LCD TVs: Εσείς πώς παρακολουθείτε;

ambu_dare είπε:
Επίσης το upscaling είναι γεγονός και κάνει θαύματα, όσο και αν σας φαίνεται παράξενο η τελική εικόνα που παράγουν τα αντίστοιχα DVDs/BR που έχουν αυτή την δυνατότητα, είναι ανώτερη από την εικόνα που παράγουν τα απλά DVDs στην ίδια τηλεόραση.
Αυτό είναι το θέμα. Όταν μιλάμε για μια TFT εννοείται ότι το DVD με upscaler θα είναι καλύτερο από το απλό, γιατί στην άλλη περίπτωση το upscaling γίνεται από τον upscaler της τηλεόρασης ο οποίος (σε όλες τις τηλεοράσεις) είναι άθλιος.

Όμως, σε μια CRT που δείχνει τη Native ανάλυση του DVD η ποιότητα είναι σαφώς καλύτερη. Όταν γίνεται upscaling έχεις πάντα πρόβλημα αφού πρέπει να εφευρεθεί πληροφορία που δεν υπάρχει. Εκεί δημιουργείται αναγκαστικά θόρυβος. Γιαυτό και το SD σήμα, είτε από DVD, είτε από τηλεοπτικό κανάλι, είτε από κονσόλα προηγούμενης γενιάς θα είναι πάντα χάλια. Χώρια η παραμόρφωση που προαναφέρθηκε αλλά και το deinterlacing.

Άρα LCD/Plasma για να βλέπετε τηλεόραση τσου. Πάρτε ένα 360, ένα PS3, ένα HTPC για να την απολαύσετε. Κρατήστε την παλιά σας CRT για να βλέπετε μπάλα με τους φίλους σας. Που θα πάει, κάποια μέρα και τα Ελληνικά κανάλια θα προβάλλουν HD σήμα.
 
Προσωπικά είμαι οπαδός της 4:3 CRT την οποία και έχω σπίτι μου, και όταν παρακολουθώ κάτι που θέλει wide screen, απλά βάζω ένα ειδικό zoom που κόβει λίγο αριστερα και δεξιά και προσθέτει λίγο μαύρο πάνω και κάτω (letter box).

Στο κοντινό μέλλον όμως θα προχωρήσω σε αγορά LCD 16:9, για το λόγο ότι έχω πληροφορηθεί ότι όλα τα κανάλια σε λίγο καιρό θα εκπέμπουν σε wide screen καλής ευκρίνειας τύπου Σκάι και MTV. Δεν ξέρω αν πληροφορήθηκα καλά.

Αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε το ιδανικό θα ήταν μια 4:3 CRT για τηλεόραση και SD video, και μια 16:9 LCD για τα υπόλοιπα! Χώρος και διάθεση να υπάρχει.
 
Οι LCD (και οι ακριβες plasma) πλεον δειχνουν αψογα τηλεοπτικο σημα. Οι CRT ειναι μονο για μικρα μεγεθη και ιδανικες για retro gaming.

Το αν θελει καποιος να παραμορφωσει το 4:3 καδρο σε μια 16:9 οθονη για να κερδισει μερικες ιντσες (ο μονος λογος που γινεται) ειναι δικο του θεμα. Προσωπικα πιστευω οτι θα επρεπε να απαγορευεται με νόμο κατι τετοιο...
 
supacoopa είπε:
Οι LCD (και οι ακριβες plasma) πλεον δειχνουν αψογα τηλεοπτικο σημα. Οι CRT ειναι μονο για μικρα μεγεθη και ιδανικες για retro gaming.
Βασικά δεν είναι έτσι,κι ο λόγος φυσικά δεν είναι -ποτέ δεν ήταν- οι ίδιες οι τηλεοράσεις,αλλά το χαμηλής ποιότητας σήμα με το οποίο εκπέμουν τα κανάλια.

Γι' αυτό και μόνο γι' αυτό,σε μια CRT τα κανάλια δείχνουν καλύτερα...
 
Ακόμη και οι τελευταίες CRT, εκείνες που έχουν επίπεδο τζάμι και καθαρή εικόνα, έχω παρατηρήσει να δείχνουν τα "τετραγωνίσματα" στα AVI... Όμως το κακό τηλεοπτικό σήμα το βελτιώνουν.
 
Μέχρι τι ανάλυση μπορούν να σηκώσουν αυτές οι TVs που λες audiodee ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Βασικά δεν είναι έτσι,κι ο λόγος φυσικά δεν είναι -ποτέ δεν ήταν- οι ίδιες οι τηλεοράσεις,αλλά το χαμηλής ποιότητας σήμα με το οποίο εκπέμουν τα κανάλια.Γι' αυτό και μόνο γι' αυτό,σε μια CRT τα κανάλια δείχνουν καλύτερα...
Εικονα απο 40" Sony FullHD, φωτο απο τα 2 μετρα με αθλιο κινητο. Τα jpeg artifacts και τα καμενα λευκα οφειλονται στο κινητο.

Aρκετα καλο (οχι αριστο) σημα UHF, μετρημενο 60dB στην πριζα αλλα με ειδωλο λογω ανακλασεων.

sony_lcd_1.jpg


Φανταζομαι δεν εχεις 40" CRT να τις βαλουμε διπλα-διπλα και να συγκρινουμε!

:)

Στις 21'-28' ιντσες ειναι άλλα τα μεγεθη, η θολουρα των CRT ειναι εμφανης ακομα και στις 32" και παραπανω δεν ανεβαινουν...

Και δεν μιλαω καν για σηματα DVB-T, DVB-S2, DVD, HD...
 
Xε,χε,με παρεξήγησες,δεν είμαι υπέρμαχος των CRT τηλεοράσεων...

Απλά η λογική και μόνο,λέει ότι όταν μια υψηλής ανάλυσης TFT τηλεόραση,που έχει μια native ανάλυση,δείχνει ένα χαμηλής ποιότητας σήματος κανάλι,λογικό είναι να φαίνονται οι όποιες ατέλειες,που σε μια CRT "καλύπτονται" καλύτερα από το γεγονός της μη ύπαρξης native ανάλυσης σ' αυτή...

Τώρα,όσο πιο καλή η κεραία,τόσο "ψιλοσώνεται" η κατάσταση,αλλά και πάλι,υπάρχουν ορατά ίχνη.Σκέψου απλά πώς θα ήταν η εικόνα,στην ίδια TV,αν τα κανάλια εκπέμπανε με πολύ καλύτερο,ψηφιακό σήμα..

Πιστεύω τώρα να έγινα πιο κατανοητός...
 
Συμφωνουμε τελικα

:)

Δυστυχως στην Ελλαδα ουτε η δορυφορικη ληψη (Nova) ειναι καλη εναλλακτικη για να παρεις αξιοπρεπες σημα TV, λογω χαμηλου bitrate.

Οι Γερμανοι πχ παιρνουν εκπληκτικο σημα 16:9 με AC3 ηχο σε ολα σχεδον τα μεγαλα καναλια τους, εδω και αρκετα χρονια και φυσικα δωρεαν.

Παντως η επιγεια ψηφιακη (πειραματικη ακομα στο Ελλαντα!) παιζει και ενα σκαλι πανω απο την αναλογικη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ποιος ενδιαφέρεται για τηλεοπτικό σήμα;

Είδα blu-ray ασυμπίεστο στη δική μου tv.

Άλλη διάσταση.............
 
supacoopa είπε:
Εικονα απο 40" Sony FullHD, φωτο απο τα 2 μετρα με αθλιο κινητο. Τα jpeg artifacts και τα καμενα λευκα οφειλονται στο κινητο.Aρκετα καλο (οχι αριστο) σημα UHF, μετρημενο 60dB στην πριζα αλλα με ειδωλο λογω ανακλασεων.

sony_lcd_1.jpg


Φανταζομαι δεν εχεις 40" CRT να τις βαλουμε διπλα-διπλα και να συγκρινουμε!

:)

Στις 21'-28' ιντσες ειναι άλλα τα μεγεθη, η θολουρα των CRT ειναι εμφανης ακομα και στις 32" και παραπανω δεν ανεβαινουν...

Και δεν μιλαω καν για σηματα DVB-T, DVB-S2, DVD, HD...
Επειδη δεν φαινεται πολυ καλα, η τηλεοραση σου ειναι 16:9 και εχεις ενεργοποιησει την επιλογη με τα μαυρα πλαισια δεξια και αριστερα? Δεν φαινεται παντως να εχει την παραμορφωση που εχουν οι 16:9 τηλεορασεις. Ο χωρος μου ειναι πολυ μικρος και ετσι η μικρουλα 19-ιντσων CRT μου ειναι μια χαρα ;) Εκεινο παντως που εχω παρατηρησει με ολες τις TFT οθονες ειναι οτι ειναι πολυ φωτεινες...δεν ξερω αν στα καταστηματα παιζουν με τις ρυθμισεις τους ωστε να φαινονται πιο φωτεινες, παντως ειναι κουραστικες. Oσοι γνωστοι και φιλοι αγορασαν TFT, μου ελεγαν οτι χρειαστηκε χρονος για να τις συνηθισουν και στην αρχη τους φαινονταν κουραστικες.
 
domniki, η οθονη ειναι οντως 16:9 και παιζει 4:3 με μπαρες αριστερα-δεξια ακριβως για μην παραμορφωνει το καδρο.

Οι τηλεορασεις στα καταστηματα παιζουν με τις λεγομενες "shop mode" ρυθμισεις (φουλ φωτεινοτητα, φουλ κοντραστ, μπλεδιζουσες αποχρωσεις) για να "τραβηξουν" το ματι του αγοραστη. Στο σπιτι δεν γινεται να δεις ετσι, αν και πολλοι (κακιστα) αφηνουν τις default ρυθμισεις που ειναι αρκετα κοντα στις ανωτερω. Στην αρχη μπορει να εντυπωσιαζεσαι, αλλα τελικα εκτος απο λαθος ειναι και κουραστικο.

Οι LCD ειναι πολυ ξεκουραστες οθονες ως γνωστον!
 
Βασικά στις περισσότερες περιπτώσεις,ειδικότερα όμως σε 1-2 πιο συγκεκριμμένες (=αγώνες μπάσκετ-ποδοσφαίρου),απλά είναι αστείο να βλέπεις σε 16:9,τη στιγμή που το κανάλι εκπέμπει σε 4:3,η παραμόρφωση καταντάει πραγματικά κωμικό το οπτικό αποτέλεσμα...

(δείτε έτσι π.χ τον Σχορτσιανίτη του Ολυμπιακού και θα καταλάβετε αμέσως τι λέω...)
 
Captain Kal είπε:
Εννοείς κανονικό Blu Ray και όχι .mkv?
Κανονικότατο.

Σε συσκευή blu ray δοκιμαστικά στη δική μου τηλεόραση......

Δεν πίστευα ποτέ ότι μπορεί η δική μου tv να δείξει τέτοια εικόνα.

Σκέφτομαι την αναβάθμιση του HTPC μου στο άμεσο μέλλον με blu-ray drive. Έψαξα και είδα ότι οι τιμές έχουν πάει κοντά στα 90 ευρώ. Μια χαρά.

Δεν με ενδιαφέρει η δυνατότητα εγγραφής, μόνο αναπαραγωγής αυτή τη στιγμή.
 
Κανονικότατο.
Σε συσκευή blu ray δοκιμαστικά στη δική μου τηλεόραση......

Δεν πίστευα ποτέ ότι μπορεί η δική μου tv να δείξει τέτοια εικόνα.

Σκέφτομαι την αναβάθμιση του HTPC μου στο άμεσο μέλλον με blu-ray drive. Έψαξα και είδα ότι οι τιμές έχουν πάει κοντά στα 90 ευρώ. Μια χαρά.

Δεν με ενδιαφέρει η δυνατότητα εγγραφής, μόνο αναπαραγωγής αυτή τη στιγμή.

Να σου πω. Στο φορητό γι' αυτό θα πάρω blu ray. (Και ας μου κοστίσει κανά διακοσάρι παραπάνω). ;)
 
manos426f είπε:
Βασικά στις περισσότερες περιπτώσεις,ειδικότερα όμως σε 1-2 πιο συγκεκριμμένες (=αγώνες μπάσκετ-ποδοσφαίρου),απλά είναι αστείο να βλέπεις σε 16:9,τη στιγμή που το κανάλι εκπέμπει σε 4:3,η παραμόρφωση καταντάει πραγματικά κωμικό το οπτικό αποτέλεσμα...(δείτε έτσι π.χ τον Σχορτσιανίτη του Ολυμπιακού και θα καταλάβετε αμέσως τι λέω...)
H παραμόρφωση είναι από τις πίτσες και τα σουβλάκια, δεν φταίει το 16:9! :cool:
 
supacoopa είπε:
domniki, η οθονη ειναι οντως 16:9 και παιζει 4:3 με μπαρες αριστερα-δεξια ακριβως για μην παραμορφωνει το καδρο.
Ειπα κ'εγω ;)

supacoopa είπε:
Οι τηλεορασεις στα καταστηματα παιζουν με τις λεγομενες "shop mode" ρυθμισεις (φουλ φωτεινοτητα, φουλ κοντραστ, μπλεδιζουσες αποχρωσεις) για να "τραβηξουν" το ματι του αγοραστη. Στο σπιτι δεν γινεται να δεις ετσι, αν και πολλοι (κακιστα) αφηνουν τις default ρυθμισεις που ειναι αρκετα κοντα στις ανωτερω. Στην αρχη μπορει να εντυπωσιαζεσαι, αλλα τελικα εκτος απο λαθος ειναι και κουραστικο.
Αν σκεφτεις οτι η οθονη του υπολογιστη μου εχει την μικροτερη δυνατη φωτεινοτητα, το background του xterm μου σε γκριζο με foreground μαυρο και το contrast πολυ μικρο, θα καταλαβεις γιατι "τυφλωνομαι" απο τις τηλεορασεις στα καταστηματα :D

Μια φιλη μου ελεγε οτι η επιπεδη τηλεοραση που τους εφεραν δωρο πιξελιαζει :eek: και γυρω απο τα κινουμενα αντικειμενα δημιουργειται μια μουτζουρα (δεν ξερω αν το περιεγραψα καλα). Την τελευταια φορα που πηγα σε καταστημα με τηλεορασεις ειδα πολλες διαφορετικες και νομιζω οτι καποιες το ειχαν αυτο το χαρακτηριστικο. Δεν θυμαμαι αν ηταν plasma ή TFT :xm: Eπισης μια φιλη που εχουν τηλεοραση 16:9, επειδη την ειχαν στην ρυθμιση με τις μαυρες μπαρες δεξια-αριστερα, εχει δημιουργηθει μια μαυρη κηλιδα εκει που ηταν οι μπαρες και ακομα και αν βλεπουν σε full-size υπαρχει σκια στο σημειο εκεινο :(
 
Ένα χρόνο αφότου ξεκίνησα αυτό το topic, παραμένω με CRT τηλεόραση, και όπου πηγαίνω εξακολουθώ να βλέπω την ίδια εικόνα σε όσους παρακολουθούν οποιοδήποτε τηλεοπτικό κανάλι εκτός του SKY:

Rooney.jpg


Αυτές οι τηλεοράσεις που μου είπατε πως έχουν ελάχιστη παραμόρφωση, ή εγώ δεν τις έχω δει πουθενά ή οι έχοντες δεν γνωρίζουν πως να τις ρυθμίσουν... η παραμόρφωση που βλέπω παντού είναι αποκρουστική. Και βέβαια κανείς δεν γυρίζει σε 4:3, σου λέει "τόσα λεφτά έδωσα για να βλέπω κομμένη εικόνα;" και δώστου να θαυμάζει τον Καραγκούνη με ένα στρέμμα οπίσθια...

Τι να πω; Αυτό που έλεγα και πέρυσι: Αν δεν γίνει στάνταρ το 16:9 στην Ελλάδα, εγώ τηλεόραση δεν αλλάζω. Ίσως με την μετάβαση στην ψηφιακή να γίνει.
 
Δεν θα γινει στο κοντινο μελλον. To Digea δηλωσε οτι θα εκπεμπει 4:3 εκτος απο το ΣΚΑΙ.

H πλακα ειναι οτι τη δεσμευση για HDTV την μετεφεραν απο το 2012 που ηταν αρχικα στο...2015. Ελα Μαη μου να φας τρυφυλλι...
 
Πίσω
Μπλουζα