[Lyra] Pin y Pon

To οποίο βίντεο έχει δικό του thread εδώ

Δεν υπάρχει λόγος να το ποστάρουμε σε κάθε θρεντ παιχνιδιού που περιέχει :) Μια ανακατεύθυνση αρκεί ;)
 
Τα pin y pon ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια! Τα έβαζα μαζί με τα playmobil και έφτιαχνα φανταστικές ιστορίες!
 
06062012073.jpg

αυτα ειναι τα δικα μου που τα εχω ακομα στα κουτια τους...!!!

06062012068.jpg

06062012069.jpg

06062012070.jpg

06062012071.jpg

06062012072.jpg
 
plintirionpiaton πολύ ωραία τα pin pon σου.:dribble::dribble::dribble:Γράφουν κάποια χρονολογία κυκλοφορίας στο κουτί τους?
 
spirtoulis είπε:
plintirionpiaton πολύ ωραία τα pin pon σου.:dribble::dribble::dribble:Γράφουν κάποια χρονολογία κυκλοφορίας στο κουτί τους?
spirtouli ειναι του 1984...σε ευχαριστω πολυ...εμενα δεν μου λενε κατι ιδιαίτερο μιας και ειμαι του playmobil και αυτα τα ειχα βρει σε ενα μαγαζι που τα πουλουσε σε δρχ ακομα πριν καμια 10αρια χρονια αν δεν κανω λαθος...και εχουν ακομα πανω το αυτοκόλλητο με την τιμη τους σε δρχ...βεβαια δεν εγινε σωστα η μετατροπή δρχ ευρω αλλα δεν πειραζει.
 
Μετά από πολλά χρόνια ξαναέβγαλα το μεγάλο σπίτι των Pin Pon απ' το βάθος της ντουλάπας μου!

Θυμάμαί όταν το είχα πρωτοδει σε μια συμμαθήτριά μου, είχα μαγευτεί :)

Μετά μου το πήραν κι εμένα.

Μαζί και το Pin Pon κηπουροί, που είχαν φέρει δώρο σε ένα πάρτυ.

DSC07403.jpg

DSC07402.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπέροχο το σπίτι των Pin Y Pon.Επίσης να πω ότι και τα Pin Y Pon είχαν κωδικούς με L.
 
καλημερα

plintiriopiaton είπε:
ειναι τελεια δε φανταζεσαι τι μου θυμησες...κ εγω εχω κρατησει τα δικα μου οχι ομως στα κουτια τους...θα ηθελα να σε ρωτησω μηπως ξερεις που μπορει να βρει καποιος κ ν αγορασει κατι τετοιο... :xm:
 
sofia1981 είπε:
...θα ηθελα να σε ρωτησω μηπως ξερεις που μπορει να βρει καποιος κ ν αγορασει κατι τετοιο... :xm:
sofia1981 Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Pin y pon θα βρεις σε παλιατζίδικα και αποθήκες παλιών παιχνιδοπωλείων αλλά και σε δημοπρασίες διαδικτυακές.
 
Δεν βρίσκονται πια. Δυστυχώς όλα όσα ήξερα κλείσανε τον τελευταίο καιρό. Πλέον μόνο στο Μοναστηράκι βρίσκονται (αραιά και που). Επίσης στο eBay, αλλά σε τιμές που τα κάνουν να παραμένουν απούλητα για χρόνια.
 
καλως σας βρηκα....ειμαι πατρα κ οσο κι αν εχω κοιταξει δε μπορω να βρω κατι ακομα τουλαχιστον ελεγα μηπως καποιος ξερει καποιο μαγαζι που μπορω να κοιταξω οσο για το διαδικτυο εκει εχω βρει μερικα αλλα οι τιμες ειναι αρκετα υψηλες...εχεις καποιο site υποψην σου....ευχαριστω εκ τον προτερον... :D
 
γεια σας βρηκα σε ενα site pin pon 60 ευρω πιστευετε ειναι καλη τιμη?μιλησα με αυτον που τα χει κ μου πε οτι ειναι σε καλη κατασταση...τι λετε?
 
Καταρχήν εξαρτάται τι σετ βρήκες και σε πόσο "καλή" κατάσταση είναι.

Προσωπικά 60 ευρώ και σε τέτοιες εποχές μάλιστα είναι πολλά. Ψάξε και άλλο αν θες τη γνώμη μου
 
Είναι πάρα πολλά χρήματα. Πάνω από 20 ευρώ δεν πιστεύω ότι αξίζει κανείς να δώσει. Στην τελική, ποιος τα θεωρεί συλλεκτικά; Στα ξένα περιοδικά παιχνιδιών δεν έχουν grading για Lyra (εκτός Playmobil σε Γερμανικούς κύκλους).
 
Kambia είπε:
Καταρχήν εξαρτάται τι σετ βρήκες και σε πόσο "καλή" κατάσταση είναι. Προσωπικά 60 ευρώ και σε τέτοιες εποχές μάλιστα είναι πολλά. Ψάξε και άλλο αν θες τη γνώμη μου
ειναι τρια τα σετ τωρα το ποσο καλη ειναι η κατασταση δε μπορω να το ξερω δυστηχως...κι εγω τα βρισκω πολλα τα χρηματα για να μαι ειλικρινης αλλα ελα που δε μπορω να τα βρω πουθενα....συνεχιζω παντως το ψαξιμο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλημερα σε ολους....μπηκα σημερα στο e bay να κοιταξω μπας κ βρω κανα σετ σε καλη τιμη κ βρηκα εναν που πουλαει σετ pin pon το πιο φθηνο 20Ε αν υπολογισουμε κ τα μεταφορικα για το πιο ακριβο ουτε λογος...αυτο δε με τα 20 ειναι εκεινο με τις δυο φιγουρες μονο...εκμεταλλευονται ακομα κ τις αναμνησεις μας...
 
να ρωτήσω κάτι;

Υπάρχουν παλιά παιχνιδάδικα που μπορεί να τα βρει αυτά κανείς;

Το αγαπημένο μου που ψάχνω είναι αυτό με την άμαξα (ανθοκομική έκθεση).

bvjE9l.jpg


Το βρήκα πριν 2 μέρες στο ebay, νομίζω στα $120, σφραγισμένο, αλλά τώρα δεν υπάρχει πια!! :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με λίγη υπομονή και επιμονή στο ψάξιμο τα κομμάτια αυτά βρίσκονται σε αποθήκες παιχνιδιών και πάγκους παλαιοπωλών :)
 
το θεμα ειναι οση υπομονη κ ναχεις αυτα τα κομματια δεν βρισκονται γιατι ξερουμε παρα πολυ καλα οτι περα απο τους παταρακιδες κ ψευτοσυλλεκτες υπαρχουν κ οι στοκατζηδες (ενας ειναι κ αυτος που ειχα αναφερει ειρωνικα σε ενα ποστ μου εδω πριν λιγο καιρο) που τα αγοραζουν ολα αυτα βλεπουν τη ζητηση κ γενικως τις συζητησεις εδω μεσα κ βαζουν κατι τιμες απιστευτες που δεν αξιζουν καν τοσο τα κομματια αυτα!! ασε που τα αγοραζουν μαξιμουμ 2 ευρω! δυστυχως μερικα πραματα που ηταν ιερα για καποιους εδω κ παρα πολλα χρονια εχουν ξεφτιλιστει τον τελευταιο καιρο!!
 
και δηλαδή από που μπορεί να ξεκινήσει κανείς να ψάχνει;

Αθήνα μένω..

Δεν ξέρω κανά παλιό παιχνιδάδικο.

(είμαι από επαρχία και ήρθα Αθήνα στα 17 μου)
 
Πίσω
Μπλουζα