Jean Michel Jarre

Ηταν το καλύτερο electro live που έχω δει !!!

DSC02965.JPG


DSC03061.JPG


DSC02872.JPG
 
Πολύ ωραίες φωτό. Δυστυχώς το σημείο που βρισκόμουν, αριστερά από τη σκηνή, δε βόλευε για φωτογραφίες γιατί ηταν πολύ σκοτεινό, και το καθισμα πηγαινε περα δωθε από τους κραδασμούς, και δε με βοηθούσε καθόλου. Βγήκαν όλες χαλια, αλλα εχω καλό βίντεο :cool: .
 
Δεν είχα δει το thread αυτό... Κι εγώ πήγα φυσικά και μου έφυγε η μασέλα (Rygar θέλω να με συστήσεις στον ορθοδοντικό σου)!! Πήγα βέβαια στην Β' Ζώνη των 80 ευρώ για καλύτερα (υποτίθεται) αλλά να πω την αλήθεια δεν ήταν άσχημα! Είδα το εφέ με τα λέιζερ και τους καθρέφτες καθώς τα έστελνε πάνω στο κοινό που ήταν στην μέση και πίσω. Κάτι που αν δεν ήσουν πιο ψηλά και έπεφτε επάνω σου δε θα μπορούσες να το παρατηρήσεις στην Α' και Γ' ζώνη! Η μόνη "απάτη" της Β' ζώνης είναι ότι τα καθίσματα συνεχίζουν και ΑΚΡΙΒΩΣ στα πλαινά τα σκηνής, με αποτέλεσμα οι τελευταίοι που μπήκαν να κάτσουν εκεί με με τους στήλους και το υπόλοιπο ντεκόρ αναρωτιέμαι αν κατάφεραν να δουν συναυλία ή απλά..άκουγαν. Εγώ ευτυχώς ήμουν στημένος ώρες εκεί (αν και οι περισσότεροι φαντάζομαι πως έτσι ήταν μιας και η δύο ουρές είχαν 300 μέτρα μήκος μέχρι ν' ανοίξουν και ξεκίνησε να ψιχαλίζει όταν μπήκαμε μέσα) και βρήκα μια χαρά θέση! Άλλο ένα θετικό είναι ότι το μπαρ ήταν μερικά σκαλάκια παραπάνω, οπότε πετάχτηκα 2-3 φορές στα γρήγορα να πάρω μπυρίτσα (είχε ζέστη...)! Δεν έχασα τίποτε όμως. Πρώτη φορά πήγα στο Tae Kwo Do. Ο ήχος μου φάνηκε πολύ καλός αλλά δεν έχω δει τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη ξανά και δεν ξέρω πόσο καλύτερος θα μπορούσε να ακουστεί αλλού. Γενικά το απόλαυσα όσο δεν πάει και μόλις ξανάρθει θα είμαι εκεί κι ας παίξει και στην Τρούμπα!

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να ξανάρθει σύντομα ο Ennio Morricone (ήρθε πριν μερικά χρόνια αλλά την νύχτα που έμαθα πως παίζει, ταξίδευα με το πλοίο...) ή ο Βαγγέλης Παπαθανασίου; Το 'χω άχτι και θέλω πολύ να τους δω!! Kraftwerk επίσης δεν έχω δει αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Άλλα κομμάτια μ' αρέσουν ενώ άλλα, πάλι, όχι και τόσο. Επίσης να ρωτήσω αν υπάρχει thread για Yann Tiersen! Τον είδε κανείς όταν κατέβηκε;
 
Ότι και να πούμε για τον Jarre είναι λίγο... Μια από τις σπουδαιότερες μουσικές διάνοιες, πολύ μπροστά...

Εν έτει 1976 και να βγάζεις το Oxygene είσαι ήδη στον επόμενο αιώνα...

Και βέβαια οι ήχοι του (Equinoxe, Magnetic Fields κλπ.) ήταν αγαπημένο backround στα κρατικά κανάλια των 80's.
 
Το Oxygene αν δεν κάνω λάθος, ακουγόταν και στην ταινία "Καλλίπολη" ​, με τον Μελ Γκίμπσον...
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά στην πολύ παλιά σειρά της ΕΤ1 "Ουράνιο τόξο" (όχι το παιδικό, μια σειρά με τον Άγγελο Αντωνόπουλο και την Ελένη Ράντου σε πρώτη τηλεοπτική, πιθανώς, εμφάνιση), το σήμα των τίτλων ήταν το πασίγνωστο κομμάτι του Jean Michel Jarre

Tο απόσπασμα είναι από το κονσέρτο στο Χιούστον, με εκείνο το απίθανο ημικυκλικό keyboard !
Eπίσης προσωπικά πεθαίνω για το "Magnetic Fields 1", είτε σε αργή είτε σε γρήγορη (όπως στο "Concerts in China") εκτέλεση, αλλά και το συγκλονιστικό "Ron's piece", κομμάτι για σαξόφωνο, που ΘΑ ήταν το πρώτο μουσικό κομμάτι που θα παιζόταν στο Διάστημα, από τον αστρονάυτη του Challenger...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο τσακ έχασα τη συναυλία του το Μάιο του 2010 στη Θεσσαλονίκη. Τα κομμάτια του απλά σε ταξιδεύουν.Fullstop.
 
stakovios είπε:
:please: Παιδιά, μπορεί κανείς να βοηθήσει; Ψάχνω απεγνωσμένα ένα κομμάτι του Ζαρ, το οποίο έχει στο "ρεφρέν" κάποιες καμπάνες . Προσοχή, σίγουρα δεν είναι το "Bells". Το κομμάτι έχω να το ακούσω από το 1983-84, όταν έδειχνε το αγαπημένο μας σήμα της ΕΡΤ και ακουγόταν μουσική. Πότε θα ήταν Πουλόπουλος, πότε Κατσαρός, το "Να η ευκαιρία" και πότε Ζαρ. Πολύ δυνατές οι καμπάνες, ακούγονται στο κομμάτι αυτό σαν γκονγκ. Πώς λέγεται;
Τελικά, έχοντας ακούσει το διαστημικό κομμάτι των Space (1977) "Deliverance", μου θύμισε για πρώτη φορά το κομμάτι που ψάχνω. Άρα, δεν πρέπει να είναι από Ζαρ. Υποθέτω ότι στο κομμάτι των Σπέις η ΕΡΤ είχε κάνει ένα ορχηστρικό. Ο σκοπός πάντως στο ρεφρέν είναι ο ίδιος.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rendez-vous 2 Κορυφαίο κομμάτι το οποίο ακούγεται πολύ καλύτερο στο live και ιδιαίτερα στο χορωδιακό σημείο (4:41 κι έπειτα).

[video=youtube;X5_w-DnjG9U]

 
Επικό πραγματικά.

εγώ θα προσθέσω το :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ναι είναι αλήθεια!!!! Oxyzene part 14-20!!!!!

:headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
"Οξυζενέ"; Για λεύκανση πλαστικών μιλάμε; :D
 
Oxyzene IV!!!! Από τις πολύ αγαπημένες μου μελωδίες. Έχω και το δίσκο από το 1976...., που όμως δεν ευρέθη (να όψεται η μετακόμιση). Αντ' αυτού το άλμπουμ με mix από το 1982...

20161203_141840.jpg

20161203_141913.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγένετο Equinoxe Infinity. Επισήμως!!!!

Ναι ρε φίλε!!! ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Επεσα μέσα στις προβλέψεις μου ότι αποκλείεται μετά το Oxygene 3 να μην έβγαζε κάτι για την επέτειο του Equinoxe!!!!!!!
 



Magnetic fields part 2 με υπέροχο βίντεο κλιπ βεβαίως-βεβαίως.όταν ταξιδεύαμε με τον καλύτερο φίλο μου με το τραίνο στη Γερμανία στα '80ς, είχαμε ένα γουώκμαν που έπαιρνε δυο ακουστικά (!) και είχαμε λιώσει μια κασέτα με Jean Michel Jarre!Ειδικά τα εφέ ακούγονταν καταπληκτικά με στέρεο!
 
Οπως μου υπεδειξε ο 1@Stormwatch[/USER] ουτε ο Jarre γλυτωσε απο την ΚΑΤΑΡΑ του loudness war

 
Τι σημαίνει αυτό;
 
Πίσω
Μπλουζα