John Rambo (2008)

Για τα δικά μου γούστα και τον δικό μου τρόπο σκέψης,βλέποντας σίκουελ του Rambo μετά από 20 χρόνια και φοβούμενος μην είναι καμιά πατάτα σαν το #3,ο Sly με εξέπληξε,όπως είχε κάνει και με τον Rocky VI λίγο καιρό πριν...

Η ταινία είχε απ' όλα.Δράση,αίμα,σκοτωμούς,αλλά και στην αντίπερα όχθη -στη μεγαλύτερη διάρκεια της ταινίας- έναν πιο ανθρώπινο Rambo κι όχι την πολεμική μηχανή που ξέραμε.(Αυτό μέχρι το τελευταίο τέταρτο ασφαλώς...!) Γι' αυτό ακριβώς άλλωστε και ήταν ό,τι πιο κοντινό στο αξεπέραστο #1...

Ένα πράγμα δεν είχε μόνο:10-20' επιπλέον διάρκεια !!

Θα ξαναπώ όμως -όπως είχα πει κι όταν είδα πρώτη φορά την ταινία- ότι στο τέλος της ταινίας και στη σκηνή μετά τον πολύνεκρο χαμό που λαμβάνει χώρα,εκεί όπου ο Rambo στέκεται στην κορυφή του λόφου και κοιτά όλο το χάος που είχε μείνει πλέον μπροστά στα μάτια του,η έκφραση του Sly και ο τρόπος που δίνει στο θεατή να καταλάβει ότι ο -πολεμικός- κύκλος του Rambo μόλις είχε κλείσει,ήταν εξαιρετικά επιτυχημένη...

Δε ξέρω αν πρέπει να είναι κάποιος φαν του Rambo για να εκτιμήσει κάποια πράγματα στην ταινία,αλλά βρε Θέμη,σε μια ταινία-περιπέτεια της κατηγορίας,τι παραπάνω θες από σκηνοθεσία,σενάριο κτλ ;Μια χαρά στημένη ήταν η ταινία ! (κατά τη γνώμη μου ασφαλώς ! )

Anyway,εγώ είμαι ρηχός θεατής έτσι κι αλλιώς,οπότε η άποψη μου δεν είναι και πολύ αντικειμενική...


ΟΜΩΣ
,αν στο τελευταίο μέρος του παραπάνω post σου εννόησες ότι οι "κριτικοί κινηματογράφου" ξέρουν τι γράφουν και τι τους γίνεται,εκεί δε μπορώ και δε γίνεται να συμφωνήσω ούτε με σφαίρες,χειροβομβίδες,αντιαρματικά πυρά κτλ κτλ κτλ,μαζί σου...

Να φανταστείς ότι κάποτε ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ -οι δικοί μας οι φωστήρες εδώ στην Ελλάδα- να βγάλουν την ταινία "The avengers" καλή !!!!!

Χίλιες φορές να εμπιστευτείς το κοινό και την κρίση του λοιπόν,παρά τους (copyright:exetlaios) θολοκουλτουριάρηδες "κριτικούς κινηματογράφου"....

(ανάθεμα κι αν ξέρουν κι αυτοί τι σόι "επάγγελμα" είναι αυτό που κάνουν..! )
 
Gryzor είπε:
Και, εννοείται ότι οι κριτικοί το θάψανε. Τί να μή θάψουνε; Σενάριο? Ηθοποιία? Σκηνοθεσία? (ας σταματήσω, πίνω τον πρωινό καφέ και θα μου βγει από τη μύτη :D )
Τώρα θυμήθηκα στο παρελθόν που κάποιος κριτικός κινηματογράφου είχε χαρακτηρίσει το 300οι για φασισμό και μιλιταρισμό. Πάμε παρακάτω.

Τώρα σοβαρά, υπάρχει άνθρωπος που να έχει δει τις προηγούμενες ταινίες Ράμπο και να έχει σκοπό να δει το 4ο μέρος για να απολαύσει έξυπνο σενάριο; Αν υπάρχει κανένας τέτοιος τότε θα ανέβω σε κανένα δέντρο να κάνω τον ουρακοτάγκο.

Gryzor είπε:
Ας το δούμε λίγο αντικειμενικά, ακόμα και αν σου αρέσει, δεν μπορείς με τίποτα να το θεωρήσεις 'καλή ταινία'. Απλά ΄καλά άντερα που πετάνε τριγύρω ενώ εγώ τρώω τα πατατάκια μου καθηλωμένος'. Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Δεν το κατακρίνω αυτό το στυλ - έτσι κι αλλιώς κι εγώ συχνά βλέπω 'βλακείες' γιατί είναι διασκεδαστικές. Αλλά να αναγνωρίζουμε τί βλέπουμε...
Δηλαδή τις μεν ταινίες πρέπει να τις θεωρούμε καλές και τις δε όχι; Και εγώ σιχαίνομαι θανάσιμα τις κοινωνικές ταινίες ή κάτι άλλες του στυλ Μάμα μία. Αλλά θα πρέπει να τις αποκαλώ βλακείες επειδή δεν αρέσουν σε εμένα; Φαντάσου να το έκανα εκεί που εξυμνώ το Evil dead..

Gryzor είπε:
Πραγματικά, σκέψου ότι είσαι κριτικός ταινιών. Βλέπεις όλες τις ταινίες που βγαίνουν κάθε χρόνο στη χώρα σου και κάμποσες ακόμα. Βλέπεις όλα τα αριστουργήματα που θα σε κάνουν να γελάσεις μέχρι δακρύων, να κλάψεις, να αμφισβητήσεις, να προβληματιστείς, να έρθεις σε επαφή με τον εαυτό σου, να θυμώσεις, να σοκαριστείς... και μετά βλέπεις αυτό. Πώς να το περιγράψεις;
Χμ συνέχεια του Ράμπο 3 ίσως; Δεν το γράφω ειρωνικά. Απλά τονίζω τον τίτλο της ταινίας και κατα συνέπεια αυτά που είναι πίσω από τον τίτλο.

Gryzor είπε:
Δεν το 'παίζω' κάπως. Όπως είπα, διασκεδάζω κι εγώ με ανάλογες ταινίες συχνά-πυκνά (περιμένω να δω το Βατμαν πώς και πώς) (χμ, αυτό είναι μάλλον αριστούργημα συμπαντικού επιπέδου συγκρινόμενο...). Αλλά να ξεχωρίζουμε την τέχνη από τα υπόλοιπα...
Πες μου κάτι. Έχεις γυρίσει/προσπαθήσει να γυρίσεις ταινία; ή έστω έχεις βρεθεί σε γυρίσματα ταινίας; Δεν γράφω φυσικά για τα γυρίσματα που έκανε ο τάδε με την παρέα του (όλοι άσχετοι με το άθλημα) μία νύχτα που έπιναν μπύρες και φυσικά δεν μιλάω για ταινίες πορνό. Αν υπάρχει έστω λίγη γνώση και πολύ πάθος τότε είναι τέχνη ακόμη και το σενάριο της ταινίας έχει να κάνει με πόλεμο.

Mια που έπιασες το Μπάτμαν. Κοίτα λίγο και την άλλη πλευρά. Τι σενάριο έχει το Μπάτμαν; Πόσο πιο βαθύ είναι από αυτό του Ράμπο; Κοίταξε ποιοί και πόσοι ηθοποιοί παίζουν. Ποιο κοινό στοχεύει η ταινία σε αντίθεση με αυτή του Ράμπο. Είναι λίγο τεχνικά τα πράγματα αλλά καταβάθος είναι απλά φίλε μου.
 
απ την αλλη εμενα ΑΠΛΑ μου αρεσε και διασκεδασα.....!το πρωτο ηταν το καλυτερο και το 4 ακολουθει....το καλο με τον σταλονε ειναι οτι ειναι καλος ηθοποιος οταν δεν παιζει με τα ποντικια του,αυτο το καταλαβα στο copland και στα rocky.
 
Μα και μόνο που λέμε και συμφωνούμε πολλοί απ' ότι βλέπω ότι σαν αξία η σειρά ταινιών Rambo πάει 1>4>2>3 (φαντάζομαι συμφωνείτε όλοι και για τα δύο τελευταία),δείχνει ότι,αν μη τι άλλο,το #4 του Sly ήταν πολύ καλό....!
 
Ε τώρα αν πω πως εμένα μου αρέσει περισσότερο από τα 4 το 3o; :D
 
Ε,τότε θεωρήστε το τελευταίο μου post άκυρο...!! :D

(Mου καταστρέψατε την επιχειρηματολογία,πανάθεμά σας !!! :D :D :D

Θα ανοίξω σχετικό poll μου φαίνεται...!!! )
 
Οk ok ok άκυρο τότε! Το 2ο μέρος ελάχιστα το θυμάμαι! :D

Μάνο διώρθωσα καθόλου; :D
 
Λιιιιίγο το σώσαμε..... :D

Ρε σεις,αλήθεια πάντως,είναι εντυπωσιακό το πώς ξαναζωντάνεψε έτσι το thread αυτό....!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f , αν θες ακόμα 10 ~ 20 λεπτά , περίμενε το DVD director's cut , θα έχει αρκετά επιπλέον λεπτά .

Τελόνιο : συμφωνώ μαζί σου . Το 3ο ήταν το καλλύτερο !

manos426f :

Ρε σεις,αλήθεια πάντως,είναι εντυπωσιακό το πώς ξαναζωντάνεψε έτσι το thread αυτό....!!!
Το ξαναζωντάνεψα εγώ και αυτό επειδή είμαι τιποτένιος ! Ναι τιποτένιος διότι μόλις πριν 2 ~ 3 ημέρες αξιώθηκα ο άχρηστος να δω και εγώ την ταινία ! οπότε και αποφάσησα να δημοσιεύσω τα σχόλιά μου . Πάντως παρότι οπαδός του Ράμπο και παρότι θεωρώ ότι η ταινία ΔΕΝ ήταν όσο καλή έπρεπε να είναι ,, την θεωρώ ευπρόσδεκτη στην τετραλογία . Πλέον ανυπομονώ ακόμα περισσότερο να δω την επόμενη ταινία Ράμπο , διότι , όπως είπε ο Συλβέτρος , δεν πρόκειται να είναι πολεμική , οπότε θεωρώ πως θα είναι μεγάλη πρόκληση και ίσως να αποτελέσει και ωραίο τέλος στην όλη σειρά . Είδωμεν !
 
manos426f είπε:
Δε ξέρω αν πρέπει να είναι κάποιος φαν του Rambo για να εκτιμήσει κάποια πράγματα στην ταινία,αλλά βρε Θέμη,σε μια ταινία-περιπέτεια της κατηγορίας,τι παραπάνω θες από σκηνοθεσία,σενάριο κτλ ;Μια χαρά στημένη ήταν η ταινία ! (κατά τη γνώμη μου ασφαλώς ! )
Μα γι αυτό λέω, για μένα σενάριο ήταν τελείως ανύπαρκτο κι έκανε τα προηγούμενα (τα οποία δεν θεωρούνται ακριβώς τέρατα της σεναριογραφίας) να φαίνονται σαν τη βίβλο δίπλα σε μίκυμάους :D

manos426f είπε:

ΟΜΩΣ
,αν στο τελευταίο μέρος του παραπάνω post σου εννόησες ότι οι "κριτικοί κινηματογράφου" ξέρουν τι γράφουν και τι τους γίνεται,εκεί δε μπορώ και δε γίνεται να συμφωνήσω ούτε με σφαίρες,χειροβομβίδες,αντιαρματικά πυρά κτλ κτλ κτλ,μαζί σου...
Όχι, δεν εννοώ αυτό - εννοείται! Έχω διαβάσει πατάτες και πατάτες (μια που αναφέραμε το Βατμαν, ακόμα θυμάμαι όταν ο Δανίκας [edited by manos426f-Ας μη κάνουμε προσωπικούς χαρακτηρισμούς...] έβαλε στο Batman 2 (νομίζω)... 10/10! Ή, όταν έθαψε το Braveheart γιατί, όπως είπε, ήταν σαν να γυρίζαμε εμείς ταινία για τον Καραϊσκάκη (κι όποιος κατάλαβε το επιχείρημα, κατάλαβε. --EDITED-- )...

Το ότι διαφωνώ με τους κριτικούς, όμως (όχι με όλους) δεν σημαίνει κάτι για το συγκεκριμένο έργο, το οποίο είναι... εκτός συναγωνισμού και κριτικής. Αν θεωρεί κανείς ότι έχει καλή σκηνοθεσία και σενάριο (παρατηρώ ότι την ηθοποιία την άφησες απ'έξω :D ), τότε τί να πει κανείς για το Αποκάλυψη Τώρα; Το Πλατούν; Το Hamurger Hill? Και πόσα άλλα... Αν λοιπόν βάλεις σε αυτό ένα 7 ή 8/10, πού πρέπει να τοποθετήσεις τα άλλα;

telonio είπε:
Τώρα θυμήθηκα στο παρελθόν που κάποιος κριτικός κινηματογράφου είχε χαρακτηρίσει το 300οι για φασισμό και μιλιταρισμό. Πάμε παρακάτω.
...και το επιχείρημα ποιο είναι; Ότι υπάρχουν στο γενικό πληθυσμό των κριτικών άτομα με πουρέ για μυαλό;

telonio είπε:
Τώρα σοβαρά, υπάρχει άνθρωπος που να έχει δει τις προηγούμενες ταινίες Ράμπο και να έχει σκοπό να δει το 4ο μέρος για να απολαύσει έξυπνο σενάριο; Αν υπάρχει κανένας τέτοιος τότε θα ανέβω σε κανένα δέντρο να κάνω τον ουρακοτάγκο.
A, δεν ξέρω, αποφασίστε εσείς που σας άρεσε αν είχε καλό σενάριο ή όχι :D Αυτό που είπα εγώ είναι ότι ξεπέρασε κατά πολύ τα στάνταρ των προκατόχων του - προς τα κάτω.

telonio είπε:
Δηλαδή τις μεν ταινίες πρέπει να τις θεωρούμε καλές και τις δε όχι; Και εγώ σιχαίνομαι θανάσιμα τις κοινωνικές ταινίες ή κάτι άλλες του στυλ Μάμα μία. Αλλά θα πρέπει να τις αποκαλώ βλακείες επειδή δεν αρέσουν σε εμένα; Φαντάσου να το έκανα εκεί που εξυμνώ το Evil dead..
Δεν είναι ανάγκη να είναι απόλυτος κανείς. Έχοντας δει χιλιάδες ταινίες (στην κυριολεξία), αναγνωρίζω και ταινίες που δεν μου άρεσαν, αλλά ήταν καλές. Case in point, μια που με έφαγε η κοπέλα μου να το ξαναδούμε, το Billy Elliot. Οπότε δεν χρειάζεται καν να αποκαλείς βλακείες αυτές που δεν σου αρέσουν.

Απλώς, πρέπει να αναγνωρίζουμε σε ένα βαθμό το πού στέκει η κάθε ταινία. Το ότι μπορεί να είναι διασκεδαστική (καραγούσταρα πχ το Silent Hill που ξαναείδα τις προάλλες) δεν την κάνει αυτόματα και "καλή". Όταν βλέπω κάτι τέτοιο και με ρωτάνε φίλοι, λέω "πολύ καλό - γι αυτό που είναι".

Αλλά το Ρ4 το βρήκα χάλια με ό,τι στάνταρ και να το κρίνω :D

telonio είπε:
Πες μου κάτι. Έχεις γυρίσει/προσπαθήσει να γυρίσεις ταινία; ή έστω έχεις βρεθεί σε γυρίσματα ταινίας; Δεν γράφω φυσικά για τα γυρίσματα που έκανε ο τάδε με την παρέα του (όλοι άσχετοι με το άθλημα) μία νύχτα που έπιναν μπύρες και φυσικά δεν μιλάω για ταινίες πορνό. Αν υπάρχει έστω λίγη γνώση και πολύ πάθος τότε είναι τέχνη ακόμη και το σενάριο της ταινίας έχει να κάνει με πόλεμο.
Σορρυ, δεν σε ενόησα καθόλου. Αν υπονοείς ότι υπονοώ ότι πολεμικό σενάριο δεν μπορεί να είναι καλό, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πού το βρήκες αυτό, και μπορώ να αρχίσω να απαριθμώ αμέτρητες φοβερές πολεμικές και αντιπολεμικές ταινίες.

Σημείωση: από που το Ρ4 έχει να κάνει με πόλεμο? :D

telonio είπε:
Mια που έπιασες το Μπάτμαν. Κοίτα λίγο και την άλλη πλευρά. Τι σενάριο έχει το Μπάτμαν; Πόσο πιο βαθύ είναι από αυτό του Ράμπο; Κοίταξε ποιοί και πόσοι ηθοποιοί παίζουν. Ποιο κοινό στοχεύει η ταινία σε αντίθεση με αυτή του Ράμπο. Είναι λίγο τεχνικά τα πράγματα αλλά καταβάθος είναι απλά φίλε μου.
Δεν είναι τεχνικά τα πράγματα και ναι, ίσως να είναι απλά. Τα πρώτα Batman δεν με ελκύουν καθόλου. Το περσινό το λάτρεψα - να αρχίσουμε να αναλύουμε τα θέματα περί οικογενειακών δεσμών, εσωτερικών συγκρούσεων, φιλίας κτλ που έδιναν απίστευτα μεγαλύτερο βάθος από του Ράμπο; Ή τη φοβερή κομιξάδικη σκηνοθεσία και τα σκηνικά απέναντι στα ιπτάμενα αίματα/πτώματα του Ρ4?

Όχι ότι λέω ότι ήταν βαθιά ταινία. Η σύγκριση είναι σαν να λέμε ότι η αμοιβάδα είναι μεγαλύτερη από το βακτηρίδιο. Αλλά όταν λες για βάθος στο Ρ4 τότε να πάω κι εγώ να γίνω νομπελίστας - τα ισοπεδώνουμε όλα νομίζω :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν βγάζουμε άκρη φίλε μου. Δεν το συνεχίζω. Σε κανένα meeting από κοντά πολύ ευχαρίστως όμως. :)
 
Το 4 για μένα ήταν μια παρωδία.

billy είπε:
Bλέπω όμως ότι το καινούριο γυρίζεται στην Βουλγαρία, και δεν πολυαισθάνομαι άνετα με τα Βαλκάνια ως setting... :p
Γιατί να το γυρίσουν στη Βουλγαρία; Πριν μερικές μέρες είχαμε έτοιμο ντεκόρ στο κέντρο :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Το 4 για μένα ήταν μια παρωδία.
Σεβαστή ασφαλώς η γνώμη σου Νίκο,αλλά,κατά κοινή ομολογία,ήταν ένα πoλύ επιτυχημένο sequel...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 4 μου προκάλεσε έκπληξη με το σπλάτερ που είχε και το χάρηκα που επιτέλους μια τέτοια έχει άφθονο αίμα όπως της αρμόζει. Η σκηνή με το βλέμα του ράμπο όταν έχει τελειώσει η μάχη που περιγράφει όλα τελείωσαν είναι φοβερή. Όπως επίσης και η τελευταία σκηνή στο τέλος που επιστρέφει στο πατρικό του δίνει ένα καλό τέλος στην τετραλογία. Στο επόμενο δεν περιμένω τίποτα παραπάνω αλλά καλός να βγει στις κινηματογραφικές αίθουσες και βλέπουμε.
 
Συγγνώμη για το ολίγον φλέημ, αλλά δεν άντεξα :D

telonio είπε:
επιτέλους μια τέτοια έχει άφθονο αίμα όπως της αρμόζει.
Στο American Ninja (νομίζω) κόβεται το κεφάλι ενός και αρχίζει να πετάγεται αίμα ωσάν από πετρελαιοπηγή. Το πολύ αίμα δεν κάνει κάτι καλό... Προφανώς, θα μου πεις. Αλλά ήταν τόσο κακό όλο αυτό το αίμα... σύγκρινέ το, πχ, με την εισαγωγή του Ράιαν και καταλαβαίνεις...

telonio είπε:
Η σκηνή με το βλέμα του ράμπο όταν έχει τελειώσει η μάχη που περιγράφει όλα τελείωσαν είναι φοβερή.
Νομίζω ούτε ο Σταλλόνε ο ίδιος δεν θεωρεί τον εαυτό του ηθοποιό :D Τί να πούμε τότε για τα βλέμματα στο Αποκάλυψη, στο Πλατούν, στο Hamburger Hill (χμ, όλα Βιετνάμ; σύμπτωση... ;) ή το προαναφερθέν Μπράιαν (που τους πέρασαν και από βασανιστήρια για να βγάλουν τα βλέμματα αυτά); Το βλέμμα του Σταλλόνε είναι σαν στο Ζουλάντερ: ένα και μοναδικό!

telonio είπε:
Όπως επίσης και η τελευταία σκηνή στο τέλος που επιστρέφει στο πατρικό του
To μοναδικό καλό στοιχείο της ταινίας, που προσθέτει κάτι επιπλέον και αναπάντεχο. Αν και κάπου διάβασα σχόλια που το κατεδαφίζουν τελείως...

Και πάλι συγγνώμη. Αποσύρομαι :)
 
manos426f είπε:
Σεβαστή ασφαλώς η γνώμη σου
Βρε είναι δεν είναι, η ταινία ήταν μια πατάτα ολκής :D , ή για να το πω ευγενικά, μια αρπαχτή.
 
Rygar είπε:
Βρε είναι δεν είναι, η ταινία ήταν μια πατάτα ολκής :D , ή για να το πω ευγενικά, μια αρπαχτή.
+111111111111111111111 :D

Άσε το Μάνο να λέει, δεν ξέρει τίποτα για τίποτα :p
 
Θέμη,παραμεγάλωσες μου φαίνεται και η γκρίνια σου για τον Rambo είναι μεγαλύτερη κι από την αγάπη σου για το Vectrex! :D :D

Νίκο,same for you here,κι αντί για Vectrex,βάλε την arcade καμπίνα ! :D

Η ταινία ήταν για κάθε Rambo fan,μια πολύ καλή συνέχεια.Δε βρίσκω και δε καταλαβαίνω πραγματικά τι ΔΕΝ σας άρεσε σε σχέση με τα προηγούμενα.

Τώρα,αν σε κάποιον αρέσει η Μπιορκ και το "Χορεύοντας στο σκοτάδι",προφανώς το Rambo IV (κι όχι μόνο) θα του φανεί πατάτα ! :diablotin: :diablotin:

Γούστα είναι αυτά,θα ήταν τραγικό να είχαμε όλοι τα ίδια..

Τώρα ρε συ Θέμη,το αν ο Σταλόνε είναι ηθοποιός,είναι μια άλλη κουβέντα.Αλήθεια πάντως θα ήθελα να μου πεις ποιος σου έρχεται στο μυαλό για πιο κατάλληλος ως Ράμπο..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αλλα για τερμινατορ μου'ρχεται..... :D

thump_381480LastActionHero_cartel.jpg


Κοιτα βλεμμα και απο εκει θα καταλαβεις σε ποσα επιπεδα "μιλαει"........ :D

rambo_writer-director_sylvester_stallone_at_work_on_the_set_of_rambo__filmed_in_thailand.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα