LCD TVs: Εσείς πώς παρακολουθείτε;

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
Ανοίγω αυτό το topic για να εκφράσω μια τεράστια απορία που έχω, με την ελπίδα να με διαφωτίσει κάποιος.

Οι wide screen τηλεοράσεις έχουν μπει πλέον σε πάρα πολλά σπίτια. Προσωπικά δεν έχω αγοράσει ακόμα, έχω μια 29'' CRT στο σαλόνι μου. Οι λόγοι είναι οι εξής:

1) Δεν βλέπω συχνά DVD

2) Δεν κατεβάζω ταινίες από το internet

3) Βλέπω ταινίες σχεδόν αποκλειστικά στα κανάλια τις Nova καθώς και αγώνες ποδοσφαίρου και μπάσκετ, όπου αυτά μεταδίδονται. Οι μεταδόσεις αυτές -πλην κάποιον ταινιών στη Nova- γίνονται σε 4:3, οπότε δεν βλέπω τον λόγο γιατί να πάρω wide screen.

Εκείνο που δεν μπορώ να κατανοήσω με τίποτα είναι γιατί στα περισσότερα σπίτια που μπαίνω, η τηλεόραση είναι ανοιχτή και μεταδίδει εικόνα 4:3 αλλά σε απεικόνιση πλήρης οθόνης (16:9). Και αναρωτιέμαι, γιατί κανείς δεν αλλάζει την εικόνα σε 4:3 ώστε να μην βλέπει τους ανθρώπους παραμορφωμένους;

Έχω έναν φίλο που δεν βλέπει καν ταινίες, όταν ανοίγει την 42'' LCD του είναι για να δει ποδόσφαιρο. Αυτό που τελικά βλέπει είναι κάπως έτσι:

Rooney.jpg


Γιατί έδωσε ένα σωρό λεφτά για να βλέπει ουσιαστικά ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ εικόνα;

Δεν νομίζω να αγοράσω wide screen τηλεόραση μέχρι να καθιερωθεί το 16:9 στην Ελλάδα. Αλλά αν είχα, σίγουρα θα πάταγα το πλήκτρο απεικόνισης σε 4:3 για να δω το κανονικό πρόγραμμα.

Είναι παράλογο αυτό που λέω;
 
Καθόλου παράλογο...

Η δική μου 47" PHILIPS, έχει επιλογή υπερ-ευρείας οθόνης όπου δείχνει με ελαχιστότατη παραμόρφωση το σήμα 4:3 σε 16:9...

Βέβαια υπάρχει και η επιλογή για 4:3, αλλά μικραίνει πολύ η εικόνα (μαύρες μπάρες αριστερά και δεξιά).

Εκείνο που δε συστήνω με τίποτα είναι η παρακολούθηση σήματος TV σε ευρεία οθόνη, γιατί το αποτέλεσμα είναι αυτό που πόσταρε ο alkis21...

Εγώ τη δική μου, την πήρα με προοπτική να βλέπω bluray ταινίες στο PS3 μου... Βέβαια, δεν έχω ακόμα PS3, αλλά λέμε... :D
 
Δεν νομίζω να αγοράσω wide screen τηλεόραση μέχρι να καθιερωθεί το 16:9 στην Ελλάδα. Αλλά αν είχα, σίγουρα θα πάταγα το πλήκτρο απεικόνισης σε 4:3 για να δω το κανονικό πρόγραμμα.
Είναι παράλογο αυτό που λέω;
Είναι θέμα συνήθειας. Και την CRT που είχα πάρει το 2003, σε 16:9, την αγόρασα (για τα DVDs). Μετά από λίγο καιρό συνήθησα την παραμόρφωση και δεν την άλλαζα σε 4:3.
 
Αποκλειστικά ταινίες από το HTPC μου. Όλες από Internet και με την προοπτική σε λίγο καιρό να μπει bluray player πάνω στο HTPC.

Το τηλεοπτικό σήμα έχει ελάχιστη παραμόρφωση στην LG μου, όπως και σε όλες τις καινούργιες LCD tvs.

Αλλά εγώ και τηλεόραση έχουμε πάρει διαζύγιο οπότε.....

Επίσης NOVA ούτε ζωγραφιστή σπίτι. Δεν δίνω δεκάρα, ειδικά για "μπάλα" την οποία σιχαίνομαι του θανατά σε όποια μορφή και να υπάρχει.

Στα επόμενα σχέδια ένα HD προβόλι και ένα καλό σύστημα περιφερειακού ήχου αλλά με διακριτικά μικρά και δυνατά ηχεία. Αυτό ψάχνω τώρα.
 
Άλκη,έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτά που λες,όντως η απεικόνιση σε 16:9 φαίνεται πολλές φορές τραγική π.χ αγώνες μπάσκετ-ποδοσφαίρου.

Αν μάλιστα δε χάλαγε στο σπίτι της μητέρας μου η CRT TV,σίγουρα ακόμη αυτή θα είχε.

Στην 32'' TV που της έχω πάρει,της έχω μάθει να χρησιμοποιεί το κουμπί που γυρνάει την απεικόνιση σε 4:3,μια και -φυσιολογικά- δεν μπορεί να δει τα κανάλια σε 16:9,πλήν φυσικά του ΣΚΑΙ,που εκπέμπει σ' αυτό το κάδρο.

Τα DVD πάντως,μια χαρά τα βλέπουμε σ' αυτή την TV φυσικά κι έτσι....δικαιολογείται η αγορά της.Σύντομα δε,θα μπει κι ένα WD HDTV player κοντά της,για να αποκτήσει ακόμη περισσότερο νόημα η ύπαρξή της...
 
Αυτές οι ΤVs είναι αποκλειστικά για gaming και HD ταινίες. Aν δεν κάνεις τίποτα από τα δύο απλά δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις μια.

@Pooky: Μπα άσε μη πάρεις Blu-Ray, πεταμένα λεφτά είναι. Εγώ που πήρα τί κατάλαβα; Πιο άχρηστο περιφεριακό δεν έχω. Τα video club έχουν ελάχιστες ταινίες. Καλύτερα περίμενε κανά δυο χρόνια.
 
Kατ αρχήν οι lcd τηλεοράσεις έχουν πίο άσχημη εικόνα από τις CRT όσο αφορά την ευκρίνια, το χρώμα και φυσικά έχουν 11% μικρότερη επιφάνεια οθόνης σε σχέση με τις κλασσικές crt( σε σύγκριση με ίδες ίντσες). o μόνος λόγος που αξίζουν είναι η παρακολούθηση ταινιών για τους φαν του είδους. Φυσικά κάτι ποδόσφαιρα και άλλα προγράμματα παίζουν από μέτρια έως τραγικά ανάλογα την τηλεόραση.

Αγόρασα μιά μάλλον ακριβή για τότε (2003) CRT τηλεόραση 29 ιντσών με χίλια δυό καλούδια, φίλτρα παραφίλτρα,διπλό δέκτη για παρακολούθηση 2 καναλιών, και δεν προτίθεμαι να την αλλάξω (αν και μπήκα τον περασμένο Μάρτιο σε καινούργιο σπίτι) μέχρι να πάιξει η philips μου.

Ασε που πλέον είναι και λίγο cult πλέον να έχεις CRT τηλεόραση στο σαλόνι σου, όταν οι περισσότεροι έχουν πάρει lcd 32 ιντσών με 500 ευρώ.
 
Δεν ειναι μονο για hd ταινιες,το dvd και ιδιως το upscaling dvd δειχνει σκαλες ανωτερο σε LCD.

Aς μην πιασουμε το download υλικο.

Εδω εχει 16 σελιδες με bluray το Play δεν ξερω ποσες με προσιτες τιμες+ολες οι κανουργιες κυκλοφοριες βγαινουν πια και σε blu.

Blu-Ray

Ε οχι και καλυτερες οι CRT mercy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Δεν ειναι μονο για hd ταινιες,το dvd και ιδιως το upscaling dvd δειχνει σκαλες ανωτερο σε LCD.
Aυτό είναι επιστημονικά αδύνατο. Όταν έχεις SD σήμα και πρέπει να το μετρέψεις σε HD, σημαίνει ότι το μηχάνημα (όποιο κάνει upscaling) πρέπει να εφεύρει pixels που δεν υπάρχουν. Άρα αναγκαστικά έχεις θόρυβο και κατώτερο αποτέλεσμα. Το άριστο είναι κάτι να προβάλλεται στην εγγενή του ανάλυση.

Εδω εχει 16 σελιδες με bluray το Play δεν ξερω ποσες με προσιτες τιμες+ολες οι κανουργιες κυκλοφοριες βγαινουν πια και σε blu.Blu-Ray
Αυτό είναι μόνο για συλλέκτες ταινιών. Ο πιο πολύ κόσμος βλέπει μια φορά μια ταινία. Για αυτό νοικιάζουμε και δεν αγοράζουμε.
 
Αυτό είναι μόνο για συλλέκτες ταινιών. Ο πιο πολύ κόσμος βλέπει μια φορά μια ταινία. Για αυτό νοικιάζουμε και δεν αγοράζουμε.
Δεν διαφωνω το HD ειναι για μερακληδες,οι υπολοιποι βολευονται και με εφημεριδες..... ;)

Οσο για το upscaling και την αξια του μην το ζαλιζουμε αλλο ,εχει λειωσει σαν θεμα .
 
Ευχαριστώ ρε παιδιά που μου επιβεβαιώσατε ότι δεν είμαι εγώ ο γεροπαράξενος που λέει βλακείες.

Όμως ομολογώ ότι αυτά που έγραψαν ο Dino κι ο Pooky με μπέρδεψαν. Μπορείτε να μου εξηγήσετε το εξής:

Έχουμε αυτή την οθόνη CRT (4x3):

CRT.jpg


Και αυτή την LCD (16x9):

LCD.jpg


Έστω ότι ένα κανάλι μεταδίδει αυτό το σήμα (4x3):

Rooney4x3.jpg


Με ποια τεχνική μπορείς να πάρεις την παραπάνω εικόνα και να την προβάλεις στην οθόνη LCD χωρίς να έχεις τις μαύρες μπάρες στα πλάγια και με ελάχιστη όπως λέτε παραμόρφωση;
 
Κοβεις πανω κατω εικονα και τα αποτελεσματα ειναι χαλια ,ασε μην το ψαχνεις,εξαρταται παντα απο τις αντοχες σου και το ποσο το ψαχνεις. :xm:
 
Κι αυτή η επιλογή υπερ-ευρείας οθόνης που είπε ο Dino τι είναι;
 
Kαθε εταιρια εχει τις δικες τις ονομασιες ,δεν ξερω,αν επρεπε να μαντεψω θα ελεγα οτι παιρνει την 4:3 και την μεγαλωνει τοσο πολυ (Κοβοντας εικονα) ωστε να πιανει ολη την οθονη 16:9 και να μην φαινεται παραμορφωση.

Αυτο το ειδατε.

Philips Cinema 21:9

Τοσο καιρο παραπονιουμασταν για τις μπαρες στα dvd πανω κατω και ειχαμε την απορια γιατι εφοσον και στο σινεμα η οθονη ειναι μακροστενη.

Ε η αναλογια στο σινεμα δεν ειναι ακριβως 16:9 αλλα 21:9 τους πηρε λιγο παραπανω αλλο το λυσαν. :D

Τα γραφω περιληπτικα ,μην με κυνηγατε οι "γνωστες" .
icon10.gif
 
Μόλις τράβηξα φωτό με ευρεία και υπερ-ευρεία...

Αντιλαμβάνεστε τη διαφορά;

picture.php


Η παρακολούθηση σε υπερ-ευρεία είναι πολύ πιο κοντά στο φυσιολογικό...

Δεν ξέρω όμως αν την υποστηρίζουν όλες οι τηλεοράσεις...
 
Εδώ και μία 4ετία έχω TFT στο σπίτι ενώ 16/9 CRT έχω πάνω από τα διπλά χρόνια (ήτοι από το 1999) και πίστεψε με η τελευταία (CRT) κόστισε 2,5 φορές όσο οι άλλες δύο (TFT) μαζί, ενώ το τραπεζάκι της μόνο έκανε όσο η τελευταία TFT 32" που αγόρασα.

Καταρχάς όταν συγκρίνεις τηλεοράσεις ιδίων ιντσών οι TFT είναι μεγαλύτερες και όχι μικρότερες αφού στερούνται του μαύρου πλαισίου του κρυστάλλου. Επίσης, οι περισσότερες (εάν όχι όλες) καλές τηλεοράσεις 16/9 έχουν την υπερ-διεύρυνση (smart zoom ή όπως αλλιώς το λένε) όπου κόβουν λίγο πάνω κάτω, κρατάνε το κέντρο που βρίσκεται ως επί το πλείστον η πληροφορία αναλλοίωτο και τεντώνουν τα άκρα (όσο πιο άκρη τόσο περισσότερο) της εικόνας για να πιάσει όλο το κάδρο, άρα η παραμόρφωση είναι ελάχιστη και φυσικά δεν συγκρίνεται με τίποτα με την εικόνα που έχεις στο πρώτο σου Post.

Ο λόγος που προσωπικά έχω επιλέξει αυτές τις 16/9 τηλεοράσεις (είτε είναι CRT είτε TFT) είναι γιατί παρακολουθώ περισσότερο DVDs αντί τηλεόραση και επειδή οι σειρές του εξωτερικού (avis) είναι φυσικά πια σε τέτοιο φορμά. Τον τελευταίο καιρό μάλιστα περισσότερο χρόνο περνάω παίζοντας με τις κονσόλες (360/PS3) που επίσης είναι το φορμά τους κομμένο και ραμμένο για αυτές τις τηλεοράσεις παρά να βλέπω τηλεόραση αυτή καθ αυτή.

Μπορεί να είμαι λάτρης του κρυστάλλου και να λατρεύω την crt philips που έχω στο σαλόνι, αλλά το να λέμε ότι η εικόνα των TFT είναι χειρότερη απλά είναι άστοχο και εκτός πραγματικότητας. Οι TFT εκτός το πρόβλημα του μαύρου που είχαν και έχει διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό, γενικά έχουν πολύ καλύτερη εικόνα και ανάλυση φυσικά. Αυτό είναι όμως η αιτία που όταν παρακολουθεί κάποιος τηλεοπτικό σήμα το οποίο έχει ελεεινή ποιότητα (άσε τυχόν παράσιτα, είδωλα κλπ βλακείες επειδή είναι αναλογικό και η κεραία είναι λίγο στραβή και φυσάει σήμερα) αφού οι τηλεοράσεις αυτές αποτυπώνουν σε μεγαλύτερη ανάλυση (HD ή HD-Ready) εικόνες σαφώς υποδυέστερες και εξού και τα τεχνουργήματα και τα λοιπά προβλήματα. Συγκρίνετε τηλεοράσεις με θέαση ταινιών τελευταίας σοδειάς από DVDs αναφοράς ή Blu Rays, ακόμα και από παιχνίδια μέσω κονσολών τελευταίας γενιάς και μετά θα αλλάξετε παντελώς άποψη για αυτές. Επίσης το upscaling είναι γεγονός και κάνει θαύματα, όσο και αν σας φαίνεται παράξενο η τελική εικόνα που παράγουν τα αντίστοιχα DVDs/BR που έχουν αυτή την δυνατότητα, είναι ανώτερη από την εικόνα που παράγουν τα απλά DVDs στην ίδια τηλεόραση. Τώρα για τις τιμές τους; Απλά έχουν ξεφτιλιστεί...
 
Ευχαριστώ φίλε, πολύ κατατοπιστικό το post σου.

Μια ερώτηση ακόμα, αυτό το smart zoom που λες είναι επιλογή που την ενεργοποιείς εσύ ή οι καινούργιες τηλεοράσεις την ενεργοποιούν αυτόματα όταν ανιχνεύσουν σήμα 4:3; Δηλαδή, οι καινούργιες τηλεοράσεις έχουν τρεις επιλογές

1) Αφήνουμε το σήμα ως έχει, με μεγάλη παραμόρφωση

2) Ενεργοποιούμε smart zoom, με αμελητέα παραμόρφωση

3) Ενεργοποιούμε την επιλογή 4:3, με μαύρισμα της οθόνης αριστερά-δεξιά

ή η πρώτη επιλογή δεν υφίσταται καν; Ρωτάω γιατί την παραμορφωμένη εικόνα την βλέπω παντού όπου πάω. Αυτό εννοούσα με το "χειρότερη εικόνα", δεν υπονόησα ότι αυτό ισχύει γενικά.

Sorry για τα συνεχόμενα "γιατί μπαμπά" αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα σωστά. BTW δεν έχω αναλογικό σήμα, έχω ψηφιακό (NOVA). Dino αν δεν είναι κόπος θα προτιμούσα μια σύγκριση φωτογραφίας υπερ-ευρείας εικόνας με φωτογραφία κανονικού 4:3 για να δω τη διαφορά -και αν γίνεται σε μεγαλύτερη ανάλυση γιατί σε τόσο μικρές φωτογραφίες οι διαφορές δεν είναι ευδιάκριτες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν παιδί μου... :)

Η επιλογή smart zoom / αναμόρφωση / υπερδιεύρυνση κλπ (ανάλογα την εταιρεία) όπως και οι υπόλοιπες δυνατότητες απεικόνισης 4:3 / 14:9 / 16:9 / Wide Screen (και ότι zoom προσφέρει η ίδια τηλεόραση) είναι απόλυτα επιλέξιμες από εσένα και ρύθμιση που αποθηκεύεται οπότε δεν χρειάζεται να την αλλάζεις συνέχεια. Επίσης, κάποιες έχουν την επιλογή αυτόματης ρύθμισης, ήτοι αναγνωρίζουν μόνες τους τί κάδρο εκπέμπει το κανάλι και ρυθμίζονται αυτόματα.

Συνήθως στα μαγαζιά έχουν την wide screen/16:9 ή πλήρη εικόνα, για αυτό φαίνονται τόσο έντονα οι παραμορφώσεις, υποθέτω επειδή έρχονται σε demo ρυθμίσεις για σύνδεση με dvds για την παρουσίαση των δυνατοτήτων τους (και γιατί στο εξωτερικό είναι μερικά χρόνια μπροστά και εκπέμπουν ψηφιακά σε 16:9). Επίσης, ανάλογα την εταιρεία η παραμόρφωση ακόμη και στο smart zoom είναι άλλοτε μεγαλύτερη άλλοτε μικρότερη, γιατί κακά τα ψέματα κάποια παραμόρφωση υπάρχει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο έντονη όσο στην αρχή. Γεγονός είναι πάντως ότι με τον καιρό το συνηθίζεις και δεν σου κάνει εντύπωση (χώρια που σε μερικές περιπτώσεις δίνει μεγαλύτερο ενδιαφέρον ;) ). Επίσης, κάποιες εκπομπές ή και κανάλια ακόμη (skai) εκπέμπουν ήδη σε 16:9 ενώ σε μερικά χρόνια (2010 έναρξη ~ 2012 καταληκτική ημερομηνία) όλα τα κανάλια θα εκπέμπουν ψηφιακά και ελπίζω πια σε νέα φορμά ήχου και εικόνας. Λογικά το nova θα έχει τις ταινίες και το γενικότερο πρόγραμμα του στα νέα αυτά φορμά, αλλιώς μου φαίνεται ανόητο να ασχολείται κάποιος μαζί του. Δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν με ενδιαφέρει οπότε δεν ξέρω τί παίζει.

Να κλείσω αναφέροντας για τις απώλειες σε πληροφορία από τις μεταφορές ταινιών στην τηλεόραση. Σκέψου πως γίνεται ουσιαστικά μία μεταφορά από το κινηματογραφικό φορμά (το κανονικό είναι περίπου 1,85/1 αμερική και 1,68/1 στην ευρώπη και το σινεμαρκόπ 2,35/1). Για την μεταφορά του σε 4:3 (1,33/1) παίρνουν όση πληροφορία χωράει σε ύψος και κόβουν τις άκρες που αυτό απλά σημαίνει ότι χάνεται ένα ποσοστό πληροφορίας στην άκρη του που συνολικά αγγίζει το ποσοστό του 30%. Είπαμε όμως ότι συνήθως το ενδιαφέρον και η δράση βρίσκεται στο κέντρο και για αυτό δεν "ενοχλεί" τόσο αυτό το πετσόκομμα (μη γνωρίζοντας φυσικά τί βρίσκεται εκεί που δεν βλέπουμε). Στο 16:9 (1,78/1) φορμά συνήθως "αναμορφώνουν" την εικόνα συμπιέζοντας (ή τεντώνοντας) τα άκρα ώστε να χωρέσει όλη η πληροφορία στο κάδρο, για αυτό σου φαίνονται μερικά πράγματα στις αμερικάνικες ταινίες DVD πιο λεπτά, όμως η πληροφορία βρίσκεται όλη μέσα στο κάδρο αυτό. Οι ταινίες cinemaskop ακόμα και στα dvds μεταφέρονται ατόφιες σε φορμά 2,35/1 για αυτό και έχουν μαύρα πλαίσια πάνω και κάτω.

Σκέψου λοιπόν ότι μέχρι σήμερα, ό,τι ταινίες βλέπαμε μέσω των τηλεοπτικών προγραμμάτων ήταν ουσιαστικά κουτσουρεμένες κατά 30% και με την έλευση του DVD σαν να επεκτάθηκε - απλώθηκε ο τηλεοπτικός μας κόσμος.

Ώπα, ξέχασα... μην περιμένεις να βγάλεις άκρη από φωτογραφίες. Πήγαινε σε ένα μαγαζί, δες μία τηλεόραση που να σου γυαλίζει και εάν δεν έχει το τηλεχειριστήριο πρόχειρο, ζήτα το από τον πωλητή να σου το δώσει. Ψάξε για κουμπί Ratio/PSM ή όπως αλλιώς το λένε και κάνε τις δοκιμές μόνος σου για να βγάλεις άκρη. Κανείς δεν σου απαγορεύει να δεις την τηλεόραση που σε ενδιαφέρει και σίγουρα θα δεις τις διαφορές επιτόπου μπροστά σου, απλά εάν την έχεις στο σπίτι σου της δίνεις και λίγο χρόνο για να συνηθίσεις την νέα εικόνα και να την ρυθμίσεις να ταιριάζει περισσότερο στα γούστα σου (φωτεινότητα/κοντραστ/χρώμα/sharpness/φορμά/κλπ). ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως είπε κι ο Μοντεχρήστος στον Ισοβίτη, μαθαίνεις κάτι κάθε μέρα.

Εγώ το μόνο που μπορώ να προσθέσω στην ενδιαφέρουσα ανάλυσή σου είναι πως αν θυμάμαι καλά από την Φυσική των φοιτητικών μου χρόνων το ανθρώπινο μάτι σκανάρει με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα σε οριζόντια κίνηση απ' ότι σε κάθετη, οπότε έτσι κι αλλιώς στο 16:9 αντιλαμβανόμαστε την πληροφορία καλύτερα απ' ότι στο 4:3.
 
Μπραβο στον Αmbu,ξερει γιατι μιλαει και γνωστης του αντικειμενου.

Ευγε.......... :thumbup:

 


Kai αν ολα τα αλλα αποτυχουν συνδεεις τα ψιψιψινια με τα κοκοψοψαρα και χρμπφ ξεμπλεγεις.
icon10.gif


 
 
Πίσω
Μπλουζα