Joysticks

Σκέφτηκα ότι θα βρείτε αυτό το βιντεάκι ενδιαφέρον. Είναι από το φετινό Kick Off 2 UK Championship στο Reading. Χωρίς περιγραφή!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=licrHnL-9EI]YouTube - The Kickobot
 
Τι στο καλό είναι αυτό; Πως λειτουργεί;
 
Oμολογώ ότι τώρα είδα κι εγώ το βίντεο.Τι ακριβώς είν' τούτο ρε Άλκη ;
 
Χεχε.. Είναι ένα κομμάτι χαλκού με ηλεκτρόδια (για πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά, fire) που συνδέονται στα δάχτυλα και κάνουν "επαφή" όταν ακουμπάς την επιφάνεια, προσφέροντας έναν πλήρη Amiga controller.

controller.jpg
 
Σώπα ρε μάγκα !!!

Καλή πατέντα !!!
 
Τα ακροδαχτυλα ειναι απο δακτυλυθρες? :D

Ωραια πατεντα. Παντως προτιμω τα απανταχου joystics. Οχι τιποτα αλλο, αλλα και για το ρετρο του πραγματος. :cool:
 
Eρχονται συντομα.. Πιο compact και συμμαζεμενα απο τα "τουβλα" CX42. Ειδικα το deck ειναι slimline και θα περναει απαρατηρητο διπλα στα home που θα προοριστει να εχει μονιμη θεση.

Φανταζομαι θα γινεται πλεον σωστοτατο gaming σε Amiga, ST, CPC, ZX, CBM και οτι αλλο home θα υπαρχει σε αποσταση, χωρις πλεον καλωδια και συναφη να κυκλοφορουν στο σαλονι! Wireless Leander, Kick Off, Spy Hunter, Silkworm, Mega Twins, Super Wonderboy και Double Dragon? Can't wait! ;)

Τωρα η αμαρτωλη σκεψη και η βεβηλη ιδεα επικεντρωνεται στο πολυ μικρο μεγεθος των "εσω" των joysticks που προτρεπει σε μεταμοσχευσεις (αν και ΔΕΝ ειμαι και fan του ειδους). Αλλα ποιος ο λογος να σκεφτω καν κατι τετοιο? Η ιδεα για ενα ζευγαρι wireless Tomahawk στριφογυριζει στο μυαλο μου απο τοτε που το πρωτοειδα!!! ;) Θα πεσει ΠΟΛΥ σκεψη για αυτο οταν τα παραλαβω..

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετοιμασου σου ερχονται πολλα "τσεκουρια" ;)

Wireless Tomahawk = Ultimate weapon!!
 
Eφτασε ο ασυρματος μαγκας.. :)

Απο το μακρυνο 1983 αυτο το κατασκευασμα καταφερε να φτασει αθικτο και αχρησιμοποιητο στο τωρινο 2009 χωρις ψεγαδια και φθορες.. 26 χρονια αποθηκευμενης ασυρματης δυνατοτητας, και ηρθε η ωρα του να πραγματοποιησει τον σκοπο για τον οποιο δημιουργηθηκε! Φυσικα βγηκε την εποχη εκεινη για τα ιερα τερατα VCS, Commodore VIC/64 κλπ.. αλλα πλεον θα εχει την τιμη να συνδεεται και σε ST, Amiga, οπως και στα αγγλακια CPC και ZX!

Αρχικη μου σκεψη ηταν να αποκτηθουν για να μεταμοσχευθουν σε ενα ζευγαρι Tomahawk. Αλλα η τελεια κατασταση τους και το ολο concept τους (θυμιζουν και πολυ τα Quickshot/Sinclair joystick) δειχνει οτι μαλλον θα την γλυτωσουν για τωρα. :)

picture.php


Cool stuff!

picture.php


Aνεγγιχτα και αχρησιμοποιητα..

picture.php


Μινι διαστασεις κομψοτατα και καμια σχεση με τα CX-42.

picture.php


Θυμιζουν Quickshot/Sinclair με λιγη δοση απο Atari CX-40? Μαλλον καταφατικη απαντηση θα παρω..

picture.php


Το compartment των 9v μπαταριων που παιρνει το καθε joystick..

picture.php


H κεραια του deck ειναι απο τις ομορφοτερες και εξυπνες λεπτομερειες..

picture.php


..καθως μπορει και εξαφανιζεται στο δικο της retractable spot. H τροφοδοσια του γινεται με το βυσμα του VCS και πολυ εξυπνα βγαζει το ρευμα through στο καλωδιο του που συνδεεται και τροφοδοτει το VCS (αλλιως το deck λειτουργει αυτονομο με ενα απλο τροφοδοτικο απο VCS).

picture.php


Strange & beautiful! Πραγματικα διαφορετικη εικονα με την πληρη ελειψη καλωδιων απλωμενων στην θεα μας..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνέχεια από εδώ...http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=8757 ) Επιτέλους έφτασε! Ανακατασκευή του controller του Saturn με σύνδεση USB. Είναι αυθεντικό SEGA.(Της εταιρίας SegaLogisticsService). Πολύ καλό πλαστικό, μαλακό pad, πολύ άνετο. 15$ από ebay.

picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος! Επιτελους ενα αξιοπρεπες pad για PC! :)
 
Φαινεται καλοκατασκευασμένο!Ελπίζω και η αίσθηση του να είναι καλή γιατι άρχισε να με ψήνει!
 
Δεν υπαρχει καλυτερος "σταυρος" απο το χειρουργικο pad του Saturn controller...
 
Είναι καλή κατασκευή όντως. Μέχρι στιγμής το δοκίμασα στο NFS και είναι άψογο, αλλά θα το δω και σε κάποιο emulator για SEGA. Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος! :biglaugh:
 
Παιδια προσοχη, το 99% των sega saturn pads ειναι κινεζικες απομιμησεις! τα χειρηστηρια ειχανε πολυ περιορισμενη κυκλοφορια και μετα βιας βρισκονται τα αυθεντικα πλεον! Οι διαφορες της απομιμησης με του αυθεντικου ειναι τεραστιες, και δεν αξιζει να δωσει καποιος πανω απο 5? απο την στιγμη που υπαρχουνε πολυ καλες επιλογες στο χωρο (πχ της logitech).

Απο εκει και περα.. Μακραν το καλυτερο dpad το εχει το gameboy player gamepad της hori για το gamecube. Εμπειρια ζωης στους αντιχειρες.
 
Θεωρώ ότι το Logitech RumblePad II,είναι το καλύτερο gamepad για τα PCιά μας...
 
telonio είπε:
Δυο joystick από την προσωπική μου συλλογή και Ελληνικής κατασκευής από τον Ανερούση στο αιγάλεω στην θηβών. Ο Ανερούσης ήταν επίσης τότε και ο επίσημος εισαγωγέας του neo geo.
Η έκδοση του θρυλικού pacman με πιο πλατύ καλούπι και δύο fire buttons.

2004397545553143181_rs.jpg


H εξέλιξη του pacman το tomahawk. Κράτησε την στιβαρή κατασκευή του pacman και άλλαξε μόνο το όνομά του.

2004372094563547600_rs.jpg


Η ανάγλυφη σφραγίδα του Ανερούση πιστοποιούσε ένα κυριολεκτικά ποιοτικό joystick που άξιζε μέχρι τελευταία δραχμή.

2006035288399044462_rs.jpg

Rygar είπε:
Κι εγώ αυτό φοβόμουν, αλλά έμαθα τελικά ότι εάν σου στο στείλουν με απλό ταχυδρομείο, USPS για παράδειγμα, δεν περνάει τελωνείο. Ασε που αμα σου το μαρκάρει ως Gift, είναι σίγουρο ότι δε θα περάσει....
Εχεις δίκιο, δεν είναι ορίτζιναλ. Εξ'ου και το χαμηλό κοστος ως καινούρια. Κατι μεταχειρισμένα ορίτζιναλ που βρήκα από μια ΨΑΚΤΙΚΗ, είχαν 35$ και δεν είχε τελειώσει η δημοπρασία.... Ειμαι απροσεκτούλης ο μπαγάσας. Πολύ! :D

Δες την πιο κάτω φωτό, που έχει ποστάρει ένα παληκάρι στο amigahellas.Το πάνω stick είναι το μεταλικό στο οποίο αναφέρομαι. Η αίσθηση του μοχλού είναι ακριβώς ή ίδια με τα arcades.

365.jpg

Καλησπερα παιδια,

Ειδα τωρα το θρυλικα αυτα joystick και θυμηθηκα οτι ειχα ενα τετοιο METAΛΙΚΟ με στον Atari st που εχω.

Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν μεταλικο (σαν το tomahawk) αλλα και σαν το δευτερο.

Το προβλημα ειναι οτι το εχω χασει (μαλλον η .... μαμα το πεταξε οπως και πολλααααααααα αλλα γιατι "επιαναν" χωρο!!!) και δεν μπορω να βρω πουθενα.

Υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν ξανα στο net να τα αγαρασω?

Εψαξα στο Bay αλλα δεν βρηκα κατι.

Καμια ιδεα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολις πριν απο λιγο μιλησα με τον Στελιο μεσα απο την Aneroussis Control, και μου ειπε οτι ναι μεν σκεφτονται να επανακυκλοφορησουν το Tomahawk, αλλα θα ηθελαν να ερθει σε επαφη μαζι τους καποιος, για να δουν εαν υπαρχει καποια ουσιαστικη προταση για μαζικη παραγωγη, αλλα και γενικοτερο ενδιαφερον απο τον κοσμο.
 
santosp είπε:
Μολις πριν απο λιγο μιλησα με τον Στελιο μεσα απο την Aneroussis Control, και μου ειπε οτι ναι μεν σκεφτονται να επανακυκλοφορησουν το Tomahawk, αλλα θα ηθελαν να ερθει σε επαφη μαζι τους καποιος, για να δουν εαν υπαρχει καποια ουσιαστικη προταση για μαζικη παραγωγη, αλλα και γενικοτερο ενδιαφερον απο τον κοσμο.
Φιλε και εγω μολις μιλησα με τον Στελιο.....και μαλιστα μου ειπε "τι εγινε βρε παιδια?πριν απο 10 λεπτα μιλησα με αλλον εναν που μου ζηταγε ακριβως το ιδιο με εσενα....Τι παθατε?" :D :D:D Ουτε συνεννοημένοι να ειμασταν!!!!!!

Εχει κρατησει και το τηλ μου και ειπε να μιλησει και με αλλα παιδια οποτε....

το ονειρο μας θα γινει μαλλον πραγματικοτητα!!!!! ;) ;) ;)

Θα παω να τον βρω οπωσδηποτε...οταν γυρισω απο διακοπες.....

Παιδια παρτε τηλ και δωστε στοιχεια για να ξαναεχουμε ολοι το Joystick....

Α!!!! και φιλε Στελιο.... να βγει και με συνδεση με τα παλαια και με USB....Πω πω θα ξεθαψω τον ST !!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχουμε κανει και εμεις κρουση στον Ανερουσση πριν καιρο.

Ειναι κριμα να μην τα κυκλοφορησει μιας και ουτε μεγαλο κοστος εχουν και θα κλεισει και μια τρυπα στην αγορα (εννοω του γερου-εργονομικου-φθηνου χειριστηριου - οποιος θελει κατι παραπανω παει για arcade stick).

Φυσικα εννοειται οτι ο κοσμος θελει τα παλια και οχι τιποτα πλαστικες λαβες, σκαρτες βεντουζες και αναιμικους διακοπτες.

Ειδομεν...
 
Πίσω
Μπλουζα