σεπτέμβριο που μας έρχεται :eek: ,θα ονομάζεται british lion και από ότι φαίνεται από το κείμενο που συνοδεύει την ανακοίνωση θα είναι διαφορετικό ηχητικά από τους iron maiden.

το tracklisting είναι το εξής

1.This Is My God

2.Lost Worlds

3.Karma Killer

4.Us Against The World

5.The Chosen Ones

6.A World Without Heaven

7.Judas

8.Eyes Of The Young

9.These Are The Hands

10.The Lesson

όσο για τα μέλη της μπάντας του...τα μόνα ονόματα που αναφέρονται είναι τα

steve harris - bass

richard taylor - vocals

david hawkins - guitars

τα άλλα 2 μέλη δεν αναφέρονται καν :xm: ...

packshot.jpg

http://www.steveharrisbritishlion.com/
 
αν εχει επιρροες απο jethro tull-genesis-nektar-golden earring μπορει και να προσκυναμε...
 
[edit] To post έγινε μεταφορά από το θέμα Iron Maiden: Αγαπημένο LP [edit]

Λοιπόν, είναι πολύ δύσκολο να διαλέξω 1 μόνο δίσκο, γενικά το έχω αυτό το πρόβλημα να μην μπορώ να επιλέξω, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για τους IRON MAIDEN. Θα πω όμως κάποια πραγματάκια γενικά με αφορμή όσα διαβάζω σε αυτό το thread αλλά και σε διάφορα άλλα threads που έχω δει εδώ και δεν έχω απαντήσει στα όσα λέγονται από κάποιους για τους Iron Maiden προσπαθώντας να δικαιολογήσω όμως και τις απόψεις μου.

Εννοείται πως σέβομαι τις γνώμες των άλλων - μην παρεξηγηθεί κανεις, κουβέντα κάνουμε και λέω την άποψη μου χωρίς να είμαι ο ξερόλας μιας και δεν έχω και τις τρελές μουσικές γνώσεις, μιας και τέτοιες συζητήσεις ορισμένες φορές παρεξηγούνται και φτάνουν άνετα μέχρι και σε flame.

Θα πω για κάποιους (τους βασικότερους) "Μύθους" όπως το ονομάζω εγώ και την αποψή μου για κάθε από αυτόν.

ΜΥΘΟΣ 1 : Οι Iron Maiden ήταν καλοί μέχρι το 7th son of a 7th son και μετά χάλασαν και άλλαξαν ήχο κτλ - πήραν τον κατήφορο κτλ κτλ

Αυτή είναι μια καραμέλα που πραγματικά κρατάει χρόνια και οι πιο πολλοί το λένε μηχανικά χωρίς να ξέρουν και πολλά!!!

Από πότε όταν ένα συγκρότημα ωριμάζει είναι κακό? Πολύ καλοί ήταν και ως το 7th son, αλλά πολύ καλοί είναι και σε όλα τα υπόλοιπα τους. Με την πάροδο του χρόνου οι Maiden όπως είναι απόλυτα λογικό και όχι κακό ωριμασαν, μιας και δεν είναι δυνατόν να παίζουν 30+ χρόνια σε στυλ Killers και έτσι αφησαν το πολύ καλό παλιο στυλακι τους , με το τωρινο στυλάκι να ειναι εξισου πολυ καλο (χαίρομαι πάντως που παρόλα αυτά, πάλι καταλαβαίνεις στο άκουσμα πως είναι "Maiden").

Θελώ να πω και κάτι στο Wally ελαφρά offtopic για τους Manowar επειδή είχε γίνει σύγκριση με τους Maiden (Φιλικά Πάνο, κουβέντα κάνουμε, μην με παρεξηγήσεις, ακούω και Manowar με κάποια τραγούδια τους να τα θεωρώ πολύ καλα) :)

Είχες πει σε κάποιο άλλο thread που ήταν για τους Maiden, οτι οι Manowar παίζουν σταθερά τόσα χρόνια και δεν έχουν αλλαξει γι'αυτό σου αρέσουν ενώ οι Maiden άλλαξαν το παίξιμό τους. Επειδή δεν μπορώ να φανταστώ σύγκριση Maiden - Manowar, δεν μου πάει καν σαν σκέψη, θα σου πω όμως πως τους Manowar που δεν έχουν αλλάξει, κάποιοι δεν μπορούν να ακούσουν πάνω από μισή ώρα γιατί μέσα στο κεφάλι τους ηχεί ενα μπουπ μπου μπου μπουπ από το μπάσο του DeMaio και είναι τρομερά βαρετο, συν οτι άμα κλέψεις την power chord από την κιθάρα, τότε το 80% των τραγουδιών τους αυτοματα εξαφανίζονται επειδή σχεδόν όλα είναι ίδια και βασίζονται σε αυτή τη συγχορδία. Τελευταίο γεγονός για τους manowar.....Δε ξέρω αν είδατε το tribute που έκαναν στον Ronnie James Dio όταν έπαιξαν το heaven and hell από black sabbath και σε εκείνο το live που κάνεις tribute στον θεό Ronnie James Dio και όχι για κάποιον τυχαίο, ο DeMaio αρνήθηκε να αλλάξει κούρδισμα στο μπάσο και ακουγόταν απλώς μια παραφωνία, δυστυχώς δεν θέλω να χαρακτηρίσω τον DeMaio!!! Μιλάμε για τον DIO, λίγος σεβασμός! Επίσης μη ξεχνάμε ότι στις συναυλίες που βάζουν τέρμα τους ενισχυτές για να κάνουν φιγούρα - θέαμα κτλ και ξεκουφαίνουν τους θεατές + κάποιες φορές να τους καίγονται τα ηχεία, και όλα αυτά για να δείξουν πόσο "σκληροί" είναι! :xm:

Γιατί τα λέω αυτά περί Manowar? Για να δείξω πως δεν σημαίνει ότι αν δεν κάνεις αλλαγές και παίζεις το ίδιο, είσαι σώνει και καλά 100% σωστός και καλός σε όλα.

Συνεχίζω με την καραμέλα πως οι Maiden μετά to 7th son χάλασαν...

Ας το σκεφτούμε λογικά... αν οι δίσκοι τους μετά το 7th son είναι κακοί τότε πώς σαρώνουν επί τόσα πολλά χρόνια μετά το 7th son με τους επόμενους τους δίσκους σε πωλήσεις? Και γιατί στα live τους γίνεται sold out σχεδόν πάντα? Πώς έχουν πάρει τόσα πολλά βραβεία? Πώς όλοκληρος ο πλανήτης τους ξέρει, ακόμα και μη μεταλλάδες? Πώς έχουμε φτάσει να μιλάμε για "φαινόμενο Maiden"? Πώς έχουν ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ τόσα εκατομμύρια κόσμου που ενώ "χάλασαν" και δεν είναι καλοί ο κόσμος τα σκάει για τους δίσκους τους και τα live τους? Ας ενημερώσει τότε κάποιος τον κόσμο ότι χάλασαν μετά το 7th son και να μην τα αγοράζουν πια τα cd τους, όπως επίσης ας πήγαινε κάποιος και σε κάποιο live τους μετά το 7th son π.χ. στο Rock in Rio (πάνω από 250.000 θεατές!!!) και να έλεγε στον κόσμο εκεί να μην πηγαίνει στα live τους και να ζητήσουν τα λεφτά τους πίσω επειδή οι Maiden "χάλασαν" μετά το 7th son και δεν είναι καλοί και τους έχουν ξεγελάσει ότι είναι καλοί !!! :eek:

Χμμ, και με την πιο απλή λογική, είναι λίγο οξύμωρα όλα αυτά τα πράγματα δεν νομίζετε? :xm:

Και θα μιλήσω με ένα live παράδειγμα που την ίδια καραμέλα είχε και ένας φίλος μου και μου έλεγε το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Του βάζω λοιπόν να ακούσει κάποια τραγούδια να μου πει τη γνώμη του μιας και είχε σταματήσει να ακούει Maiden μετά το 7th son επειδή "χάλασαν".

Του βάζω το No Prayer For The Dying, του αρέσει και με ρωτάει πότε βγήκε και η απάντηση ήταν : ΜΕΤΑ ΤΟ 7th son of a 7th son!

Του βάζω το Afraid To Shoot Strangers, τρελαίνεται, τι κομματάρα είναι να μου λέει κτλ και με ρωτάει πότε βγήκε και η απάντηση ήταν : ΜΕΤΑ ΤΟ 7th son of a 7th son!

Του βάζω το Sign Of The Cross, επίσης του αρέσει - και αυτό ΜΕΤΑ ΤΟ 7th son of a 7th son και μάλιστα με επιπλέον άλλη μία "καραμέλα" με γεύση Blaze Bayley!

Του βάζω το The Clansman ΕΠΑΘΕ!!! - και αυτό ΜΕΤΑ ΤΟ 7th son of a 7th son και μάλιστα με επιπλέον άλλη μία "καραμέλα" με γεύση Blaze Bayley!

Του βάζω το Nomad με τα τρια διαφορετικα σολο και τις αλλαγες που εχει και τα είδε όλα - και αυτό ΜΕΤΑ ΤΟ 7th son of a 7th son!

Για να μην πολυλογώ του έβαλα από όλους τους δίσκους κομμάτια όπως τα Lord Of The Flies, Futureal, The Wicker Man, Ghost of the navigator, Dream of mirrors, Rainmaker, Dance of death, For The Greater Good Of God, The Talisman και διάφορα άλλα και πραγματικά τρελάθηκε μιας και όλα ήταν ΜΕΤΑ το 7th son αλλά για κάποιο "περίεργο" λόγο ήταν πολύ καλά κομμάτια. Έτσι παραδέχτηκε πως δεν είχε δίκιο και αυτή τη στιγμή ξανα-ακούει Maiden! :cool:


ΜΥΘΟΣ 2 : O Paul Di'Anno έπρεπε να έμενε στους Maiden επειδή ήταν καλύτερος


Απολαμβάνω να ακούω τους 2 πρώτους δίσκους με τον Di'Anno με την "πάνκικη" φωνή του, πραγματικά τον έχω σαν να είναι ακόμα και τώρα στους Iron Maiden στο μυαλό μου, αλλά επειδή πάω με τη λογική, όλοι ξέρουμε ότι αν ο Harris σαν σωστός "αρχηγός" δεν έπαιρνε την απόφαση να τον διώξει, οι Maiden θα είχαν διαλυθεί μετά το Killers. Καθόλου επαγγελματική συμπεριφορά, χρήση ναρκωτικών, δεν ερχόταν καν σε κάποια live τους(!!!) και τους ρεζίλευε, δεν πρόσεχε τη φωνή του με τις καταχρήσεις που έκανε και πολλά άλλα. Ο Harris δικαιώθηκε με την αποφασή του μιας και ο χρόνος έδειξε τις πορείες των 2 τραγουδιστών. Ο ένας (Paul Di'Anno) να κάνει χρήση ναρκωτικών, να έχει γίνει "μπόμπα" από τις καταχρήσεις, να έχει κάνει φυλακή, ακόμα και να ζητάει σε live του αν έχει κάποιος κόκα να έρθει στο καμαρίνι του! Ο άλλος τραγουδιστής (Dickinson) ... απλά καμία σχέση! Επαγγελματίας, συνεπής με επίσης πολύ καλή φωνή, και για αυτούς που ίσως λένε πως παίρνει ναρκωτικά, ας πάρουν αυτοί έναν ναρκομανή και να τον βάλουν να γίνει πιλότος και να πιλοτάρει ολόκληρο κτήνος με εκατοντάδες ψυχές μέσα ή ας δούνε το dvd "Flight 666" να πάρoυν μια ιδεά. :)

ΜΥΘΟΣ 3 : Ο Blaze Bayley ήταν πολύ κακός και μεγάλη αποτυχία σαν τραγουδιστής

Για τον Blaze Bayley όλοι ακόμα και αυτοί που δεν τον πάνε, λένε ότι προσπάθησε στους Maiden πολύ και ήταν σωστός και καλός σε αυτό που έκανε (καμία σχέση στην συμπεριφορά του με το συγκρότημα με τον Di'Anno).

Απλά πιστεύω λόγω "marketing" ο κόσμος ήθελε τον Dickinson και ο Harris αυτό έπραξε μιας και έβλεπε τα έσοδα να μειώνονται μιας και ο Blaze απλά δεν έκατσε εμπορικά, γι'αυτό παρόλο που τον άλλαξαν, ακόμα μέχρι και σήμερα έχουν καλές σχεσεις, αλλιώς ούτε καν θα μίλαγαν μεταξύ τους.

Εμένα επίσης μου άρεσε και μου αρέσει ο Blaze, ήταν επαγγελματίας, με πολύ δυνατή φωνή και κάποια αξιομνημόνευτα κομμάτια π.χ. Sign Of The Cross, Virus κτλ αλλά επίσης οι solo δουλειές του είναι ποιοτικές. (μην γελάσετε αλλά κάποιες φορές νόμιζα στιγμιαία πως τραγουδούσε ο Dickinson μιας και η φωνή του μου έφερνε σε κάποιες στιγμές τον Bruce) :D

ΜΥΘΟΣ 4 : Ο Janick Gers δεν ταιριάζει στους Maiden και είναι "έκτρωμα", "ξένο σώμα" κτλ (Wallyyyyyyy) :p

Επειδή κάπου παραπάνω (αλλά και σε άλλα threads) ειπώθηκε πως ο Gers ήταν ένα εμπορικό κόλπο και δεν ταιριάζει με τoυς Maiden και είναι "έκτρωμα", πιστεύετε πως αν δεν ήταν καλός και δεν ταίριαζε με το συγκρότημα, ότι ο Harris δεν θα τον έδιωχνε??? Θα τον κράταγε αν ήταν κακός και μόνο για εμπορικούς λόγους?

Ο Janick Gers συνθέτει κομματάρες, όπως λένε και πολλοί μουσικοί πως ο Gers έχει γνώσεις και δεν γρατζουνάει απλά μια κιθάρα ή απλά να την πετάει και να την πιάνει.

Ο Gers είναι ένας μουσικός, δεν ξέρω πόσοι ασχολούνται με κιθάρα ή με κάποιο μουσικό όργανο για να καταλάβετε τα σόλο του, τα riff του και γενικά όλη τη δουλειά που έχει κάνει μέσα στους Maiden. Επίσης ήταν κιθαρίστας στον Ian Gillan πριν έρθει στους Maiden (που δε νομίζω να έπαιρνε κακό κιθαρίστα ο Ian Gillan) :xm:

Για τη δουλειά που έχει κάνει ο Gers στους Maiden θα αναφέρω μόνο δύο κομμάτια, το dance of death και το talisman απο τον τελευταίο δίσκο που και τα δύο είναι από τα πολύ καλά κομμάτια τους και μη ξεχνάμε και το Legacy απο το A Matter Of Life And Death.

Όσο για το dance of death που μεταξύ των άλλων λένε κάποιοι πως είναι κακό (μιας και δεν είναι σε ...heavy metal ρυθμούς και ήταν διαφορετικό), ας δούνε και μια άλλη ελληνική κριτική εδώ από άσχετο site και όχι από εμένα http://www.rocking.gr/reviews/album/Iron_Maiden_-_Dance_Of_Death/39/ , μιας και η καλή μουσική δεν σημαίνει πως απλά είναι μόνο τα heavy κομμάτια και να αναφέρω πως πολλοί μουσικοί (άνθρωποι δηλαδη με ΓΝΩΣΕΙΣ στη μουσική και όχι απλά να παίζουν ένα μουσικό όργανο) είπαν πως σε αυτόν το δίσκο "έδεσαν" και φάνηκαν οι 3 κιθάρες.

Επίσης για τα πολλά live τους ή best πρώτον αν αναλογιστούμε ότι έχουν βγάλει 15 δίσκους και έχουν πάνω από 30 χρόνια πορεία, ο αριθμός τους είναι σε πολύ φυσιολογικό νούμερο και δεν είναι πολλά (κάντε μια διαίρεση, μια αναλογία 30+ ετών και 15 δίσκων + ΑΠΕΙΡΑ live που έχουν κάνει), και δεύτερον κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τα αγοράσει, απλά αν έχει τους δίσκους είναι ΟΚ.

Τώρα αν κάποιος θέλει να έχει όλες τις εκδόσες cd από όλες τις χώρες και γενικά ότι έχει βγει, τότε είναι πολύ λογικό να μεγαλώνει αυτό το νούμερο πολύ, αλλά αυτό ισχύει για όλα τα συγκροτήματα, π.χ. αν κάποιος θέλει να μαζέψει ότι έχουν βγάλει οι Metallica σε όλες τις εκδόσεις / χώρες / βινύλια / cd κτλ νομίζετε ότι θα βγουν λίγα??? :xm:

Είπα την γνώμη μου και ξέρω πως παρόλα αυτά που τεκμηρίωσα τις απόψεις μου με τη λογική, κάποιοι θα συνεχίζουν μηχανικά να λένε τα ίδια αγνοώντας ότι έγραψα, πραγματικά δεν με νοιάζει καθόλου επειδή ο σκοπός μου δεν είναι να θέλω να αλλάξω τη γνώμη κάποιων που θέλουν να επιμένουν στην άποψη τους - εγώ απλά λέω την άποψη μου με επιχειρήματα αλλα και με την λογική όπως τα βλέπω (εγώ και κάποια εκατομμύυυυυυυυυυυρια άλλοι φανς)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Foti,

σεβαστή η αποψή σου αλλά χωρίς παρεξήγηση δεν νομίζω ότι απέδειξες κάτι. Διότι όλα τα συγκροτήματα που έχουν >=30 χρόνια πορεία έχουν λιγότερα albums και sigles και lives και bests κ.τ.λ. από τους Maiden. Όπως Helloween, Saxon, Fates Warning κ.τ.λ.

Όπως δεν έχει καμιά σχέση τι ψηφίζουν στα sites και στα zines οι fans. Μην ξεχνάμε ότι πρίν απο το 2000 (έαν θυμάμαι καλα την χρονολογία) το Metal Hammer στο δημοψηφισμα που έκανε για τον καλύτερο τραγουδιστή, guitarist, bass player, drummer e.t.c. Έβγαναν πάνta οι ίδιοι και οι ίδιοι.. Όπως ο Steve Haris που την ίδια εποχή υπήρχαν παικταράδες στο αντίστοιχο μουσικό όργανο, όπως John Myung (Dream Theater), Joe DiBiase(Fates Warning) κ.τ.λ. όπως και στους κιθαρωδούς, έβγαζαν στις πρώτες θέσεις Hetfield, Gers, κ.τ.λ. ενώ υπήρχαν Jeff Waters (Annihilator), Darrell (Pantera) κ.τ.λ.

Αλλά είναι από ποια πλευρά το βλέπεις, ως fan ή αντικειμενικά...

Anyway, έχουμε ξεφύγει, πιστευω ότι είμαστε off-topic... Ας φτιάξει κάποιος ένα thread ώστε να συζητησουμε το φαινόμενο Maiden αναλυτικότερα...
 
Εντάξει, εγώ απλά την άποψη μου λέω για τους Iron Maiden, εννοείται πως υπάρχουν πολλοί καλοί μπασίστες, κιθαρίστες κτλ σε πολλά συγκροτήματα, κανείς δεν λέει το αντίθετο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορείτε να συζητήσετε περισσότερα στο θέμα Iron Maiden για να μην ξεφεύγουμε πολύ στο παρόν θέμα :)

Υγ. Κάποια ποστ θα μεταφερθούν

Edit

Έγινε η μεταφορά των ποστ και οι απαραίτητες διαγραφές :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχετε δίκιο, καλύτερα να μεταφερθει.

@kambia αν μπορείς μετέφερε το στο Iron Maiden που λες και σβήσε αυτό εδώ και ότι αλλο δεν "κολλάει"

Ευχαριστώ :)
 
Εγώ ευχαριστώ :) Θα τα τακτοποιήσω αμέσως.
 
Σεβαστή η αποψή σου φίλε Foti και συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σου περί Manowar. Ο DiMaio και η τάση του "θέλω να γίνω κιθασταρίστας στην θέση του κιθαρίστα" και ότι άλλο "Διαμάντι" έχει πετάξει σίγουρα χάλαγε όλη την εικόνα του group...

Πολύ "έπαιζαν" σαν τους Manowar, λιτά, ωμά riffs, αλλά η Manowar είχαν και έναν επικο-λυρικό Eric Adams, που όσες οκτάβες και να ανέβενε δεν έχανε τον όγκο της φωνής του ώστε να ακουστεί σαν "ευνούχος".

Και ας μην τον κρίνουμε τώρα που έχει και κάποια ηλικία...

Αλλα όσο αφορά την σύγκριση με τους Maiden... οι Maiden χαίρουν σεβασμό διότι άρχησαν σε μια punkο-κρατούμενη Βρετανία και έφτιαξαν δική τους σχολή και ήχο, όταν όλη η Αγγλία "χτυπιόταν" στους ρυθμούς των Clash και των Sex Pistols.

Και έδω ίσως ο Paul Di'Anno να βοήθεισε πολύ ώστε να γίνουν γνωστοί οι Maiden. Διότι όταν άρχησαν οι Maiden έχοντας έναν τραγουδιστή που τίνει η φωνή στο punk, ήταν λογικό να γίνουν πιο εύκολα δεκτοί στο Βρατανικό κοινό. Το πρόβλημα με τους Maiden για εμένα βρίσκεται στην μετέπειτα πορεία τους και όχι στα πρώτα αλμπουμς...
 
Ευχομαι να το "ξεπερασει" και να σταθει δυνατος και παλι!!!

Iron Maiden frontman Bruce Dickinson is battling cancer, the band have confirmed.

Heʼs just completed a seven-week course of treatment after a tumour was discovered on his tongue.

The 56-year-old is expected to make a full recovery, and heʼll be concentrating on his health until the middle of the year.

Maiden say in a statement: βJust before Christmas, Bruce visited his doctor for a routine check-up.

This led to tests and biopsies, which revealed a small cancerous tumour at the back of his tongue.

A course of chemotherapy and radiology was completed yesterday.

"As the tumour was caught in the early stages, the prognosis is extremely good.

Bruceʼs medical team expect him to make a complete recovery, with the all-clear expected by late May.

It will take a further few months for Bruce to get back to full fitness."

The band have asked for fansʼ βpatience, understanding and respectβ and say more information will be provided in May.

They add: "Bruce is doing very well considering the circumstances and the whole team are very positive."
Πηγη
 
Εύχομαι περαστικά στον τρισμέγιστο Bruce και να επανέλθει πλήρως...
 
Πίσω
Μπλουζα