LCD TVs: Εσείς πώς παρακολουθείτε;

Υπαρχουν και τα media players (WDTV, Egreat κλπ) με μεγεθος μικροτερο απο ενα DVD player και τιμη κατω απο 100 Ε.

Για οποιον θελει ευκολο, βολικο και φτηνο HD ειναι η καλυτερη λυση.
 
Εγω σαν media player εχω το xbmc στο παλιο xbox με 220 GB σκληρο κι εχω ησυχασει. Συνδεεται και μεσω δικτυου με το PC που ειναι πισω του και κανει streaming video η audio οτι θελω απο τα shared folders και κανει upscaling τα DVD (αν και δεν εχω κατσει να κανω συγκριτικο με απλο dvd player διπλα διπλα). Αν το εχει κανεις παραπεταμενο στο παταρι αξιζει να περασει XBMC σαν core OS και να του βαλει ενα μεγαλυτερο σκληρο ή ακόμα και με τον 7άρη να το αφησει και να κανει stream απο PC.
 
Το κακό είναι οτι το ΧΒΟΧ δεν παίζει HD video και πως περιορίζεσαι σε σύνδεση scart.

Για non-HD πάντως είναι κορυφαία λύση.

Πάντως αυτό τον καιρό ετοιμάζω ένα VGA καλώδιο για το ΧΒΟΧ.Αν επιτύχει θα ανεβάσω και guide.
 
Uninvited είπε:
Ναι, η ΣΔΟΕ είναι συνήθως πρόβλημα, αλλά μπορεί να καταπολεμηθεί με σωστές κινήσεις. Βασική κίνηση είναι αγορά κουτακίου που να φέρνει προς DVD Player και να δένει με το σαλόνι - υπάρχουν κουτιά για όλα τα στυλ και γούστα. Καλώδια στο minimum και κρυμμένα, και κατέβασμα των αγαπημένων της ταινιών σε mkv ώστε να δει τα υπέρ του να υπάρχει το PC στην τηλεόραση!
Σκέφτομαι σοβαρά την λύση που μου προτείνεις φίλε μου τον τελευταίο καιρό και πιστεύω να την υλοποιήσω σύντομα. Έχω σταμπάρει και κάτι πανέμορφα κουτιά που το μέγεθος τους είναι σαν ένας ραδιοενισχυτης (φέτα), με πολύ ωραίο display στην πρόσοψη. Έτσι με ένα ασύρματο ποντική & πληκτρολόγιο θα έχω ένα πλήρες media center στην καρδιά του σαλονιού αφού πρώτα αφαιρεθούν κάποιες φέτες από το υπάρχον σύστημα για να κερδίσω χώρο.
 
Δεν είμαι υπέρ των media players, για 2 λόγους:

1. Περιορίζεσαι σε ότι υποστηρίζει ο media player. Ακόμα και αν υποστηρίζει τα πάντα, δεν ξέρεις τι θα υπάρχει σε 1 χρόνο. Το PC θα παίζει τα πάντα ότι αλλαγές και αν υπάρξουν.

2. Δεν μπορείς να παίξεις παιχνίδια!
 
Stormwatch είπε:
Το κακό είναι οτι το ΧΒΟΧ δεν παίζει HD video και πως περιορίζεσαι σε σύνδεση scart.
Εχω βαλει ενα component cable απο ebay. Μια φορα ξαναεβαλα το scart να δοκιμασω κατι και τρομαξα

Edit: ελπίζω να το εχεις δει αυτο ε;
 
masbass είπε:
Εχω βαλει ενα component cable απο ebay. Μια φορα ξαναεβαλα το scart να δοκιμασω κατι και τρομαξα
Edit: ελπίζω να το εχεις δει αυτο ε;
Εννοείται, βάσει αυτού του οδηγού το φτιάχνω. ;)

Πάντως εχω ακούσει οτι τα 3rd party component καλώδια, έχουν παραμόρφωση και σκιές. Εσύ πoιο έχεις επιλέξει; Μόνο για monster άκουσα καλά λόγια...
 
Αν ειναι το MS (official) Component μαλλον ειναι οπως τα λες αλλα κοστιζει σχεδον οσο το WD HD player πλεον.

Αν δεν ειναι το official, η απεικονιση ειναι φρικτο-θλιβερη (και ως κερασακι τα περισοτερα απο δαυτα δεν δινουν και εξοδο για οπτικη ινα!!)
 
Ενα απλο φτηνο πηρα απ το ebay. Συγκριτικα με το scart ειναι απιστευτα ανωτερο, συγκριτικά με άλλο πιο ακριβο ή το original της MS δεν το εχω δει (και adding insult to injury, περναει κι απο ενα φτηνο component switch ^_^ /emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20" /> ). Τωρα που ειδα το tutorial αυτο με το VGA σα να ψηνομαι ετσι για τη δοκιμη αλλα λεει οτι δουλευει μονο με τα xbox version 1.0 κι εμενα αν θυμαμαι καλα ειναι το 1.6 ...
 
Uninvited είπε:
Ναι, η ΣΔΟΕ είναι συνήθως πρόβλημα, αλλά μπορεί να καταπολεμηθεί με σωστές κινήσεις. Βασική κίνηση είναι αγορά κουτακίου που να φέρνει προς DVD Player και να δένει με το σαλόνι - υπάρχουν κουτιά για όλα τα στυλ και γούστα. Καλώδια στο minimum και κρυμμένα, και κατέβασμα των αγαπημένων της ταινιών σε mkv ώστε να δει τα υπέρ του να υπάρχει το PC στην τηλεόραση!
Έτσι είναι, αλλά υπάρχει ένα προβληματάκι...Μόνο mkv και κανά blu-ray βλέπει ο υπολογιστής μου. Παιχνίδι απλά δεν μπαίνει εκτός και αν λείπει το έτερον ήμισυ. Ακόμα και αν Α) δεν θέλει να δει τηλεόραση ή Β) δεν θέλει να κάνουμε κάτι μαζί, την ενοχλεί ο ήχος και η φασαρία που κάνουν τα παιχνίδια. :( Η κάρτα γραφικών μου έχει να δει χαρά από τότε που είδε και ο γάτος μου.*

*

Ο γάτος μου είναι καστράτο
 
Η μοναδική λύση, αν είσαι παντρεμένος, είναι η δημιουργία computer - playroom που θα λειτουργεί και σαν αποθηκευτικός χώρος για ότι δεν χρειάζεται να είναι σε ετοιμότητα.

Όποιος τυχερός διαθέτει μεγάλο σπίτι και μπορεί να το κάνει, έχει βρει την ησυχία του.

Ήδη αυτή τη λύση είχα υιοθετήσει και πριν από το γάμο, οπότε για μένα δεν άλλαξε τίποτε. Έλιωνα και λιώνω στα παιχνίδια όπως πάντοτε.

Το πρόβλημα για μένα ποτέ δεν ήταν ποτέ η κυρία του σπιτιού, με ξέρει 15 χρόνια, δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξει κάτι, (άλλωστε πολλά από τα μηχανήματά μου είναι δικά της δώρα προς εμένα), αλλά οι γονείς όταν έμενα μαζί τους. Εκεί είχα φτάσει στο αμήν. Κάτι του στυλ "πάλι εκεί κάθεσαι", "βγες και λίγο έξω", "πιο σιγά το στέρεο", "αύριο έχεις δουλειά, πήγε 12 η ώρα και ακόμα παίζεις", "αύριο γράφεις εξεταστική, κλείσε το μηχάνημα και άνοιξε κανένα βιβλίο", με έκαναν τούρκο φανατικό.....

Δεν μπορούσα ποτέ να ανεχτώ κανέναν έλεγχο πάνω στη ζωή μου, πόσο μάλιστα όταν πρόκειται για παιχνίδια, υπολογιστές και κονσόλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
Έτσι είναι, αλλά υπάρχει ένα προβληματάκι...Μόνο mkv και κανά blu-ray βλέπει ο υπολογιστής μου. Παιχνίδι απλά δεν μπαίνει εκτός και αν λείπει το έτερον ήμισυ. Ακόμα και αν Α) δεν θέλει να δει τηλεόραση ή Β) δεν θέλει να κάνουμε κάτι μαζί, την ενοχλεί ο ήχος και η φασαρία που κάνουν τα παιχνίδια. :( Η κάρτα γραφικών μου έχει να δει χαρά από τότε που είδε και ο γάτος μου.*
*

Ο γάτος μου είναι καστράτο
Για το θέμα του ήχου η λύση είναι ασύρματα ακουστικά. Για το Α, η λύση είναι 2η τηλεόραση - μία φθηνή της πλάκας, αφού μόνο για τηλεόραση θα χρησιμοποιείται. Τώρα για το Β... :wait2: ... Μπα, δεν νομίζω ότι υπάρχει λύση για το Β...!
 
2 χρόνια μετά το αρχικό μου μήνυμα, έπεσε ένα από τα τελευταία προπύργια CRT στην Ελλάδα αφού πλέον κι εγώ απέκτησα wide screen τηλεόραση. Σε σχέση με όσα έγραφα τότε, τα ελεύθερα κανάλια εξακολουθούν (πλην Sky) να μεταδίδουν σε 4:3, όμως η Nova πλέον μεταδίδει όλες τις ταινίες σε 16:9 και (το κυριότερο) στην ίδια αναλογία μεταδίδονται και οι αγώνες ποδοσφαίρου και μπάσκετ, ακόμα και από τα ελεύθερα. Ουσιαστικά υπέκυψα διότι δεν άντεχα να βλέπω την ΑΕΚ με μαύρη εικόνα πάνω-κάτω... έχει που έχει τα μαύρα της τα χάλια.

Πάντως δηλώνω ότι τα ελεύθερα κανάλια τα παρακολουθώ γυρίζοντας την αναλογία σε 4:3 και εξακολουθώ να αρνούμαι να βλέπω παραμόρφωση όπως οι υπόλοιποι Έλληνες (δεν πείθομαι με τίποτα ότι υπάρχουν TVs που εξαλείφουν την παραμόρφωση αυτή, παντού πανάσχημα μου φαίνονται):

Rooney.jpg
 
Leon είπε:
Αυτές οι ΤVs είναι αποκλειστικά για gaming και HD ταινίες. Aν δεν κάνεις τίποτα από τα δύο απλά δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις μια.
@Pooky: Μπα άσε μη πάρεις Blu-Ray, πεταμένα λεφτά είναι. Εγώ που πήρα τί κατάλαβα; Πιο άχρηστο περιφεριακό δεν έχω. Τα video club έχουν ελάχιστες ταινίες. Καλύτερα περίμενε κανά δυο χρόνια.
Δυο χρόνια μετά το post του Leon (παρά 4 μέρες) και πραγματικά τέτοιο πράγμα δεν έχει μπει. Βέβαια ούτε περιφερειακός ήχος έχει στηθεί, αλλά το προβολάκι μπήκε εδώ και καιρό. Παίζει βέβαια, αποκλειστικά παιχνίδια, μια και η σύζυγος το μισεί.

Σαν τηλεοπτικό σήμα, πάντως, έχει πολύ καλύτερο από την LCD tv. Αλλά, είπαμε, το διαζύγιό μου με τη τηλεόραση είναι μόνιμο.
 
Πίσω
Μπλουζα