[Lyra] Pin y Pon

Να προεθέσουμε σε αυτό το σημείο ότι και η ΠΙΝ και ο ΠΟΝ , είχαν το ίδιο σώμα, δεν ξεχώριζαν δηλαδή σαν αγόρι και σαν κορίτσι όπως συνέβαινε με τα playmobil..!!

O διαχωρισμός τους γινόταν, με μια περούκα-μαλλιά που έμπαινε και έβγαινε στην Πιν..!

Ο Πον πάλι, είχε μόνιμο κοντό μαλλάκι κι έτσι κι αυτός ήταν ένας τρόπος για να διαχωρίζονται..!

Έβγαιναν σε πάρα πολλά χρώματα!!!

Αξίζει να αναφέρουμε ότι δεν είχαν χέρια που να μπορούν να κινούνται όπως στα playmobil..!Τα χέρια τους ήταν κολλημένα πάνω στο σώμα αλλά στο τελείωμα των χεριών τους στο σώμα τους πάνω, υπήρχαν δύο τρυπούλες, μία για κάθε χέρι, για να μπαίνουν τα διάφορα εξαρτήματα, έτσι ώστε να φαίνεται ότι τα κρατάνε..!!

Και συνεχίζουμε με μερικά ακόμη....

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αξίζει να αναφέρουμε ότι δεν είχαν χέρια που να μπορούν να κινούνται όπως στα playmobil..!Τα χέρια τους ήταν κολλημένα πάνω στο σώμα αλλά στο τελείωμα των χεριών τους στο σώμα τους πάνω, υπήρχαν δύο τρυπούλες, μία για κάθε χέρι, για να μπαίνουν τα διάφορα εξαρτήματα, έτσι ώστε να φαίνεται ότι τα κρατάνε..!!
Αυτό για μένα ήταν ένα απο τα μειονεκτήματά τους. Συνέχεια έπεφταν τα αντικείμενα απο τα "χέρια" τους :(
 
Χμ ναι σ'αυτό έχεις δίκιο..!!! Κι όχι μόνο...!! Αυτό που σίγουρα δεν μου άρεσε καθόλου ήταν και καλά τα ρούχα που φορούσαν..!!! Πολύ κακόγουστα νομίζω..!!!! Ήταν λες και κρατούσαν παλέτα με χρώματα ζωγραφικής, όχι ότι φορούσαν ρούχα..!!

Τώρα θα δούμε μερικά από τα ίγο μεγαλ'ύτερα σετ, τα οποία πούλαγαν και περισσότερο μιας και ήταν σχετικά οικονομικά και είχαν ποσότητα..! :)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Nα κι ο Πινπονίτο!!! Το μωρό της ΠΙΝ και του ΠΟΝ..!!

picture.php
 
Καλά τα ας το πούμε ρούχα ήταν η κακογουστιά στο μεγαλείο της.

Ένα ακόμα μείον ήταν τα πολύ μικρά κομμάτια στα σετ. Πολύ έυκολα τα έχανες

To πρώτο σετ που έβαλες (το πικνικ) το είχα :D
 
Όντως παάρα πολύ μικρά κομματάκια τα οποία δεν "κουμπωναν" και πολύ καλά και ήταν εύκολο να τα χάσεις..! Ειδικά πάνω στην άμαξα ήταν πολύ δύσκολο να στερεωθούν τα φρούτα..!! Το θυμάμαι πολύ καλά αυτό..!!!!

Τώρα θα σας δείξω κάποια ελαφρώς μεγαλύτερα σετ και στην συνέχεια άλλα δύο από τα ΜΕΓΑΛΑ..!!!

picture.php


picture.php


Και τα μεγαλύτερα και ακριβότερα σετ..!! Ειδικά αυτό με την άμαξα ήταν θεωρώ το πιο εμπορικό..!!

picture.php


picture.php
 
εγώ είχα καμιά 15ρια από αυτά αλλα ολα απο δωράκι σε παγωτό, θυμάμαι οτι τα σταμάτησαν πριν τελείωση η σεζόν μάλλον γιατί ανέβαινε πολύ το κόστος :xm: ( ίσως ήταν το ακριβότερο-καλύτερο παιχνίδι που μπήκε ποτέ σε παγωτό!!! :cool: ) είχα φτιάξη γηπεδάκι ποδοσφαίρου και τα έβαζα αντιπάλους με τα playmobil
 
Aπορώ γιατί ήταν αρκετά μεγάλα σαν παιχνιδάκια για να μπαίνουν στο παγωτό..!!! Δεν το ήξερα ότι η ΛΥΡ συνεργαζόταν με κάποιο παγωτό για να τα βάζει..!!

Η ιδέα σου για αντίπαλους από τα playmobil ήταν καλή και είχε βασιστεί στην πραγμ,ατικότητα, απλά χωρίς χέρια τα ΠΙΝ ΠΟΝ τι τύχη να είχαν τα καημένα..!! :(

Για να ολοκληρώσω τα σετ , θα βάλω για το τέλος τα δύο μεγαλύτερα σετ τα οπόια ήταν και πολύ ακριβά-άπιαστο όνειρο για τα περισσότερα παιδάκια..!!!!

picture.php


picture.php
 
Παρα πολυ ομορφα!!!! :D Δηλαδη Μακισιμε, εαν και του Πον εβγαινε το μαλλι και αλλαζε με τις περουκες της Πιν θα γινοτανε πολυ χαμος, γιατι σε αυτην την περιπτωση η Πιν θα ηταν ο Πον τραβεστι. :eek:
 
Και τότε θα έπρεπε να επέμβει Κοινωνική Λειτουργός, γιατί πως ο Πον που γινόταν Πιν και αντίστροφα , είχαν και μεγάλωναν το μωρό τον ΠΙΝΠΟΝΙΤΟ??

Χμμμμ αν προσεξες το μωρό δεν είχε τίποτα στο κεφάλι του, μαλλον για να επιλέξει όταν μεγαλώσει, από μόνο του/μόνη της αν θα θέλει να βάλει περούκα ή μαλλί..!!!

Με λίγα λόγια πολύ [edit] κάποιοι θίγονται [edit] παιχνίδι..!!!!! Πολύ προχωρημένη η LYRA για την εποχή της..!!!

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Και τότε θα έπρεπε να επέμβει Κοινωνική Λειτουργός, γιατί πως ο Πον που γινόταν Πιν και αντίστροφα , είχαν και μεγάλωναν το μωρό τον ΠΙΝΠΟΝΙΤΟ??Χμμμμ αν προσεξες το μωρό δεν είχε τίποτα στο κεφάλι του, μαλλον για να επιλέξει όταν μεγαλώσει, από μόνο του/μόνη της αν θα θέλει να βάλει περούκα ή μαλλί..!!!

Με λίγα λόγια πολύ [edit] παιχνίδι..!!!!! Πολύ προχωρημένη η LYRA για την εποχή της..!!!

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :D
:bow: απιθανη ατακα.... :D :D:D:D
Και το ονομα Πινπονιτο ομως ειδατε;;;; Ειναι και Πιν και Πον και Νιτο, ωστε να μπορει να επιλεξει την περουκα του, οπως πολυ σωστα ειπε ο Μακισιμος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα παρέλαβα ένα δεματάκι απο έναν καλό φίλο που περιείχε και αυτά

picture.php


picture.php


Πλέον μπορώ να λέω οτι είμαι ΞΑΝΑ κάτοχος Πιν και Πον :D
 
Με γεια Kambia!!!

Οποτε στα καλωσορισματα θελουμε παγωτο και απο το παγωτατζιδικο των Πιν Πον!!! :)
 
Pin y Pon

http://www.toymuseum.gr/pinypon1.htm

Pin y Pon were created in Spain in the mid 80ʼs and quickly became popular all over the world. In Greece they were represented by the toy company Lyra which distributed various sets but with a limited selection which nevertheless became exceptionally successful.

Εγώ είχα μερικά, πολύ cute ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφα είναι και μου φαίνεται ότι σε κάποιο γνωστό σε όλους μας πολυκατάστημα είχα δει τέτοια ψάχνονταν για να αγοράσω παιχνίδια για την κόρη μου.

Δεν είμαι σίγουρος άλλα λογικά εάν ξαναβγήκαν θα υπάρχουν απο άλλη εταιρία εκτός αν είναι κάποιο αντίγραφο των Pin y Pon απο τότε.
 
Χτύπησα μια δημοπρασία ;)

picture.php


Και (όχι οι καλύτερες) φωτογραφίες από τον κατάλογο που έχει μέσα το κουτί

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Με γεια σου Kambia μας!!! Ειναι πολυ ομορφα και εχουν και φρουτακια αληθινα οχι ζωγραφισμενα σε παλετες!!!
 
Είναι φανταστικά! είχα και εγώ από αυτά...αχου τα μωρέ μου..!!!
 
Αναστασια είπε:
Με γεια σου Kambia μας!!! Ειναι πολυ ομορφα και εχουν και φρουτακια αληθινα οχι ζωγραφισμενα σε παλετες!!!
Αναστασία οι παλέτες έχουν το χαρακτήρα της διαφορετικής περιβολής. Φρουτάκια και οποιαδήποτε άλλα αντικείμενα είναι ξεχωριστά κομμάτια :)

Το σετ με την σκηνή (κωδ. 2222) είναι, κατ' εμέ, το πιο εκνευριστικό σετ που είχα ποτέ. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορούσα να στερεώσω την σκηνή!
 
Καλημέρα,

είδα μικρά καινούργια σετ της Lyra σε παιχνιδάδικο στη Νίκαια. Οποιος ενδιαφέρεται ας μου PM για να του δώσω πληροφορίες.
 
Τι εννοείς,κυκλοφορούν από τη LYRA ακόμα τα pin y pon ή υπάρχουν ακόμα αποθέματα από τα παλιά,σε καλή κατάσταση?

Πάντως στο εξωτερικό,πέρυσι βγήκαν 3 sets (studio ομορφιάς,ξενοδοχείο και τροχόσπιτο) αλλά και νέες φιγούρες που πωλούνται ξεχωριστά.Έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ!

http://www.youtube.com/watch?v=1FPi4gQ5k0k

http://www.youtube.com/watch?v=w2j0U_GnZDM

Και το τροχόσπιτο,μόνο σε photo

l04779045007.jpg


Aπό ότι είδα,κυκλοφορούν μόνο στην Ιταλία!Αλλά με 2-3 φιγούρες μπορεί ο καθένας να φτιάξει άλλες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα