Joysticks

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Παλια χειρηστηρια.

Μια πρωτη γευση.Περιμενω βοηθεια για συμπληρωση

Quickshot 1

1Mach_-_Quickshot_1_Bxd.jpg


Quickshot 5

Mach_-_Quickshot_V_Joystick.jpg


Zipstick (τερας αντοχης)

hwd-zipstick.jpg


Competition Pro 5000 (για πολλους το καλυτερο)

23185.jpg


Sinclair SJS1 :headbangdude:

23152.jpg


Konix SpeedKing (super βολικο)

speed_king.jpg


Commodore 1341 (χαλια μαυρα...και κοκκινα :D )

1341.jpg
 
Απ: Joysticks

Ο Βασιλιας το joystiq που αλλαξε τον κοσμο.

"Οne stick to rule them all"

Atari 2600 joystiq

2000277431217291294_fs.jpg


Eχω 2 μιας και εκτος απο το 2600 μου τα χρησιμοποιησα και στον 6128 μου. ;D
 
Απ: Joysticks

... another stick to rule them all :p

020407atari2600joystickzl7.jpg
 
Αυτο το Joypad δεν ηταν φτιαγμενο για κοινους θνητους.

Απο Superman και πανω.

Ετσι για να ομορφυνει και το thread ,να παρει κατι απο την λαμψη του. ;D

2006045804075432121_fs.jpg


Oλοκληρο το αρθρο εδω : http://tech.uk.msn.com/features/article.aspx?cp-documentid=7488178

Whatever happened to the joystick

Sometimes technology disappears completely, but often it just fades into the background � still existing, still being used and sold and, occasionally, desired, but probably looking wistfully back on past glories.
Which neatly described the joystick�s steady slide away form the THE gaming peripheral to a fondly remembered also ran. But the joystick�s tale is a long and convoluted one � and it worth looking back into its often mysterious and ill-studied history before explaining why it will rise from the ashes like the mythical phoenix.

The joystick�s invention arrived well before computers and games and it remains a controversial debate amongst scholars as to whom came up with an interface that translated human movement into mechanical through a single stick.
Η συνεχεια στο λινκ πανω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ: Joysticks

Δυο joystick από την προσωπική μου συλλογή και Ελληνικής κατασκευής από τον Ανερούση στο αιγάλεω στην θηβών. Ο Ανερούσης ήταν επίσης τότε και ο επίσημος εισαγωγέας του neo geo.

Η έκδοση του θρυλικού pacman με πιο πλατύ καλούπι και δύο fire buttons.

2004397545553143181_rs.jpg


H εξέλιξη του pacman το tomahawk. Κράτησε την στιβαρή κατασκευή του pacman και άλλαξε μόνο το όνομά του.

2004372094563547600_rs.jpg


Η ανάγλυφη σφραγίδα του Ανερούση πιστοποιούσε ένα κυριολεκτικά ποιοτικό joystick που άξιζε μέχρι τελευταία δραχμή.

2006035288399044462_rs.jpg
 
telonio τα εχω και τα 2 και ειναι εξαιρετικα!!!
 
Φωτογραφηση joystick και θα ελειπαν και τα δικα μου?! Αντε να απλωσουμε την πραμματεια να ξαναζησουμε τα 80's!

joys.jpg


Απο δεξια: Competition 3000, Competition 1000, Wico Control Commander Bat, Competition Pro Re-issue, Slik Stik, Atari CX40 (απο Vader), Atari CX42 (Flashback 2 Re-issue) και στην μεση τα Atari CX78 pads.

Ολα σε μαυρο-κοκκινο που κυριαρχουσε στον χρωματισμο joystick εκεινης της εποχης. Τα Competition δεν εχουν σχεση με τα Competition Pro, καθως ειναι noname (ουτε στο εσωτερικο αναγραφει τιποτα). Η ιδιομορφια τους ηταν οτι κυκλοφορουσαν σε 4 διαφορετικες εκδοσεις (με απλο μοχλο, με μπιλια, με flight stick, και μια εκδοση με ολους τους μοχλους! - μια χαρα για noname ποικιλια!). Απο χειρισμο, εχουν leaf μεσα με αρκετη δοση support που του χαριζει αρκετα καλο χειρισμο, αλλα ειναι playable μονο με τον κοντο μοχλο (ισως και με την μπιλια αλλα δεν εχω την συγκεκριμενη εκδοση για να εκφερω γνωμη). Και το μεγαλο κουμπι πολλες φορες θα αστοχησει αν πατηθει στις ακρες.

-Το Wico ειναι σκυλι απο αντοχη, και το μονο που δινει την arcade αισθηση των leaf.

-To Competition Pro, με microswitches, φαινεται μια χαρα η κατασκευη του και ηταν απο τα πιο "hot" joysticks των 80'ς αλλα καθως ειναι το πρωτο που αποκτω, δεν μπορω να το συγκρινω με τα παλια και πολυδιαφημισμενα. Προσωπικα βρισκω το μοχλο πολυ μεγαλο και καπως αβολο συνολικα.

-Το Slik Stik ειναι απο τα πιο lethal weapons στα joysticks. Εχει τις κοντινοτερες διαδρομες που εχω δει ποτε, και το μικρο του μεγεθος το κανει απολυτα πρακτικο.

-To κλασσικο joystick της Atari, που εβαλε τα standards ως προς την εργονομια, αλλα και εδωσε το εναυσμα σε ολες τις αλλες εταιριες να δωσουν εμφαση στην ποιοτητα κατασκευης. Οχι για πολυ γρηγορα παιχνιδια, δεν συνισταται για Decathlon (!), στα χερια παιδιων θα τα βγαλει περα, αλλα στα χερια ενηλικων ειναι καταδικασμενο!

-Οτι λαθη εκανε η Atari με το πρωτο joystick, τα διορθωσε η Infogrames-Atari με τo παραπανω με την κυκλοφορια των joysticks του Flashback 2!! Απιστευτη ακριβεια, σχεδον τελειο control, upgrade στο εσωτερικο του (αλλα πανω στην ιδια φιλοσοφια), κανουν αυτο το joystick ενα πολυ καλο συμμαχο σε σφαγες εξωγηινων (αν και παλι δεν θα τα βγαλει περα στο Decathlon).

-Kαι τα joypads της Atari, που ειχαν προορισμο να κυκλοφορησουν με το 7800, αλλα δωθηκαν αραια αργοτερα, αλλα και σαν stand-alone products. Jekyll & Hyde αυτα τα pads. Με την αφαιρεση του βιδωτου μοχλου, ειναι ενα αξιοπρεπεστατο joypad με αψογο control και αριστη ποιοτητα. Με τον μοχλο επανω, καλυτερα πατηστε reset και βγαλτε το παιχνιδι.. τοσο χαλια.

Συντομα θα γινει φωτογραφηση και απο τα joysticks που εχω στην Ελλαδα (οτι εχει απομεινει απο αυτα). Quickshot II plus, CMS Super Controller 8+ (με upgrade αλουμινενια βαση επειδη ειχα σπασει την πλάστικη που ειχε!!!) και να κανω τον σταυρο μου αν υπαρχουν ακομα τα 2 Tomahawk που ειχα.
 
Το CX40 είναι το μόνο από όσα είχα που άντεξε το Decathlon...
 
Ξεκιναω φωτογραφιση των κονσολο-χειρηστηριων (το thread αυτο ανηκε στο Home Micros section πριν το merging - τωρα ειναι γενικο)

Ανεβαστε πραμα! :)

Σε Decathlon και Super Test μονο τα "τεκνα" του Ανερουσση μου "φτουραγαν"
 
ChrisTOS είπε:
Το CX40 είναι το μόνο από όσα είχα που άντεξε το Decathlon...
Θαυμα ChrisTOS! Εγω θυσιασα δυο CX40, το ενα στο Predator (που εσπασα τον πλαστικο μοχλο απο την στρογγυλη εσωτερικη του βαση), και στο Pacmania που εγινε το ιδιο αλλα αποκοληθηκε και το λαστιχενιο περιβλημα και μου εμεινε κυριολεκτικα στο χερι!!)..

Στο Decathlon wally (και συγκεκριμενα στο Daley Thomson's Decathlon στον 6128) το CMS (και αργοτερα με το Tomahawk) ειχε στριψει κατα 45 μοιρες, ωστε να κανω γρηγοροτερες κινησεις εμπρος-πισω απο το αριστερα-δεξια, και μετα απεκτησα το συνηθειο να το εχω και 30 μοιρες κλιση προς το εδαφος (ακουμπωντας το στο γονατο μου - εκει παρεδωσε το πνευμα και η πλαστικη βαση του CMS!!) που εδωσε καλυτερα αποτελεσματα!!!
 
ChrisTOS είπε:
Το CX40 είναι το μόνο από όσα είχα που άντεξε το Decathlon...
Θαυμα ChrisTOS! (να φανταστω πως δεν ειχες κανενα Ελληνικο joystick ετσι?) Εγω θυσιασα δυο CX40, το ενα στο Predator (που εσπασα τον πλαστικο μοχλο απο την στρογγυλη εσωτερικη του βαση), και στο Pacmania που εγινε το ιδιο αλλα αποκοληθηκε και το λαστιχενιο περιβλημα και μου εμεινε κυριολεκτικα στο χερι!!)..

Στο Decathlon wally (και συγκεκριμενα στο Daley Thomson's Decathlon στον 6128 ) το CMS (και αργοτερα με το Tomahawk) ειχε στριψει κατα 45 μοιρες, ωστε να κανω γρηγοροτερες κινησεις εμπρος-πισω απο το αριστερα-δεξια, και μετα απεκτησα το συνηθειο να το εχω και 30 μοιρες κλιση προς το εδαφος (ακουμπωντας το στο γονατο μου - εκει παρεδωσε το πνευμα και η πλαστικη βαση του CMS!!) που εδωσε καλυτερα αποτελεσματα!!!

Μαζι με την αλουμινενια βαση, στα εγκατα του CMS μπηκαν και μερικα τουβλακια LEGO (!) για να δωσουν υποστηριξη στην πλακετα με τα microswitches (εφοσον τα ποδαρακια που το στηριζαν ηταν μονταρισμενα επανω στην δικη του βαση). Αλλο ενα "mod" που υπεστη το CMS, ηταν να βαφτουν τα λογοτυπα του Super Controller 8+, οι γραμμες γυρω απο τον μοχλο, και το σημα της CMS, με blanco (!) ωστε να φαινεται οπως το εδειχνε το κουτι του! Ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν εριχναν ενα λευκο χρωματακι στα λογοτυπα να μην ψαχνομαστε!
 
Όχι δεν είχα κανένα Pacman η τόμαχοκ. Πάντως δεν γνωρίζω ακριβώς πόσο θαύμα είναι, μιας και είχα συναντήσει αρκετούς που έψαχναν CX40 γιατί ήταν αθάνατα. Όταν είχα πάρει τον 130ΧΕ κόστιζαν 5000 Δρχ... και τότε αυτά ήταν λεφτά..

EDIT: Δεν ήταν αυτά με το πορτοκαλί, ήταν τελείως μαύρα (Darth Vader).
 
ChrisTOS είπε:
Όχι δεν είχα κανένα Pacman η τόμαχοκ. Πάντως δεν γνωρίζω ακριβώς πόσο θαύμα είναι, μιας και είχα συναντήσει αρκετούς που έψαχναν CX40 γιατί ήταν αθάνατα. Όταν είχα πάρει τον 130ΧΕ κόστιζαν 5000 Δρχ... και τότε αυτά ήταν λεφτά..
EDIT: Δεν ήταν αυτά με το πορτοκαλί, ήταν τελείως μαύρα (Darth Vader).
Να σου πω την αληθεια ChrisTOS, οτι CX40 εχω απο εδω, δεν μου εχει σπασει κανενα, ακομα και μερικα που ειναι σε πολυ χαλια κοσμητικη κατασταση, η εντελως χαλαρωμενα απο πολυχρησια. Ενταξει, δεν εχω την αγνοια που ειχα μικρος και πλεον χρηζουν της προσοχης μου, αλλα τα δυο απο Ελλαδα που μου ειχαν δωσει ως δωρο με τον STFM, πηγαν νωρις στον παραδεισο (ειδικα το πρωτο πανω στην δευτερη εβδομαδα!). Λες να παιχτηκε τιποτα με τα πλαστικα τους (γιατι και εδω τα εχουν σε πολυ καλη εκτιμηση) και να υπηρχαν "ευθραυστες" παρτιδες? Και μια σημειωση για τα Vader CX40 (το εχω και στην φωτο): αν και ειναι εντελως πανομοιοτυπα με τα υπολοιπα CX40, η αισθηση που δινουν ειναι πολυ καλυτερη (οποτε να κρατησω μια επιφυλαξη για καλυτερη ποιοτητα πλαστικου ισως? - Θα κανω ερευνα.)
 
Αυτο το "αθανατα" CX40 ποτε δεν το καταλαβα...(φυσικα μπορει να ειναι στα πλαισια μιας γενικης γκαντεμιας).Απο οτι θυμαμαι,κατι ειχε αναφερθει στο Pixel...θα ριξω μια ΨΑΚΤΙΚΗ :D

Οπως εχω ξαναπει,το πλαστικο δαχτυλιδι που κανει την επαφη με τους διακοπτες ειναι κακης αισθησης και επιφοβο για κοψιμο.

Οταν μαλιστα κοπει,ειναι το μονο πλαστικο που εχω συναντησει που δεν "καθονται" οι κολες στιγμης!! Αν εχετε κανενα κομμενο καντε το πειραμα...
 
Wally είπε:
Οταν μαλιστα κοπει,ειναι το μονο πλαστικο που εχω συναντησει που δεν "καθονται" οι κολες στιγμης!! Αν εχετε κανενα κομμενο καντε το πειραμα...
True! Εκτος απο το αν ψαχνεσαι με Ελληνικο δαιμονιο και θελεις οπωσδηποτε να μην ξοδευτεις και να το αναβιωσεις (μεχρι να παρεις αναποδες και πας να αγορασεις ενα CMS στα 1989!!!)

Το πλαστικο δακτυλιδι μπορουσε να "κοληθει" αν οι σπασμενες ακρες τυλιγοταν με κλωστη ραψιματος και χρησιμοποιοταν σαν σωμα που θα γινοταν σαν πλαστικο οταν στεγνωνε η κολλα(!!) η με λυωσιμο πλαστικου και επιχυση επανω στις ενωσεις του δακτυλιδιου (ειπαμε, πριν η ιδεα του CMS με κτυπησει κατακεφαλα!!!!). Η πρωτη πατεντα δουλευε αρκετα καλυτερα απο την δευτερη παντως!
 
Σε ανακυρησουμε επισημα MacGyver του GRM...κοιτα που θα με βαλεις να ψαχνω τα "ραπτικα" της Ms Wally βραδιατικα...
 
con_AtariRemoteControllers.jpg


Δεν ειναι δικα μου...δυστυχως
 
Πρέπει να είπω, ότι κάτι τομάρια με την καλή έννοια, μου έχουν καβατζώσει ένα Tomahawk και ένα CMS μεταλλικό. :headbangdude:

Το CMS ήταν το καλύτερο Joystick που είχα ποτέ. Επίσης πάντοτε ήμουν της άποψης ότι το joystick πρέπει να πατάει σε σταθερή επιφάνεια, π.χ. στο γραφείο, και όχι να το κρατάει ο χρήστης στα χέρια, γιατί από την αδρεναλίνη τα κουνάει και τα δυο (τα χέρια) και δεν έχει καλό αποτέλεσμα. Τουλάχιστον εγώ δεν το κατάφερα ποτέ. Ακόμη πιστεύω ότι επιβάλλεται ένα Joystick να έχει βεντούζες. Εξαιρείται, τιμής ένεκεν, το CX-40....

Wally, πες αλέβρι.....
 
Μπορει να μην ειναι το original αλλα και παλι super ΨΑΚΤΙΚΗ εκανες! :D

Δυστυχως φοβαμαι τις αγορες απο USA...Ελληνικα Τελωνεια γαρ...:nervous:
 
Πίσω
Μπλουζα