Kiss [Σοκολάτα για Φίλημα]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Αλλο ενα καστρο επεσε και ενα Holy Grail βρεθηκε.

Η αυθεντικη πορτοκαλι συσκευασια της Κiss μαζι με την νεα .

Αγαπημενο σοκολατοσνακ και πολυ νοστιμο.

Φραουλα for Ever.

Ινφο η αλλαγη της συσκευασιας εγινε το 1990.

24516.jpg

Φωτο δικη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είσαι άπαιχτος φίλε!

Τώρα τι να πω...Και μόνο που είδα την παλιά κοκκινοπορτοκαλί συσκευασία μου σηκώθηκε η τρίχα.

Δευτέρα-τρίτη δημοτικού εκεί γύρω στα 1986-87 και αγαπημένη συνήθεια kiss με κουλούρι σάντουιτς. Ρε τι μου κάνεις βραδυάτικα... :cry:
 
θυμαμαι οτι υπηρχε και παγωτο κιςς παλιοτερα
 
Eιμαι συγκινημενη Aardvark γιατι μου θυμισες τελη δεκαετιας '70, οταν κοριτσακι του Δημοτικου πρωτογνωρισα αυτο το υπεροχο γλυκισμα με την πορτοκαλι συσκευασια.

Ηταν ενα μεσημερι που σχολωντας απο το σχολειο περασα απο το ψιλικατζιδικο της γειτονιας μου κι αγορασα το Kiss για πρωτη φορα.

Ξετρελλαθηκα με τη γευση του κι απο τοτε ετρωγα καθε μερα κι οχι μονο ενα. Θυμαμαι και την τιμη του: 5 δραχμες.

Εκτος απο τη συσκευασια που περασε απο διαφορες αλλαγες, σημερα εχει αλλαξει η γευση και το αρωμα του, κατι που δυστυχως συνεβη με παρα πολλα αγαπημενα τροφιμα. Ενδεικτικα αναφερω, Μερεντα, Milko, ζαχαρουχο γαλα....
 
Aardvark είσαι μέγας!!! Άντε να βρεθεί και η άλλη συσκευασία η μπλε με το πορτοκαλί. Αχ ήταν από τις πιο νοστιμες λιχουδιές :)
 
Αλλάχτηκε η συσκευασία το 1990; ΑΑΑ! Αυτό σημαίνει πως είχα να τη δώ 20 ολόκληρα χρόνια! Παραλίγο να ξεχάσω πως ήταν!


 
Μου θυμήσατε ένα ωραίο περιστατικό: σε ένα κουτί από Kiss το 1987 είχα μεταφέρει τρία γατάκια! Τα είχα βρει στη γιαγιά μου στο χωριό και αποφάσισα να τα υιοθετήσω. Το ένα το ονόμασα Πορτοκαλούλη από το πορτοκαλί του χρώμα αλλά σκοτώθηκε σε τροχαίο δυστύχημα στις 20/7/1987, έξω από το σπίτι μου, το οποίο ήταν πάνω στην άσφαλτο... Η αδερφή του η Ρόζα, είχε καλύτερο τέλος, πέθανε στη γέννα το 1988. Το τρίτο γατάκι δεν θυμάμαι τι είχε απογίνει...
 
Ενα kiss δεν ηταν ποτε αρκετο, αγοραζα συνηθως δυο η τρια. Θυμαμαι οτι εκαναν 5 δραχμες και ειχαν υπεροχη γευση! Αυτη η φιγουρα με τα δυο προσωπα στον κυκλο, νομιζα πως ηταν μια σοκολατενια μπαλα που ανοιγει και βγαινει απο μεσα η γεμιση! Τωρα συνειδητοποιω οτι ειναι δυο προσωπα που πανε να φιληθουν! Το kiss, ο πηκτος χυμος ροδακινο σε συσιτιο, η pizza mexicana και τα φουντουνια ειναι οι πιο ομορφες γευστικες αναμνησεις των παιδικων μου χρονων!
 
krios είπε:
Aardvark είσαι μέγας!!! Άντε να βρεθεί και η άλλη συσκευασία η μπλε με το πορτοκαλί. Αχ ήταν από τις πιο νοστιμες λιχουδιές :)
κρυβε λογια..καρφωνομαστε οι αρχαιοι..
 
Μπράβο Aardvark!!! Ωραίο εύρημα! Ξυπνά αναμνήσεις!!!

Αυτη η φιγουρα με τα δυο προσωπα στον κυκλο' date=' νομιζα πως ηταν μια σοκολατενια μπαλα που ανοιγει και βγαινει απο μεσα η γεμιση! Τωρα συνειδητοποιω οτι ειναι δυο προσωπα που πανε να φιληθουν! [/quote']
Και εγώ το έβλεπα σαν γάλα που έτρεχε, σε μαύρο background! :D

Κάποια στιγμή όμως, το είδα αλλιώς!

Έτσι το είχα πάθει με το λογότυπο του Batman:

24516.jpg

Δεν έβλεπα τη μαύρη νυχτερίδα, αλλά το κίτρινο στόμα (με τα δόντια)... :sealed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμαμαι μονο την ασπρομαυρη στρογγυλη εικονα, με τα προσωπα που ειναι ετοιμα για φιλι.

και.. παντα ελεγα : μια kiss, και οχι : ενα kiss (και ετρωγα δουλεμα :p )
 
Καλα εκανες ,ετσι επρεπε να το πεις ,ετσι θα το ελεγα και εγω αν θυμομουν.

Εκτος αν ηθελες να σε φιλησει ο περιπτερας.
 
Η τωρινή συσκευασία kiss έχει τον kiss-kiss (ήρωας καρτούν)...
 
τι τιμη γραφει πανω η πορτοκαλι συσκευασια?μηπως μπορεις να μας σκαναρεις και τη πισω πλευρα να δουμε τυχον διαφορες στα υλικα κατασκευης?γιατι πλεον δεν εχει τη παλια γευση?

αν δεν κανω λαθος καποτε ειχε βγει και με γευση μπανανα...(μην σκεφτεστε πονηρα)
 
Δωροθέα είπε:
Ενα kiss δεν ηταν ποτε αρκετο, αγοραζα συνηθως δυο η τρια. Θυμαμαι οτι εκαναν 5 δραχμες και ειχαν υπεροχη γευση! Αυτη η φιγουρα με τα δυο προσωπα στον κυκλο, νομιζα πως ηταν μια σοκολατενια μπαλα που ανοιγει και βγαινει απο μεσα η γεμιση! Τωρα συνειδητοποιω οτι ειναι δυο προσωπα που πανε να φιληθουν! Το kiss, ο πηκτος χυμος ροδακινο σε συσιτιο, η pizza mexicana και τα φουντουνια ειναι οι πιο ομορφες γευστικες αναμνησεις των παιδικων μου χρονων!
Ναι, μαζί επίσης με τα πιτσίνια, τα δρακουλίνια, την μερέντα, την σερενάτα και σοκοφρέτα, την γάλακτος Ίον, τα κλασικά πατατάκια Τσακίρης και τα γαριδάκια στο γαλάζιο σακουλάκι, και την σοκολάτα Raider που έγινε η γνωστή μας σήμερα Twix.

"Όταν το φαγητό αργεί πολύ Raider και η πεινα θα κοπεί, καραμέλα και σοκολάτα Raider απόλαυση διπλή!"

Ξεψαχνίζω και την υπόλοιπη κατηγορία με τα Τρόφιμα - Ποτά, πόσα θυμήθηκα! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shakti είπε:
...."Όταν το φαγητό αργεί πολύ Raider και η πεινα θα κοπεί, καραμέλα και σοκολάτα Raider απόλαυση διπλή!"

Ξεψαχνίζω και την υπόλοιπη κατηγορία με τα Τρόφιμα - Ποτά, πόσα θυμήθηκα! :D
Στην διαφήμιση αυτή, στο σημείο εκείνο το άκουγα: "Και η Κίνα θα το πει!" - έδειχνε και κάτι Ασιάτες , Κινέζους ή Γιαπωνέζους όταν το έλεγε σε αυτό το σημείο!
 
δεν περιμενα να ξαναδω μετα απο τοσα χρονια την πρωτη συσκευασια κις με την υπεροχη γευση...μιαμ μιαμ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φοβερη σοκολατα

παλια την ετρωγα συνεχεια
 
Η Kiss (στην πορτοκαλί συσκευασία φυσικά) ήταν το παιδικό φιξάκι μου,Kiss junky τελειωμένο.
 
Kiss? Wow! Είχα φάει τεράστιο κόλλημα με την Kiss! Στην αρχή έλεγα δεν μου αρέσει χωρίς να δοκιμάζω και όταν δοκίμασα εθίστηκα!

'Ετρωγα 3-4 την ημέρα!
 
Πίσω
Μπλουζα