LEGO

Δεν ξέρω ποιος θα λιώσει πιο γρήγορα: εγώ ή τα παγάκια! :D

Θέλω να φανταστώ την εικόνα: Καλοκαίρι, ήλιος, ζέστη - παγωμένη φραπεδιά και lego παγάκια! ;)

Ά-ΨΟ-ΓΟ! :) (έχω παραδεχτεί προ πολλού ότι τα μικρά είναι τσακάλια! :flower: )
 
lego-ice-cube-tray.jpg ;)

¨Χτίστε τον δροσερό σας τοίχο ενάντια στην ζέστη του καλοκαιριού.¨

 


Κλισεδιάρικο '80s διαφημιστικό pun intended. ::)
 
caprice είπε:
Το έναυσμα ήταν δικό σου caprice ;) (και τι έναυσμα! :D ). Πολύ έξυπνη ιδέα!

Μόνο προσοχή γιατί αν πιεις νερό με αυτά τα παγάκια, υπάρχει κίνδυνος για τουβλόπετρα στα νεφρά.:biglaugh:
 
Φέτος, πήρα πολύ όμορφα δωράκια! :) Χρήσιμα και δημιουργικά!

Έτσι στα γενέθλιά μου πήρα 2 Lego, τα οποία θα μοιραστώ μαζί σας! (το πρώτο σήμερα, το άλλο αύριο λογικά, γιατί μου τελείωσε η μπαταρία της ψηφιακής! :D )

Το ένα από τα δυο δωράκια, είναι από τη σειρά DC Universe Super Heroes της Lego! Συγκεκριμένα, είναι μια buildable φιγούρα! :)

Ακόμα πιο συγκεκριμένα, είναι ο Batman! (κωδ. 4526)

Μερικές φωτός:

Κουτί:

attachment.php


attachment.php


Unboxing:

attachment.php


(οι οδηγίες συναρμολόγησης έχουν και κόμιξ! :D )

attachment.php


Τελειωμένο:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Η συναρμολόγηση ήταν εύκολη, αλλά διασκεδαστική όπως σε όλα τα Lego! :)

Το αποτέλεσμα που είναι ΣΟΥΠΕΡ φιλοξενείται στη βιβλιοθήκη μου μαζί μ' ένα ρομποτάκι που έχω! :D

Είμαι πολύ ευτυχισμένη! Προβολή συνημμένου 55162

a049.gif
 
Καλοριζικο και ετουτο... :thumbup:

Ο ΒΑΤΜΑΝ τα σπαει... :headbang:

Δεν σε προλαβαινω σημερα με τοσα υπεροχα καλουδια... :D
 
stayros είπε:
Καλοριζικο και ετουτο... :thumbup: Ο ΒΑΤΜΑΝ τα σπαει... :headbang:

Δεν σε προλαβαινω σημερα με τοσα υπεροχα καλουδια... :D

Θένκ γιου Σταυρί μου! :flower:

Έχω άλλο κομμάτι που θέλω να μοιραστώ μαζί σας από Lego! Γενικά, έχω αρχίσει να πηγαίνω σε γνωστά παιχνιδάδικα και να κοιτάζω LEGO & Playmobil!

Είχατε, δεν είχατε - με κάψατε! :burn:
 
D@redevil είπε:
Γενικά, έχω αρχίσει να πηγαίνω σε γνωστά παιχνιδάδικα και να κοιτάζω LEGO & Playmobil!
Είχατε, δεν είχατε - με κάψατε! :burn:
Το νου σου στο πορτοφόλι σου D@redevil! Αν αρχίσεις με τα LEGO, οι φωτιές της Λαμπρής θα είναι απλά ένα σπίρτο μπροστά στο κάψιμο που θα πάθεις!:biglaugh:
 
Dartacan είπε:
Το νου σου στο πορτοφόλι σου D@redevil! Αν αρχίσεις με τα LEGO, οι φωτιές της Λαμπρής θα είναι απλά ένα σπίρτο μπροστά στο κάψιμο που θα πάθεις!:biglaugh:
Ν' αγιάσει το στόμα σου. Πες της τα διότι εμένα δεν με ακούει. Το χει πάρει στο χαλαρό το θεματάκι
 
Είναι όλα πολύ καλά μελετημένα! :)

Περιμένουμε το δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα (όσο ακόμα έχουμε) και αφού πληρώσουμε τους λογαριασμούς, ό,τι απομένει (και όταν!) διχοτομείται! Τα μισά γίνονται playmobil & τα άλλα μισά Lego! :D

Ε, γιορτές - γενέθλια κτλ, φροντίζουν τα φιλαράκια μου και δε μ' αφήνουν παραπονεμένη! :flower:

Πάντως, πέρα από την πλάκα, αν ήξερες πόσες φορές έχω σταθεί μπροστά από τα Lego κι έκανα υπολογισμούς τι θα κόψω (π.χ. έναν απογευματινό καφέ που θα έπινα ή ένα πιτόγυρο) για να αγοράσω το σετάκι που είδα! :D

Μάλλον είμαι ήδη εθισμένη, ε?! :)
 
caprice είπε:
Ν' αγιάσει το στόμα σου. Πες της τα διότι εμένα δεν με ακούει. Το χει πάρει στο χαλαρό το θεματάκι
Στο χαλαρό??!! :eek: Αχ και να ξερες...Να την ακούς την caprice. ;)

Απλά θα αναφέρω ότι από το 2008 που ξαναμπήκα στον χορό μετά από διάλειμμα 14-15 χρόνων (Dark Ages για τους μυημένους - ο όρος όντως υπάρχει και χρησιμοποιείται ανάμεσα στους AFOLs-Adult Fan Of Lego), το κάψιμο (εμού και του πορτοφολίου) ήταν....μεγαλούτσικο. Πέρα από την πλάκα όμως, σαν χόμπυ είναι από τα καλύτερα.

D@redevil είπε:
Πάντως, πέρα από την πλάκα, αν ήξερες πόσες φορές έχω σταθεί μπροστά από τα Lego κι έκανα υπολογισμούς τι θα κόψω (π.χ. έναν απογευματινό καφέ που θα έπινα ή ένα πιτόγυρο) για να αγοράσω το σετάκι που είδα! :D

Μάλλον είμαι ήδη εθισμένη, ε?! :)
Ω, ναι!!!! :hurrah: Και είναι ωραίος εθισμός.
 
Dartacan είπε:
Στο χαλαρό??!! :eek: Αχ και να ξερες...Να την ακούς την caprice. ;)
Πάντα την ακούω! :[


Dartacan είπε:
[.....] (Dark Ages για τους μυημένους - ο όρος όντως υπάρχει και χρησιμοποιείται ανάμεσα στους AFOLs-Adult Fan Of Lego), το κάψιμο (εμού και του πορτοφολίου) ήταν....μεγαλούτσικο. [....]
....(googling!).... :D



Dartacan είπε:
Ω, ναι!!!! :hurrah: Και είναι ωραίος εθισμός.
Πραγματικά! Με κάνει χαρούμενη σα μωρό παιδί! :D

Αγαπάω Lego! :flower:
 
Εντάξει, δεν λέω, το πειρατικό της PLAYMOBIL είναι ένας θρύλος (το έχω στην κατοχή μου αλλά δυστυχώς κουτσουρεμένο), αλλά καιρός να φανεί και το αντίστοιχο της LEGO:

(Η εικόνα είναι λίγο θολούτσικη γιατί η φώτο είναι από κινητό πριν από 3 χρόνια.)

attachment.php


Αυτό είναι το Black Seas Barracuda (η αμερικάνικη ονομασία η οποία και έχει πλέον καθιερωθεί) ή αλλιώς Black Shark ευρωπαϊστί (Μαύρος Καρχαρίας -έτσι το γνωρίσαμε στην Ελλάδα όταν πρωτοκυκλοφόρησε το 1989). Ήταν η πρώτη χρονιά που οι Πειρατές έκαναν την εμφάνισή τους και ήταν επίσης η πρώτη φορά από την δημιουργία τους το 1978 που οι φιγούρες (minifigs) είχαν τυπωμένα στο πρόσωπό τους παραπάνω λεπτομέρειες από το στάνταρντ χαμόγελο και μάτια. Το έχω από το 1990 και σήμερα θεωρείται ένα από τα πλέον καλύτερα και πιο θρυλικά σετ που έχει δημιουργήσει η LEGO και φυσικά ένα από τα διαμάντια της συλλογής μου. :D

Το 2002 η LEGO το επανέκδοσε σαν Legend Set με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις από το ορίτζιναλ σετ.
 
Πολύ ωραίο κομμάτι Dartacan :)

Πρόσφατα είδα την επανέκδοση σε ένα μαγαζί αλλά το πορτοφόλι ήταν άδειο :(
 
Σ'ευχαριστώ Kambia!

Kambia είπε:
Πρόσφατα είδα την επανέκδοση σε ένα μαγαζί αλλά το πορτοφόλι ήταν άδειο :(
:eek:

Υπάρχει ακόμα ξεχασμένο σε μαγαζιά??!!

Ήταν όντως η συγκεκριμένη επανέκδοση αυτού του σετ και ήταν LEGO? Ρωτάω γιατί έχουν κυκλοφορήσει αρκετά πειρατικά καράβια LEGO και πάμπολλα copycats των σετ της LEGO από κινέζικες εταιρίες.

fOA4MiAFTmaqbfU.jpg

Το συγκεκριμένο είναι από την Enlighten και είναι καθαρή κλεψοαντιγραφή του Black Seas Barracuda.

Αν όντως ήταν το re-released, κακή μέρα βρήκε το πορτοφόλι σου να είναι άδειο... :(
 
Ω ΝΑΙ, αυτό ήταν και μάλιστα LEGO καθαρόαιμο!

6285.jpg

Πάντως για να το πάρω έπρεπε το πορτοφόλι να ήταν παραγεμισμένο :D
 
Ας με φώναζες να το παίρναμε μισό-μισό. Διάλεξε: Πλώρη ή πρύμνη?:biglaugh:

Πόσο το είχες βρει αλήθεια? (Παίρνω ένα DEPON προκαταβολικά....)
 
Ακριβώς δε θυμάμαι, αλλά ήταν σε προσφορά γιατί το κατάστημα έκλεινε. Πρέπει να ήταν στα 120 - 130 ευρώ.

(Διαλέγω πρύμνη. Είναι πιο ευρύχωρη :D :D :D )
 
Kambia είπε:
Ακριβώς δε θυμάμαι, αλλά ήταν σε προσφορά γιατί το κατάστημα έκλεινε. Πρέπει να ήταν στα 120 - 130 ευρώ.
Πάω να πάρω Lonarid. Το DEPON αποδεικνύεται λίγο...

Kambia είπε:
(Διαλέγω πρύμνη. Είναι πιο ευρύχωρη :D :D :D )
Τουλάχιστον έχει 4 κανόνια οπότε εκεί δεν θα υπάρχει πρόβλημα στο μοίρασμα. :D
 
Dartacan, τι βλέπουν τα όμορφα και σχιστά μου, αμυγδαλωτά μάτια?! :dribble:

Καλά, βρε! :) Κυκλοφορεί τέτοιο κομμάτι στην "πιάτσα" και δε μιλάτε?

"Κυνηγάω" στην παρούσα φάση τη σειρά των "Pirates of the Caribbean" και απ' ότι είδα, έχει 2 καραβάκια:

Αυτό:

pic46F58E53E462FC8FF58E585C50AD43E7.jpg

& αυτό:

pic1A3A2CEDB6FC1CE464F1604755D39273.jpg

Αφού δεν μπορώ να έχω τα originals, Ι can live with that! :D
 
Πίσω
Μπλουζα