Jaguar CD 64 Bit For Ever

Το debate αυτό δεν έλαβε ποτέ οριστική απάντηση γιατί και οι δύο πλευρές είχαν καλά επιχειρήματα.

Αλλά το να μετράς τα bits σαν αποκλειστική ένδειξη της ισχύος του μηχανήματος είναι αστείο, εκτός αν ο jaguar-man πιστεύει ότι ένας Athlon XP 3000+ (που είναι 32 bit) είναι πιο αδύναμος από τις CPU του Jaguar. :p
 
Parempiptontws to jaguar CD einai tosa bit osa kai to cdrom tou ypologisth sou.
 
παιδια με το jaguar το ολο λαθος ηταν απο κακιστο marketing της atari.Το μηχανημα ηταν ενα 64bit θηριο για την εποχη.(αν και στις ΗΠΑ, που εζησα καποια καλοκαιρια εκει,η διαφημιση ηταν καταιγιστικη,ανα μιση ωρα εβλεπες και ενα σποτακι στην τηλεοραση,ειδικα αυτο το <>)ενα θηριοπου δεν εδειξε ποτε τα δοντια του ελεω atari...........
 
Oxi file mou kaneis lathos... To vasiko lathos ths Atari htan to 3d. Prospathise na ftiaxei 3d textured mapped paixnidia opws tou PSX kai fysika epeidh sto 3d h jag einai poly pio adynamh apo to PSX (7-15 fps to maximum) den eixe kamia elpida. An hthelan opwsdhpote 3d eprepe na xrhsimopoihsoun gouraud shading an kai kat eme h jaguar den eprepe na exei katholou 3d. Einai wraio na eksidanikeyoume pragmata alla kalo einai na vlepoume kai thn pragmatikothta. H jaguar eixe tromeres adynamies sto hardware kai athlia paixnidia. Ayto th skotwse, oxi to marketing.
 
ChrisTOS είπε:
Oxi file mou kaneis lathos... To vasiko lathos ths Atari htan to 3d. Prospathise na ftiaxei 3d textured mapped paixnidia opws tou PSX kai fysika epeidh sto 3d h jag einai poly pio adynamh apo to PSX (7-15 fps to maximum) den eixe kamia elpida. An hthelan opwsdhpote 3d eprepe na xrhsimopoihsoun gouraud shading an kai kat eme h jaguar den eprepe na exei katholou 3d. Einai wraio na eksidanikeyoume pragmata alla kalo einai na vlepoume kai thn pragmatikothta. H jaguar eixe tromeres adynamies sto hardware kai athlia paixnidia. Ayto th skotwse, oxi to marketing.
το marketing ηταν ο βασικος λογος,διοτι δεν πηγε σε κανα δυο μεγαλες <<φιρμες>> της εποχης εκεινης(1993) βλεπε capcom,virgin,prode, να δωσει τους drivers για να προγραμματισουν παιχνιδια για το jaguar, παρα μονο περιμενε και απερριπτε επιδεικτικα(βλεπεις το loby της atari ηταν καθαρα made in u.s.a).το 1993 δεν υπηρχε ps1 για να το συναγωνιστει,οσο για το hardware aς <<βλεπουμε λιγο την πραγματικοτητα>> ειδικα στα 2d ηταν τελειο και θα μπορουσαν να φτιαξουν τελεια παιχνιδια,οσο για τα 3d επασχε λογο κακου προγρμματισμου,ας το αναλαμβανε καμια capcom εκεινη την εποχη και θα βλεπαμε τρελλλα παιχνιδια.το θεμα ειναι ενα, δεν ειδαμε ποτε το 100% της κονσαλας αυτης,και αν αναλογιστουμε οτι το alien <<τρωει>> το 40% της ισχυος ,τοτε φαντασου chrisTOS τι δεν εχουμε δει
 
Ότι επεξεργαστές και να χε το Jag (το οποίο μου είναι πάρα πολύ συμπαθές μηχάνημα!) με 2ΜΒ RAM και cartridge με 6 ΜΒ (όπως παραθέτει τα χαρακτηριστικά ο ChrisTOS), τι 3D να καταφέρει!?!?! Θέλει πολύ μαεστρία από τους προγραμματιστές για να κάνουν θαύματα με τόσο λίγο χώρο!

Υ.Γ. Τα 6ΜΒ της "κασσέτας" πετυχαίνουν συμπίεση περίπου 1 προς 10 δηλαδή αντιστοιχούν σε συμπιεσμένο data των 60-70ΜΒ. Αυτό τώρα ευννοεί ή όχι τα 3D παιχνίδια (το κόστος αποσυμπίεσης εννοώ);;;

Υ.Γ. Το περιορισμό της κασσέτας αίρει το CD-rom, τι γίνεται όμως με την ελάχιστη RAM;
 
File elefas kai to PSX 2Mb RAM eixe. To provlhma den einai ekei, to provlhma einai oti: afenws den mporeis na kaneis stream graphics apo to cartridge h to cd kai to kyriotero oti den mporeis aksiopista na trekseis gpu kai dsp code apo thn main RAM. Gia na metafereis loipon dedomena xreiazesai ton 68K o opoios omws kanei hog thn Bus pou apo ta 64-bit xrhshmopoiountai ta 16 me megalyterh poinh malista giati prepei na metatrapoun ta data apo 64bit se 16. Mporei kaneis na thewrhsei oti o 68K sthn jaguar einai pio argos apo oti ston STE gia ayto ton logo. Ws ek toutou ayto pou synevh htan na xrhsimopoieitai o 68K gia ta panta kai to DSP kai h GPU na xrhshmopoiountai gia ypologismous pou tha taisoun tous registers tou 68K.
 
Σε αυτο ακριβως το συμπερασμα καταληγουν ολοι - το μηχανημα "πραγματοποιουσε" 64bitη επεξεργασια δεδομενων αλλα με 16bitη ροη τους προς την ram. Πολυ σωστα δηλαδη περιγραφεται ως 64bitο συστημα αλλα στην πραξη αυτο παρεμενε ουτοπικο. Σημειωστε επισης οτι το cartridge port "δεχοταν" 32bitες "λεξεις" - οποτε οι οποιες αναφορες για 64bit software αφορουν αποκλειστικα τη cd version, με οτι αναφερθηκε προηγουμενα.
 
Δηλαδή εγώ εδώ θα έλεγα...για ακόμη ένα καλοστημένο μάρκετινκ των εταιριών!!
 
akmakas είπε:
Δηλαδή εγώ εδώ θα έλεγα...για ακόμη ένα καλοστημένο μάρκετινκ των εταιριών!!
Oxi den einai akrives ayto, h jaguar gia ton programmatisth mporei na einai 64 bit giati ayth einai h bus. Den yparxei kanena lathos sto na thn apokaleseis 64bit alla taytoxrona den einai kai swsto.

@telamonas

IIRC to cd rom metaferei ta dedomena apo thn bus ths cartridge port :D
 
@telamonasIIRC to cd rom metaferei ta dedomena apo thn bus ths cartridge port :D
Δεν το ξερα αυτο :eek:... αρα και η διαμεταγωγη δεδομενων (ακομα και θεωρητικα) δεν ηταν 64bitη. Thanks ChrisTOs :thumbup:
 
10 η ωρα αποψε σπιτι μου ολα ειναι ετοιμα για να υποδεχτω 2 φιλους(καμενους-τρελαμενους) για γερες κοντρες :diablotin: , πρωτα θα παραθεσουμε το NBA jam T.E(jaguar v.s psone) κατα δευτερον το Myst(jaguar-cd v.s psone) και τριτον το zool 2 (jaguar v.s snes). ο νικητης κανει το τραπεζι στα TGI fridays( ωχ να παρω εκει το τσεκ επιταγων:nervous::biglaugh:) jaguaaaaaaaaaaaaaaaaar :polyvolo: στα οπλα:pistolies: :armed: :armed: :armed: :armed:

αποτελεσματα, τελικα οπως το περιμενα το jam t.e εχει καλυτερο ηχο στο jag(ελεω 3D που μεταφερθηκε αυτουσιως απο το arcade) τα χρωματα πιο εντονα στο jag και η κινηση καλυτερη επισης(60fps)

στο myst τα πραγματα ηρθαν ισοπαλια (αν και τα loading ηταν γρηγοροτερα στο jag-cd)

στο zool 2 ........ η εκδοση του jag σε ολα ανωτερη (ειδικα στα χρωματα και την ταχυτητα). Ενα chicken finger παρακαλω
 
σημερα(εχθες δηλαδη) το πρωι μια ευχαριστη εκπληξη με παριμενε απο την courier(νερο πινουν εκει τα παλικαρια στο ονομα μου:biglaugh:) το <> για το jaguar, ενα απιστευτο 3D fighting game για το Atari Jaguar η εκπληξη μου ηταν οτι τα γραφικα του ειναι ανωτερα απο το virtual fighter 1(sat.ver.):eek: κατι τετοια παιχνιδια δειχνουν την πραγματικη δυναμη του μηχανηματος που δεν την ειδαμε ποτε:down::down::down:
 
Η Atari (όπως και η Commodore), ήταν εταιρίες που έβγαζαν φοβερά μηχανήματα, είχαν ιδέες & πρωτότυπα πολύ μπροστά από την εποχή τους και ως συνήθως έπασχαν από μέτριο ως κάκιστο marketing. Η Atari δε, είχε τα ηνία σε αυτό τον τομέα. Δεν ξέρω, λες και περίμεναν ποιοι θα αγοράσουν τα μηχανηματά τους και δεν τους ενδιέφερε να τα διαφημίσουν σωστά για να ξέρει και το αγοραστικό κοινό πως βγήκε κάτι "καινούριο".... Έχω "χρυσοπληρώσει" από τους πρώτους εν Ελλάδει το Falcon030 (340k to '93), το Jaguar (150k το '94) & άλλα 150k το Cd drive ('95). Εγώ έχω να πω τα εξής. Ελλειπής υποστήριξη software, λίγοι τίτλοι (και οι καλοί πιο λίγοι...), ανύπαρκτη διαφήμιση...

Όσο για το Jaguar, όταν άκουσα πως η Atari αποφάσισε να "εγκαταλείψει" την σειρά των home computers και να ρίξει όλο το βάρος της στο Jag, δεν μου άρεσε καθόλου σαν ιδέα.

Το μηχάνημα ήταν μια 16-bit κονσόλα με κάποια custom 32/64-bit chips. Και αυτό φαίνεται στα περισσότερα παιχνίδια. Και έχω αρκετά....Τι χρήση έχει να κάνεις εσωτερική επεξεργασία 64-bit, όταν το bus και η controller cpu (m68k) είναι 16-bit, είναι κάτι που μόνο η Atari μπορεί να μας εξηγήσει γιατί το έκανε...(βλέπε επίσης Falcon Ram: 24-bit access του 32-bit bus)..

Σημασία δεν έχει μόνο τι cpu "φοράς", αλλά σε τι bandwidth κάθεται και το πόση πληροφορία της μπορείς να μεταχειριστείς ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ...

Συγγνώμη αν ακούγομαι αρνητικός, αλλά όντας Atarόβιος από τα 3 (ναι 3!) μου χρόνια (με VCS 2600 Darth Vader), κάτοχος πολλών ST/STe, Falcon, Jaguar/JagCD, νομίζω πως αυτή είναι μέσες-άκρες η πικρή αλήθεια. Καλά μηχανήματα με ελλείψεις, που ΑΝ δεν τις είχαν, ίσως να είχε αλλάξει (έστω και λίγο..) η αγορά των υπολογιστών/consoles.....

Φιλικά
 
Μαζί με την Atari, βάλε και τη Sega στις εταιρίες με άθλιο marketing....
 
Sega?

Μα ειχε το καλυτερο promotion campaign!




:worship:
Και στο Megadrive...μια χαρα ηταν

http://www.zonesega.com/img/Pub/Megadrive.jpg

EDIT:Για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα...

To Jaguar βγηκε μισο-τελειωμενο και με τσιγκουνιες....ΑΚΑ crippled οπως εχουμε πει σε αλλα posts
 
Sega?Μα ειχε το καλυτερο promotion campaign!

SEGATA :worship:
Ναι γιαυτο και σημερα λεω να παω να παρω μια απο τις καινουριες κονσολες της Sega....χμμμ ποια να διαλεξω αραγε(ς) ? :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Κατσε να μην "πεθαινε"(εστω και για καλο σκοπο :D ) και θα εβλεπες τι θα εκανε στις hype διαφημισεις του Lynch για τη σαPιοκαSελα2
 
Πίσω
Μπλουζα