John Rambo (2008)

Προσωπικά θεωρώ την ταινία μεγάλη αποτυχία ... Γιατί ; Μα γιατί επί 45 λεπτά έβλεπα το Ράμπο να κάνει βόλτες με τη βάρκα στο ποτάμι (πάνω - κάτω , πάνω - κάτω ...) και από δράση μηδέν . Πώς είπατε ; Είχε 50-άρι ; Ναι δε λέω ωραίο ήταν , αλλά τίποτα άλλο . Πάλι έπι 10 λεπτά καθόταν και έριχνε με δαύτο , λες και είχε δίπλα του 20 κιβώτια με πυρομαχικά (ναι ξέρω , σε κάτι τέτοιες ταινίες τα όπλα γεμίζουν από μόνα τους ... και γενικά οι σφαίρες είναι ατέλειωτες ...) .

Κρίμα . Ελπίζω το 5 να είναι καλλύτερο και ας μην έχει καθόλου πολεμικές σχηνές .
 
Εγω την βρηκα μια χαρα την ταινια για τα δεδομενα των υπολοιποων Ραμπο και προτιμουσα που καθοταν στο πολυβολειο παρα να τα βαζει με ενα ολοκληρο στρατο καθε φορα μονος του και να μην τον πιανει σφαιρα!

Βασικα 5 ελπιζω να μην υπαρξει γιατι σιγουα δεν θα εχει να προσφερει κατι.
 
Αξιώθηκα επιτέλους πριν απο μερικές ημέρες και το είδα σε dvd. Σίγουρα δεν ήταν σαν τα προηγούμενα αλλά δεν μου φάνηκε άσχημο. Κάπου είχα διαβάσει πως αυτό το σενάριο το είχε γράψει ο Σταλλόνε για ενναλακτικό σενάριο του Ράμπο 3. Πολύ αίμα (απόλυτα λογικό δε αφού και καλά πόλεμος γίνεται) αυτό όμως πιστεύω πως δεν κάνει την ταινία για όλους. Ράμπο 5 ελπίζω να μην υπάρξει τελικά γιατί πιστεύω πως έκλεισε η ιστορία με την τελευταία σκηνή.

Αυτό το όπλο sniper του νεαρού που βοηθούσε τον Ράμπο, που πέταγε τους ανθρώπους 15 μέτρα μακριά με μία σφαίρα σαν να ήταν χαρτοπετσέτες τι στο κέρατο ήταν; Sniper όπλο ή ρουκετοβόλο αντιαρματικό; :D
 
Παίδες,Ράμπο 5 θα υπάρξει 100% τελικά κι εγώ για μία ακόμη φορά θα εμπιστευτώ τον Σλάι μετά το ΥΠΕΡΟΧΟ κατ' εμέ #4....

Σύμφωνα με τον ίδιο μάλιστα "this is not going to be another war movie".Αναμένουμε...!

Τώρα,για το #4,το μόνο κακό του για μένα ήταν η μόλις 80' διάρκειά του,τίποτε άλλο....

Το έργο το έχω δει πάνω από 5 φορές πλέον και κάθε φορά μου φαίνεται και καλύτερο !
 
Μόλις ανακάλυψα αυτό το thread...

Την είδα πριν από καιρό. Έβαλα το dvdrip στο home theater μου, έφτιαξα μπόλικο ποπ-κορν κι έκατσα να την δώ όχι με προσδοκίες ουσίας, αλλά ώς μία απλοϊκή περιπέτεια που θα με γύριζε λίγο πίσω.

...κούνια που με κούναγε... η χειρότερη ταινία που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Μέχρι και το AvP φάνταζε αριστούργημα της 7ης (και 8ης, 9ης και βάλε) τέχνης. Ήταν απλά αστείο, χωρίς κανένα σενάριο, χαρακτήρες από τσιγαρόχαρτο, και η δράση? Βαρεμάρα σκέτη, δεν μας συμβαίνει συχνά στην παρέα να λέμε ανέκδοτα στη μέση μιας ταινίας.

Η βία μπορεί να ήταν άπλετη αλλά ήταν κι αυτή χάρτινη όσο δεν πάει. Κάποιος έκανε σύγκριση με το Ράιαν - όχι βρε παιδιά! Στο Ράιαν δεν είχα φάει ούτε ένα ποπ από τα κορν μου σε όλη την εισαγωγική σκηνή, μου είχαν γυρίσει τα άντερα, για δύο λόγους: ήταν πολύ ρεαλιστική και είχε νόημα. Στο Ραμπο ήταν για τα πανηγύρια και μπορεί να συγκριθεί με τη βία στο Commando (κι εννοώ το παιχνίδι στα 8μπιτα).

Πραγματικά, λίγους μήνες μετά θυμάμαι τα εξής ώς σούμα της ταινίας:

-Ο Τζ.Ρ. επιστρέφει στη δράση για κάποιο τετριμμένο λόγο

-Ο Τζ. Ρ. Σφάζει όλο το Λάος, Βιετνάμ και Καμπότζη μαζί (ή μήπως γινόταν στη Λατινική Αμερική ;)

-Ο Τζ. Ρ. επιστρέφει στο ράντζο του και παίζει με φελλούς και βαρέλια.

-Ο Θ. (εγώ είμαι αυτός) ρίχνει μούτζες δεξιά-αριστερά για τη χαμένη ώρα και το ηλεκτρικό ρεύμα που κατανάλωσε.

-
 
Προφανώς τελικά,το #5 ΔΕΝ θα είναι σε καμία περίπτωση για όλους,αλλά για κάποιους λίγους που μας άρεσε το #4.....
 
Θα συμφωνησω με τον Μano και εμενα μου αρεσε πολυ.

Ηταν πραγματικο "Ραμπο" χορταστικο σε θεαμα οχι σε χρονο και καπως πιο βαθυ σεναριο ,τουλαχιστον απο το "usa rocks" του τριτου μερους.

Ηταν οτι περιμενα και καλυτερο.
 
Το ενδιαφέρον με αυτήν την ταινία είναι ότι ενώ παγκοσμίως έχει πάρει τις χειρότερες κριτικές ,, επίσης παγκοσμίως έχει κάνει υπέρογκες εισπράξεις !

Ποιός ξέρει , ίσως τελικά η αλήθεια να είναι κάπου στη μέση .

'Η απλά ήταν το όνομα ! :D
 
Όταν πάψουν οι κριτικοί κινηματογράφου να πιστεύουν πως θα έπρεπε να προβάλλονται οι σεξουαλικές τους προτιμήσεις (και τα… «δικαιώματά» τους) από τα concepts των ταινιών, θα μας παραθέσουν επιτέλους αντικειμενικές κριτικές.
 
iliekater είπε:
Το ενδιαφέρον με αυτήν την ταινία είναι ότι ενώ παγκοσμίως έχει πάρει τις χειρότερες κριτικές....
Δε ξέρω ποιοι ή ποιες το "θάψανε" παγκοσμίως,πάντως η IMDB το βαθμολόγησε με 7.5/10,που είναι και η υψηλότερη βαθμολογία που έχει λάβει ποτέ Rambo ταινία εκεί..!

Να σκεφτείς ότι ακόμη και το #1 είχε λάβει 7.3 !!!

Kαι το ότι έκανε μεγάλες εισπράξεις είναι ελπιδοφόρο,από την άποψη ότι φαίνεται πεντακάθαρα ότι ο κόσμος μάλλον δεν εμπιστεύεται και πολύ τους κουλτουριαραίους κριτικούς ταινιών....

(ΠΟΤΕ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι σόι επάγγελμα είναι αυτό τελικά,διότι αν είναι αυτό που παρουσιάζουν οι κάθε λογής κύριοι κατά καιρούς,θα έπρεπε να είναι άνεργοι όλοι τους....!! )
 
Aardvark είπε:
και καπως πιο βαθυ σεναριο
8)8)8)8)8)8)8)8)

Τύφλα νά'χει ο Τολστόι...

manos426f είπε:
Δε ξέρω ποιοι ή ποιες το "θάψανε" παγκοσμίως,πάντως η IMDB το βαθμολόγησε με 7.5/10,που είναι και η υψηλότερη βαθμολογία που έχει λάβει ποτέ Rambo ταινία εκεί..!Να σκεφτείς ότι ακόμη και το #1 είχε λάβει 7.3 !!!
Παρεξήγηση. Η ΙMDB δεν βαθμολογεί κανέναν και τίποτα. Αυτό είναι η βαθμολογία των θεατών και επισκεπτών του site.

Δεδομένου, τώρα, ότι την ταινία κατά κυριότατο λόγο την είδανε ήδη φαν του Ράμπο, δεν είναι και ψηλή βαθμολογία.

Και, εννοείται ότι οι κριτικοί το θάψανε. Τί να μή θάψουνε; Σενάριο? Ηθοποιία? Σκηνοθεσία? (ας σταματήσω, πίνω τον πρωινό καφέ και θα μου βγει από τη μύτη :D )

Ας το δούμε λίγο αντικειμενικά, ακόμα και αν σου αρέσει, δεν μπορείς με τίποτα να το θεωρήσεις 'καλή ταινία'. Απλά ΄καλά άντερα που πετάνε τριγύρω ενώ εγώ τρώω τα πατατάκια μου καθηλωμένος'. Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Δεν το κατακρίνω αυτό το στυλ - έτσι κι αλλιώς κι εγώ συχνά βλέπω 'βλακείες' γιατί είναι διασκεδαστικές. Αλλά να αναγνωρίζουμε τί βλέπουμε...

manos426f είπε:
Kαι το ότι έκανε μεγάλες εισπράξεις είναι ελπιδοφόρο,από την άποψη ότι φαίνεται πεντακάθαρα ότι ο κόσμος μάλλον δεν εμπιστεύεται και πολύ τους κουλτουριαραίους κριτικούς ταινιών....
Πραγματικά, αν το θεωρείς ελπιδοφόρο ότι ο κόσμος κατάπιε αμασητί το marketing (κι εγώ marketeer είμαι) και έχωσε τόσα φράγκα σε ένα b-movie-καχέκτυπο των προκατόχων του (που πάλι ελεεινές ήτανε αλλά τουλάχιστον είχαν τη δικαιολογία της πρωτοτυπίας και του trend-setting)...

Πραγματικά, σκέψου ότι είσαι κριτικός ταινιών. Βλέπεις όλες τις ταινίες που βγαίνουν κάθε χρόνο στη χώρα σου και κάμποσες ακόμα. Βλέπεις όλα τα αριστουργήματα που θα σε κάνουν να γελάσεις μέχρι δακρύων, να κλάψεις, να αμφισβητήσεις, να προβληματιστείς, να έρθεις σε επαφή με τον εαυτό σου, να θυμώσεις, να σοκαριστείς... και μετά βλέπεις αυτό. Πώς να το περιγράψεις;

Δεν το 'παίζω' κάπως. Όπως είπα, διασκεδάζω κι εγώ με ανάλογες ταινίες συχνά-πυκνά (περιμένω να δω το Βατμαν πώς και πώς) (χμ, αυτό είναι μάλλον αριστούργημα συμπαντικού επιπέδου συγκρινόμενο...). Αλλά να ξεχωρίζουμε την τέχνη από τα υπόλοιπα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Ποιος ειναι αυτος επαιζε στο "Ραμπο";Ο ιδιοκτητης της βαρκας δεν ηταν;
Αν παρατηρήσεις, στο 34' 56" εμφανίζεται στο background ένας χωρικός ο οποίος διαβάζει ένα βιβλίο. Ο θεατής δεν το καταλαβαίνει, αλλά το βιβλίο αυτό είναι το απόσταγμα της ανθρώπινης γνώσης. Εξ'ού και το βάθος :D
 
Στο 3 ο ραμπο βοηθησε τους αμερικανους που βοηθαγαν τους αφγανους που πολεμαγαν τους κακους σοβιετικους.

Σε αυτο ρωτανε τον John αν εχει κανεναν συγγενη και απανταει "καπου ισως εναν πατερα αλλα δεν ξερω".

Στην τελευταια σκηνη τον δειχνει εξω απο μια φαρμα με το ονομα "R. Rambo" στο κουδουνι. :bow:

Εχει βαθος αλλα ειναι κρυμενο πισω απο τους πυροβολισμους. :headbang:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
E, αν αναρωτιόσουνα τί έκανε τόσα χρόνια... έψαχνε το μπαμπά του!
 
Παντως να μην ξεχναμε οτι μιλαμε για μια action movie με blockbuster προσανατολισμους...δεν αναλυουμε το Καθρεφτη του Ταρκοφσκι.

Ας ειμαστε λιγακι πιο ελαστικοι με τον Sly.Αλλωστε φετος υπηρξαν σαφως χειροτερες ταινιες απο τη συμπαθεστατη προσπαθεια του Stallone...
 
Δεν διαφωνώ διόλου. Ο καθείς στην κατηγορία του. Αλλά το ότι είναι σε άλλη κατηγορία δεν του δίνει (του έργου) το δικαίωμα να αποκαλείται αριστούργημα ή τί άλλο. Άσε που και στην κατηγορία του, χάλι μαύρο ήταν (αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο). Κρίμα, περίμενα πραγματικά πολύ περισσότερα...
 
Wally είπε:
Παντως να μην ξεχναμε οτι μιλαμε για μια action movie με blockbuster προσανατολισμους...δεν αναλυουμε το Καθρεφτη του Ταρκοφσκι.Ας ειμαστε λιγακι πιο ελαστικοι με τον Sly.Αλλωστε φετος υπηρξαν σαφως χειροτερες ταινιες απο τη συμπαθεστατη προσπαθεια του Stallone...

Ο Ταρκοφσκι δεν ηταν ο ρωσος στρατηγος στο 3;
 
Τον μπερδεύεις με τον Αιζενστάιν. Αμαν ρε συ, δεν πρόσεχες καθόλου...
 
Για τα δικά μου γούστα και τον δικό μου τρόπο σκέψης,βλέποντας σίκουελ του Rambo μετά από 20 χρόνια και φοβούμενος μην είναι καμιά πατάτα σαν το #3,ο Sly με εξέπληξε,όπως είχε κάνει και με τον Rocky VI λίγο καιρό πριν...

Η ταινία είχε απ' όλα.Δράδη,αίμα,σκοτωμούς,αλλά και στην αντίπερα όχθη έναν πιο ανθρώπινο Rambo,όχι την πολεμική μηχανή που ξέραμε.(Αυτό μέχρι το τελευταίο τέταρτο ασφαλώς...)

Θα ξαναπώ όμως ότι η σκηνή μετά τον πολύνεκρο χαμό που λαμβάνει χώρα,εκεί όπου ο Rambo στέκεται στην κορυφή του λόφου και κοιτά όλο το χάος που είχε μείνει πλέον μπροστά στα μάτια του,η έκφραση του Sly και ο τρόπος που δίνει στο θεατή να καταλάβει ότι ο -πολεμικός- κύκλος του Rambo μόλις είχε κλείσει,ήταν εξαιρετικά επιτυχημένη...
 
Πίσω
Μπλουζα