LCD TVs: Εσείς πώς παρακολουθείτε;

'Ετσι είναι. Για παρακολούθηση τηλεόρασης η CRT στην Ελλάδα παραμένει η καλύτερη επιλογή. Χωρίς φυσικά να μιλήσουμε για retro gaming όπου θα είναι must και πολύ αργότερα. Το πρόβλημα είναι ότι η CRT μου αρχίζει να τα φτύνει και δεν ξέρω πως θα βρω αντικαταστάτρια... :(
 
Wally είπε:
Δεν θα γινει στο κοντινο μελλον. To Digea δηλωσε οτι θα εκπεμπει 4:3 εκτος απο το ΣΚΑΙ.H πλακα ειναι οτι τη δεσμευση για HDTV την μετεφεραν απο το 2012 που ηταν αρχικα στο...2015. Ελα Μαη μου να φας τρυφυλλι...
Όντως ισχύει αυτό; Τόσο καιρό είχα την εντύπωση ότι θα γίνεται wide εκπομπή... Άμα είναι έτσι ένα από τα βασικά πλεονεκτήματα τις ψηφιακής πάει περίπατο... :xm:
 
Φαίνεται πως ισχύει:

Τα ψηφιακά κανάλια της Digea εκπέμπονται σε 576i PAL, πρόκειται δηλαδή για κανάλια τυπικής ευκρίνειας. Το κάδρο των PAL είναι ανάλυσης 704x576 pixels με λόγο πλευρών 4:3 με εξαίρεση το ΣΚΑΪ που εκπέμπει σε μακρόστενο κάδρο 16:9. Το bitrate είναι 30.000. Στον ήχο έχουμε MPEG-2 48kHz/ 192kHz σε stereo mode.
Source
 
τώρα θα τρέχουμε όλοι για αποκωδικοποιητές mpeg4...οι περισσότερες tft δεν το στηρίζουν εκτός από τα κορυφαία μοντέλα και τις πλέον πρόσφατες υλοποιήσεις! Ο φουκαράς που έδωσε 2000+ ευρώ για τηλεόραση 37-40 ιντσών το 2007 χρειάζεται αποκωδικοποιητή όπως οι crt 20 ετών! Σε κάθε δωμάτιο και έναν για να έχουμε ξεχωριστή επιλογή καναλιών...με άλλο τηλεχειριστήριο θα ανοίγουμε την tv και θα ανεβοκατεβάζουμε φωνή και ρυθμίσεις και με άλλο θα ελέγχουμε τον αποκωδικοποιητή! Μας βλέπω όλους για πασπαρτού τηλεχειριστήρια
 
Βασικά η ψηφιακές εκπομπές σε Αθήνα λέει θα ξεκινήσουν μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2010. Θα συνεχίζουν να εκπέμπουν και αναλογικά ή θα κοπεί μαχαίρι; Δεν έχω όρεξει να τρέχω να αγοράζω 2-3 ψηφιακούς δέκτες για τις TV που έχω σπίτι. Είναι και όλες CRT και δεν έχουν ενσωματωμένο.
 
Οχι θα γίνεται παράλληλα εκπομπή και αναλογικού σήματος. Μέχρι το '12 νομίζω.
 
Ευτυχώς που η 37άρα LG θα πάει να αναλάβει....... αποκλειστικά καθήκοντα gaming σε λίγους μήνες και θα αντικατασταθεί από μία (LG πάλι, αποκλειστικά και πάντα) 50+ tv που αποκλείεται να μην έχει ψηφιακό δέκτη. Αυτό βέβαια για την σύζυγο. Εμένα και καθόλου δέκτη να μην είχε το ίδιο θα μου έκανε.

Αρκεί που έχει SCART, και composite εισόδους για τις κονσόλες μου!!!!!!!!!!!!!!!!
 
μια τελείως άσχετη ερώτηση με αφορμή την ψηφιακή τηλεόραση που θίξατε σε μερικά ποστ..

θα απαιτείται ξεχωριστός αποκωδικοποιητής για κάθε τηλεόραση ή θα μπορούμε να έχουμε ένα για πολλές τηλεοράσεις?
 
Ενας αποκωδικοποιητης για καθε τηλεοραση...
 
Πάντως για όσους έχουν DVB-T με MPEG2 κυκλοφόρησε μια κάρτα που μετατρέπει το MPEG4 σε MPEG2 ώστε να μπορούν να βλέπουν το σήμα της digea.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει η τηλεόραση CF θύρα.

Κόστος γύρω στα 50 ευρώ.
 
Πριν από 4 μήνες κάηκε η οθόνη της 29’Philips Match Line 100Hz που είχα και αναγκάστηκα να την αντικαταστήσω με μια LCD 42’Philips Full HD.(Μόνο κηδεία δεν την έκανα γιατί την είχα από το 1997 όπου ήταν και το κορυφαίο μοντέλο της χρονιάς και η εικόνα της δεν συγκρινότανε με την καλύτερη Lcd).

Δυστυχώς στην αγορά δεν υπάρχει πλέον ποικιλία σε CRT.

Την εικόνα την προσαρμόζω σε υπέρ ευρεία όπου δεν έχει σχεδόν καθόλου παραμόρφωση, αλλά εκεί που πραγματικά δίνει ρέστα είναι όταν παίζει DVD με σύνδεση HDMI.
 
teo214 είπε:
Την εικόνα την προσαρμόζω σε υπέρ ευρεία όπου δεν έχει σχεδόν καθόλου παραμόρφωση, αλλά εκεί που πραγματικά δίνει ρέστα είναι όταν παίζει DVD με σύνδεση HDMI.
Ε δες και ένα BR ή κάνα HD clip από τον υπολογιστή σου. Σίγουρα θα δίνει περισσότερα...ρέστα :)
 
DVD σε HDMI είναι λίγο overkill! Βέβαια είναι σαφέστατα ανώτερο του scart ή RCA, αλλά αν η τηλεόραση έχει component, τότε είναι το ιδανικό για DVD, ώστε να μένουν οι HDMI ελεύθερες, ειδικά αν έχει μόνο 1 ή 2.

Εγώ δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση. Ειδικά την ΑΘΛΙΑ Ελληνική τηλεόραση - και το λέω αυτό και από πλευράς ποιότητας αλλά και από πλευράς τεχνολογίας (όταν οι άλλοι έχουν μπει στο HD, οι δικοί μας ακόμα προβάλουν σε 4:3). Ότι σειρές, ταινίες κλπ βλέπω, τα κατεβάζω - WS, HD κανονικά και χωρίς διαφημίσεις. Δυστυχώς το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι με το ποδόσφαιρο. (Προ)Πέρσυ στο Euro είχα χάσει 1-2 παιχνίδια, και τα κατέβασα για να τα δω σε WS και έβλεπα άλλη μπάλα. Το ίδιο και με το CL όταν ζούσα Αμερική. Αλλά δυστυχώς, θες να βλέπεις τα παιχνίδια live, και μέχρι η P2P-TV να εξελιχθεί, θα είμαστε δέσμιοι των Ελληνικών καναλιών.....
 
...και οσο σκεφτομαι οτι στον υπολοιπο πολιτισμενο κοσμο επεικειται συντομα αλλαγη του ratio της TV στο κινηματογραφικο 21:9 και εμεις μεχρι το 2015 θα ειμαστε SD και 4:3...διαολιαζομαι
 
Shock είπε:
Ε δες και ένα BR ή κάνα HD clip από τον υπολογιστή σου. Σίγουρα θα δίνει περισσότερα...ρέστα :)
Έχω δει και η εικόνα είναι εκπληκτική. Δυστυχώς όμως το Pc είναι πλέον σε άλλο δωμάτιο. Όσο για τις θύρες Hdmi η τηλεόραση έχει 4 και μου μένουν άλλες 2 κενές.
 
Wally είπε:
...και οσο σκεφτομαι οτι στον υπολοιπο πολιτισμενο κοσμο επεικειται συντομα αλλαγη του ratio της TV στο κινηματογραφικο 21:9 και εμεις μεχρι το 2015 θα ειμαστε SD και 4:3...διαολιαζομαι
Και εγώ κάποτε... διαολιαζόμουν! Πλέον δεν ασχολούμαι. Το έχω πάρει απόφαση ότι Ελληνική TV δεν υπάρχει και έχω βρει και βολευτεί με τις εναλλακτικές - αυτό το θέμα με το ποδόσφαιρο να λύναμε και θα έβγαζα και την κεραία τελείως.

teo214 είπε:
Έχω δει και η εικόνα είναι εκπληκτική. Δυστυχώς όμως το Pc είναι πλέον σε άλλο δωμάτιο. Όσο για τις θύρες Hdmi η τηλεόραση έχει 4 και μου μένουν άλλες 2 κενές.
Μα γιατί? Γιατί το PC σε άλλο δωμάτιο? Το PC πρέπει πλέον να βρίσκεται με την τηλεόραση. Έχω ξεκινήσει εκστρατεία να πείσω τους πάντες να βάλουν τα PC τους στην τηλεόραση! Έχεις 42άρα FullHD. Έχεις σκεφτεί τα BD και mkv πως θα τα βλέπεις εκεί? :headbangdude:
 
Εγώ έχω 2 τηλεοράσεις σπίτι. Μια LCD LED 46'' της Samsung, full HD, 100hz... τη όποια... τη έχω μονάχα για PS3 και παίξιμο HD ταινιών απο το WD player που έχω συνδεδεμένο πάνω της. Δεν έχω κάν συνδεδεμένη πάνω της κεραία. Οταν έρθουν και στη Αθήνα τα ψηφιακά, τότε μάλλον θα της βάλω μια μικρή εσωτερική κεραία για να πίανει ψηφιακό σήμα.

Στη κρεββατοκάμαρα έχω μια CRT 26'' ( νομίζω... :p ) η οποία αυτή είναι συνδεδεμένη στη κεραία.
 
Uninvited είπε:
Και εγώ κάποτε... διαολιαζόμουν! Πλέον δεν ασχολούμαι. Το έχω πάρει απόφαση ότι Ελληνική TV δεν υπάρχει και έχω βρει και βολευτεί με τις εναλλακτικές - αυτό το θέμα με το ποδόσφαιρο να λύναμε και θα έβγαζα και την κεραία τελείως.

Μα γιατί? Γιατί το PC σε άλλο δωμάτιο? Το PC πρέπει πλέον να βρίσκεται με την τηλεόραση. Έχω ξεκινήσει εκστρατεία να πείσω τους πάντες να βάλουν τα PC τους στην τηλεόραση! Έχεις 42άρα FullHD. Έχεις σκεφτεί τα BD και mkv πως θα τα βλέπεις εκεί? :headbangdude:

Όταν κυκλοφορεί μέσα στο σπίτι η ΣΔΟΕ (Σώμα Δίωξης Οικογενειακού Εγκλήματος κοινώς σύζυγος) και έχω μέσα στο Playroom 2 PC,3 laptop,2 Amiga 500,2 spectrum,1 commodore 64,1 Amstrad 6128,1 Atari 2600,1 PS2 και είμαι σε αναμονή για ένα 464 Amstrad καταλαβαίνεις ότι πρέπει να κάνω τα στραβά μάτια όταν την ενοχλούν κάποια ακόμα καλώδια στο σαλόνι, εκτός αν πάρω μια ακόμα TV για τον χώρο μου :( L
 
teo214 είπε:
ΣΔΟΕ (Σώμα Δίωξης Οικογενειακού Εγκλήματος κοινώς σύζυγος)
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

Όπως είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες ήδη, ο Uninvited είναι ανύπαντρος!
 
Ναι, η ΣΔΟΕ είναι συνήθως πρόβλημα, αλλά μπορεί να καταπολεμηθεί με σωστές κινήσεις. Βασική κίνηση είναι αγορά κουτακίου που να φέρνει προς DVD Player και να δένει με το σαλόνι - υπάρχουν κουτιά για όλα τα στυλ και γούστα. Καλώδια στο minimum και κρυμμένα, και κατέβασμα των αγαπημένων της ταινιών σε mkv ώστε να δει τα υπέρ του να υπάρχει το PC στην τηλεόραση!
 
Πίσω
Μπλουζα