Joysticks

Darn.. ενα ενα μου τα ξεφουρνιζετε και αρκετα ετεροχρονισμενα! :) Προσφατα ειχα δει ενα σετ στο κουτακι του απο τα wireless (radio controlled ουσιαστικα) της Atari, στα 15$!

Θα βαλω το radar σε λειτουργια οσο προλαβαινω!

Rygar: CMS μεταλλικο?! Εβγαλαν και τετοιο? Τι παιζει με αυτο?
 
Wally είπε:
Μπορει να μην ειναι το original αλλα και παλι super ΨΑΚΤΙΚΗ εκανες! :D
Δυστυχως φοβαμαι τις αγορες απο USA...Ελληνικα Τελωνεια γαρ...:nervous:

Κι εγώ αυτό φοβόμουν, αλλά έμαθα τελικά ότι εάν σου στο στείλουν με απλό ταχυδρομείο, USPS για παράδειγμα, δεν περνάει τελωνείο. Ασε που αμα σου το μαρκάρει ως Gift, είναι σίγουρο ότι δε θα περάσει....

Εχεις δίκιο, δεν είναι ορίτζιναλ. Εξ'ου και το χαμηλό κοστος ως καινούρια. Κατι μεταχειρισμένα ορίτζιναλ που βρήκα από μια ΨΑΚΤΙΚΗ, είχαν 35$ και δεν είχε τελειώσει η δημοπρασία.... Ειμαι απροσεκτούλης ο μπαγάσας. Πολύ! :D

phil_vr είπε:
Rygar: CMS μεταλλικο?! Εβγαλαν και τετοιο? Τι παιζει με αυτο?
Δες την πιο κάτω φωτό, που έχει ποστάρει ένα παληκάρι στο amigahellas.Το πάνω stick είναι το μεταλικό στο οποίο αναφέρομαι. Η αίσθηση του μοχλού είναι ακριβώς ή ίδια με τα arcades.

365.jpg
 
Holy cow!!! Τι μου εκανες τωρα ρε Rygar?!

Αυτο πρεπει να ειναι η πρωτη εκδοση πριν βγαλουν το πλαστικο, αν κρινω απο τον χρωματισμο και το στυλ. Και μοιαζει ΤΡΟΜΕΡΑ με το ASC Joystick που κυκλοφορουσε τοτε! (Λες να το εβγαζε η CMS και αλαξαν μετα το ονομα της εταιρειας?) Υπαρχουν ακομα αυτα τα μεταλλικα? Φανταζομαι θα ειναι ακομα χειροτερα απο το να βρεις Tomahawk. Nice find.. ποτε δεν τα ειχα δει αυτα..

Και για το USPS, αν το στειλεις οντως δεν περναει τελωνειο, αλλα παραλληλα δεν μπορεις να το ασφαλισεις η να εχεις tracking number. Οποτε αν παει κατι στραβα, you get screwed up bigtime! Αν και προσωπικα δεν εχω χασει ποτε δεμα σε αποστολη και συνηθως φτανει μεσα σε 3-4 μερες χωρις express και συναφη..
 
offtopic

phil_vr είπε:
Αυτό κυριολεκτικά σημαίνει, Αγία Αγελάδα :D . Η απορία μου είναι σε ποιά ελληνική έκφραση αντιστοιχεί (εάν μπορεί να ειπωθεί ασφαλώς)...

/offtopic

phil_vr είπε:
Τι μου εκανες τωρα ρε Rygar?!
Και πού να σου πει ο τεφλόν τί έχει πάθει εξαιτίας μου :D

phil_vr είπε:
Αυτο πρεπει να ειναι η πρωτη εκδοση πριν βγαλουν το πλαστικο, αν κρινω απο τον χρωματισμο και το στυλ. Και μοιαζει ΤΡΟΜΕΡΑ με το ASC Joystick που κυκλοφορουσε τοτε! (Λες να το εβγαζε η CMS και αλαξαν μετα το ονομα της εταιρειας?) Υπαρχουν ακομα αυτα τα μεταλλικα? Φανταζομαι θα ειναι ακομα χειροτερα απο το να βρεις Tomahawk. Nice find.. ποτε δεν τα ειχα δει αυτα..
Οντως είναι δύσκολο να βρεθούν

phil_vr είπε:
Και για το USPS, αν το στειλεις οντως δεν περναει τελωνειο, αλλα παραλληλα δεν μπορεις να το ασφαλισεις η να εχεις tracking number. Οποτε αν παει κατι στραβα, you get screwed up bigtime! Αν και προσωπικα δεν εχω χασει ποτε δεμα σε αποστολη και συνηθως φτανει μεσα σε 3-4 μερες χωρις express και συναφη..
Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον! Θέλω να αγοράσω κάτι και μου λένε για USPS express, φαντάζομαι θα είναι σαν τις δικές μας "ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές". Αλλά άσε, θα χαλάσουμε το θρεντάκι...
 
Tι κρίμα,να μην έχω (ακόμη) ψηφιακή μηχανή,να βγάλω και τα 4 joysticks που έχω....
 
Rygar είπε:
Κι εγώ αυτό φοβόμουν, αλλά έμαθα τελικά ότι εάν σου στο στείλουν με απλό ταχυδρομείο, USPS για παράδειγμα, δεν περνάει τελωνείο. Ασε που αμα σου το μαρκάρει ως Gift, είναι σίγουρο ότι δε θα περάσει....
Εχεις δίκιο, δεν είναι ορίτζιναλ. Εξ'ου και το χαμηλό κοστος ως καινούρια. Κατι μεταχειρισμένα ορίτζιναλ που βρήκα από μια ΨΑΚΤΙΚΗ, είχαν 35$ και δεν είχε τελειώσει η δημοπρασία.... Ειμαι απροσεκτούλης ο μπαγάσας. Πολύ! :D

Δες την πιο κάτω φωτό, που έχει ποστάρει ένα παληκάρι στο amigahellas.Το πάνω stick είναι το μεταλικό στο οποίο αναφέρομαι. Η αίσθηση του μοχλού είναι ακριβώς ή ίδια με τα arcades.

365.jpg

Έχω ακριβώς τα ίδια....μόνο εγώ και ο Ανεστις έχουμε το παλιό καλό μεταλλικό CMS....

ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
 
Το μεταλλικό το είχε η ξαδέρφη μου στον CPC 6128 που είχε.

Απ΄οτι ξέρω το μηχάνημα διασώζεται ακόμα (πολύ πιθανόν και το joystick)

Μάλιστα η υποδοχή του είχε και ένα αρσενικό βύσμα (κάτι σαν joystick-ταυ :D :D)
 
Kοιτωντας τον atari catalog μου του 1983 θυμηθηκα τα απολυτα joystiqs του 2600,τα joystiqs που ονειρευομουν να εχω μικρος σετακι με το 2600 junior μου,τα joystiqs που οι μεγαλες εταιριες θα ονομαζαν next-gen 20 χρονια μετα. :worship:

Atari Remote Controllers

con_AtariRemoteControllers.jpg


These wireless controllers look like standard joysticks, but have a deeper base for batteries and extra wiring. The receiver plugs into the two joystick ports on the 2600 console. It was packaged in the silver style of the black 2600 consoles.
 
Μετά από πολύ καιρό αναζήτησης...

έχω πλέον στην κατοχή μου τα δύο πιο ιστορικά χειριστήρια :) :cheers: :cheers:

CMS μεταλλικο :D :D

picture.php


και φυσικά Tomahawk :bow: :bow:

picture.php
 
Μεταλικο CMS δεν ειχα ποτε μου! (πως μου ειχε ξεφυγει,δεν θυμαμαι :D )

Καποια μερα που θα βρεθουμε για καμια "εγχειρηση", θα μου επιτρεψεις να το κοτσαρω

pανω σε κανα μασινι που θα εχεις ευκαιρο να δω τι ψαρια πιανει...

Και μιας και μιλαμε για joysticks να πω οτι το FB2 controller ειναι οπως επρεπε να ειναι απο την αρχη το CX40
 
Μπράβο Λιάκο! Καλές αγορές και τα 2 αν και για μένα τα προϊόντα του Ανερούση δεν τα έφτανε κανείς. Τα δικά μου πάκμαν και τομαχωκ δουλεύουν ακόμα 20 σχεδόν χρόνια μετά! Πάντως αυτό το μεταλλικό cms πρώτη φορά το βλέπω...e-bay to ¨τσίμπησες";

(Χε χε στην φώτο φαίνεται και ο διάσημος πάγκος εγχειρήσεων...well done :) )
 
Wally είπε:
Μεταλικο CMS δεν ειχα ποτε μου! (πως μου ειχε ξεφυγει,δεν θυμαμαι :D )Καποια μερα που θα βρεθουμε για καμια "εγχειρηση", θα μου επιτρεψεις να το κοτσαρω

pανω σε κανα μασινι που θα εχεις ευκαιρο να δω τι ψαρια πιανει...

Και μιας και μιλαμε για joysticks να πω οτι το FB2 controller ειναι οπως επρεπε να ειναι απο την αρχη το CX40
Εννοείται ότι θα σου το επιτρέψω χεχε...

θα τα βάλουμε και τα δύο στην Amiga να δεις...αν και σε καμία περίπτωση το CMS δεν φτάνει την απόδοση του tomahawk...

να πω την αλήθεια..το καινούργιο cms (πλαστικό) μου φαίνεται πιο βολικό από το μεταλλικό cms...

όσο για του FB2 το χειριστήριο...είναι πραγματικά εξαιρετικά βελτιωμένο σε σχέση με το original CX40, αλλά πλέον έχω συνηθίσει και προτιμώ να παίζω με το slik stick (ας είναι καλά ο phil :D )

http://gamingmuseum.classicgaming.gamespy.com/suncom_slick_stick.jpg

spyros_s είπε:
Μπράβο Λιάκο! Καλές αγορές και τα 2 αν και για μένα τα προϊόντα του Ανερούση δεν τα έφτανε κανείς. Τα δικά μου πάκμαν και τομαχωκ δουλεύουν ακόμα 20 σχεδόν χρόνια μετά! Πάντως αυτό το μεταλλικό cms πρώτη φορά το βλέπω...e-bay to ¨τσίμπησες";(Χε χε στην φώτο φαίνεται και ο διάσημος πάγκος εγχειρήσεων...well done :) )
:) συμφωνώ απόλυτα Σπύρο...του Ανερούση είναι κορυφαία...

να'ναι καλά και ο Arc που μου είπε το μυστικό των tomahawk και κατάλαβα πόσο απλό ήταν αυτό που τα έκανε τόσο ξεχωριστά (πέρα από την ποιότητα των εξαρτημάτων)

Δεν το τσίμπησα ebay ....αμφιβάλω αν παίζουν ποτέ στο ebay αυτά...αλλά δεν αποκαλύπτω τις πηγές μου χεεχε :sealed:

ο πάγκος είχε δουλειά σήμερα...το tomahawk είχε πρόβλημα ..ευτυχώς τίποτα σοβαρό και το έφτιαξα πολύ εύκολα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έτσι σε θέλω...μάχιμο

τον ανερούση τον είχα γνωρίσει το 89. Ήταν στην πολεμική αεροπορία, μη ιπτάμενος. Είχα πάει στο εργαστήριο του για να μου αλλάξει το 1ο πακμαν τότε που μου είχε βγει ελαττωματικό. Είχε μια αποθήκη γεμάτη τέτοια...να ήξερε πόσο θα έκαναν αυτά σήμερα! Απορώ γιατί τα σταμάτησε...θα είχε γίνει πλούσιος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Plink, ξηλωσε αμεσως αυτο τον αισχρο μοχλο απο το μεταλλικο CMS, και βαλε οπωσδηποτε μπαλα. Ελληνικο vintage home joystick δεν νοειται με τετοια ιεροσυλια!! :)
 
phil_vr είπε:
Plink, ξηλωσε αμεσως αυτο τον αισχρο μοχλο απο το μεταλλικο CMS, και βαλε οπωσδηποτε μπαλα. Ελληνικο vintage home joystick δεν νοειται με τετοια ιεροσυλια!! :)
Αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση Phil στο συγκεκριμένο χειριστήριο.

Τα πιο πολλά cms metαλλικά που έχω δει είναι με μπάλα...όχι με αυτό το ματσούκι....

θέλω μια από αυτές τις μέρες να πάω από τον γιο του τύπου που τα έφτιαχνε να του το δείξω και να τον ρωτήσω....λογικά αυτός θα ξέρει...

ψιλιάζομαι ότι είναι έτσι κατασκευασμένο και ότι δεν έχει γίνει αλλαγή μοχλού από τον προηγούμενο κάτοχό του...
 
Mε την μπαλα δειχνει τελειο οπως του gtsamour.. Γενικα με λεβιεδες δεν τα παω πολυ καλα. Ειδικα απο το Wico Bat που εχω και ειναι 10 εκατοστα λεβιες!
 
Εμένα phil πιο πολύ με βολεύει με το λεβιέ πάντως παρά με τη μπίλια.

Το δικό μου μεταλλικό CMS έχει και καινούργιους διακόπτες μέσα χεχεχεχεχ.
 
Ε,μην βρεις τιποτα εσυ και δεν του αλλαξεις τα φωτα! :D
 
Ε τι να το αφήσω έτσι? Αφού από τη χρήση το click στο μοχλό δεν ακουγόταν, ενώ τώρα..... like new χεχεχεχεχεεεε
 
Πίσω
Μπλουζα