[Lyra] Pin y Pon

Είχα ξεχάσει πως τις έλεγαν αυτές τις φιγούρες... Όταν ήμουν μικρός τις θεωρούσα κατά πολύ υποδεέστερες από τα playmobil...

Πλέον έχω αλλάξει γνώμη! Είναι φανταστικές!!!!Έχουν τόσο έντονα χρώματα και τόσο γλυκά χαρακτηριστικά!!!

Σήμερα έχω μόνο 3 φιγούρες...

Αυτό που με τρελαίνει είναι το κίτρινο φωσφορούχο χρώμα των μαλλιών τους, το οποίο δεν αποτυπώνεται στις φώτο των καταλόγων!
 
makisimos είπε:
Και τότε θα έπρεπε να επέμβει Κοινωνική Λειτουργός, γιατί πως ο Πον που γινόταν Πιν και αντίστροφα , είχαν και μεγάλωναν το μωρό τον ΠΙΝΠΟΝΙΤΟ??Χμμμμ αν προσεξες το μωρό δεν είχε τίποτα στο κεφάλι του, μαλλον για να επιλέξει όταν μεγαλώσει, από μόνο του/μόνη της αν θα θέλει να βάλει περούκα ή μαλλί..!!!

Με λίγα λόγια πολύ ανωμαλιάρικο παιχνίδι..!!!!! Πολύ προχωρημένη η LYRA για την εποχή της..!!!

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :D
Ο χαρακτηρισμός "ανωμαλιάρικο" είναι υποτιμητικός και θίγει μια σειρά από σεξουαλικές μειονότητες εκτοπίζοντας τις από το πεδίο του κανονικού...

Λίγος σεβασμός στην έμφυλη διαφορετικότητα και στις εναλλακτικές οικογένειες δεν θα έβλαπτε...

Είναι σοκαριστικό που μέχρι και σήμερα επιβιώνουν τέτοιες αντιλήψεις, έστω και ως "αστεία"... :(
 
Το μωρό δεν είχε τίποτα στο κεφάλι του,προφανώς γιατί τα νεογέννητα δεν έχουν πολλά μαλλιά.Δεν μπορούσε να το απεικονίσει αυτό διαφορετικά η εταιρεία.
 
Έγινε επεξεργασία σε κάποια μηνύματα σας και μερικά διαγράφηκαν γιατί πολύ εύκολα μπορείτε να το γυρίσετε σε καβγά. Αν υπάρχει πρόβλημα από μέρους σας παρακαλώ να μου στείλετε πμ.
 
Πωωωωωωωωωωωω πωωωωωωωωωωω! Ευχαριστούμε Kambia για τον κατάλογο!! Επιτέλους βρήκα το σετ που είχα μικρή με τα πρόβατα!!!! Το 2522, με την αγροτική άμαξα... Πωωωωωωπωωωω και είχα αρχίσει να νομίζω πως δεν υπήρχε..... Να 'σαι καλά!

Περνάω και δύο ακόμη σετ, όχι πολύ σπάνια, αλλά όμορφα! :D Για την άμαξα πολλά πολλά ευχαριστώ στο makisimo, που μου την έχει δώσει από τον καιρό του Νώε (και τώρα εδέησα να την ποστάρω, χιχιχι)

Προβολή συνημμένου 29087Προβολή συνημμένου 29086Προβολή συνημμένου 29088
 
Κι εγώ βρήκα αυτά:

P2080321.jpg
P2080321.jpg

Το ένα ήταν ο βοσκός, το θυμάμαι!

Βρίσκω διάφορα random παιχνίδια κατά καιρούς, αλλά εγώ θέλω μόνο πόνυ :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α ωραία είναι! Μόνο που... αν δεν κάνω λάθος, μόνο ο βοσκός είναι Pin Pon... Τα άλλα δύο δεν είναι... Να είναι άραγε αυτά τα coedachan που μας είπε η Eleni_ponaki στο ποστ #70 ή κάτι άλλο; :xm: :xm: :xm:
 
Με μπέρδεψες fraoulitsa, αλλά μάλλον έχεις δίκιο!

Το ένα το βρήκα, είναι όντως koedachan (τι λέξη! :p )

hikaku5.jpg

koedachan10.jpg
 
Κορίτσια πρέπει να είναι του Τακαρα τα koedachan και το δεξί pin y pon!!Retro και αυτά.Τελικά όλο απομιμήσεις κυκλοφορούσαν τότε!χαχα!
 
[edit] Έγινε μετάφραση από τα greeklish. [edit]

Για σας παιδάκια..... Πριν λίγες μέρες ανακάλυψα αυτό το φόρουμ κι έχω ξετρελαθεί. όσα είχα σαν παιδάκι τα έχω βρει εδώ μέσα. γι αυτό και έκανα εγγραφη γιατί ένιωσα τόσο όμορφα όταν διάβασα και ιδ τόσα παιχνίδια. Συγχαρητήρια σε όλους σας πραγματικά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γραφε σε παρακαλω στα Ελληνικα.

Καλως ηρθες
 
Α συγνωμη δεν το γνωριζα οτι πρεπει να γραφουμε στα Ελληνικα. Καλώς σας βρήκα
 
Τα λατρεύω τα pin y pon ,πάντως μετά τα μέσα της δεκαετίας του 80 δεν πρέπειο να πλυκυκλοφορούσαν από ότι νομίζω. Κάτι σετ που έχω είναι από το 1984.
 
Δυο κουκλακια pin y pon που εχουν επιβιωσει...

(Το μεσαιο ειναι καραβακι απο αλλη εταιρια, και μαλλον απο παγωτο καραμπολα)

DSC01337.jpg
 
Είναι τέλεια τα pin y pon! Έχω κι εγώ το μεγάλο σπίτι!
 
Ωρε κάτι απίστευτες μνήμες εμείς πηγαίναμε σε κάτι διπλανά κοριτσάκια να παιξουμε.Τα είχαν όλα.Τώρα τα μαζεύω και εγώ,αν και εμείς σαν αγόρια παίζαμε subbuteo.

Nα τι έχω τώρα

IMG_9590.jpg

[EDITED]

΄΄Ολα τα υπόλοιπα τα βρήκα πολύχρησιμοποιημένα αλλάδεν πειράζει είναι απίστευτα!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστεύω ότι είναι κατάλληλα και για αγόρια,ειδικά για συλλογή είναι πολύ ωραία!!!!!!!!!
 
Στην Ιταλία που είχα πάει για 3ήμερο,έπαιζαν πολύ τα νέα pin y pon στην tv!!!!!Αν και δεν βρήκα πολλά καταστήματα παιχνιδιών,υπήρχαν μόνο 4 sets,αλλά ήταν ακριβά,40?-50?.
 
ελληνικη διαφημιση για οσους απο σας ειχαν pin y pon :)

 
μπραβο σουπερ κατερινακ . υποκλινομαι με μετανοιες............
 
Πίσω
Μπλουζα